Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

4.7/5 - (Ocen: 12)

Kup OC
Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by nie narażać się na dopłatę oraz jak tego dokonać. Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin wypowiedzenia umowy OC oraz w jaki sposób możesz tego dokonać. Pamiętaj, by zachować ciągłość polisy OC! Sprawdź, jak wypowiedzieć umowę OC, by zrobić to zgodnie z prawem i nie mieć problemów z UFG!

To, jak wypowiedzieć umowę OC nie stanowi problemu, jeśli dokładnie zna się procedurę. Trzeba jednak pamiętać, że to, kiedy wypowiedzieć OC jest zależne od tego, czy ma się kupioną nową polisę obowiązkowego ubezpieczenia. W Kioskpolis.pl można szybko znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo polisy, a następnie wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi.

Jak wypowiedzieć umowę OC – czy jest możliwe wypowiedzenie OC samochodu po jego zakupie?

Popularna sytuacja, w której możesz chcieć dokonać rezygnacji z OC, to zakup samochodu. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży otrzymasz lub otrzymałeś od poprzedniego właściciela kilka dokumentów, w tym zaświadczenie o ważności polisy. Nie masz obowiązku kontynuowania jej, zwłaszcza jeśli uznałeś, że w innym towarzystwie otrzymasz lepszą ofertę.

Wymówienie OC w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego

Pamiętaj jednak, że rezygnacja z ubezpieczenia samochodu opłaconego przez poprzedniego właściciela jest korzystna tylko w jednej sytuacji – jeśli jest on kierowcą starym, doświadczonym i o bardzo dobrej historii jazdy, podczas gdy Ty masz na koncie kilka kolizji lub dopiero otrzymałeś prawo jazdy. Wówczas bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki i zażądać dopłaty. W przeciwnym wypadku pozostawienie polisy po poprzednim właścicielu będzie dla Ciebie korzystne finansowo. To, kiedy wypowiedzenie OC jest korzystne jest więc zależne od konkretnej sytuacji. W praktyce okazuje się, że w większości z nich lepiej pozostać przy starej polisie. Trzeba jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, więc jeśli nie zostanie kupiona nowa polisa, dojdzie do braku ciągłości ubezpieczenia. To zaś naraża właściciela auta na wysoką grzywnę nałożoną przez UFG.

Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można znaleźć najtańsze OC, a także ubezpieczenie AC w rozsądnych cenach. Kalkulator OC pozwoli na szybkie określenie składki, z którą będzie się trzeba liczyć. Porównania kilkudziesięciu ofert na rynku pozwolą na znalezienie najlepsze, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jest kierowca. Jeśli nie ma on wypracowanych zniżek, skorzystanie z porównywarki jest niezbędne, by znaleźć polisę w rozsądnej cenie.

WSKAZÓWKA

Jeśli zdecydowałeś się zachować OC po poprzednim właścicielu, nie musisz robić niczego. Pamiętaj jednak, że po upływie okresu rozliczeniowego polisa się nie przedłuży. Poświęć ten czas, by znaleźć nowego ubezpieczyciela, który zaproponuje Ci korzystną ofertę.

Czy warto wypowiedzieć OC samochodu po zakupie?

Jeśli kupujesz używane auto, prawdopodobnie zostało ono ubezpieczone przez poprzedniego właściciela. Wówczas nabywasz pojazd wraz z polisą, co oznacza, że do końca okresu rozliczeniowego jest objęty ochroną.

Wiele osób decyduje się na zachowanie OC po kupnie samochodu. To rozwiązanie korzystne finansowo, ponieważ pozwala Ci późnej wykupić kolejne ubezpieczenie – uwaga, ubezpieczenia samochodu po kupnie nie przedłużą się automatycznie! Do końca okresu rozliczeniowego musisz samodzielnie wybrać i zakupić nowe.

