Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kup OC
Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by nie narażać się na dopłatę oraz jak tego dokonać.

Czy jest możliwe wypowiedzenie OC samochodu po jego zakupie?

Popularna sytuacja, w której możesz chcieć dokonać rezygnacji z OC, to zakup samochodu. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży otrzymasz lub otrzymałeś od poprzedniego właściciela kilka dokumentów, w tym zaświadczenie o ważności polisy. Nie masz obowiązku kontynuowania jej, zwłaszcza jeśli uznałeś, że w innym towarzystwie otrzymasz lepszą ofertę.

Wymówienie OC w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego

Pamiętaj jednak, że rezygnacja z ubezpieczenia samochodu opłaconego przez poprzedniego właściciela jest korzystna tylko w jednej sytuacji – jeśli jest on kierowcą starym, doświadczonym i o bardzo dobrej historii jazdy, podczas gdy Ty masz na koncie kilka kolizji lub dopiero otrzymałeś prawo jazdy. Wówczas bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki i zażądać dopłaty. W przeciwnym wypadku pozostawienie polisy po poprzednim właścicielu będzie dla Ciebie korzystne finansowo.

WSKAZÓWKA

Jeśli zdecydowałeś się zachować OC po poprzednim właścicielu, nie musisz robić niczego. Pamiętaj jednak, że po upływie okresu rozliczeniowego polisa się nie przedłuży. Poświęć ten czas, by znaleźć nowego ubezpieczyciela, który zaproponuje Ci korzystną ofertę.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC w przypadku zmiany ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie umowy OC samochodu jest możliwe w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętaj jednak, że nie sprawia to, że umowa wygasa! Nie dostaniesz również zwrotu za niewykorzystany okres. Jeśli wypowiedzenia OC dokonasz po 6 miesiącach, przez kolejnych sześć Twój pojazd mechaniczny nadal będzie chroniony. Wykorzystaj ten czas na znalezienie najlepszej oferty.

Porównaj oferty OC i AC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych termin wypowiedzenia umowy OC mija w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. To dla Ciebie ostatnia szansa na złożenie rezygnacji. Jeśli nie, polisa przedłuży się na kolejny rok.

Nieco inaczej dzieje się w przypadku zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli z roztargnienia zapomniałeś dokonać wypowiedzenia w poprzednim. Wówczas dochodzi do „podwójnego ubezpieczenia”, które uprawnia Cię do natychmiastowego wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu w poprzednim towarzystwie. Zapłacisz jedynie za krótki okres: od dnia automatycznego przedłużenia do wypowiedzenia.

Wypowiedzenie OC – WZÓR

Czas na wypowiedzenie OC mija wraz z przedostatnim dniem polisy, ale nie zwlekaj do ostatniej chwili. Żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, możesz wejść na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług korzystasz, i pobrać odpowiedni formularz. Gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz również tutaj:

Wypowiedzenie Umowy OC [POBIERZ WZÓR]

Rezygnacja z OC – wypełnianie formularza w domu

W formularzu zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych wszystkich właścicieli pojazdu, danych pojazdu: marki, modelu, numeru rejestracyjnego, danych ubezpieczyciela, numeru posiadanej polisy ubezpieczeniowej – tej, z której chcesz zrezygnować, okresu ubezpieczenia oraz podstawy prawnej zawartej w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, zgodnie z którą składasz rezygnację. Mogą to być:

 • art. 28 – przy standardowym wypowiedzeniu umowy. Tu polisa będzie trwała do końca okresu, na który została opłacona,
 • art. 28a – jeśli doszło do wcześniej opisanej sytuacji „podwójnego ubezpieczenia” i chcesz jak najszybciej zrezygnować ze starego,
 • art. 31 – po nabyciu samochodu z polisą, z której nie chcesz korzystać.

WSKAZÓWKA

Jeżeli padłeś ofiarą kradzieży, sprzedałeś pojazd za granicę lub oddałeś na złom, nie musisz powoływać się na przedstawioną ustawę. W takim wypadku wymówienie OC będzie możliwe po dostarczeniu do towarzystwa zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Czy muszę wypowiedzieć umowę OC w oddziale?

Wymówienie umowy OC składa się na piśmie, jednak nie musisz osobiście stawić się w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli pracujesz do późnych godzin, chorujesz bądź nie możesz udać się do oddziału, wyślij poprawnie wypełniony formularz wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu pocztą lub kurierem.

Zadzwoń do ubezpieczyciela i zapytaj, czy przyjmuje wypowiedzenia w formie elektronicznej. Jeśli tak, wyślij wiadomość e-mail i załącz zeskanowany formularz.

Równolegle z wypowiedzeniem OC przeprowadź poszukiwania nowego towarzystwa. Wylicz składkę OC w naszym kalkulatorze i sprawdź, którzy ubezpieczyciele mają dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. 

