Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

4.3/5 - (Ocen: 18)

Wybierasz się samochodem na wakacje do europejskich krajów, a może często podróżujesz służbowo poza granice Polski? W takim razie powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie pobytu poza domem. Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie assistance w podróży i wybierz odpowiednie dla siebie, aby czerpać z wyjazdów przyjemność i nie martwić się w kryzysowych sytuacjach.

Assistance krótkoterminowe, czyli co to jest ubezpieczenie assistance w podróży?

Przemierzanie Europy autem to wspaniały pomysł na wakacje, na który decyduje się sporo Polaków. Poza nimi na ulicach europejskich krajów można spotkać także naszych rodaków, którzy podróżują po innych krajach w celach zawodowych. Niezależenie od tego, do której grupy się zaliczasz, powinieneś przed wyruszeniem w drogę zadbać o ubezpieczenie assistance w podróży, które zapewni Ci spokój ducha w czasie dalekich wojaży.

assistance w Europie

Stłuczka czy wypadek samochodowy to skrajne sytuacje, które mogą Ci się przytrafić w trasie. Mniej poważne, ale równie stresujące mogą się okazać także złapanie gumy, rozładowany akumulator czy nawet zatrzaśnięcie kluczyków w aucie. Zdenerwowanie potęguje fakt, że jesteś za granicą, a nie potrafisz posługiwać się językiem kraju, w którym się znajdujesz? W takim razie na pewno potrzebujesz usługi assistance w podróży.

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance za granicą zapewni Ci dostęp do różnorakich usług, które w przypadku braku takiej polisy mogłyby Cię słono kosztować. Assistance zazwyczaj dołączane jest do zwykłego ubezpieczenia OC lub AC, ale najczęściej nie obejmuje ono wyjazdów zagranicznych. Dlatego też warto rozważyć dokupienie dodatkowej polisy assistance na podróż zagraniczną.

Porównaj oferty

Assistance krótkoterminowe dla Ciebie i samochodu

Najlepszym pomysłem na wykupienie krótkoterminowego assistance za granicą jest wybranie polisy, która będzie obejmowała Ciebie i Twój samochód jednocześnie. Po co płacić za ubezpieczenie dwa razy, skoro wszystko możesz mieć u jednego ubezpieczyciela? Dzięki temu skorzystanie z usług będzie łatwiejsze, a Ty nie będziesz musiał mieć ze sobą dwóch kompletów dokumentów czy numerów na infolinię.

Co powinno obejmować dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Przede wszystkim dostęp do infolinii – ubezpieczyciel wesprze Cię w znalezieniu  takich informacji jak: adresy i godziny otwarcia aptek, adresy szpitali za granicą, koszty paliwa i opłaty drogowe, korki na drogach. W zakres assistance krótkoterminowego wchodzi zazwyczaj również pomoc tłumacza, pomoc medyczna, jak również zapewnienie transportu czy zameldowania w nagłych sytuacjach. Zakres usług może być oczywiście o wiele szerszy, jednak będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami polisy.

ubezpieczenie assistance w podróży

W przypadku assistance dla samochodu należy rozważyć następujące usługi:

 • holowanie za granicą i holowanie zza granicy do Polski,

 • pomoc przy kolizji i wypadku,

 • pomoc przy kradzieży pojazdu,

 • pomoc w wymianie uszkodzonych opon,
 • pomoc w razie braku paliwa (dostarczenie paliwa),

 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • pomoc tłumacza,

 • pomoc prawną,

 • zameldowanie i zakwaterowanie w przypadku naprawy samochodu,

 • naładowanie wyczerpanego akumulatora,
 • zastępcze auto lub możliwość kontynuacji podróży innym środkiem transportu.

POMOC TELEFONICZNA W UBEZPIECZENIU ASSISTANCE KRÓTKOTERMINOWYM

Ubezpieczyciel wesprze Cię nie tylko podczas awarii czy wypadku samochodowego. Skorzystaj z całodobowej infolinii, by zapytać m.in. o: adresy i godziny otwarcia aptek, adresy szpitali za granicą, koszty paliwa i opłaty drogowe, korki na drogach.

W ramach pakietu assistance w podróży ubezpieczyciel powinien również zająć się transportem i organizacją noclegu dla kierowcy i pasażerów po wypadku, awarii lub kradzieży. W cenę zazwyczaj wchodzą również transport zwłok i złomowanie pojazdu.

WSKAZÓWKA

W przypadku holowania zza granicy ciężko mówić o assistance bez limitu kilometrów. Zazwyczaj w przypadku takich polis podróżnych towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają konkretne limity kilometrów holowania, ale warto zadbać o to, aby wartość ta była jak najwyższa.