 

W pewnych sytuacjach może jednak dojść do rekalkulacji składki OC. Jeśli poprzedni właściciel był starszym i doświadczonym kierowcą z długą bezszkodową historią jazdy, Ty zaś dopiero otrzymałeś prawo jazdy bądź jesteś młody, nie przysługują Wam te same ulgi. Towarzystwo ubezpieczeniowe, poinformowane przez poprzedniego właściciela o sprzedaży auta, może obliczyć cenę OC od nowa.

WSKAZÓWKA

Jeśli w Twoim przypadku zachowanie ubezpieczenia samochodu po kupnie wiąże się z rekalkulacją i dopłatą, upewnij się, czy zmiana ubezpieczyciela to rozwiązanie korzystniejsze finansowo. Może się okazać, że mimo wszystko dopłata w tym towarzystwie ubezpieczeniowym wyniesie Cię mniej niż zakup OC w nowym.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC w przypadku zmiany ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie umowy OC samochodu jest możliwe w dowolnym momencie jej trwania. Pamiętaj jednak, że nie sprawia to, że umowa wygasa! Nie dostaniesz również zwrotu za niewykorzystany okres. Jeśli wypowiedzenia OC dokonasz po 6 miesiącach, przez kolejnych sześć Twój pojazd mechaniczny nadal będzie chroniony. Wykorzystaj ten czas na znalezienie najlepszej oferty.

Porównaj oferty OC i AC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych termin wypowiedzenia umowy OC mija w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. To dla Ciebie ostatnia szansa na złożenie rezygnacji. Jeśli nie, polisa przedłuży się na kolejny rok.

Takie ubezpieczenie OC może nie być korzystne pod względem ceny, więc lepiej już dużo wcześniej sprawdzić najlepsze oferty na rynku. Sytuacja na nim zmienia się bardzo szybko, nie tylko jeśli chodzi o ubezpieczenia OC, ale także ubezpieczenie Assistance. Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, wiele firm będzie w stanie zaoferować o wiele tańsze ubezpieczenie komunikacyjne, zwłaszcza jeśli kupuje się w pakiecie z dodatkowymi polisami.

Nieco inaczej dzieje się w przypadku zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli z roztargnienia zapomniałeś dokonać wypowiedzenia w poprzednim. Wówczas dochodzi do „podwójnego ubezpieczenia”, które uprawnia Cię do natychmiastowego wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu w poprzednim towarzystwie. Zapłacisz jedynie za krótki okres: od dnia automatycznego przedłużenia do wypowiedzenia.

Procedura i termin wypowiedzenia umowy OC po zakupie auta

Standardowego wypowiedzenia OC należy dokonać najpóźniej w przedostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Podobne wytyczne nie obowiązują po zakupie auta. Jeśli kupiłeś samochód i chcesz zmienić polisę OC, termin wypowiedzenia umowy OC nie ma znaczenia – możesz to zrobić wtedy, kiedy Ci wygodnie. Nie wiążą się z tym również żadne opłaty.

Wejdź na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym poprzedni właściciel wykupił polisę OC. Ściągnij stamtąd formularz wypowiedzenia lub skorzystaj tego z przygotowanego przez nas. Przygotuj następujące dane:

  • osobiste właścicieli auta – Twoje oraz współwłaścicieli,
  • dotyczące pojazdu – wypisz markę, model, podaj numer rejestracyjny,
  • towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwę i adres,
  • dotyczące polisy – jej numer,
  • podstawę prawną – obowiązuje Cię art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy rezygnacji z OC samochodu po zakupie.

Formularz dostarcz do towarzystwa ubezpieczeniowego – osobiście, kurierem lub pocztą. Pamiętaj, że w przypadku osobistej wizyty ma znaczenie data doręczenia, w przypadku poczty data nadania. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na dopełnienie formalności online – zapytaj o to. Wówczas wystarczy, że wyślesz mail ze zeskanowanym formularzem.

