Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

4.9/5 - (Ocen: 19)

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

W myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenia komunikacyjne to umowy ubezpieczeń, które należą do działu II, czyli „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”.

Ubezpieczenia komunikacyjne znajdziemy w grupie 10 – „Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika”. Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziemy zarówno te obowiązkowe (OC), jak i wybierane dobrowolnie – np. chroniące od następstw wypadków czy zapewniające pomoc w określonych zdarzeniach losowych.

Sprawdź ceny OC i AC

O poszczególnych ubezpieczeniach komunikacyjnych przeczytasz więcej także w naszym artykule Czym jest OC, AC, NNW, assistance.

Ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC, NNW, Assistance

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Znając definicję ubezpieczeń komunikacyjnych warto zastanowić się, jakie rodzaje polis wyróżniamy. Wiedza ta pomoże Ci lepiej zorientować się w dostępnej na rynku ofercie, a także wybrać i dostosować ubezpieczenie odpowiednie dla Twojego pojazdu. Wśród polis wyróżniamy zatem:

  • ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe:
    • ubezpieczenie OC – podstawowe i najważniejsze ubezpieczenie obowiązkowe; chroni kierowcę w zakresie odpowiedzialności cywilnej na terenie Polski, a także w przypadku wyjazdu do większości krajów europejskich,
    • Zielona Karta – certyfikat, będący potwierdzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego OC przy wyjeździe za granicę; obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty,
    • ubezpieczenie graniczne – dotyczy właścicieli pojazdów zarejestrowanych poza krajami EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) i Szwajcarii; wjeżdżając do tych krajów i nie posiadając certyfikatu Zielonej Karty są oni zobowiązani zawrzeć umowę tzw. ubezpieczenia granicznego.
  • ubezpieczenia komunikacyjne nieobowiązkowe:
    • AC (autocasco) – dobrowolne ubezpieczenie pojazdów od zdarzeń losowych,
    • Assistance – ubezpieczenie komunikacyjne zapewniające określoną pomoc w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych (np. wymiana opon, holowanie),
    • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

CZY WIESZ, ŻE..?

Umowa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy. Polisa jest ważna, gdy poprawnie zawarto umowę ubezpieczenia – z dopełnieniem wymogów ustawy w zakresie czasu trwania i zakresu ochrony.

Ustawa – OC komunikacyjne. Co mówi?

Ubezpieczenie samochodu OC, to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, dotyczące wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Reguluje je ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Akt prawny określa m.in. zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia, sposób kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umów, jak i zadania i zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

OC – obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne

W myśl ustawy obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony w momencie, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia, na podstawie której osoba obciążona tym obowiązkiem (właściciel pojazdu) korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, a czas trwania i zakres tej ochrony odpowiadają obowiązującym przepisom.

Ubezpieczenia komunikacyjne FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

Zgodnie z polskim prawem, obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest wyłącznie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). AC, Assistance czy NNW są polisami opcjonalnymi, dlatego kierowcy mogą, ale nie muszą ich wykupować.

Co wpływa na ceny OC i AC?

Ceny składek OC i AC są ustalane przez towarzystwa. Zwykle są zależne od danych właściciela oraz jego pojazdu. Znaczenie ma m.in. doświadczenie kierowcy, jego miejsce zamieszkania czy wiek. Duży wpływ na koszt mają także model auta, rocznik, typ silnika itp.

 Do czego potrzebne jest ubezpieczenie Assistance?

Ubezpieczenie Assistance zapewnia pomoc w razie nieoczekiwanych zdarzeń na drodze, jak np. awaria pojazdu, przebita opona, kolizja czy stłuczka. Jeśli posiada się tę polisę, można przez całą dobę m.in. uzyskać pomoc mechanika, zamówić dostawę paliwa lub poprosić o holowanie auta.

 Czy wykupienie Autocasco jest niezbędne?

Ubezpieczenie Autocasco (AC) nie jest obowiązkową polisą. Mimo to, często jest sprzedawane w korzystnych pakietach, dlatego warto rozważyć jego zakup. AC jest niezwykle przydatne, gdyż ubezpiecza pojazd przed czynnikami zewnętrznymi, a także działaniem osób trzecich (np. wandalizmem czy kradzieżą).

 Co to jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW to polisa Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Gwarantuje wsparcie finansowe w sytuacjach, w których kierowca lub pasażer doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu lub stracił życie. Wysokość odszkodowania oblicza się proporcjonalnie do obrażeń.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w takim razie gwarantuje taka […]

więcej
Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Jedziesz na weekend majowy własnym samochodem? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w kraju i za granicą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając się w podróż. Zielona Karta, dodatkowe AC, Assistance, a może NNW? Zobacz, porównaj i wybierz pakiet […]

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Często za niewielkie pieniądze można rozszerzyć polisę i zmniejszyć koszty wynikające z konkretnego zdarzenia, co może zapewnić, choćby ubezpieczenie opon. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego produktu, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to znacznie […]

więcej
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisa komunikacyjną w Polsce […]

więcej