Wypowiedzenie umowy OC – tabela ubezpieczycieli

Nazwa towarzystwaPełny adresNumer telefonuE-mailJak wypowiedzieć umowę OC?
Allianz - logo towarzystwa

TUiR ALLIANZ Polska S.A.

ul. Rodziny Hiszpańskich 1
02-685 Warszawa
+48 (22) 567-40-00komunikacja@allianz.plAllianz – wypowiedzenie OC
Aviva - logo towarzystwa

AVIVA TU Ogólnych S.A.

ul. Domaniewska 44
02-672 Warszawa
+48 (22) 557-49-12kontakt@aviva.plwww.aviva.pl
AXA - logo towarzystwa

AXA TUiR S.A.

ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
+48 (22) 599-95-22wypowiedzenia@axadirect.plAXA – wypowiedzenie OC
Benefia - logo towarzystwa

BENEFIA TU S.A. Vienna Insurance Group

Al. Jerozolimskie 162 A
02-342 Warszawa
+48 (22) 544-14-00wypowiedzenia@benefia.plBenefia – wypowiedzenie OC
Compensa - logo towarzystwa

COMPENSA TU S.A. Vienna Insurance Group

Al. Jerozolimskie 162
02-342 Warszawa
+48 (22) 501-60-00korespondencja@compensa.plwww.compensa.pl
ERGO Hestia - logo towarzystwa

STU ERGO HESTIA S.A.

ul. Hestii 1
81-731 Sopot
801-107-107wypowiedzeniaoc@ergohestia.plERGO Hestia – wypowiedzenie OC
Generali - logo towarzystwa

GENERALI T.U. S.A.

ul. Postępu 15B
02-676 Warszawa
+48 (22) 543-05-00centrumklienta@generali.plGenerali – wypowiedzenie OC
LINK4 - logo towarzystwa

LINK4 TU S.A.

ul. Postępu 15
02-676 Warszawa
+48 (22) 444-44-44bok@link4.plwww.link4.pl
MTU24 - logo towarzystwa

MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

ul. Hestii 1
81-731 Sopot
+48 (58) 555-63-04kontakt@mtu.plMTU – wypowiedzenie OC
PZU - logo towarzystwa

PZU S.A.

Al. Jana Pawła II 24
00-133 Warszawa
+48 (22) 582-21-00kontakt@pzu.plwww.pzu.pl
TUW TUZ - logo towarzystwa

TUW TUZ

ul. Poleczki 35
02-822 Warszawa
+48 (22) 534-56-00centrala@tuz.plwww.tuz.pl
TUW Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych - logo towarzystwa

TUW „TUW”

ul. Raabego 13
02-793 Warszawa
kontakt mailowowypowiedzenia@tuw.plwww.tuw.pl
UNIQA - logo towarzystwa

UNIQA TU S.A.

ul. Gdańska 132
90-520 Łódź
+48 (42) 63-44-700centrala@uniqa.plwww.uniqua.pl
Warta - logo towarzystwa

TUiR WARTA S.A.

ul. Chmielna 85/87
00-805 Warszawa
+48 (22) 581-01-00wypowiedzeniaOC@warta.plwww.warta.pl
Wiener - logo towarzystwa

Wiener Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Centrum Indeksacji Dokumentów
ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa
+48 (22) 469-65-39kontakt@wiener.plWiener – wypowiedzenie OC
Proama - logo towarzystwa

Proama (część grupy Generali T.U. S.A.)

ul. Postępu 15b
02-676 Warszawa
815-815-815centrumklienta@proama.plProama – wypowiedzenie OC
You Cand Drive - logo towarzystwa

You Can Drive STU Ergo Hestia S.A.

ul. Hestii 1
81-731 Sopot
+48 (58) 555-65-00ycd@youcandrive.plYou Can Drive – wypowiedzenie OC
Gothaer - logo towarzystwa

Gothaer (obecnie Wiener) Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Centrum Indeksacji Dokumentów
ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa
+48 (22) 469-65-39kontakt@wiener.plGothaer – wypowiedzenie OC

 

Czy odnawiając umowę ubezpieczenie OC w KioskPolis.pl mogę wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie OC?

Zawierając umowę ubezpieczenia OC w KioskPolis.pl klient jak najbardziej może wypowiedzieć posiadane dotychczas ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie można złożyć w każdej chwili trwania umowy, czyli najpóźniej do dnia poprzedzającego jej zakończenie. W większości przypadków jednak polisa będzie obowiązywała aż do końca trwania ubezpieczenia.

Aby złożyć wypowiedzenie, należy uzupełnić, a następnie wydrukować i podpisać specjalny formularz. Później należy go wysłać listem poleconym na adres swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można też – oczywiście – udać się do najbliższego oddziału TU osobiście, bądź wysłać skan wypełnionego dokumentu na odpowiedni adres mailowy. W ciągu kilku dni otrzyma się potwierdzenie rozwiązania umowy. Jeśli komuś zależy na czasie, można skontaktować się z działem obsługi klienta, by spróbować przyspieszyć cały proces.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez nabywcę?