To kiedy wypowiedzieć umowę OC jest bardzo istotne, gdyż w przypadku drobnych problemów organizacyjnych, może dojść do poślizgu, a to będzie wiązało się z przedłużeniem umowy. Wszelkie problemy na przykład z pocztą lub firmami kurierskimi będą stanowiły odpowiedzialność właściciela auta chcącego wypowiedzieć umowę, więc tego typu procedury lepiej wykonać z dużym zapasem czasowym i nie czekać na ostatnią chwilę. Odpowiedzią na pytanie, jak wypowiedzieć OC, jest skorzystanie z formularzy i procedur online. Jeśli tylko jest to możliwe w danym towarzystwie, będzie to najszybsza droga. Trzeba bowiem pamiętać, że to ile wcześniej trzeba wypowiedzieć umowę, jest ściśle powiązane z przepisami i nie podlega negocjacji.

Wypowiedzenie OC – WZÓR

Czas na wypowiedzenie OC mija wraz z przedostatnim dniem polisy, ale nie zwlekaj do ostatniej chwili. Żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, możesz wejść na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług korzystasz, i pobrać odpowiedni formularz. Gotowy wzór wypowiedzenia umowy OC znajdziesz również tutaj:

W formularzu zostaniesz poproszony o podanie następujących danych:

Składane na ręce ubezpieczyciela wypowiedzenie umowy OC powinno być również własnoręcznie podpisane przez osobę wypowiadającą.

Wypowiedzenie umowy OC musi zawierać również podstawę prawną zawartą w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku, zgodnie z którą składasz rezygnację. Mogą to być:

Czy muszę wypowiedzieć umowę OC w oddziale?

Wymówienie umowy OC składa się na piśmie, jednak nie musisz osobiście stawić się w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli pracujesz do późnych godzin, chorujesz bądź nie możesz udać się do oddziału, wyślij poprawnie wypełniony formularz wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu pocztą lub kurierem.

Zadzwoń do ubezpieczyciela i zapytaj, czy przyjmuje wypowiedzenia w formie elektronicznej. Jeśli tak, wyślij wiadomość e-mail i załącz zeskanowany formularz.

Równolegle z wypowiedzeniem OC przeprowadź poszukiwania nowego towarzystwa. Wylicz składkę OC w naszym kalkulatorze i sprawdź, którzy ubezpieczyciele mają dla Ciebie najkorzystniejsze oferty. 

Wypowiedzenie umowy OC – tabela ubezpieczycieli

 

