Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Każdy kierowca powinien być zawsze przygotowany na ewentualne problemy. Nawet pojazd, który akurat nie jest w ruchu, może zostać uszkodzony. Ubezpieczyciele przychylniej podchodzą do rozpatrywania zdarzeń, które są przedstawione szybko i prawidłowo. Wyjaśniamy, jak zgłosić szkodę przez Internet!

Kłopoty z samochodem mogą być niezwykle stresujące. Niezależnie od tego, co się stało, warto jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. Dzięki temu wypada się bardziej wiarygodnie i można sprawniej uzyskać niezbędną pomoc. Niestety, niektórzy kierowcy celowo doprowadzają do kolizji drogowych czy wywołują inne szkody, by wyłudzić odszkodowanie. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zawsze wykluczyć taką ewentualność. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę przez Internet!

Jak zgłosić szkodę przez Internet?

Jak zgłosić szkodę przez Internet?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają kilka sposobów na zgłoszenie szkody. Bardzo popularną metodą jest składanie wniosków przez Internet. Na stronie ubezpieczyciela można zazwyczaj łatwo znaleźć odpowiedni przycisk lub zakładkę przekierowującą do formularza on-line. Niektóre firmy posiadają również tę opcję w aplikacjach na smartfona.

W kolejnych krokach wypełnia się pola najważniejszymi danymi, a także wygodnie dołącza się niezbędne dokumenty. Dzięki temu ma się pewność, że nie zapomni się o żadnych formalnościach. Konsultanci sprawnie rozpatrują takie wnioski, więc szybko otrzymuje się odpowiedź oraz dalsze instrukcje. To świetne rozwiązanie dla osób, które muszą pierwszy raz w życiu zmierzyć się z taką sytuacją.

Dopuszczalny czas zgłoszenia szkody różni się w zależności od jej rodzaju oraz polisy, która ją obejmuje. Najdłuższy okres przysługuje na ubezpieczenie OC, ponieważ na dopełnienie formalności ma się aż 3 lata. Nie jest oczywiście rozsądnym rozwiązaniem czekanie tak długo. Najlepiej jest od razu przystąpić do działania. Jeśli wypadek był poważny, należy natychmiast skontaktować się z towarzystwem. W przypadku mniej groźnych kolizji, warto „na spokojnie” wypełnić formularz w domu.

Jak zgłosić szkodę z OC/AC?

Spowodowałeś wypadek? Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy ucierpiały w nim jakieś osoby. Wtedy musisz udzielić im pomocy i wezwać odpowiednie służby. Jeśli zaś kolizja nie była groźna, po usunięciu pojazdów z drogi warto zacząć od spisania oświadczenia sprawcy wypadku. W nim trzeba wypisać wszystkie dane uczestników zdarzenia drogowego. Jeśli wina jest niejasna, należy wezwać policję.

Jak zgłosić szkodę z OC/AC?

Najlepiej jest też od razu wykonać zdjęcia uszkodzeń. Jeśli pojazd nie nadaje się do jazdy, powinieneś niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela. Gdy zaś został np. tylko lekko wgnieciony, możesz wrócić do domu i tam na spokojnie wypełnić zgłoszenie na szkodę z OC. Dokładnie uzupełnienie formularza jest bardzo ważne również ze względu na warunki ubezpieczenia NNW (które często jest częścią OC). Niedopatrzenia mogą budzić wątpliwości, a nawet sprawić, że nie otrzyma się świadczenia.

W przypadku, gdy pojazd został skradziony czy uszkodzony przez osoby trzecie lub inne czynniki zewnętrzne (na które nie ma się wpływu), należy zgłosić szkodę na ubezpieczenie AC. Proces wypełnienia formularza jest podobny, jak w przypadku OC. W tej sytuacji również warto zrobić zdjęcia dowodowe. Można także dołączyć notkę policyjną, zeznania świadków itp. Im więcej danych, tym lepiej. W tej sytuacji musisz działać szybko. Wiele towarzystw wymaga natychmiastowego zgłoszenia lub daje na nie jedynie kilka dni. Każda zwłoka może budzić duże podejrzenia, szczególnie w przypadku kradzieży.

Jak zgłosić szkodę z Assistance?

Szkodę z ubezpieczenia Assistance z oczywistych względów trzeba zgłosić natychmiast. W razie kłopotów w trasie kierowca potrzebuje zwykle pomocy najszybciej, jak to możliwe. Niemniej, ubezpieczalnie wyznaczają dopuszczalny czas zgłoszenia. Jest on zwykle jeszcze krótszy niż w przypadku AC. Jeśli firma oferuje swoje usługi na okres np. 48h, niektórzy mogą na własną rękę usunąć auto z drogi i np. przenocować w pobliskim hotelu, by następnego dnia zgłosić się po pomoc. Zdecydowanie częstsze jest jednak szybkie zgłoszenie się do ubezpieczalni. W tym celu również wystarczy wypełnić formularz z pomocą smartfona w aplikacji lub na stronie firmy.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze OC od jednego z renomowanych ubezpieczycieli? Z naszą pomocą może Ci się udać to nawet w kilka minut! Wystarczy wypełnić krótki formularz on-line, by uzyskać zestawienie najkorzystniejszych ofert od znanych firm. Po podaniu podstawowych danych kierowcy i samochodu, nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość proponowanych składek. W ten sposób możesz szybko, w pełni świadomie oraz rozsądnie wybrać najlepszą opcję dla siebie!

Skoro wiesz już, jak zgłosić szkodę przez Internet, zadbaj o to, by wykupić polisę w nowoczesnej firmie. Sprawdź, czy posiada dedykowaną aplikację oraz inne udogodnienia. Oczywiście pamiętaj też o tym, by znaleźć możliwie najkorzystniejszą opcję!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy […]

więcej
Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego […]

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej