Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

4.7/5 - (Ocen: 12)

Kup OC
Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by nie narażać się na dopłatę oraz jak tego dokonać. Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin wypowiedzenia umowy OC oraz w jaki sposób możesz tego dokonać. Pamiętaj, by zachować ciągłość polisy OC! Sprawdź, jak wypowiedzieć umowę OC, by zrobić to zgodnie z prawem i nie mieć problemów z UFG!

To, jak wypowiedzieć umowę OC nie stanowi problemu, jeśli dokładnie zna się procedurę. Trzeba jednak pamiętać, że to, kiedy wypowiedzieć OC jest zależne od tego, czy ma się kupioną nową polisę obowiązkowego ubezpieczenia. W Kioskpolis.pl można szybko znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo polisy, a następnie wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi.

Jak wypowiedzieć umowę OC – czy jest możliwe wypowiedzenie OC samochodu po jego zakupie?

Popularna sytuacja, w której możesz chcieć dokonać rezygnacji z OC, to zakup samochodu. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży otrzymasz lub otrzymałeś od poprzedniego właściciela kilka dokumentów, w tym zaświadczenie o ważności polisy. Nie masz obowiązku kontynuowania jej, zwłaszcza jeśli uznałeś, że w innym towarzystwie otrzymasz lepszą ofertę.

Wymówienie OC w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego

Pamiętaj jednak, że rezygnacja z ubezpieczenia samochodu opłaconego przez poprzedniego właściciela jest korzystna tylko w jednej sytuacji – jeśli jest on kierowcą starym, doświadczonym i o bardzo dobrej historii jazdy, podczas gdy Ty masz na koncie kilka kolizji lub dopiero otrzymałeś prawo jazdy. Wówczas bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki i zażądać dopłaty. W przeciwnym wypadku pozostawienie polisy po poprzednim właścicielu będzie dla Ciebie korzystne finansowo. To, kiedy wypowiedzenie OC jest korzystne jest więc zależne od konkretnej sytuacji. W praktyce okazuje się, że w większości z nich lepiej pozostać przy starej polisie. Trzeba jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, więc jeśli nie zostanie kupiona nowa polisa, dojdzie do braku ciągłości ubezpieczenia. To zaś naraża właściciela auta na wysoką grzywnę nałożoną przez UFG.

Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można znaleźć najtańsze OC, a także ubezpieczenie AC w rozsądnych cenach. Kalkulator OC pozwoli na szybkie określenie składki, z którą będzie się trzeba liczyć. Porównania kilkudziesięciu ofert na rynku pozwolą na znalezienie najlepsze, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jest kierowca. Jeśli nie ma on wypracowanych zniżek, skorzystanie z porównywarki jest niezbędne, by znaleźć polisę w rozsądnej cenie.

WSKAZÓWKA

Jeśli zdecydowałeś się zachować OC po poprzednim właścicielu, nie musisz robić niczego. Pamiętaj jednak, że po upływie okresu rozliczeniowego polisa się nie przedłuży. Poświęć ten czas, by znaleźć nowego ubezpieczyciela, który zaproponuje Ci korzystną ofertę.

Czy warto wypowiedzieć OC samochodu po zakupie?

Jeśli kupujesz używane auto, prawdopodobnie zostało ono ubezpieczone przez poprzedniego właściciela. Wówczas nabywasz pojazd wraz z polisą, co oznacza, że do końca okresu rozliczeniowego jest objęty ochroną.

Wiele osób decyduje się na zachowanie OC po kupnie samochodu. To rozwiązanie korzystne finansowo, ponieważ pozwala Ci późnej wykupić kolejne ubezpieczenie – uwaga, ubezpieczenia samochodu po kupnie nie przedłużą się automatycznie! Do końca okresu rozliczeniowego musisz samodzielnie wybrać i zakupić nowe.

 

W pewnych sytuacjach może jednak dojść do rekalkulacji składki OC. Jeśli poprzedni właściciel był starszym i doświadczonym kierowcą z długą bezszkodową historią jazdy, Ty zaś dopiero otrzymałeś prawo jazdy bądź jesteś młody, nie przysługują Wam te same ulgi. Towarzystwo ubezpieczeniowe, poinformowane przez poprzedniego właściciela o sprzedaży auta, może obliczyć cenę OC od nowa.