Assistance krótkoterminowe a mini assistance – jaka jest różnica?

Jesteś zainteresowany przetestowaniem ubezpieczenia assistance, ale nie chcesz wykupywać polisy na cały rok? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują to ubezpieczenie w ograniczonym zakresie, czyli mini assistance. Zazwyczaj nie ma zastosowania w przypadku awarii w trakcie jazdy, za to możesz zyskać pomoc ubezpieczyciela, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Mniejszy niż w wypadku zwykłego assistance jest limit holowania: w zależności od oferty towarzystwa, może wynosić między 50 km a 150 km. Assistance mini może być dodatkiem do podstawowego ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że nie każde towarzystwo je oferuje – w zależności od firmy szczegóły mini polisy różnią się. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz też limit kwoty naprawy samochodu oraz maksymalną długość takiej naprawy (np. do godziny). Podsumowując: w przeciwieństwie do assistance mini, polisa krótkoterminowa odznacza się pełnym zakresem świadczeń.

Jakie ubezpieczenie wybrać: OC, AC, Zieloną Kartę, czy Assistance krótkoterminowe?

W przeciwieństwie do OC czy AC, trudno przewidzieć, co będzie znajdowało się w polisie assistance za granicą. O jej zawartości decydują poszczególni ubezpieczyciele, dlatego też przed zakupem warto wnikliwie przyjrzeć się wszystkim opcjom. Przede wszystkim zapoznaj się z OWU (czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), w których znajdziesz potrzebne Ci informacje. Pamiętaj, że każde ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę ma inny okres ochrony. OC kupujesz na rok, Zieloną Kartę na 15 dni, 30 dni lub kilka miesięcy, ubezpieczenie graniczne zaś najczęściej na najkrótszy okres: 15 dni.

WSKAZÓWKA

Zielona Karta oraz ubezpieczenie graniczne mają taki sam zakres, co polisa OC. Chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej podczas wyjazdu za granicę.

Dodatkowe polisy samochodowe – AC i assistance – zazwyczaj kupuje się podczas przedłużania OC, w związku z czym chronią Cię przez pełny rok. Są jednak towarzystwa, które pozwalają na nabywanie nieobowiązkowej polisy na krócej, np. na 7, 15 bądź 30 dni. To może być dobre rozwiązanie, jeśli szukasz dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, a po powrocie nie chcesz już z niego korzystać.

Sprawdź ceny OC i AC

Zauważ, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych dostępne są różne warianty assistance krótkoterminowego. Czasem też łączy się je w pakiet Auto + Podróż, dzięki czemu zyskujesz ochronę także w życiu prywatnym. Porównaj korzyści pakietów za pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń podróżnych, która pomoże Ci wybrać polisę najbardziej optymalną dla Twoich potrzeb i w interesującym Cię zakresie cenowym. Uwzględnij wszystkie najważniejsze dane dla zaplanowanej podróży – jak długo będzie ona trwała, po jakich krajach zamierzasz podróżować czy też dla ilu osób będzie Ci potrzebna polisa.

Jeśli wybierasz się do Europy na wakacje zimowe, rozważ również ubezpieczenie na narty i snowboard i zapewnij sobie i swoim bliskim bezpieczny, ale i pełen emocji wypoczynek.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

3.8/5 – (Ocen: 5) Wystarczy tylko chwila, by drobna kolizja lub awaria samochodu zmusiła Cię do przedwczesnego zakończenia wakacji. Możesz jednak uniknąć takiego scenariusza, decydując się na zakup dobrego ubezpieczenia samochodu, które obejmie takie usługi jak holowanie pojazdu […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

5/5 – (Ocen: 2) Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą […]

więcej
PZU Pomoc Assistance – 7 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

PZU Pomoc Assistance – 7 rzeczy, które warto o niej wiedzieć

3.3/5 – (Ocen: 3) Polisa Assistance od PZU nosi nazwę „Pomoc w Drodze”. Jest to pakiet ochronny, gwarantujący wsparcie w wielu kłopotliwych sytuacjach związanych z autem. Przedstawiamy 7 rzeczy, które warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu komunikacyjnym! 1. PZU […]

więcej
Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

Czechy samochodem – o czym warto wiedzieć?

5/5 – (Ocen: 1) Planujesz zwiedzić Czechy samochodem? A może po prostu wybierasz się do naszego zachodniego sąsiada w celach służbowych bądź osobistych? W takim razie warto zapoznać się z naszymi wskazówkami. Dowiedz się, jak dobrze zaplanować i […]

więcej