Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

5/5 - (Ocen: 1)

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na wykupienie polisy, jakie zdarzenia powinna ona uwzględniać oraz wskażemy, gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie mieszkania!

Ubezpieczenie mieszkania – kiedy się na nie zdecydować?

Polisa ubezpieczenia mieszkania zapewnia nam dostęp do świadczeń, kiedy dojdzie w nim do różnego rodzaju zdarzeń losowych nie z naszej winy – takich jak włamanie, awaria, przepięcie, zalanie czy pożar. Ich ofertę posiada wiele towarzystw ubezpieczeniowych, ale nie każda jest taka sama, dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, na czym polega ubezpieczenie mieszkania u danego ubezpieczyciela. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto upewnić się, kiedy w ogóle polecane jest wykupienie polisy!

Ubezpieczenie mieszkania – kiedy się na nie zdecydować?

Na początku musimy zaznaczyć, że ubezpieczenie mieszkania jest jednym z tych produktów finansowych, który po prostu warto mieć. Cena nie jest wysoka, sam zakup trwa kilkanaście minut, a korzyści płynących z jego posiadania jest wiele. Pamiętajmy, że jest to dobrowolna opcja dla osób posiadających nieruchomość na własność. Jeśli jednak mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny na mieszkanie, wówczas to kwestia obowiązkowa, do której obliguje nas bank. Na wykupienie polisy możemy zdecydować się w każdym momencie – w przypadku nowych mieszkań, najlepiej uczynić to już z chwilą zakupu.

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania i co może obejmować?

Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na czym polega ubezpieczenie mieszkania i jakie zdarzenia obejmuje, bowiem wszystko zależy tutaj od firmy, w której wykupujesz polisę i od jej wariantu. Mamy jednak dobrą wiadomość – zdecydowana większość ubezpieczeń mieszkaniowych charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony. Szczegółowe warunki każdej polisy znajdziesz w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale najczęściej możesz liczyć na wyróżnione różnego rodzaju zdarzenia losowe – np. pożar, powódź, huragan, uderzenie pioruna czy trzęsienie ziemi. Jeśli chcesz rozszerzyć zakres ochrony, możesz dodatkowo wybrać ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem, OC w życiu prywatnym (np. gdy to Ty zalejesz mieszkanie sąsiadowi lub doprowadzisz do przepięcia), assistance (np. pomoc hydraulika, elektryka) i inne, uzależnione od oferty towarzystwa (może to być np. ochrona prawna, NNW, dom w budowie czy dom letniskowy).

Warto wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia mieszkania czy domu, możemy objąć ochroną także przynależące do niego pomieszczenia, takie jak garaż, piwnica, strych, miejsce parkingowe, stałe elementy (przedmioty, których nie da się zdemontować, np. ściany, glazura, podłogi) oraz mienie ruchome, czyli elementy wyposażenia wnętrz mieszkania (jak np. meble, sprzęt RTV i AGD, obrazy, biżuteria itp.).

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie mieszkania?

Gdzie znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie mieszkania?

Zastanawiasz się, która firma ubezpieczeniowa ma najlepsze oferty? Gdzie opłaca się szukać obszernego, a zarazem taniego ubezpieczenia mieszkania? Nie martw się, już wkrótce nie będzie potrzeby odwiedzania agentów i wszystkich firm w Twojej okolicy. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń – po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz propozycje różnych towarzystw, a następnie pozostanie tylko wybrać najlepszą ofertę!

Już wiesz, co to jest ubezpieczenie mieszkania, jakie zdarzenia może obejmować polisa oraz które dodatkowe opcje w niej warto uwzględnić. Pora znaleźć najlepszą ofertę!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

więcej
Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Jak wartość nieruchomości wpływa na polisę ubezpieczeniową?

Mieszkanie czy dom w każdej chwili mogą zostać zniszczone np. przez zalanie, pożar czy włamywaczy. Odpowiednie ubezpieczenie gwarantuje stosowne wsparcie finansowe w razie takich kłopotów. Jego suma oraz cena są zależne od wielu czynników. Wyjaśniamy, jak wartość nieruchomości […]

więcej