Ranking ubezpieczeń mieszkaniowych

Ranking ubezpieczeń mieszkaniowych

3.7/5 - (Ocen: 3)

Zakup mieszkania dla wielu konsumentów jest inwestycją planowaną na całe życie. Po wybraniu wymarzonego mieszkania warto jeszcze dodatkowo zadbać o to, by było ono bezpieczne, a gdy już dojdzie do jakiegoś nieszczęścia, było ono zabezpieczone finansowo. Ranking ubezpieczeń mieszkaniowych pozwala na wybranie spośród wielu ofert dostępnych na rynku takiej, która spełnia oczekiwania każdego z właścicieli nieruchomości. Dzięki temu, że towarzystwa ubezpieczeniowe działają na zasadach wolnorynkowych, są one w stanie bardzo elastycznie dopasować się do potrzeb klientów, mając na uwadze zróżnicowane podejście do ochrony mieszkań. Sprawdź ranking ubezpieczeń mieszkania i dowiedz się, na co zwracać uwagę kupują polisę.

Nabywając polisę mieszkaniową, warto dobrze się zastanowić, gdyż każda z nich może znacząco się od siebie różnić pod wieloma względami. Tego rodzaju ubezpieczenia są tak skonstruowane, że do wyboru odpowiedniej zawsze trzeba podejść w pełni indywidualnie. Na Kioskpolis.pl można porównać oferty wielu towarzystw, a wśród nich jest nawet kilkadziesiąt zróżnicowanych pakietów. Najtańsze z nich zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych rocznie, podczas gdy najdroższe mogą kosztować nawet kilkunastokrotnie więcej, jednak ich zakres ochrony także jest nieporównywalnie szerszy. Ubezpieczenie domu ranking pozwala na wybór optymalnej opcji w danej sytuacji.

Ubezpieczenie mieszkania – ranking najlepszych polis

Szukając w rankingu ubezpieczeń mieszkań, warto porównać wiele ofert. Rynek jest na tyle rozwinięty, że jest to kluczowe by spośród wielu ofert wybrać tę, która będzie opłacalna w danej sytuacji. Dzięki wygodnej porównywarce online takiej jak Kioskpolis.pl można to zrobić z uwzględnieniem wszystkim parametrów, które są kluczowe dla danego klienta.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki ma być zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej. Wszystkie informacje o tym zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. W zależności od polisy można ona obejmować ochronę murów, ochronę mebli i sprzętów (na przykład RTV i AGD), lub ochronę biżuterii i innych cennych przedmiotów. Niektóre z polis nie obejmują niektórych z powyższych punktów, co sprawia, że każdy przed wyborem polisy musi dobrze zastanowić się, na ochronie czego najbardziej mu zależy. Przykładowo niektóre z ubezpieczeń będą obejmowały ochronę podłóg, drzwi i okien, podczas gdy inne nie. 

Podobne parametry można sprawdzić na Kioskpolis.pl, gdzie dostępne są także inne rodzaje ubezpieczeń, takie jak:

Szukając ubezpieczeń mieszkaniowych, warto sprawdzić oferty z zakresu powyższych ubezpieczeń, gdyż często są bardzo atrakcyjne, jeśli chodzi o zakres ochrony, a jednocześnie akceptowalne pod względem finansowym.

Analizując ranking ubezpieczeń mieszkaniowych, trzeba pamiętać, by podejść do tego w pełni indywidualnie, a także realistycznie. Wiele osób nie przykłada uwagi do tego, by racjonalnie ocenić, jakie jest ryzyko włamania, zniszczenia lub zajścia innych zdarzeń ubezpieczeniowych. Warto dobrze zastanowić się nad takimi kwestiami w momencie zakupu polisy, gdyż w momencie, gdy dojdzie do konieczności wypłaty odszkodowania, można napotkać ogromne problemy, gdy okaże się, że polisa była nieodpowiednio dopasowana. Dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania można relatywnie łatwo znaleźć wśród setek propozycji dostępnych na rynku, lecz trzeba precyzyjnie określić swoje potrzeby.

Największym błędem jest niedoszacowanie wartości posiadanych przedmiotów lub ewentualnych kosztów remontu. Gdy dojdzie do zalania, pożaru lub innych zdarzeń tego typu, remont zazwyczaj pochłania ogromne kwoty, na które warto się przygotować. Lepiej więc ubezpieczyć się na nieco wyższą kwotę i zaakceptować stosunkowo niewiele wyższą składkę ubezpieczeniową, ale dostać lepsze zabezpieczenie w razie konieczności wypłaty odszkodowania. To, gdzie najlepsze ubezpieczenia mieszkania i ubezpieczenie domu można kupić, jest więc zależne od indywidualnych potrzeb – maksymalnej sumy ubezpieczenia i oczekiwanego zakresu ochrony.

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przeglądając ranking ubezpieczeń mieszkaniowych, jest suma ubezpieczenia. To również jest bardzo zróżnicowane w zależności od polisy. Jednocześnie jest to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na jej finalną cenę. Dla klienta jednak wcale nie najbardziej istotna jest ostateczna suma ubezpieczenia, a warunki, przy których ma ona zostać wypłacona. Analizując ogólne warunki ubezpieczenia, należy sprawdzić, czy na daną sumę składa się ochrona murów, mebli, ścian, podłóg, instalacji i kosztowności, takich jak biżuteria. W niektórych polisach wchodzi to w zakres podstawowej ochrony, podczas gdy w innych należy to wykupić dodatkowo. Dlatego też finalna cena składki nie jest ostatecznym wyznacznikiem tego, czy dane ubezpieczenie jest najlepsze. Dzięki Kioskpolis.pl można jednak porównać wiele ofert pod względem cen przy założeniu konkretnych parametrów ochrony.

