Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

4.5/5 - (Ocen: 22)

Kup OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy w Polsce. W przypadku jego niewykupienia należy liczyć się z mandatami i karami pieniężnymi, jeśli spowoduje się wypadek lub jeśli zostanie się przyłapanym przez policję. Ciągłość polis weryfikowana jest także weryfikowana przez UFG, za pomocą tzw. e-policjanta. Co warto wiedzieć, zakres ochrony polisy OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, jednak oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą różnić się od siebie nie tylko ceną, ale i dodatkowymi benefitami. Aby wybrać najlepsze OC dla siebie, warto sprawdzić nasz ranking ubezpieczeń samochodowych 2021 i przekonać się, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym najbardziej opłaca się je kupić.

1. LINK4

Link4 - logo towarzystwa

Nasz ranking OC otwiera towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4, które jako pierwsze w Polsce udostępniło klientom możliwość zdalnego zakupu ubezpieczenia – przez Internet lub telefon. W pakiecie z OC otrzymujemy Program Pomocy z Samochodem Zastępczym, Zieloną Kartę oraz Assistance Opony. Co więcej, LINK4 bierze także udział w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, który przysługuje nam przy zakupie podstawowego pakietu OC. Dodatkowo w przypadku zakupu ubezpieczenia przez Internet otrzymujemy 7% zniżki.

2. MTU24

mtu24.pl - logo towarzystwa

Na kolejnej pozycji uplasowała się jedna z czterech marek należących do towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Przede wszystkim MTU24 przynależy do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód i oferuje możliwość zakupu polisy przez Internet. Ubezpieczyciel oferuje konkurencyjne ceny, zniżki dla doświadczonych kierowców i możliwość rozbudowywania ubezpieczenia o różne dodatki, jednak w podstawowym pakiecie OC nie znajdziemy benefitów, jak Zielona Karta czy Assistance.

3. Generali

Generali - logo towarzystwa

Generali to towarzystwo ubezpieczeniowe należące do włoskiej grupy Assicurazioni Generali S.p.A. – czyli Generali. W cenę OC wliczone są dodatkowo polisa Assistance Komfort i Zielona Karta. Otrzymujemy także zniżki na zakup innych produktów z oferty Generali oraz system zniżek dla bezszkodowych kierowców posiadających swoje prawo jazdy dłużej niż 10 lat. Poza tym, Generali oferuje również rabaty i zniżki na kupno produktów samochodowych u niektórych partnerów. Niestety towarzystwo to nie korzysta z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), czyli systemu polegającego na tym, że w razie wypadku, możemy zgłosić się po odszkodowanie do swojego towarzystwa ubezpieczeń, a nie ubezpieczyciela osoby, która była sprawcą szkody.

4. UNIQA

UNIQA - logo towarzystwa

Nasz ranking OC AC uwzględnia również ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA, które w ostatnim czasie połączyło się z innym znanym ubezpieczycielem – AXA. Poza standardową ofertą polisy OC, dodatkowo otrzymujemy Assistance MIDI, w którego skład wchodzą m.in. samochód zastępczy, holowanie pojazdu czy też jego naprawa. Poza tym otrzymujemy Zieloną Kartę, a przy zakupie polisy przez Internet aż 15% zniżki. UNIQA oferuje także dodatkowe 5% zniżki na ubezpieczenie samochodu w przypadku posiadania ubezpieczenia nieruchomości i 5% zniżki na ubezpieczenie domu/mieszkania, jeśli posiadamy ubezpieczenie pojazdu. Dodatkowo UNIQA korzysta z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

5. Benefia

Benefia - logo towarzystwa

Przygotowany przez nas ranking ubezpieczeń OC uwzględnia także ofertę towarzystwa Benefia – należącego do austriackiej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. Poza konkurencyjnymi cenami, nie dostajemy w tym przypadku żadnych dodatkowych benefitów, jak chociażby Assistance, BLS czy Zielona Karta. Ceny polis potrafią być jednak znacznie niższe niż u konkurencji, dlatego jeżeli zależy Ci na obniżeniu kosztów zakupu polisy OC – sprawdź koniecznie ofertę tego ubezpieczyciela.

6. You Can Drive

You Can Drive - logo towarzystwa

Ranking ubezpieczeń OC nie mógł obejść się bez kolejnej marki należącej do towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. You Can Drive ma dość ciekawą ofertę, ponieważ swoje ubezpieczenia kieruje do osób młodych – poniżej 30 roku życia. Podobnie jak wcześniej wymienione MTU24, You Can Drive oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Niestety poza konkurencyjnymi cenami i niestandardową ofertą, młodzi ludzie nie otrzymają w pakiecie z OC ani Assistance, ani Zielonej Karty.

7. InterRisk

InterRisk - logo towarzystwa

Ranking ubezpieczeń uwzględnia także towarzystwo InterRisk, które – podobnie jak poprzednie – należy do grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. Ubezpieczyciel ten niestety nie oferuje możliwości kupna polisy OC przez Internet, ale przez bezpośredniego agenta. W pakiecie z ubezpieczeniem OC otrzymujemy dodatkowo Zieloną Kartę i podstawowy pakiet Assistance. Dodatkowo InterRisk oferuje bardzo wiele możliwości rozszerzenia swojego ubezpieczenia o najlepsze AC, NNW itd. Dodatkowo InterRisk oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód, jednak nie wliczony w pakiet razem z podstawowym OC.

8. Proama

Proama - logo towarzystwa

Najlepsze ubezpieczenia oferuje także towarzystwo Proama, które należy do grupy Generali. W pakiecie z polisą OC otrzymujemy dodatkowo Zieloną Kartę, Osobistego Doradcę (który pomaga przy wyborze ubezpieczenia, a potem przez cały okres jego trwania), możliwość nielimitowanych rozmów z serwisem informacyjnym (który wskaże nam, np. najbliższą stację benzynową czy najbliższy warsztat) czy nawet do 70% zniżki dla bezszkodowych kierowców. Niestety Proama nie bierze udziału w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ale oferuje kilka innych dodatków, które możemy wykupić, by czuć się jeszcze bezpieczniej na drodze.

9. Wiener

Wiener - logo towarzystwa

Po raz kolejny w naszym rankingu pojawia się towarzystwo należące do grupy Vienna Insurance Group. Wiener (dawniej Gothaer) oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Poza podstawowym pakietem ochrony, po zakupie polisy OC otrzymujemy dodatkowo Assistance Podstawowy. Doświadczeni kierowcy w zamian za wieloletnią, bezszkodową jazdę mogą otrzymać zniżki sięgające nawet 80%! Wiener daje możliwość dokupienia opcji, takich jak np: NNW, pojazd zastępczy czy ubezpieczenie opon.

Zestawienie ubezpieczycieli z rankingu i oferowanych przez nich  benefitów:

UbezpieczycielZielona KartaBezpośrednia Likwidacja SzkódAsisstance
LINK4VXX
MTU24VVX
GENERALIXXV
UNIQAVVX
BENEFIAXXX
YOU CAN DRIVEXVX
INTERRISKXVX
PROAMAVXX
WIENER VIGXVV

Ranking ubezpieczeń OC – tabela ocen

Warto dodać, że kolejność, w której znajdują się wszystkie wymienione powyżej towarzystwa ubezpieczeń, nie odzwierciedla w pełni ich bogatej oferty. By nasz ranking towarzystw ubezpieczeniowych 2021 był jeszcze bardziej czytelny, postanowiliśmy skupić się na kilku istotnych aspektach, na które warto zwracać uwagę przy kupowaniu polisy OC i ocenić je.

Ubezpieczyciel Dodatkowe polisy w pakiecie z OC Łatwość likwidacji szkody Zakres ochrony w stosunku do ceny Ostateczna ocena
LINK4 4,3/53,5/54,1/53,9/5
MTU24 3,3/53,8/53,9/53,6/5
Generali 4,0/52,5/53,8/53,4/5
UNIQA4,0/52,4/54,0/53,4/5
Benefia 3,0/53,5/53,2/53,2/5
You Can Drive 3,4/53,3/53,0/53,2/5
InterRisk 3,2/52,7/52,9/52,9/5
Proama 2,4/52,4/53,0/52,6/5
Wiener 2,0/52,0/52,0/52/5

Ranking ubezpieczeń OC – podsumowanie

Znalezienie i wykupienie najkorzystniejszego OC bywa nie lada wyzwaniem, które prędzej czy później czeka każdego kierowcę. Zakres ochrony ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie zmienia się, ale różne towarzystwa oferują pewne dodatkowe udogodnienia, które mają zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Cena OC uzależniona jest nie tylko od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale też od kierowcy i samochodu jakiego posiada. Przykładowo, posiadając samochód marki BMW zapłacimy więcej za ubezpieczenie niż w przypadku Fiata. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Według większości badań, to właśnie marka BMW powoduje najwięcej kolizji i wypadków na drogach. Nawet wiek kierowcy i jego doświadczenie mogą w tym wypadku nie pomóc. Korzystniejsze oferty otrzymają również kierowcy, którzy legitymują się wieloletnią, nienaganną historią prowadzenia pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe darzą ich większym zaufaniem, a co za tym idzie – godzą się na niższe stawki za ubezpieczenie.

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie sprawdzić i porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, korzystając z przygotowanego przez nas internetowego kalkulatora OC AC. Dzięki niemu uzyskasz pełną informacje na temat tego, gdzie dokładnie uzyskasz najlepszą ofertę. Z poziomu kalkulatora od razu możesz także wykupić polisę – bez konieczności ponownego podawania danych (swoich i samochodu).

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

4.5/5 – (Ocen: 21) Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, […]

więcej
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

5/5 – (Ocen: 1) Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a […]

więcej
Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

Ubezpieczenie OC samochodu a motocykla – podobieństwa i różnice

5/5 – (Ocen: 1) Polscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej niezależnie od tego, jaki pojazd mechaniczny prowadzą. Czy ta polisa zawsze działa identycznie, a może różni się w zależności od posiadanego środka lokomocji? Porównujemy ubezpieczenie OC […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

5/5 – (Ocen: 2) Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. […]

więcej