WSKAZÓWKA

Jeśli w Twoim przypadku zachowanie ubezpieczenia samochodu po kupnie wiąże się z rekalkulacją i dopłatą, upewnij się, czy zmiana ubezpieczyciela to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Może się okazać, że mimo wszystko dopłata w tym towarzystwie ubezpieczeniowym wyniesie Cię mniej niż zakup OC w nowym.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC w przypadku zmiany ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie umowy OC samochodu jest możliwe w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętaj jednak, że nie sprawia to, że umowa wygasa! Nie dostaniesz również zwrotu za niewykorzystany okres. Jeśli wypowiedzenia OC dokonasz po 6 miesiącach, przez kolejnych sześć Twój pojazd mechaniczny nadal będzie chroniony. Wykorzystaj ten czas na znalezienie najlepszej oferty.

Porównaj oferty OC i AC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych termin wypowiedzenia umowy OC mija w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. To dla Ciebie ostatnia szansa na złożenie rezygnacji. Jeśli nie, polisa przedłuży się na kolejny rok.

Takie ubezpieczenie OC może nie być korzystne pod względem ceny, więc lepiej już dużo wcześniej sprawdzić najlepsze oferty na rynku. Sytuacja na nim zmienia się bardzo szybko, nie tylko jeśli chodzi o ubezpieczenia OC, ale także ubezpieczenie Assistance. Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, wiele firm będzie w stanie zaoferować o wiele tańsze ubezpieczenie komunikacyjne, zwłaszcza jeśli kupuje się w pakiecie z dodatkowymi polisami.

Nieco inaczej dzieje się w przypadku zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli z roztargnienia zapomniałeś dokonać wypowiedzenia w poprzednim. Wówczas dochodzi do „podwójnego ubezpieczenia”, które uprawnia Cię do natychmiastowego wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu w poprzednim towarzystwie. Zapłacisz jedynie za krótki okres: od dnia automatycznego przedłużenia do wypowiedzenia.

Procedura i termin wypowiedzenia umowy OC po zakupie auta

Standardowego wypowiedzenia OC należy dokonać najpóźniej w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Podobne wytyczne nie obowiązują po zakupie auta. Jeśli kupiłeś samochód i chcesz zmienić polisę OC, termin wypowiedzenia umowy OC nie ma znaczenia – możesz to zrobić wtedy, kiedy Ci wygodnie. Nie wiążą się z tym również żadne opłaty.

Wejdź na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym poprzedni właściciel wykupił polisę OC. Ściągnij stamtąd formularz wypowiedzenia lub skorzystaj tego z przygotowanego przez nas. Przygotuj następujące dane:

 • osobiste właścicieli auta – Twoje oraz współwłaścicieli,
 • dotyczące pojazdu – wypisz markę, model, podaj numer rejestracyjny,
 • towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwę i adres,
 • dotyczące polisy – jej numer,
 • podstawę prawną – obowiązuje Cię art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy rezygnacji z OC samochodu po zakupie.

Formularz dostarcz do towarzystwa ubezpieczeniowego – osobiście, kurierem lub pocztą. Pamiętaj, że w przypadku osobistej wizyty ma znaczenie data doręczenia, w przypadku poczty data nadania. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na dopełnienie formalności online – zapytaj o to. Wówczas wystarczy, że wyślesz mail ze zeskanowanym formularzem.

To kiedy wypowiedzieć umowę OC jest bardzo istotne, gdyż w przypadku drobnych problemów organizacyjnych, może dojść do poślizgu, a to będzie wiązało się z przedłużeniem umowy. Wszelkie problemy na przykład z pocztą lub firmami kurierskimi będą stanowiły odpowiedzialność właściciela auta chcącego wypowiedzieć umowę, więc tego typu procedury lepiej wykonać z dużym zapasem czasowym i nie czekać na ostatnią chwilę. Odpowiedzią na pytanie, jak wypowiedzieć OC, jest skorzystanie z formularzy i procedur online. Jeśli tylko jest to możliwe w danym towarzystwie, będzie to najszybsza droga. Trzeba bowiem pamiętać, że to ile wcześniej trzeba wypowiedzieć umowę, jest ściśle powiązane z przepisami i nie podlega negocjacji.

Wypowiedzenie OC – WZÓR

Czas na wypowiedzenie OC mija wraz z przedostatnim dniem polisy, ale nie zwlekaj do ostatniej chwili. Żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, możesz wejść na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług korzystasz, i pobrać odpowiedni formularz. Gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz również tutaj:

Wypowiedzenie Umowy OC [POBIERZ WZÓR]

 

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie umowy OC?