Kiedy zakupi się używany samochód, przypisana do niego polisa OC zostaje przekazana nowemu właścicielowi. Nie oznacza to jednak, że kupujący musi korzystać z tego świadczenia. Zwłaszcza, że po zmianie kierowcy konieczna jest rekalkulacja stawki, która często wypada niekorzystnie. Cena polisy jest zależna nie tylko od samego pojazdu, ale też osoby, która nim jeździ. Gdy nabywca ma np. krótszy staż jako kierowca lub niedawno spowodował wypadek, z pewnością zapłaci więcej niż dotychczasowy właściciel. Wtedy rozsądniej jest rozwiązać umowę i znaleźć lepszą ofertę. Nie trzeba przy tym kontaktować się ze sprzedawcą – powinien on już przekazać wszystkie niezbędne dokumenty podczas transakcji, musiał także w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt do swojemu ubezpieczycielowi.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, zgodnie z polskim prawem, powinno mieć formę pisemną. Nie ma obowiązku przygotowywania dokumentu na komputerze, ale bez wątpienia jest to wygodniejsze. Wystarczy pobrać specjalny formularz, uzupełnić go, po czym wydrukować. Gdy zostanie już odręcznie podpisany, pozostaje tylko wysłać go listem poleconym na adres właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można również zeskanować dokument i przesłać go mailem lub osobiście zanieść do najbliższego oddziału. Ważne, by był odręcznie podpisany.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez zbywcę?

Po sprzedaży samochodu sprzedający, zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu. Ma na to 14 dni, od momentu przeniesienia prawa własności, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży. Dopóki to nie nastąpi, obie strony są odpowiedzialne za uregulowanie należnej składki (np. w sytuacji, gdy samochód nie był ubezpieczony lub akurat przedłużyła się umowa).

Ubezpieczyciela można powiadomić o sprzedaży auta, składając wypowiedzenie OC. Wystarczy pobrać i wypełnić stosowny formularz, a następnie wydrukować go i podpisać. Gotowy dokument można przesłać listem poleconym, zanieść osobiście do najbliższego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub zeskanować i dołączyć do wiadomości e-mail. Po wszystkim cała odpowiedzialność prawna związana z polisą zostaje przeniesiona na kupca. Będąc sprzedającym należy również pamiętać, że kolejnym krokiem powinno być wyrejestrowanie pojazdu w dziale komunikacji.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Anita
  - -

  Witam. Oddałam samochod w darowiznie, gdzie jest zaplacone ubezpieczenie do konca stycznia, czy moge wypowiedziec to ubezpieczenie i zostana zwrocone mi pieniadze? Oczywiecie powiadomie o tym fakcie nowego wlasciciela

  • Iwona Sowuska
   - -

   Oczywiście ma Pani taką możliwość. W takiej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno zwrócić Pani środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

 • Warszawiak
  - -

  Miałem ubezpieczenie w Generali i aktualnie znów wykupiłem w Generali.
  Czy cokolwiek muszę wykonywać z polisą OC ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Firmy ubezpieczeniowe mają swoje bazy klientów, więc w przypadku ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym nie musi Pan wypowiadać poprzedniej umowy. Zapewnia to art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 • Jarosław
  - -

  Witam Pana

  Mam takie pytanie. Otóż kupiłem samochód i szukałem ubezpieczenia OC/AC. Zadzwoniłem do ubezpieczyciela i zapytałem o ofertę. Po kilkunastu dniach zacząłem otrzymywać e-maile z przypomnieniem o zapłacie za polisę. Ignorowałem je, ponieważ samochód ubezpieczyłem w innej firmie. Okazało się, że poprzez telefon zawarłem umowę ubezpieczenia OC/AC (podobno po wysłuchaniu nagrania rozmowy). Wysłałem wiadomość, że zaszłam pomyłka, że na nic się nie zgadzałem ale to nie pomogło. Minął okres 30 dni od daty zawarcia umowy i niestety muszę za nią zapłacić. Czy można w jakiś sposób odstąpić od umowy. Jestem w stanie zapłacić koszty prowizji itp. ale nie przeszło 2k PLN za coś, czego tak naprawdę nie potrzebuję. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji może Pan jeszcze spróbować skontaktowac się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

 • Piotr
  - -

  Witam kupiłem samochód pozostało 25 dni do końca polisy czy muszę zerwać umowę czy dlatego ze jestem nowym właścicielem polisa nie przedłuży się i mogę poszukać nowego ubezpieczenia ? pozdrawiam.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej przed końcem ubezpieczenia wypowiedzieć polisę.

Więcej artykułów i porad

Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją oferuje, a także ile […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, […]

więcej