Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

4.2/5 - (Ocen: 31)

Kup OC

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, by ubezpieczyciel mógł zawierać w umowach skrajnie niekorzystne dla klientów warunki, gdyż w większości przypadków wiązałoby się to z utraceniem możliwości sprzedawania swoich produktów lub ewentualnymi przegranymi sprawami w sądzie. Dlatego też analizując ranking ubezpieczycieli, klienci nie muszą mieć obaw, że ich interesy nie są chronione prawnie.

Ranking firm ubezpieczeniowych

Szukając rankingu firm ubezpieczeniowych, warto najpierw dowiedzieć się, na jakiej podstawie działają. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak OC na samochód, ubezpieczyciele działają na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to akt prawny liczący niemal 100 stron, na których zawarto szczegółowe warunki i obowiązki narzucane towarzystwom ubezpieczeniowym.

Innym z aktów prawnych, na mocy których działają towarzystwa, jest Ustawa z dnia 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej. Ta z kolei ma ponad 300 stron wraz z dodatkowymi poprawkami. Powyższe dokumenty nie są ze sobą powiązane, gdyż ubezpieczenia obowiązkowe podlegają innym przepisom, niż ubezpieczenia dowolne. W przypadku tych drugich towarzystwa ubezpieczeniowe mają o wiele więcej wolnej ręki do kształtowania swojej polityki produktowej, za czym idzie, rynek ten jest bardziej rozbudowany o specyficzne wersje ubezpieczeń.

Na Kioskpolis.pl można znaleźć porównania ofert zarówno obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, jak również inne rodzaje polis, a w tym ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia domu, ubezpieczenia podróżne i inne. Ze względu na duże rozbudowanie rynku, w zależności od tego, czego się szuka, warto przejrzeć rankingi, takie jak:

Poszukując jednego z produktów ubezpieczeniowych, warto też przejrzeć oferty innych rodzajów, takich jak na przykład ubezpieczenia zdrowotne, gdyż często takie produkty mają stosunkowo szeroki zakres ochrony w stosunku do ceny.

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe – na co zwracać uwagę?

Przeglądając ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce, należy zwracać uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest szczegółowy zakres ochrony. Nie ma to znaczenia tylko w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń, takich jak OC auta, gdyż to zostało narzucone przez ustawodawcę, jednak w przypadku AC, a także innych ubezpieczeń jest to kluczowe.

Zakres ochrony i obowiązki ubezpieczyciela zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, do których każdy z klientów na dostęp już przed podpisaniem umowy. Tę część umowy zawsze należy dokładnie przestudiować, gdyż są tam zawarte drobne detale, które wpływają na kształt produktu. Znajdują się tam między innymi klauzule mówiące o tym, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy w Polsce. W przypadku jego niewykupienia należy liczyć się z mandatami i karami pieniężnymi, jeśli spowoduje się wypadek lub jeśli zostanie się przyłapanym przez policję. Ciągłość polis weryfikowana jest także weryfikowana przez UFG, za pomocą tzw. e-policjanta. Co warto wiedzieć, zakres ochrony polisy OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, jednak oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mogą różnić się od siebie nie tylko ceną, ale i dodatkowymi benefitami. Aby wybrać najlepsze OC dla siebie, warto sprawdzić nasz ranking ubezpieczeń samochodowych 2021 i przekonać się, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym najbardziej opłaca się je kupić.

RANKING NAJLEPSZEGO OC W 2021 ROKU:

 

1. LINK4

Link4 - logo towarzystwa

Nasz ranking OC otwiera towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4, które jako pierwsze w Polsce udostępniło klientom możliwość zdalnego zakupu ubezpieczenia – przez Internet lub telefon. W pakiecie z OC otrzymujemy Program Pomocy z Samochodem Zastępczym, Zieloną Kartę oraz Assistance Opony. Co więcej, LINK4 bierze także udział w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, który przysługuje nam przy zakupie podstawowego pakietu OC. Dodatkowo w przypadku zakupu ubezpieczenia przez Internet otrzymujemy 7% zniżki.

2. MTU24

mtu24.pl - logo towarzystwa

Na kolejnej pozycji uplasowała się jedna z czterech marek należących do towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. Przede wszystkim MTU24 przynależy do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód i oferuje możliwość zakupu polisy przez Internet. Ubezpieczyciel oferuje konkurencyjne ceny, zniżki dla doświadczonych kierowców i możliwość rozbudowywania ubezpieczenia o różne dodatki, jednak w podstawowym pakiecie OC nie znajdziemy benefitów, jak Zielona Karta czy Assistance.

3. Generali

Generali - logo towarzystwa

Generali to towarzystwo ubezpieczeniowe należące do włoskiej grupy Assicurazioni Generali S.p.A. – czyli Generali. W cenę OC wliczone są dodatkowo polisa Assistance Komfort i Zielona Karta. Otrzymujemy także zniżki na zakup innych produktów z oferty Generali oraz system zniżek dla bezszkodowych kierowców posiadających swoje prawo jazdy dłużej niż 10 lat. Poza tym, Generali oferuje również rabaty i zniżki na kupno produktów samochodowych u niektórych partnerów. Niestety towarzystwo to nie korzysta z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), czyli systemu polegającego na tym, że w razie wypadku, możemy zgłosić się po odszkodowanie do swojego towarzystwa ubezpieczeń, a nie ubezpieczyciela osoby, która była sprawcą szkody.