Rezygnacja z OC – wypełnianie formularza w domu

W formularzu zostaniesz poproszony o podanie następujących danych:

 • datę i miejsce sporządzenia,
 • dane osobowe i adresowe właściciela lub właścicieli pojazdu (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
 • numer rejestracyjny, markę i model pojazdu,
 • nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • numer posiadanej polisy OC,
 • okres ubezpieczenia;

Składane na ręce ubezpieczyciela wypowiedzenie umowy OC powinno być również własnoręcznie podpisane przez osobę wypowiadającą.

Wypowiedzenie umowy OC musi zawierać również podstawę prawną zawartą w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, zgodnie z którą składasz rezygnację. Mogą to być:

 • art. 28 – przy standardowym wypowiedzeniu umowy. Tu polisa będzie trwała do końca okresu, na który została opłacona,
 • art. 28a – jeśli doszło do wcześniej opisanej sytuacji „podwójnego ubezpieczenia” i chcesz jak najszybciej zrezygnować ze starego,
 • art. 31 – po nabyciu samochodu z polisą, z której nie chcesz korzystać.

WSKAZÓWKA

Jeżeli padłeś ofiarą kradzieży, sprzedałeś pojazd za granicę lub oddałeś na złom, nie musisz powoływać się na przedstawioną ustawę. W takim wypadku wymówienie OC będzie możliwe po dostarczeniu do towarzystwa zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Czy muszę wypowiedzieć umowę OC w oddziale?

Wymówienie umowy OC składa się na piśmie, jednak nie musisz osobiście stawić się w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli pracujesz do późnych godzin, chorujesz bądź nie możesz udać się do oddziału, wyślij poprawnie wypełniony formularz wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu pocztą lub kurierem.

Zadzwoń do ubezpieczyciela i zapytaj, czy przyjmuje wypowiedzenia w formie elektronicznej. Jeśli tak, wyślij wiadomość e-mail i załącz zeskanowany formularz.

Równolegle z wypowiedzeniem OC przeprowadź poszukiwania nowego towarzystwa. Wylicz składkę OC w naszym kalkulatorze i sprawdź, którzy ubezpieczyciele mają dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. 

Wypowiedzenie umowy OC – tabela ubezpieczycieli

 

Allianz ul. Rodziny Hiszpańskich 1
02-685 Warszawa
+48 224 224 224 Za pomocą formularza kontaktowego Allianz – wypowiedzenie OC
AVIVA inflancka 4b, 00-189 Warszawa +48 22 557 44 44 [email protected] www.aviva.pl
UNIQA ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
22 599 95 22 Za pomocą formularza kontaktowego www.uniqa.pl
BENEFIA Al. Jerozolimskie 162 A
02-342 Warszawa
22 544 14 71 [email protected] Benefia – wypowiedzenie OC
COMPENSA Al. Jerozolimskie 162
02-342 Warszawa
22 501 61 00 Za pomocą formularza kontaktowego Compensa – wypowiedzenie OC
ERGO HESTIA ul. Hestii 1
81-731 Sopot
58 762 76 76 Za pomocą formularza kontaktowego ERGO Hestia – wypowiedzenie OC
GENERALI ul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
91 391 39 13 [email protected] Generali – wypowiedzenie OC
LINK4 ul. Postępu 15
02-676 Warszawa
22 444 44 44 [email protected] www.link4.pl
MTU24.pl ul. Hestii 1
81-731 Sopot
807 107 108 lub 58 555 62 22. Za pomocą formularza kontaktowego MTU – wypowiedzenie OC
PZU Al. Jana Pawła II 24
00-133 Warszawa
801 102 102 [email protected] www.pzu.pl
TUZ ul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
22 327 60 60 [email protected] www.tuz.pl
TUW ul. H. Raabego 13 02-793 Warszawa +48 22 649 73 87 [email protected] www.tuw.pl
WARTA rondo I. Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa
502 308 308 Za pomocą formularza kontaktowego www.warta.pl
WIENER ul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa 22 469 69 69 [email protected] Wiener – wypowiedzenie OC
PROAMA ul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
81 581 58 15 [email protected] Proama – wypowiedzenie OC
YOU CAN DRIVE ul. Hestii 1
81-731 Sopot
+48 (58) 555 50 60 Za pomocą formularza kontaktowego You Can Drive – wypowiedzenie OC
EUROP ASSISTANCE ul. Wołoska 5,
02-675 Warszawa
22 205 50 15 [email protected] 1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
Accredited Insurance Europe Wrzesińska 12 lok. 17 03-713 Warszawa +48 720 717 682 [email protected] 1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
TRASTI Trasti, Skrytka Envelo 206, 00-935 Warszawa +48 22 250 93 73 [email protected] 1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
BEESAFE al. Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa 500 965 626 [email protected] 1. Mailowo,
2. Poczta tradycyjna,
3. Telefonicznie,
4. Formularz: https://beesafe.pl/kontakt-zglos-zmiane-w-umowie/
EUROINS Puławska 543, 02-884 Warszawa +48 22 243 84 86 [email protected] 1. Mailowo,
2. Poczta tradycyjna,
3. Telefonicznie,
4. Formularz: https://eins.pl/obsluga-online/wypowiedzenie-umowy-oc/
Balcia Insurance al. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa 22 270 31 00 [email protected] Wypowiedzenie można złożyć za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Balcia Insurance SE Spółka europejska Oddział w Polsce Al. Jerozolimskie 136 02-305 Warszawa, droga e-mailową na adres: [email protected] lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowego.
INTERRISK Stanisława Noakowskiego 22, 00-668 Warszawa (22) 575 25 25 [email protected] 1. Placówka,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
HDI rondo I. Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa
22 499 99 99 Za pomocą formularza kontaktowego 1. Formularz: Kliknij,
2 .Poczta tradycyjna,
3. Placówka,
4. Telefonicznie
wefox Bukowińska 22, 02-703 Warszawa 22 123 55 55 Za pomocą formularza kontaktowego 1. Formularz: Kliknij