Allianzul. Rodziny Hiszpańskich 1
02-685 Warszawa
+48 224 224 224Kontakt możliwy tylko przez formularze na stronieAllianz – wypowiedzenie OC
AVIVAinflancka 4b, 00-189 Warszawa+48 22 557 44 44kontakt@aviva.plwww.aviva.pl
UNIQAul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
22 599 95 22Kontakt możliwy tylko przez formularze na stroniewww.uniqa.pl
BENEFIAAl. Jerozolimskie 162 A
02-342 Warszawa
22 544 14 71wypowiedzenia@benefia.plBenefia – wypowiedzenie OC
COMPENSAAl. Jerozolimskie 162
02-342 Warszawa
22 501 61 00centrala@compensa.plwww.compensa.pl
ERGO HESTIAul. Hestii 1
81-731 Sopot
58 762 76 76Kontakt możliwy tylko przez formularze na stronieERGO Hestia – wypowiedzenie OC
GENERALIul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
91 391 39 13centrumklienta@generali.plGenerali – wypowiedzenie OC
LINK4ul. Postępu 15
02-676 Warszawa
22 444 44 44bok@link4.plwww.link4.pl
MTU24.plul. Hestii 1
81-731 Sopot
807 107 108 lub 58 555 62 22.Kontakt możliwy tylko przez formularze na stronieMTU – wypowiedzenie OC
PZUAl. Jana Pawła II 24
00-133 Warszawa
801 102 102kontakt@pzu.plwww.pzu.pl
TUZul. Domaniewska 41
02-672 Warszawa
22 327 60 60centrala@tuz.plwww.tuz.pl
TUWul. H. Raabego 13 02-793 Warszawa+48 22 649 73 87wypowiedzenia@tuw.plwww.tuw.pl
WARTArondo I. Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa
502 308 308Kontakt możliwy tylko przez formularze na stroniewww.warta.pl
WIENERul. Równoległa 4a, 02-235 Warszawa22 469 69 69kontakt@wiener.plWiener – wypowiedzenie OC
PROAMAul. Senatorska 18
00-082 Warszawa
81 581 58 15centrumklienta@proama.plProama – wypowiedzenie OC
YOU CAN DRIVEul. Hestii 1
81-731 Sopot
+48 (58) 555 50 60Kontakt możliwy tylko przez formularze na stronieYou Can Drive – wypowiedzenie OC
EUROP ASSISTANCEul. Wołoska 5,
02-675 Warszawa
22 205 50 15euras@europ-assistance.pl1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
Accredited Insurance EuropeWrzesińska 12 lok. 17 03-713 Warszawa+48 720 717 682info@toleranceins.pl1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
TRASTITrasti, Skrytka Envelo 206, 00-935 Warszawa+48 22 250 93 73kontakt@trasti.pl1. Telefonicznie,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
BEESAFEal. Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa500 965 626obsluga@beesafe.pl1. Mailowo,
2. Poczta tradycyjna,
3. Telefonicznie,
4. Formularz: https://beesafe.pl/kontakt-zglos-zmiane-w-umowie/
EUROINSPuławska 543, 02-884 Warszawa+48 22 243 84 86biuro@eins.pl1. Mailowo,
2. Poczta tradycyjna,
3. Telefonicznie,
4. Formularz: https://eins.pl/obsluga-online/wypowiedzenie-umowy-oc/
Balcia Insuranceal. Jerozolimskie 136, 02-305 Warszawa22 270 31 00wypowiedzenia@reso.com.plWypowiedzenie można złożyć za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Balcia Insurance SE Spółka europejska Oddział w Polsce Al. Jerozolimskie 136 02-305 Warszawa, droga e-mailową na adres: wypowiedzenia@reso.com.pl lub osobiście u przedstawiciela ubezpieczeniowego.
INTERRISKStanisława Noakowskiego 22, 00-668 Warszawa(22) 575 25 25wypowiedzenie.oc@interrisk.pl1. Placówka,
2. Mailowo,
3. Poczta tradycyjna
HDIrondo I. Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa
22 499 99 99Kontakt możliwy tylko przez formularze na stronie1. Formularz: Kliknij,
2 .Poczta tradycyjna,
3. Placówka,
4. Telefonicznie
wefoxBukowińska 22, 02-703 Warszawa22 123 55 55bok@unext.pl1. Za pośrednictwem panelu klienta: Kliknij

 

Czy odnawiając umowę ubezpieczenia OC w KioskPolis.pl mogę wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie OC?

Zawierając umowę ubezpieczenia OC w KioskPolis.pl klient jak najbardziej może wypowiedzieć posiadane dotychczas ubezpieczenie OC. Wypowiedzenie można złożyć w każdej chwili trwania umowy, czyli najpóźniej do dnia poprzedzającego jej zakończenie. W większości przypadków jednak polisa będzie obowiązywała aż do końca trwania ubezpieczenia.

Aby złożyć wypowiedzenie, należy uzupełnić, a następnie wydrukować i podpisać specjalny formularz. Później należy go wysłać listem poleconym na adres swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można też – oczywiście – udać się do najbliższego oddziału TU osobiście, bądź wysłać skan wypełnionego dokumentu na odpowiedni adres mailowy. W ciągu kilku dni otrzyma się potwierdzenie rozwiązania umowy. Jeśli komuś zależy na czasie, można skontaktować się z działem obsługi klienta, by spróbować przyspieszyć cały proces.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez nabywcę?