4. UNIQA

UNIQA - logo towarzystwa

Nasz ranking OC AC uwzględnia również ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA, które w ostatnim czasie połączyło się z innym znanym ubezpieczycielem – AXA. Poza standardową ofertą polisy OC, dodatkowo otrzymujemy Assistance MIDI, w którego skład wchodzą m.in. samochód zastępczy, holowanie pojazdu czy też jego naprawa. Poza tym otrzymujemy Zieloną Kartę, a przy zakupie polisy przez Internet aż 15% zniżki. UNIQA oferuje także dodatkowe 5% zniżki na ubezpieczenie samochodu w przypadku posiadania ubezpieczenia nieruchomości i 5% zniżki na ubezpieczenie domu/mieszkania, jeśli posiadamy ubezpieczenie pojazdu. Dodatkowo UNIQA korzysta z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód.

5. Benefia

Benefia - logo towarzystwa

Przygotowany przez nas ranking ubezpieczeń OC uwzględnia także ofertę towarzystwa Benefia – należącego do austriackiej grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. Poza konkurencyjnymi cenami, nie dostajemy w tym przypadku żadnych dodatkowych benefitów, jak chociażby Assistance, BLS czy Zielona Karta. Ceny polis potrafią być jednak znacznie niższe niż u konkurencji, dlatego jeżeli zależy Ci na obniżeniu kosztów zakupu polisy OC – sprawdź koniecznie ofertę tego ubezpieczyciela.

6. You Can Drive

You Can Drive - logo towarzystwa

Ranking ubezpieczeń OC nie mógł obejść się bez kolejnej marki należącej do towarzystwa ubezpieczeniowego Ergo Hestia. You Can Drive ma dość ciekawą ofertę, ponieważ swoje ubezpieczenia kieruje do osób młodych – poniżej 30 roku życia. Podobnie jak wcześniej wymienione MTU24, You Can Drive oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Niestety poza konkurencyjnymi cenami i niestandardową ofertą, młodzi ludzie nie otrzymają w pakiecie z OC ani Assistance, ani Zielonej Karty.

7. InterRisk

InterRisk - logo towarzystwa

Ranking ubezpieczeń uwzględnia także towarzystwo InterRisk, które – podobnie jak poprzednie – należy do grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. Ubezpieczyciel ten niestety nie oferuje możliwości kupna polisy OC przez Internet, ale przez bezpośredniego agenta. W pakiecie z ubezpieczeniem OC otrzymujemy dodatkowo Zieloną Kartę i podstawowy pakiet Assistance. Dodatkowo InterRisk oferuje bardzo wiele możliwości rozszerzenia swojego ubezpieczenia o najlepsze AC, NNW itd. Dodatkowo InterRisk oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód, jednak nie wliczony w pakiet razem z podstawowym OC.

8. Proama

Proama - logo towarzystwa

Najlepsze ubezpieczenia oferuje także towarzystwo Proama, które należy do grupy Generali. W pakiecie z polisą OC otrzymujemy dodatkowo Zieloną Kartę, Osobistego Doradcę (który pomaga przy wyborze ubezpieczenia, a potem przez cały okres jego trwania), możliwość nielimitowanych rozmów z serwisem informacyjnym (który wskaże nam, np. najbliższą stację benzynową czy najbliższy warsztat) czy nawet do 70% zniżki dla bezszkodowych kierowców. Niestety Proama nie bierze udziału w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ale oferuje kilka innych dodatków, które możemy wykupić, by czuć się jeszcze bezpieczniej na drodze.

9. Wiener

Wiener - logo towarzystwa

Po raz kolejny w naszym rankingu pojawia się towarzystwo należące do grupy Vienna Insurance Group. Wiener (dawniej Gothaer) oferuje system Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Poza podstawowym pakietem ochrony, po zakupie polisy OC otrzymujemy dodatkowo Assistance Podstawowy. Doświadczeni kierowcy w zamian za wieloletnią, bezszkodową jazdę mogą otrzymać zniżki sięgające nawet 80%! Wiener daje możliwość dokupienia opcji, takich jak np: NNW, pojazd zastępczy czy ubezpieczenie opon.

Zestawienie ubezpieczycieli z rankingu i oferowanych przez nich  benefitów:

Ubezpieczyciel Zielona Karta Bezpośrednia Likwidacja Szkód Asisstance
LINK4 V X X
MTU24 V V X
GENERALI X X V
UNIQA V V X
BENEFIA X X X
YOU CAN DRIVE X V X
INTERRISK X V X
PROAMA V X X
WIENER VIG X V V

Ranking ubezpieczeń OC – tabela ocen

Warto dodać, że kolejność, w której znajdują się wszystkie wymienione powyżej towarzystwa ubezpieczeń, nie odzwierciedla w pełni ich bogatej oferty. By nasz ranking towarzystw ubezpieczeniowych 2021 był jeszcze bardziej czytelny, postanowiliśmy skupić się na kilku istotnych aspektach, na które warto zwracać uwagę przy kupowaniu polisy OC i ocenić je.

Ubezpieczyciel Dodatkowe polisy w pakiecie z OC Łatwość likwidacji szkody Zakres ochrony w stosunku do ceny Ostateczna ocena
LINK4 4,3/5 3,5/5 4,1/5 3,9/5
MTU24 3,3/5 3,8/5 3,9/5 3,6/5
Generali 4,0/5 2,5/5 3,8/5 3,4/5
UNIQA 4,0/5 2,4/5 4,0/5 3,4/5
Benefia 3,0/5 3,5/5 3,2/5 3,2/5
You Can Drive 3,4/5 3,3/5 3,0/5 3,2/5
InterRisk 3,2/5 2,7/5 2,9/5 2,9/5
Proama 2,4/5 2,4/5 3,0/5 2,6/5
Wiener 2,0/5 2,0/5 2,0/5 2/5

Ranking ubezpieczeń OC – podsumowanie

Znalezienie i wykupienie najkorzystniejszego OC bywa nie lada wyzwaniem, które prędzej czy później czeka każdego kierowcę. Zakres ochrony ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie zmienia się, ale różne towarzystwa oferują pewne dodatkowe udogodnienia, które mają zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Cena OC uzależniona jest nie tylko od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale też od kierowcy i samochodu jakiego posiada. Przykładowo, posiadając samochód marki BMW zapłacimy więcej za ubezpieczenie niż w przypadku Fiata. Dzieje się tak z prostej przyczyny. Według większości badań, to właśnie marka BMW powoduje najwięcej kolizji i wypadków na drogach. Nawet wiek kierowcy i jego doświadczenie mogą w tym wypadku nie pomóc. Korzystniejsze oferty otrzymają również kierowcy, którzy legitymują się wieloletnią, nienaganną historią prowadzenia pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe darzą ich większym zaufaniem, a co za tym idzie – godzą się na niższe stawki za ubezpieczenie.

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie sprawdzić i porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, korzystając z przygotowanego przez nas internetowego kalkulatora OC AC. Dzięki niemu uzyskasz pełną informacje na temat tego, gdzie dokładnie uzyskasz najlepszą ofertę. Z poziomu kalkulatora od razu możesz także wykupić polisę – bez konieczności ponownego podawania danych (swoich i samochodu).

Towarzystwa ubezpieczeniowe – ranking

Na Kioskpolis.pl znajdują się tylko oferty renomowanych firm, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Dlatego też, osoby korzystające z tej porównywarki nie muszą martwić się, czy dana firma jest wystarczająco rzetelna, oraz czy działa w świetle panujących w Polsce przepisów. O to dbają specjaliści z Kioskpolis.pl, którzy selekcjonują tylko oferty uznanych marek nie tylko w kraju, ale też na całym świecie.

Ranking ubezpieczycieli w Polsce

To, czy firma jest godna zaufania, jest zależne między innymi od płynności finansowej. Ufając ekspertom Kioskpolis.pl nie trzeba jednak osobiście sprawdzać danych z sądu oraz sprawozdań finansowych, gdyż w porównaniach są tylko te podmioty, które cieszą się w kwestii płynności nieposzlakowaną opinią i od razu wypłacają klientom należne świadczenia. 

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

  Srtr
  - -

  Najlepsi – ergo hestia. Zero problemów

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Bardzo się cieszymy, że jest Pani zadowolona z ubezpieczenia w Ergo Hestia.

  Ewa
  - -

  ergo hestia jest całkiem ok, nie był oz nimi problemow

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Cieszymy się, że jest Pani zadowolona z ubezpieczenia w tym Towarzystwie.

   olga
   - -

   u mnie też sie sprawdzajaą. wyplacaja odszkodowanie w termieni a to najwarzniejsze

    Katarzyna Dabrowska
    - -

    Cieszy nas, że Pani również jest zadowolona z ubezpieczenia w tym Towarzystwie.

  hanka
  - -

  dziwne ze ergo hestia nie ma w tym zestawieniu…

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   MTU24 i You Can Drive to produkty Ergo Hestii.

Więcej artykułów i porad
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub ulegnie zniszczeniu w wypadku. Zobacz nasze porady […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto zapominać o konieczności opłacenia […]

więcej
Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Przepisanie ubezpieczenia OC warto zrobić jak najszybciej. Szczegółowe informacje, jak szybko trzeba to zrobić, regulowane są przepisami prawa. […]

więcej
Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Znalezienie idealnej polisy OC to prawdziwe wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie podjęcie decyzji – w tym celu warto skorzystać ze specjalnego serwisu, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zestawieniu ofert i łatwości obsługi kalkulatora OC/AC, bez problemu można wykupić […]

więcej