Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie

5/5 - (Ocen: 1)

Gdy podejmuje się decyzję o budowie nieruchomości, wówczas niezbędne jest zapoznanie się między innymi z takimi produktami jak ubezpieczenie domu w budowie. Takie produkty są w stanie chronić wznoszony obiekt. Równocześnie takie polisy są bardzo często oferowane przez banki tym klientom, którzy zdecydowali się na skorzystanie z kredytów hipotecznych.

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnej polisy zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji inwestora. Pozwala to znacznie lepiej ocenić, czy ubezpieczenie nieruchomości w budowie będzie w stanie przynieść realną ochronę. Ma to duże znaczenie, gdy nie chce się kupować takich produktów, które nie są w stanie przynosić realnych korzyści. Przy wybieraniu polis kluczowe jest ustalenie, z jakiego zakresu ochrony warto skorzystać. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje zakupowe. Ma to znaczenie między innymi w kontekście możliwości wyselekcjonowania takich produktów, które są dostępne na optymalnych warunkach cenowych. Równocześnie można znacznie lepiej podejmować decyzje, które polisy są warte brania pod uwagę z punktu widzenia oferowanego zakresu ochrony.

Na jakie ubezpieczenie dla domu w budowie warto się zdecydować?

Podejmując decyzję o kupnie takiego produktu jak ubezpieczenie nieruchomości w trakcie budowy, warto wstępnie sprawdzić, co może obejmować umowa. Pozwala to następnie podejmować znacznie lepsze decyzje o wyborze takiej polisy, która będzie w stanie w sposób kompleksowy i skuteczny chronić nieruchomość. W podstawowej wersji taki produkt będzie obejmować ochronę elementów stałych budowanego obiektu.

Do zdarzeń, przy których polisa zapewnia ochronę można zaliczyć:

  • zalanie,
  • eksplozję,
  • szkody powstałe w związku z działaniem czynników atmosferycznych. 

Jednak w indywidualnych sytuacjach podstawowa ochrona może nie być wystarczają. Wówczas trzeba zdecydować się na najlepsze ubezpieczenie domu w budowie. Takie będzie składało się również z rozszerzeń. Pozwala to chronić przed takimi zdarzeniami jak wandalizm, czy kradzież z włamaniem. Podczas budowy obiektu do takich zdarzeń może często dochodzić. Zatem warto rozważyć zdecydowanie się na poszerzenia zakresu ochrony. Pozwala to uzyskać odszkodowanie przy szerszym katalogu zdarzeń losowych.

Jakie dokumenty przygotować do ubezpieczenia domu w budowie jakie dokumenty?

Przy każdym ubezpieczeniu, trzeba przedstawić towarzystwu reasekuracji odpowiednie dokumenty dotyczące nieruchomości. Na tej podstawie firma wyliczy składkę. Wpłynie to na koszty, które trzeba będzie ponosić na ubezpieczenie mieszkanie. Znaczenie ma między innymi to, gdzie odbywa się budowa obiektu. Wartość nieruchomości także będzie przekładać się na to, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie. Należy to brać pod uwagę już na etapie dokonywania wyboru konkretnego produktu.

Większość towarzystw będzie wymagało takich dokumentów jak:

  • dokument tożsamości,
  • dokument potwierdzający prawo własności do nieruchomości.

Natomiast w poszczególnych firmach zakres wymaganych dokumentów może się nieco różnić. Zależy to między innymi od tego, jaki jest zakres ochrony dostępny w konkretnym produkcie. Gdy polisa zawiera liczne rozszerzenia jak ubezpieczenie domu od burzy, wówczas często ilość wymaganych dokumentów może być większa. Wynika to między innymi z tego, że taki produkt często ma za zadanie chronić nie tylko samą nieruchomość. Dodatkowej ochronie mogą podlegać także ruchomości, które będą znajdowały się na terenie budowanego obiektu. 

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie?

Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe. Takie polisy nie są wymagane. Nie oznacza to, że nie warto zdecydować się na zabezpieczenie nieruchomości przed różnymi zdarzeniami, które mogą skutkować wystąpieniem poważnych szkód. Często nawet podstawowa polisa może okazać się przydatna. Z tego powodu warto przy dokonywaniu wyboru zrealizować analizę rynku. W ten sposób można zrealizować porównanie ubezpieczenia domu w budowie dostępnego w poszczególnych towarzystwach. Pozwala to zdecydować się na wybranie takich produktów, które mają odpowiedni zakres ochrony. Równocześnie porównanie różnych produktów to sposób, aby zorientować się jakie są ceny. Dokonać można w ten sposób znacznie lepszego wyboru. Dobra decyzja zakupowa to gwarancja skutecznej ochrony. 