 

Czy odnawiając umowę ubezpieczenia OC w KioskPolis.pl mogę wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie OC?

Zawierając umowę ubezpieczenia OC w KioskPolis.pl klient jak najbardziej może wypowiedzieć posiadane dotychczas ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie można złożyć w każdej chwili trwania umowy, czyli najpóźniej do dnia poprzedzającego jej zakończenie. W większości przypadków jednak polisa będzie obowiązywała aż do końca trwania ubezpieczenia.

Aby złożyć wypowiedzenie, należy uzupełnić, a następnie wydrukować i podpisać specjalny formularz. Później należy go wysłać listem poleconym na adres swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można też – oczywiście – udać się do najbliższego oddziału TU osobiście, bądź wysłać skan wypełnionego dokumentu na odpowiedni adres mailowy. W ciągu kilku dni otrzyma się potwierdzenie rozwiązania umowy. Jeśli komuś zależy na czasie, można skontaktować się z działem obsługi klienta, by spróbować przyspieszyć cały proces.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez nabywcę?

Kiedy zakupi się używany samochód, przypisana do niego polisa OC zostaje przekazana nowemu właścicielowi. Nie oznacza to jednak, że kupujący musi korzystać z tego świadczenia. Zwłaszcza, że po zmianie kierowcy konieczna jest rekalkulacja stawki, która często wypada niekorzystnie. Cena polisy jest zależna nie tylko od samego pojazdu, ale też osoby, która nim jeździ. Gdy nabywca ma np. krótszy staż jako kierowca lub niedawno spowodował wypadek, z pewnością zapłaci więcej niż dotychczasowy właściciel. Wtedy rozsądniej jest rozwiązać umowę i znaleźć lepszą ofertę. Nie trzeba przy tym kontaktować się ze sprzedawcą – powinien on już przekazać wszystkie niezbędne dokumenty podczas transakcji, musiał także w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt do swojemu ubezpieczycielowi.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, zgodnie z polskim prawem, powinno mieć formę pisemną. Nie ma obowiązku przygotowywania dokumentu na komputerze, ale bez wątpienia jest to wygodniejsze. Wystarczy pobrać specjalny formularz, uzupełnić go, po czym wydrukować. Gdy zostanie już odręcznie podpisany, pozostaje tylko wysłać go listem poleconym na adres właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można również zeskanować dokument i przesłać go mailem lub osobiście zanieść do najbliższego oddziału. Ważne, by był odręcznie podpisany.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez zbywcę?

