Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych

Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych

Polisy turystyczne kojarzą się głównie z okresem wakacyjnym, jednak podróże odbywają się przez cały rok! Postanowiliśmy przygotować zestawienie na podstawie danych z ostatnich dni lipca 2019 roku, ponieważ spora grupa czytelników zamierza jeszcze wybrać się na zagraniczne wakacje. Stawki poza sezonem zazwyczaj wyglądają podobnie – zdarza się, że są nieco wyższe ze względu na mniejszą konkurencję między ubezpieczycielami.  Nasz ranking ubezpieczeń podróżnych uwzględnia pozacenowe kwestie, które zazwyczaj mogą umknąć jeżeli wybierając ofertę skupimy się na podstawowych aspektach ubezpieczenia. Właśnie dlatego warto przeczytać krótkie opisy turystycznej oferty dziesięciu ubezpieczycieli, a także dowiedzieć się, ile szacunkowo można zapłacić za ubezpieczenie podczas wyjazdu na wakacje.

Porównaj ceny ubezpieczeń

1. AXA

AXA

Pod marką AXA sprzedawane są ubezpieczenia OC/AC, na dom i mieszkanie, życie i zdrowie, oraz ubezpieczenia turystyczne. Ubezpieczyciel zajmuje się także inwestycjami i planami emerytalnymi. Ubezpieczenia podróżne AXA są niezwykle korzystne. Oprócz kosztów ratownictwa i zabezpieczenia w przypadku choroby oraz nieszczęśliwych wypadków, często obejmują także sprzęt sportowy i bagaż podróżny.

Dwie dorosłe osoby, które wyjeżdżają na wakacje na Dominikanę, zapłacą za ubezpieczenie AXA od 120,96 zł wzwyż – w zależności od pakietu ubezpieczenia. Jednak nawet ubezpieczenie o minimalnej stawce pozwoli na zapewnienie bezpiecznego wypoczynku – ubezpieczenie obejmuje zarówno koszty leczenia, ratownictwa, jak i bagażu.  Co ciekawe, w przypadku tego kierunku podróży jest to jedna z najtańszych i najkorzystniejszych opcji na rynku!

 

2. AXA Assistance

AXA Assistance

Pod marką AXA Assistance są sprzedawane ubezpieczenia turystyczne oraz medyczne. W kontekście bieżącego rankingu, interesuje nas oczywiście ta pierwsza kategoria polis. Ubezpieczenia podróżne AXA Assistance cechują się między innymi krótkim okresem karencji wynoszącym zaledwie 4 godziny. To oznacza, że ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się bez zbędnej zwłoki. Warto również zwrócić uwagę, że ochrona podczas rekreacyjnego uprawiania sportów została wliczona w cenę polisy proponowanej przez AXA Assistance.

Trzyosobowa rodzina, która wyjeżdża na wakacje do Grecji, zapłaci za ubezpieczenie AXA od 72 zł wzwyż, w zależności od pakietu ubezpieczenia. Nawet ubezpieczenie o minimalnej stawce pozwoli na zapewnienie bezpiecznego wypoczynku – ubezpieczenie obejmuje zarówno koszty ratownictwa, leczenia, jak i bagażu.

 

3. Benefia

Logo Benefia Vienna Insurance Group

Nasz ranking ubezpieczeń turystycznych uwzględnia również markę Benefia, która częściej jest kojarzona z niedrogimi polisami komunikacyjnymi. Ubezpieczenie eVOYAGE jako propozycja Benefii dla podróżnych, cechuje się trzema zróżnicowanymi zakresami ochrony. W podstawowym wariancie ochrona obejmuje koszty leczenia oraz assistance. Ciekawym aspektem polisy eVOYAGE jest możliwość wykupienia ochrony na cały rok (z powrotami do kraju zamieszkania ubezpieczonego i podróżami trwającymi nie dłużej niż 60 dni).

Porównaj oferty

Przeczytaj poradnik wyboru ubezpieczenia na narty, by zyskać wiedzę, na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę, kiedy korzystasz z porównywarki ubezpieczeń samodzielnie.

 

4. Ergo Hestia

ergo hestia

Firma Ergo Hestia to ubezpieczyciel posiadający mocną pozycję nie tylko na rynku polis komunikacyjnych. Sprzedaje on również sporo ubezpieczeń turystycznych. W ramach pakietu ERGO Podróż, dostępna jest ochrona, którą można łatwo rozszerzyć. Na uwagę zasługuje m.in. fakt, że Ergo Hestia pozwala na łatwe przedłużenie ochrony z assistance o kolejne 48 godzin i wypłaca 200% sumy ubezpieczenia NNW w razie stuprocentowego uszczerbku na zdrowiu.

Dwie dorosłe osoby, lecące na Kubę w sezonie, zapłacą za podstawową wersję ubezpieczenia od Tu Europa od 66,40 zł wzwyż. Podstawowa wersja ubezpieczenia pozwala na pokrycie kosztów leczenia do 90 tys. złotych. Przy zapłaceniu  132, 80 zł (za dwie osoby), ubezpieczony będzie także bagaż. Pokryte będą także ewentualne koszty akcji ratunkowych (do 40 tys. złotych).

 

5. Generali

tu generali

Ten ubezpieczyciel z włoskim rodowodem oferuje polisy turystyczne dla typowych urlopowiczów, ochronę dedykowaną zapalonym sportowcom oraz całoroczne ubezpieczenie dla miłośników częstych podróży. Największą grupę osób prawdopodobnie zainteresuje ten pierwszy wariant. W ramach swojej standardowej polisy turystycznej, Generali oprócz typowej ochrony proponuje ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu oraz krótkoterminowe assistance komunikacyjne. Ciekawą opcją jest też videokonsultacja z polskim lekarzem.

Czteroosobowa rodzina, w modelu 2+2, za tygodniowe ubezpieczenie podczas wyjazdu do Hiszpanii zapłaci od 126 zł wzwyż. Nawet przy najniższej stawce Generali pokryje koszty leczenia i ratownictwa do 20000 zł!

 

6. Nationale Nederlanden

Nationale Nederlanden

Ranking ubezpieczeń podróżnych uwzględnia także ofertę Nationale Nederlanden. Polisy turystyczne (obok ubezpieczeń na życie i zdrowe oraz funduszy emerytalnych) są podstawą oferty tego zakładu ubezpieczeń. Co warte uwagi, możliwość skorzystania z Centrum Alarmowego jest oferowana każdej osobie, która wykupi ubezpieczenie turystyczne. W jego ramach ubezpieczyciel zorganizuje pomoc prawną lub zapewni wsparcie tłumacza. Ubezpieczyciel oferuje także zwrot kosztów za odwołanie lub skrócenie planowanego wyjazdu!

Trzyosobowa rodzina, w modelu 2+1, za 2-tygodniowe ubezpieczenie podczas wakacji w Tajlandii zapłaci od 299,73 zł. W przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku pokryte zostaną koszty do 300000 zł!

 

7. Proama

logo proama

Proama to kolejna firma, której ofertę prezentuje nasz ranking ubezpieczeń turystycznych. Ten ubezpieczyciel z Grupy Generali wyróżnia się między innymi przyjęciem odpowiedzialności za skutki zaostrzenia chorób przewlekłych (nawet w podstawowym zakresie ubezpieczenia turystycznego). Na uwagę zasługują także zniżki dotyczące wyjazdów rodzinnych. Dobrą wiadomością dla ubezpieczonych jest pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski nawet w podstawowym wariancie ochrony.

 

8. SIGNAL IDUNA

Logo Signal Iduna

Polisy turystyczne to bardzo ważny element oferty SIGNAL IDUNA. Obecność tego ubezpieczyciela w naszym zestawieniu nie może zatem nikogo dziwić. W ramach każdej polisy Bezpieczne Podróże, zapewnia ona zwrot kosztów ratownictwa o kwocie do 10 000 euro. Co ciekawe, każdy pakiet turystyczny Bezpieczne Podróże (niezależnie od wysokości składki) zawiera również ubezpieczenie dotyczące kosztów pomocy prawnej za granicą.

Pięcioosobowa rodzina – dwóch dorosłych oraz troje dzieci, wyjeżdżając do Chorwacji na wypoczynek w sezonie letnim, za ubezpieczenie podstawowe będzie musiała zapłacić od 112 zł wzwyż. Co ciekawe, jest ono także zabezpieczeniem w przypadku zdarzeń po alkoholu i ataków terrorystycznych.

 

9. TU Europa

logo tu europa

Ranking ubezpieczeń dla turysty nie może pomijać również oferty TU Europa. Sztandarowa polisa turystyczna tego ubezpieczyciela (ITravel) cechuje się sporymi zniżkami dotyczącymi osób do 25 lat (-20%) oraz rodzin liczących od 3 osób do 6 osób (-50%). Warto dodać, że polisa ITravel w podstawowym wariancie obejmuje rekreacyjne uprawianie letnich sportów (np. windsurfingu oraz kitesurfingu). Kierowców może zainteresować polisa assistance powiązana z opisywanym ubezpieczeniem turystycznym.

 

10. UNIQA

AXA

Firma UNIQA obecnie oferuje polskim turystom ubezpieczenie o nazwie Radość Odkrywania dostępne w trzech pakietach mocno różniących się ceną. Warto zwrócić uwagę, że nawet najtańszy wariant wspomnianej polisy zapewnia zwrot kosztów transportu ciężko chorego turysty do szpitala w Polsce albo do rodzinnego domu. Każdy pakiet ubezpieczenia Radość Odkrywania gwarantuje także pomoc z tytułu assistance.

 

11. Wiener WIG (dawny Gothaer)

Wiener - logo

Firma Wiener wcześniej działająca na polskim rynku jako Gothaer, proponuje turystom m.in. ubezpieczenie „W podróży” (dostępne online). Ta polisa uwzględnia zniżki za wiek oraz z tytułu rodzinnego wyjazdu. Warto dodać, że nawet podstawowy wariant ubezpieczenia „W podróży” pokrywa koszty leczenia choroby tropikalnej w Polsce oraz koszty transportu medycznego, które mogą być bardzo wysokie. Na uwagę zasługuje też refundacja wydatków związanych z podróżą osoby bliskiej w razie wypadku lub zachorowania turysty za granicą.

 

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku rankingu ubezpieczeń OC, uszeregowaliśmy zakłady ubezpieczeniowe w kolejności alfabetycznej. Nie ocenialiśmy atrakcyjności ich oferty – ta w zależności od subiektywnych oczekiwań może być różna. Porównanie odniesieniu do czynników pozacenowych byłoby bowiem dość trudne. Duże znaczenie w kontekście wyboru polisy turystycznej mają indywidualne preferencje i potrzeby. Przykładowo, starsza osoba być może powinna wybrać pakiet turystyczny, który bez dopłaty obejmuje skutki zaostrzenia chorób przewlekłych. Osoby planujące rekreacyjne uprawianie sportu na wakacjach, będą natomiast zainteresowane ubezpieczeniem, które zapewnia ochronę np. podczas jazdy na nartach wodnych lub nurkowania bez konieczności dopłaty składki.  Warto zastanowić się, jakie aktywności będą przez nas najczęściej podejmowane podczas wypoczynku i wybrać idealne ubezpieczenie dla siebie i swoich bliskich – aby nic nie zakłóciło spokoju podczas upragnionego urlopu.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje?

Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy można tam pojechać na wakacje? Jeżeli tak, to na co zwracać uwagę, czego unikać i jakie kroki podjąć, by ochronić siebie i współpodróżników? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Sprawdź […]

więcej
Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Wybierasz się do Anglii? Nie zapomnij o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze podczas podroży do tego kraju i czy po Brexicie wciąż możesz tam korzystać z darmowej karty EKUZ!

więcej
Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Ubezpieczenie turystyczne, NFZ, prywatne ubezpieczenia medyczne – co wchodzi w ich zakres?

Każdy wyjazd na wakacje czy w celach zawodowych wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych problemów. Z tego względu najrozsądniej jest się zawczasu zabezpieczyć. Dowiedz się, czym różnią się od siebie ubezpieczenie turystyczne NFZ, prywatne polisy medyczne i ubezpieczenia na […]

więcej
Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Polisa NNW – nie tylko dla aktywnych wczasowiczów

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z rodzajów polis osobowych, czyli obejmujących zdrowie i życie (a nie materialne przedmioty). O konieczności posiadania tego ubezpieczenia najczęściej przypominasz sobie przed wakacjami. Jednak ubezpieczenie NNW znajduje uzasadnienie jeszcze w wielu […]

więcej