Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości?

5/5 - (Ocen: 1)

Planując zabezpieczenie nieruchomości przed różnymi rodzajami ryzyka, warto sprawdzić jak działa ubezpieczenie mieszkania. Zakup dopasowanej polisy pozwala zabezpieczyć się przed zdarzeniami, których wystąpienie może powodować duże starty finansowe. Natomiast w celu wybrania spełniającego oczekiwania produktu, trzeba ustalić indywidualne potrzeby.

Solidna, ale standardowa polisa nieruchomości nie wymaga wydatkowania nadmiernie dużych środków finansowych. Cena za taki produkt nie przekroczy trzystu złotych. Jednak nie zawsze podstawowe polisy spełnią oczekiwania. Zatem szukanie takich produktów należy rozpocząć od zapoznania się z tym, jak wybrać dobre ubezpieczenie domu. Pozwala to znacznie lepiej ocenić, które wersje będą właściwe, a także na jakie rozszerzenia warto się ewentualnie zdecydować. Przy szukaniu ubezpieczeń, warto zrealizować dokładną analizę rynku. Wykorzystać można do tego między innymi ubezpieczenia mieszkaniowe ranking.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Decydując się na polisę chroniącą nieruchomość, trzeba dokładnie zapoznać się z katalogiem ryzyk, które wejdą zakres ochrony. To ważna informacje pozwalające lepiej ustalić jak wybrać ubezpieczenie domu

W najtańszych polisach można liczyć na zabezpieczenie się przed takimi zdarzeniami jak między innymi:

 • zalanie,
 • pożar,
 • gradobicie,
 • upadek drzew,
 • uderzenie samochodu,
 • przesiąkanie wód gruntowych,
 • eksplozja,
 • zaleganie śniegu.

Ustalając jak wybrać ubezpieczenie domu, trzeba zdawać sobie sprawę, że im szerszy będzie zakres ochrony, tym wyższe będą składki, które trzeba będzie zapłacić. Z tego powodu, gdy polisa nie ma być nadmiernie kosztowna, wówczas nie warto decydować się na wiele rozszerzeń katalogu zdarzeń nią objętych. Należy brać pod uwagę, że lokale mieszkaniowe są w mniejszym stopniu narażone na pewne zdarzenia, niż domy wolnostojące. Z tego powodu ubezpieczenia mieszkania najczęściej nie muszą być nadmiernie rozbudowane.

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Podejmując decyzję, na jakie ubezpieczenia domu warto się zdecydować, trzeba określić również rozszerzenia, które warto brać pod uwagę. Podstawowa polisa będzie w stanie chronić elementy stałe budynku. Natomiast ruchomości można zabezpieczyć, gdy kupuje się rozszerzenia. Zatem ustalając, jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości, warto rozważyć również to, czy warto zabezpieczyć wyposażenie domu, a nawet przedmioty znajdujące się w jego obszarze. Gdy jest to niezbędne, wówczas trzeba zdecydować się na odpowiednie rozszerzenia do polisy.

Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa domu pozwoli zabezpieczyć:

 • sprzęt elektroniczny,
 • sprzęt AGD,
 • kosztowności,
 • biżuterię.

Jednak przydatne rozszerzenia przy polisach domu to, także możliwość zabezpieczenia nieruchomości przed wieloma zdarzeniami. Zatem to jak wybrać ubezpieczenie domu zależy bezpośrednio od miejsca, w którym znajduje się obiekt, czy zagrożeń, które mogą być prawdopodobne. Zabezpieczenie przed takimi zdarzeniami jak powódź nie będzie sensowne, gdy dom znajduje się z daleka od jakiejkolwiek rzeki. Jednak rozszerzenie pozwalające na ochronę przed kradzieżą przyda się w wielu domach.

Jak znaleźć ubezpieczenie nieruchomości na korzystnych warunkach?

Polisy chroniące nieruchomość są do siebie podobne. Natomiast nie są to produkty obowiązkowe, więc pomiędzy poszczególnymi towarzystwami reasekuracji występują różnice, które wpływają bezpośrednio przede wszystkim na zakres ochrony. Każdy produkt ma swoją specyfikę, co oczywiście trzeba brać pod uwagę, gdy podejmuje się decyzję o wykupieniu ubezpieczenia. Im lepiej określi się jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości, tym znacznie lepszego wyboru będzie można dokonać. Dokonanie odpowiedniego wyboru będzie łatwiejsze, gdy dokona się dokładnej analizy rynku. W ramach sprawdzania poszczególnych produktów można wykorzystać między innymi porównywarki. To serwisy internetowe, które pozwalają wstępnie dowiedzieć się, jakie warunki oferują poszczególne firmy. Porównanie zakresu polisy, dostępnych rozszerzeń i cen to sposób, aby lepiej wybrać dopasowane do oczekiwań ubezpieczenie. Analiza pozwala znacznie lepiej ustalić to jak wybrać ubezpieczenie domu. Sprawdzając przydatne informacje o rynku polis nieruchomości, można wykorzystać także ranking ubezpieczeń domu. W ten sposób znacznie szybciej będzie można ustalić, który produkt jest bardziej dopasowany.