Po sprzedaży samochodu sprzedający, zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu. Ma na to 14 dni, od momentu przeniesienia prawa własności, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży. Dopóki to nie nastąpi, obie strony są odpowiedzialne za uregulowanie należnej składki (np. w sytuacji, gdy samochód nie był ubezpieczony lub akurat przedłużyła się umowa).

Ubezpieczyciela można powiadomić o sprzedaży auta, składając wypowiedzenie OC. Wystarczy pobrać i wypełnić stosowny formularz, a następnie wydrukować go i podpisać. Gotowy dokument można przesłać listem poleconym, zanieść osobiście do najbliższego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub zeskanować i dołączyć do wiadomości e-mail. Po wszystkim cała odpowiedzialność prawna związana z polisą zostaje przeniesiona na kupca. Będąc sprzedającym należy również pamiętać, że kolejnym krokiem powinno być wyrejestrowanie pojazdu w dziale komunikacji.

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC samochodu?

Polisę OC można wypowiedzieć tylko w określonych w Ustawie przypadkach:

  • kiedy twoja obecna umowa OC dobiega końca,
  • kiedy kupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela, ale twoje dotychczasowe ubezpieczenie OC zostało automatycznie przedłużone na kolejny rok, (Wówczas następuje tzw. podwójne ubezpieczenie – możesz wypowiedzieć automatycznie przedłużone OC w dotychczasowym towarzystwie,
  • kupiłeś używany samochód i nie chcesz korzystać z polisy OC zbywcy pojazdu. Jeśli wypowiesz umowę ubezpieczenia, poprzedni właściciel otrzyma zwrot niewykorzystanej składki,
  • jeśli wyrejestrowałeś pojazd z powodu jego zezłomowania, kradzieży lub sprzedaży auta za granicę.

Kupno auta a ubezpieczenie podwójne

A co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu, jeśli zapomniałeś wypowiedzieć stare, a już opłaciłeś nowe? Dochodzi wówczas do tak zwanej sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Jedno z nich możesz wypowiedzieć, ale tylko poprzednie – nigdy nowe.

     Sprawdź ceny OC i AC 

Procedura wypowiedzenia jest podobna do powyższej, a termin wypowiedzenia umowy OC dowolny. Pamiętaj jednak, że jeśli poprzednie towarzystwo poprosiło Cię o dopłatę w wyniku rekalkulacji, każdy dzień zwłoki sprawia, że zapłacisz więcej – po wypowiedzeniu polisy w poprzednim towarzystwie będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty pokrywającej okres ochrony od kupna auta z OC do doręczenia formularza wypowiedzenia.

 Wypełniając formularz, skorzystaj z innej podstawy prawnej – art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy podwójnego ubezpieczenia OC.

Wypowiadając ubezpieczenie lub zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, zawsze pamiętaj o zachowaniu ciągłości polisy. Za brak OC grożą wysokie kary.

Wypowiedzenie OC – najczęściej zadawane pytania

Kiedy najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć najpóźniej na 1 dzień przed końcem polisy.

Czy przy składaniu wypowiedzenia umowy OC  pocztą, liczy się data dostarczenia czy data nadania?

Jeśli wypowiadasz OC listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej – liczy się data nadania (data wystawienia stempla pocztowego), nawet jeśli dokument wypowiedzenia dotrze do ubezpieczyciela po terminie. Jeśli korzystasz z usług firmy kurierskiej, jako termin złożenia wypowiedzenia liczy się data dostarczenia przesyłki do ubezpieczyciela.

Gdzie mam złożyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie umowy OC możesz wysłać listownie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym się ubezpieczasz oraz online – skan podpisanego wypowiedzenia należy wtedy wysłać na adres elektroniczny e-mail podany na stronie ubezpieczyciela.

Czy mogę wypowiedzieć OC bez podawania przyczyny?

Możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia OC bez podawania przyczyny, ale tylko wtedy, gdy została ona zawarta online, za pośrednictwem Internetu lub przez telefon. W takiej sytuacji jednak mowa nie o wypowiedzeniu OC, a o odstąpieniu od umowy.

Jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość?

To Artykuł 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta.

W jakich przypadkach ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może przeliczyć składkę OC dla nowego właściciela pojazdu. Nowa stawka ubezpieczenia liczona będzie od zawarcia umowy kupna/sprzedaży do wygaśnięcia polisy poprzedniego właściciela lub do momentu wypowiedzenia przez nas umowy.