Kiedy zakupi się używany samochód, przypisana do niego polisa OC zostaje przekazana nowemu właścicielowi. Nie oznacza to jednak, że kupujący musi korzystać z tego świadczenia. Zwłaszcza, że po zmianie kierowcy konieczna jest rekalkulacja stawki, która często wypada niekorzystnie. Cena polisy jest zależna nie tylko od samego pojazdu, ale też osoby, która nim jeździ. Gdy nabywca ma np. krótszy staż jako kierowca lub niedawno spowodował wypadek, z pewnością zapłaci więcej niż dotychczasowy właściciel. Wtedy rozsądniej jest rozwiązać umowę i znaleźć lepszą ofertę. Nie trzeba przy tym kontaktować się ze sprzedawcą – powinien on już przekazać wszystkie niezbędne dokumenty podczas transakcji, musiał także w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt do swojemu ubezpieczycielowi.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, zgodnie z polskim prawem, powinno mieć formę pisemną. Nie ma obowiązku przygotowywania dokumentu na komputerze, ale bez wątpienia jest to wygodniejsze. Wystarczy pobrać specjalny formularz, uzupełnić go, po czym wydrukować. Gdy zostanie już odręcznie podpisany, pozostaje tylko wysłać go listem poleconym na adres właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Można również zeskanować dokument i przesłać go mailem lub osobiście zanieść do najbliższego oddziału. Ważne, by był odręcznie podpisany.

Sprawdź ceny OC i AC

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przez zbywcę?

Po sprzedaży samochodu sprzedający, zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do pisemnego zawiadomienia swojego Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu. Ma na to 14 dni, od momentu przeniesienia prawa własności, czyli podpisania umowy kupna-sprzedaży. Dopóki to nie nastąpi, obie strony są odpowiedzialne za uregulowanie należnej składki (np. w sytuacji, gdy samochód nie był ubezpieczony lub akurat przedłużyła się umowa).

Ubezpieczyciela można powiadomić o sprzedaży auta, składając wypowiedzenie OC. Wystarczy pobrać i wypełnić stosowny formularz, a następnie wydrukować go i podpisać. Gotowy dokument można przesłać listem poleconym, zanieść osobiście do najbliższego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub zeskanować i dołączyć do wiadomości e-mail. Po wszystkim cała odpowiedzialność prawna związana z polisą zostaje przeniesiona na kupca. Będąc sprzedającym należy również pamiętać, że kolejnym krokiem powinno być wyrejestrowanie pojazdu w dziale komunikacji.

Kiedy można wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC samochodu?

Polisę OC można wypowiedzieć tylko w określonych w Ustawie przypadkach:

    • kiedy twoja obecna umowa OC dobiega końca,
    • kiedy kupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela, ale twoje dotychczasowe ubezpieczenie OC zostało automatycznie przedłużone na kolejny rok, (Wówczas następuje tzw. podwójne ubezpieczenie – możesz wypowiedzieć automatycznie przedłużone OC w dotychczasowym towarzystwie,
    • kupiłeś używany samochód i nie chcesz korzystać z polisy OC zbywcy pojazdu. Jeśli wypowiesz umowę ubezpieczenia, poprzedni właściciel otrzyma zwrot niewykorzystanej składki,
    • jeśli wyrejestrowałeś pojazd z powodu jego zezłomowania, kradzieży lub sprzedaży auta za granicę.

Kupno auta a ubezpieczenie podwójne

  •         A co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu, jeśli zapomniałeś wypowiedzieć stare, a już opłaciłeś nowe? Dochodzi wówczas do tak zwanej sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Jedno z nich możesz wypowiedzieć, ale tylko poprzednie – nigdy nowe.
  •       Sprawdź ceny OC i AC
  •         Procedura wypowiedzenia jest podobna do powyższej, a termin wypowiedzenia umowy OC dowolny. Pamiętaj jednak, że jeśli poprzednie towarzystwo poprosiło Cię o dopłatę w wyniku rekalkulacji, każdy dzień zwłoki sprawia, że zapłacisz więcej – po wypowiedzeniu polisy w poprzednim towarzystwie będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty pokrywającej okres ochrony od kupna auta z OC do doręczenia formularza wypowiedzenia.
  •         Wypełniając formularz, skorzystaj z innej podstawy prawnej – art. 28 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2013 roku, który dotyczy podwójnego ubezpieczenia OC.
  •         Wypowiadając ubezpieczenie lub zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, zawsze pamiętaj o zachowaniu ciągłości polisy. Za brak OC grożą wysokie kary.