Jak wyszukać odpowiednią polisę?

Polisy mieszkaniowe to popularne produkty. Występują w różnych wersjach, co pozwala dopasować je do konkretnych potrzeb klientów. Porównując różne produkty można znacznie lepiej określić, jakie ubezpieczenie dla domu w budowie warto wybrać. W odróżnieniu od takich produktów jak ubezpieczenie nieruchomości do kredytu, nie jest to produkt wymagany przez instytucje finansowe. Natomiast zdecydowanie się na taką polisę pozwala uchronić się przed szkodami, które trzeba będzie pokrywać z własnej kieszeni. Gdy planuje się zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas budowania nieruchomości, wówczas zdecydowanie się na polisę nieruchomości w budowie, będzie dobrym rozwiązaniem.

Przykładowy produkt może zawierać takie elementy jak:

  • Home Assistance,
  • odszkodowanie za uszkodzenie się przedmiotów szklanych,
  • ochrona przed dewastacją.

Warto zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie, które dostępne jest w takim towarzystwie, które jest dobrze oceniane przez klientów. W takiej firmie można liczyć na uzyskanie dostępu do znacznie lepszej obsługi. Ma to znaczenie już na etapie wybierania konkretnej polisy. Fachowe doradztwo pozwala szybko wybrać, choćby ubezpieczenie domu w budowie online. Obecnie zakup polis za pośrednictwem stron internetowych towarzystw jest coraz bardziej popularne. Przede wszystkim można szybko wyszukać taki produkt, który ma odpowiedni zakres ochrony. Równocześnie przy zakupach internetowych często zdarza się, że można skorzystać z dostępu do nieco lepszych warunków cenowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Cena za ubezpieczenie domu w budowie nie powinna być najważniejszym kryterium przy dokonywaniu wyboru konkretnych produktów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie polisy, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb. W ten sposób można liczyć na to, że przy wystąpieniu konkretnych szkód będzie można uzyskać odszkodowanie. Z drugiej strony za polisę nieruchomości w budowie nie ma sensu przepłacać. Wydatki na zbudowanie domu są duże. Zatem możliwość uzyskania jakichkolwiek oszczędności może okazać się sposobem na znaczne ograniczenie koniecznych do ponoszenia wydatków. W celu wybrania znacznie lepszych polis, można wykorzystać choćby ranking ubezpieczeń na dom. Sprawdzenie takich informacji to sposób, aby znacznie szybciej wybrać produkt na odpowiednich warunkach. Dodatkowo zdecydować się można na lepszą firmę ubezpieczeniową. Bardzo często można wygodnie sprawdzić również ceny, czy warunki ochrony, które zapewni ubezpieczenie domu od dewastacji. Dla wielu klientów firm ubezpieczeniowych liczy się również to, że mogą szybko sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie. Pozwala to znacznie skrócić czas, w którym znajdzie się polisę ze składkami na korzystnych warunkach. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Chociaż OC jest silnie osadzone w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych, jego specyficzny rodzaj sprawdza się również w innych dziedzinach życia. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydaje się przede wszystkim właścicielom nieruchomości i osobom wypoczywającym na wakacjach, ale w […]

więcej
Jak uniknąć kary za brak OC?

Jak uniknąć kary za brak OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie taksówki, czy prywatnego pojazdu, posiadanie ważnego OC jest bardzo istotne. Jego brak może skutkować dużymi stratami finansowymi, dlatego warto pilnować terminu ważności posiadanego OC oraz […]

więcej
Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce – jakie są najważniejsze informacje?

Emigranci zarobkowi z Ukrainy nikogo już nie dziwią. Trudno dokładnie oszacować, ile takich osób obecnie pracuje na terenie Polski. Ich liczba prawdopodobnie przekracza 1,2 miliona. W związku z masowym charakterem emigracji zarobkowej do Polski, rodzimi pracodawcy coraz częściej […]

więcej
Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać […]

więcej