Czy jeśli wypowiem umowę OC przed jej końcem, to otrzymam zwrot pieniędzy za resztę polisy?

Zwrot pieniędzy przysługuje za niewykorzystany okres ochrony. Po złożeniu wypowiedzenia polisy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci je osobie, z którą zawarła umowę – przy kupnie używanego pojazdu oznacza to, że nie otrzymamy pieniędzy za polisę, którą podpisał poprzedni właściciel samochodu.

Czy jeśli nie wypowiem umowy ubezpieczenia OC przed jej końcem, to zostanie automatycznie przedłużona na następny rok?

Tak, ale jeśli kupiłeś polisę OC w innej firmie na ten sam okres ubezpieczenia, możesz zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy.

Czy niewypowiedziana polisa OC zbywcy jest automatycznie przedłużana na następny rok?

Nie, polisa ubezpieczenia OC zbywcy wygasa wraz z końcem obowiązkowego okresu ubezpieczenia pojazdu.

Jaki przepis reguluje wypowiedzenie polisy zbywcy (poprzedniego właściciela)?

Artykuł 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy wypowiedzenie umowy OC trzeba podpisać?

Tak, złożenie podpisanego wypowiedzenia OC jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Który punkt ustawy o ubezpieczeniach OC reguluje wypowiedzenie całorocznej polisy?

Jest to Artykuł 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Gdzie znajdę numer mojej polisy OC?

Numer polisy OC znajduje się w umowie ubezpieczenia pojazdu. Możesz również poprosić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o podanie numeru polisy.

Czym jest podwójne OC?

Z podwójnym OC mamy do czynienia w sytuacji, gdy Twoja dotychczasowa polisa OC przedłużyła się automatycznie na kolejny rok, a ty podpisałeś nową umowę ubezpieczenia w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Masz jednak prawo złożyć wypowiedzenie poprzedniej umowy OC.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (22)

  Anita
  - -

  Witam. Oddałam samochod w darowiznie, gdzie jest zaplacone ubezpieczenie do konca stycznia, czy moge wypowiedziec to ubezpieczenie i zostana zwrocone mi pieniadze? Oczywiecie powiadomie o tym fakcie nowego wlasciciela

   Iwona Sowuska
   - -

   Oczywiście ma Pani taką możliwość. W takiej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno zwrócić Pani środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

    Paweł Drzonkowski
    - -

    Proszę o wypowiedzenie umowy OC która kończy się niebawem. Z poważaniem Paweł Drzonkowski

     Katarzyna Dabrowska
     - -

     Druk wypowiedzenia należy przesłać bezpośrednio do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym jest zawarta polisa.

      Aneta Urbankowska
      - -

      Proszę o wypowiedzenie polisy z dniem 29.12.2023

      Przemysław Tryfon
      - -

      Dzień dobry, w celu skutecznego rozwiązania umowy OC należy skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym ma Pani zawartą polisę przesyłając uzupełniony i podpisany dokument wypowiedzenia polisy.

  Warszawiak
  - -

  Miałem ubezpieczenie w Generali i aktualnie znów wykupiłem w Generali.
  Czy cokolwiek muszę wykonywać z polisą OC ?

   Iwona Sowuska
   - -

   Firmy ubezpieczeniowe mają swoje bazy klientów, więc w przypadku ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym nie musi Pan wypowiadać poprzedniej umowy. Zapewnia to art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

  Jarosław
  - -

  Witam Pana

  Mam takie pytanie. Otóż kupiłem samochód i szukałem ubezpieczenia OC/AC. Zadzwoniłem do ubezpieczyciela i zapytałem o ofertę. Po kilkunastu dniach zacząłem otrzymywać e-maile z przypomnieniem o zapłacie za polisę. Ignorowałem je, ponieważ samochód ubezpieczyłem w innej firmie. Okazało się, że poprzez telefon zawarłem umowę ubezpieczenia OC/AC (podobno po wysłuchaniu nagrania rozmowy). Wysłałem wiadomość, że zaszłam pomyłka, że na nic się nie zgadzałem ale to nie pomogło. Minął okres 30 dni od daty zawarcia umowy i niestety muszę za nią zapłacić. Czy można w jakiś sposób odstąpić od umowy. Jestem w stanie zapłacić koszty prowizji itp. ale nie przeszło 2k PLN za coś, czego tak naprawdę nie potrzebuję. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

   Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji może Pan jeszcze spróbować skontaktowac się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

  Piotr
  - -

  Witam kupiłem samochód pozostało 25 dni do końca polisy czy muszę zerwać umowę czy dlatego ze jestem nowym właścicielem polisa nie przedłuży się i mogę poszukać nowego ubezpieczenia ? pozdrawiam.

   Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej przed końcem ubezpieczenia wypowiedzieć polisę.

  darek
  - -

  WITAM kończy mi sie polisa oc i nie mam zamiar ju uzywac auta zostaje na cześci czy jest mozliwośc ju nie opłaca palisy oc??

   Iwona Sowuska
   - -

   Ubezpieczenia OC nie opłacamy dopiero w przypadku, gdy auto zostanie wyrejestrowane. Następnie zezłomowane lub skradzione. Oprócz tego należy dostarczyć dokumenty np. o zezłomowaniu pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  kmajewski
  - -

  Dzień dobry.Czy mogę wypowiedzieć zawartą przez telefon i opłaconą polisę,jeśli tak to w jakim terminie.
  Pozdrawiam.

   Iwona Sowuska
   - -

   Z umowy zawartej na odległość można wypowiedzieć w terminie 30 dni od daty zawarcia

  Ryszard
  - -

  Wypowiedziałem OC podpisując czytelnie nazwiskiem link pisze ze wypowiedzenie błędne i przedłuża na kolejny rok.

   Przemysław Tryfon
   - -

   W kwestii wyjaśnienia z jakiego powodu wypowiedzenie okazało się błędne, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

  Darek
  - -

  Co można zrobić, gdy zawarłem dwie umowy ubezpieczenia. Jednej nie opłaciłem a druga była zawarta zna kolejny rok z tym samym ubezpieczycielem i opłacona w momencie jej zawarcia.
  Obie umowy zawarte na telefon. Niestety przegapiłem termin odstąpienia od umowy, której nie opłaciłem. Ta umowa nie jest mi do niczego potrzebna, bo mam ciągłość ubezpieczenia w innej firmie. Jednak pomimo tego ubezpieczyciel odmawia rozwiazania umowy. Jestem gotów ponieść koszty polisy do momentu wypowiedzenia ale nie widzę powodu opłacać polisy w całości skoro pojazd mam ubezpieczony. Nie widzę jednak możliwości prawnych zakończenia tej kuriozalnej sytuacji w którą wpędził mnie ustawodawca.

   Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, jeżeli polisa, której Pan nie opłacił nie była automatycznym wznowieniem a termin na odstąpienie został przekroczony, Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie może wypowiedzieć zawartej polisy.
   Jedynym rozwiązaniem jest to, że może Pan wypowiedzieć polisy automatycznie wznowioną z artykułem 28A ustawy. W takiej sytuacji polisa wznowiona zostanie zamknięta oraz może Pan zawnioskować o zwrot składki za czas niewykorzystanej ochrony.

  Eliza
  - -

  Dzień dobry, do 15.10 mam ubezpieczenie w PZU, chce zmienić ubezpieczalnie. Wysłałam poczta formularz pobrany ze strony. Moje pytanie brzmi w następujący sposób: czy do 15.10 mój samochód jest ubezpieczony czy nie?
  Był podpunkt na formularzu o zwrocie pieniędzy ale nie wypełniłam go bo nie chce zwrotu za te parę dni, chce aby polisa była do tego 15.10 żebym mogła spokojnie załatwić nową.
  Jak to wygląda od strony ubezpieczycieli? Czytałam gdzies, ze niby ubezpieczenie obejmuje jakby do końca umownej daty, natomiast w innym miejscu doczytałam że automatycznie ubezpieczenie przestaje obejmować.

   Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, jeżeli posiada Pani roczną polisę w PZU i złoży Pani wypowiedzenie z art. 28, ochrona ubezpieczeniowa będzie świadczona do końca trwania polisy zgodnie z datą przyjętą podczas zawarcia umowy czyli w Pani przypadku do 15.10.2023. W przypadku wypowiedzenia polisy z art. 28, Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie dokonuje zwrotu składki, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa jest świadczona do ostatniego dnia.

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Co prawda, […]

więcej
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym […]

więcej
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę. Kupując polisę, warto znać […]

więcej