Wypowiedzenie OC – najczęściej zadawane pytania

Kiedy najpóźniej mogę złożyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć najpóźniej na 1 dzień przed końcem polisy.

Czy przy składaniu wypowiedzenia umowy OC  pocztą, liczy się data dostarczenia czy data nadania?

Jeśli wypowiadasz OC listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej – liczy się data nadania (data wystawienia stempla pocztowego), nawet jeśli dokument wypowiedzenia dotrze do ubezpieczyciela po terminie. Jeśli korzystasz z usług firmy kurierskiej, jako termin złożenia wypowiedzenia liczy się data dostarczenia przesyłki do ubezpieczyciela.

Gdzie mam złożyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie umowy OC możesz wysłać listownie na adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym się ubezpieczasz oraz online – skan podpisanego wypowiedzenia należy wtedy wysłać na adres elektroniczny e-mail podany na stronie ubezpieczyciela.

Czy mogę wypowiedzieć OC bez podawania przyczyny?

Możesz odstąpić od umowy ubezpieczenia OC bez podawania przyczyny, ale tylko wtedy, gdy została ona zawarta online, za pośrednictwem Internetu lub przez telefon. W takiej sytuacji jednak mowa nie o wypowiedzeniu OC, a o odstąpieniu od umowy.

Jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość?

To Artykuł 40 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta.

W jakich przypadkach ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może przeliczyć składkę OC dla nowego właściciela pojazdu. Nowa stawka ubezpieczenia liczona będzie od zawarcia umowy kupna/sprzedaży do wygaśnięcia polisy poprzedniego właściciela lub do momentu wypowiedzenia przez nas umowy.

Czy jeśli wypowiem umowę OC przed jej końcem, to otrzymam zwrot pieniędzy za resztę polisty?

Zwrot pieniędzy przysługuje za niewykorzystany okres ochrony. Po złożeniu wypowiedzenia polisy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci je osobie, z którą zawarła umowę – przy kupnie używanego pojazdu oznacza to, że nie otrzymamy pieniędzy za polisę, którą podpisał poprzedni właściciel samochodu.

Czy jeśli nie wypowiem umowy ubezpieczenia OC przed jej końcem, to zostanie automatycznie przedłużona na następny rok?

Tak, ale jeśli kupiłeś polisę OC w innej firmie na ten sam okres ubezpieczenia, możesz zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy.

Czy niewypowiedziana polisa OC zbywcy jest automatycznie przedłużana na następny rok?

Nie, polisa ubezpieczenia OC zbywcy wygasa wraz z końcem obowiązkowego okresu ubezpieczenia pojazdu.

Jaki przepis reguluje wypowiedzenie polisy zbywcy (poprzedniego właściciela)?

Artykuł 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy wypowiedzenie umowy OC trzeba podpisać?

Tak, złożenie podpisanego wypowiedzenia OC jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Który punkt ustawy o ubezpieczeniach OC reguluje wypowiedzenie całorocznej polisy?

Jest to Artykuł 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Gdzie znajdę numer mojej polisy OC?

Numer polisy OC znajduje się w umowie ubezpieczenia pojazdu. Możesz również poprosić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o podanie numeru polisy.

Czym jest podwójne OC?

Z podwójnym OC mamy do czynienia w sytuacji, gdy Twoja dotychczasowa polisa OC przedłużyła się automatycznie na kolejny rok, a ty podpisałeś nową umowę ubezpieczenia w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Masz jednak prawo złożyć wypowiedzenie poprzedniej umowy OC.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (16)

  • Anita
    - -

    Witam. Oddałam samochod w darowiznie, gdzie jest zaplacone ubezpieczenie do konca stycznia, czy moge wypowiedziec to ubezpieczenie i zostana zwrocone mi pieniadze? Oczywiecie powiadomie o tym fakcie nowego wlasciciela

    • Iwona Sowuska
      - -

      Oczywiście ma Pani taką możliwość. W takiej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeniowe powinno zwrócić Pani środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

      • Paweł Drzonkowski
        - -

        Proszę o wypowiedzenie umowy OC która kończy się niebawem. Z poważaniem Paweł Drzonkowski

        • Katarzyna Dabrowska
          - -

          Druk wypowiedzenia należy przesłać bezpośrednio do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym jest zawarta polisa.