Przeglądając ranking ubezpieczeń mieszkaniowych, warto najpierw oszacować realną wartość mieszkania, domu i przedmiotów, które znajdują się wewnątrz, a chce się je ubezpieczyć. Jeśli ktoś nie budował sam domu lub nie remontował mieszkania, a jedynie je kupił i nie ma wiedzy na temat kosztów materiałów budowlanych, oraz kosztów robocizny, powinien najpierw się w nich zorientować. Tylko oszacowanie, ile kosztuje wykonanie określonych prac remontowych i naprawczych, może pozwolić na realne spojrzenie na proponowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe zakres ochrony i odniesienie go do ceny polisy ubezpieczeniowej. Ranking ubezpieczeń mieszkania pozwoli na wstępne sprawdzenie, na które oferty warto zwrócić uwagę, a które okazują się nieatrakcyjne z różnych względów.

Poza sumą ubezpieczenia drugim aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela w określonych okolicznościach. Przykładowo może to dotyczyć specyficznych składowych majątku, takich jak antyki, obrazy, trofea myśliwskie, rękopisy lub inne cenne przedmioty, których wycena może okazać się problematyczna. Według prawa wszystkie z powyższych wyłączeń muszą znaleźć się w umowie, w ogólnych warunkach ubezpieczenia, do których klient ma dostęp przed podpisaniem umowy. Warto te fragmenty dokładnie przeanalizować.

W najlepszej sytuacji są osoby, które nie mają w domu dzieł sztuki lub innych specyficznych przedmiotów, a sam sprzęt elektroniczny, lub inne urządzenia, które łatwo wycenić. Każdy przed podjęciem decyzji, gdzie najlepsze ubezpieczenie mieszkania można nabyć, musi zweryfikować to, jak ubezpieczyciel podchodzi do konkretnych przedmiotów. Czasem niezbędna będzie dodatkowa wycena, która pozwoli w ogóle oszacować wartość przedmiotu. Może też dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi objęcia ubezpieczeniem jakich elementów budynku, mieszkania lub posiadanych w nich przedmiotów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ma do tego pełne prawo, gdyż tego typu ubezpieczenia nie podlegają pod odgórne przepisy narzucające towarzystwom ubezpieczeniowym konkretny zakres ochrony. Dzięki Kiokspolis.pl można jednak wybierać spośród setek ofert, więc każdy z łatwością znajdzie propozycje spełniające jego oczekiwania.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Odpowiedź na pytanie, gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie i opinie klientów mogą być różne, chociażby ze względu na to, że ubezpieczyciel czasem może nie wypłacić odszkodowania. Niezdecydowani klienci muszą jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe działają na podstawie polskiego prawa, które rzetelnie chroni konsumentów, więc rażące nadużycia wobec osoby ubezpieczonej raczej nie mogą mieć miejsca.

Przykładowo ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, w sytuacji gdy dojdzie do wyjątkowego niedbalstwa ze strony klienta. Może to dotyczyć na przykład sytuacji, gdy nie wyłączy się żelazka i dojdzie do pożaru lub samodzielnie się ten pożar sprokuruje. Innym przykładem jest sytuacja, gdy dojdzie do zalania wodą mieszkania, ze względu na to, że właściciel nie zakręcił kranu. Jak widać, są to wyjątkowe zaniechania, więc klient nie ma powodu, by się martwić o ewentualną wypłatę odszkodowania, gdy po prostu pęknie rura. W takiej sytuacji wszystko jest jednoznaczne, a klient ma prawo do odszkodowania, o ile nie wyklucza tego ubezpieczyciel, o czym klient wie przed podpisaniem umowy.

Klienci, którzy nie chcą narażać się na ewentualne problemy z wypłatą odszkodowania, powinny najpierw rzetelnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a następnie się do nich dostosować, by towarzystwo ubezpieczeniowe nie mogło zakwestionować zasadności wypłaty odszkodowania. Najlepsze ubezpieczenie mieszkania to takie, które zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i rzetelność w wywiązaniu się ze zobowiązań przez ubezpieczyciela, więc nie zawsze opłaca się decydować na najtańszą opcję.

Ubezpieczenie mieszkania – porównanie poszczególnych ofert

Porównanie ubezpieczeń mieszkań, jak widać nie może odbywać się jedynie na podstawie ceny. To ogólne warunki ubezpieczenia, wyłączenia z odpowiedzialności i ewentualne ubezpieczenia dodatkowe powinny być główny, wyznacznikiem mówiącym o tym, czy warto skorzystać z danej oferty. Analizując ranking ubezpieczycieli, warto wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenia, takie jak na przykład ubezpieczenie od wyrządzenia szkody osobom trzecim. Przykładowo może ono się przydać, gdy pęknięte rury w danym mieszkaniu zaleją sąsiadów. Kupując taki produkt razem z podstawowym ubezpieczeniem mieszkania, można dostać bardzo atrakcyjną cenę.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne rodzaje polis. Do tych, które cieszą się z roku na rok rosnącą popularnością zalicza się ubezpieczenia turystyczne. Wyjeżdżając na urlop, możesz dzisiaj kupić nie tylko ubezpieczenie medyczne, które gwarantuje zwrot kosztów […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

więcej
Wakacje w Europie z dziećmi – jak zorganizować urlop z maluchami?

Wakacje w Europie z dziećmi – jak zorganizować urlop z maluchami?

Lubisz podróżować, ale niedawno zostałeś rodzicem i sądzisz, że na jakiś czas musisz zrezygnować z wyjazdów? Nic bardziej mylnego! Zarówno z niemowlakiem, jak i starszym dzieckiem możesz wybrać się na wakacje nie tylko w kraju – wbrew pozorom […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony. Łatwo można […]

więcej