Na jakich warunkach cenowych można kupić polisę nieruchomości?

Nie bez znaczenia jest podjęcia trafnej decyzji, gdzie ubezpieczyć mieszkanie. W tym celu trzeba zdecydować się na taką firmę ubezpieczeniową, która ma odpowiednie możliwości profesjonalnej obsługi klienta. Doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na takie firmy, która nie tylko mają oferty produktów ubezpieczeniowych dostępne na korzystnych warunkach. Istotne jest zdecydowanie się, także na towarzystwa, które są dobrze oceniane na rynku. To jeden z ważnych aspektów tego jak wybrać ubezpieczenie domu. W sprawdzonych na rynku firmach można liczyć na uzyskanie dostępu do fachowego doradztwa, a także znacznie lepszej jakości obsługi. Bywa to ważne, szczególnie gdy niezbędne będzie skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej i wypłacenie odszkodowania.

Dlaczego warto postawić na sprawdzone na rynku towarzystwa reasekuracji?

W najlepszych firmach wszystkie procedury zostaną przeprowadzone znacznie sprawniej. Oczywiście wybór ubezpieczenia mieszkania, czy domu to również konieczność zdecydowania się na odpowiednią wysokość składek. Warto zdecydować się na takie ceny, które są w zasięgu możliwości finansowych. Nie ma sensu przepłacać za takie produkty, które są nadmiernie kosztowne. Równocześnie zawsze dobrze jest sprawdzić dostęp do specjalnych warunków, które mogą być oferowane przez towarzystwo reasekuracji. Często pozwoli to znaleźć tanie ubezpieczenie mieszkania. Wiedząc jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości nie bierze się wysokości składek, jako głównego kryterium wyboru polisy. Jednak porównanie różnych ofert często pozwala na dokonanie lepszego wyboru.

Jak wygląda ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Gdy wynajmuje się lokal mieszkalny, wówczas trzeba brać pod uwagę, że polisa nieruchomości będzie chroniła właściciela. Zatem rekompensata w przypadku wystąpienia szkody będzie należała do osoby, która ma prawny tytuł do danego miejsca. Natomiast ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania może być sposobem na ochronę przed skutkami zdarzeń, które mogą narażać na koszty właściciela. W takiej sytuacji odszkodowanie będzie wypłacało towarzystwo reasekuracji. Ma to znaczenie, gdy ustala się jak wybrać ubezpieczenie mieszkania. Zawsze warto decydować się na takie produkty, które są odpowiednio dopasowane do konkretnych potrzeb ubezpieczonego. Zakresem polisy można zabezpieczyć również dobra, czyli ruchomości, które znajdą się w wynajmowanym lokalu. Zatem szukając odpowiedzi, czy można ubezpieczyć mieszkanie nie będąc właścicielem, trzeba brać pod uwagę, że zakup polisy nie będzie dotyczył standardowego produktu, który przeznaczony jest dla właścicieli.

Jaka polisa dla wynajmującego mieszkanie?

Wybranie odpowiedniej polisy mieszkania przez wynajmującego ma duże znaczenie. Zdecydować trzeba będzie się na taki produkt, który pozwoli zapewnić skuteczną ochronę. W tym celu niezbędne jest zdecydowanie się na wstępne określenie indywidualnych potrzeb w kontekście korzystania z konkretnych typów polis. Ma to znaczenie w kontekście uzyskania pewności, że wybierze się produkt, który realnie będzie w stanie zapewnić ochronę ubezpieczeniową. Wiedząc jak działa ubezpieczenie mieszkania, można zdecydować się na takie produkty, które mają odpowiedni zakres ochrony. Idealnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na polisy, które dostępne są na optymalnych warunkach. Takie, standardowe warunki są najczęściej wystarczające. Równocześnie pozwalają ograniczyć konieczność płacenia nadmiernie dużych składek. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zakres terytorialny ubezpieczenia

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Każda polisa ma ściśle określone terytorium działania ochrony. W przypadku polis OC, ich posiadacze mają zapewnione działanie ubezpieczenia za powstałe szkody na terytorium Rzeczpospolitej Polski, jak i na terenie państw, z które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Do takich […]

więcej
Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w 2021 roku

Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, […]

więcej
Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Wybierz się do Livigno – narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Poznaj mekkę narciarską w Lombardii. Miejscowość, która znajduje się we Włoszech i od razu kojarzy się z sezonem narciarskim. Livigno – bo właśnie o nim mowa – to świetnie przystosowany kurort zimowy, który znajduje się na wysokości 1809 […]

więcej
Wiek polisowy

Wiek polisowy

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje zasady związane ze sprzedażą oferowanych usług. Ustaliły tak zwany wiek polisowy, czyli minimalny wiek, jaki musi ukończyć osoba chcąca zakupić u nich polisę. Zdecydowana większość z nich umożliwia zakup ubezpieczenia na życie dopiero po […]

więcej