  • Warszawiak
    - -

    Miałem ubezpieczenie w Generali i aktualnie znów wykupiłem w Generali.
    Czy cokolwiek muszę wykonywać z polisą OC ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Firmy ubezpieczeniowe mają swoje bazy klientów, więc w przypadku ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym nie musi Pan wypowiadać poprzedniej umowy. Zapewnia to art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

  • Jarosław
    - -

    Witam Pana

    Mam takie pytanie. Otóż kupiłem samochód i szukałem ubezpieczenia OC/AC. Zadzwoniłem do ubezpieczyciela i zapytałem o ofertę. Po kilkunastu dniach zacząłem otrzymywać e-maile z przypomnieniem o zapłacie za polisę. Ignorowałem je, ponieważ samochód ubezpieczyłem w innej firmie. Okazało się, że poprzez telefon zawarłem umowę ubezpieczenia OC/AC (podobno po wysłuchaniu nagrania rozmowy). Wysłałem wiadomość, że zaszłam pomyłka, że na nic się nie zgadzałem ale to nie pomogło. Minął okres 30 dni od daty zawarcia umowy i niestety muszę za nią zapłacić. Czy można w jakiś sposób odstąpić od umowy. Jestem w stanie zapłacić koszty prowizji itp. ale nie przeszło 2k PLN za coś, czego tak naprawdę nie potrzebuję. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji może Pan jeszcze spróbować skontaktowac się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym

  • Piotr
    - -

    Witam kupiłem samochód pozostało 25 dni do końca polisy czy muszę zerwać umowę czy dlatego ze jestem nowym właścicielem polisa nie przedłuży się i mogę poszukać nowego ubezpieczenia ? pozdrawiam.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej przed końcem ubezpieczenia wypowiedzieć polisę.

  • darek
    - -

    WITAM kończy mi sie polisa oc i nie mam zamiar ju uzywac auta zostaje na cześci czy jest mozliwośc ju nie opłaca palisy oc??

    • Iwona Sowuska
      - -

      Ubezpieczenia OC nie opłacamy dopiero w przypadku, gdy auto zostanie wyrejestrowane. Następnie zezłomowane lub skradzione. Oprócz tego należy dostarczyć dokumenty np. o zezłomowaniu pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

  • kmajewski
    - -

    Dzień dobry.Czy mogę wypowiedzieć zawartą przez telefon i opłaconą polisę,jeśli tak to w jakim terminie.
    Pozdrawiam.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Z umowy zawartej na odległość można wypowiedzieć w terminie 30 dni od daty zawarcia

  • Ryszard
    - -

    Wypowiedziałem OC podpisując czytelnie nazwiskiem link pisze ze wypowiedzenie błędne i przedłuża na kolejny rok.

    • Przemysław Tryfon
      - -

      W kwestii wyjaśnienia z jakiego powodu wypowiedzenie okazało się błędne, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Więcej artykułów i porad
Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Czasami podczas trwania polisy OC towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dopłatę do składki. W niektórych sytuacjach zwraca jej część. Wynika to z rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia samochodu. To czy będzie korzystna dla właściciela pojazdu, zależy od […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci […]

więcej
Kielce ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Kielce ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Stolica województwa świętokrzyskiego jest jednym z mniejszych miast powiatowych. Między innymi właśnie z tego względu jego mieszkańcy płacą stosownie niższe składki za polisy komunikacyjne. Jak duża jest ta różnica względem innych miejsc w Polsce? Sprawdziliśmy ile w 2022 […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej