Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie

5/5 - (Ocen: 1)

W odróżnieniu od indywidualnej polisy, ubezpieczenie grupowe na życie jest gotowym produktem. Zatem nie ma możliwości dokonania zmiany umowy według własnych preferencji. Jednak takie produkty, które najczęściej dostępne są w miejscu pracy, mają swoje zalety.

Decydując się na ubezpieczenie na życie grupowe, nie można zmienić:

 • sumy ubezpieczenia,
 • zakresu ochrony,
 • czasu trwania umowy.

Natomiast tego typu polisa jest dostępna na specjalnych warunkach. Wynika to z oferowania takich produktów przez towarzystwa reasekuracji dużej grupie pracowników wybranego przedsiębiorstwa. Ewentualnie są to polisy, które kierowane są do klientów banków, czy operatorów sieci komórkowej.

Czym charakteryzuje się grupowe ubezpieczenie na życie?

Charakterystyczną cechą grupowych polis jest to, że negocjowane są nie przez ubezpieczającego się, ale przez przedsiębiorstwo. Natomiast warunki ochrony przy takich produktach mogą być korzystne, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe są gotowe zapewnić między innymi szerszy zakres ochrony przy niższej cenie.

W ten sposób do zalet, które ma polisa na życie w ubezpieczeniu grupowym, można zaliczyć:

 • niską składkę,
 • szeroki zakres ochrony,
 • możliwość wygodnego zakupu,
 • możliwość opłacania składek bezpośrednio z pensji.

Natomiast grupowe ubezpieczenie na życie jest produktem, który charakteryzuje się małą elastycznością. Wybierać można z maksymalnie kilku wariantów cenowych. Zatem taka polisa nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdej osoby, która planuje zakup ubezpieczenia na życie. Jeśli niezbędne jest skorzystanie z indywidualnie dopasowanych warunków ochrony, wówczas warto sprawdzić, także inne produkty. Pozwala to zorientować się, co będzie w stanie zapewnić między innymi ubezpieczenie na życie dla rodziny.

Jak działa grupowe ubezpieczenie na życie pracowników?

Dla wielu pracowników możliwość skorzystania z grupowych ubezpieczeń jest dodatkową korzyścią, jaką zapewnia konkretne miejsce pracy. Wynika to ze specjalnych warunków, na których dostępne są takie produkty. Indywidualnie trudno liczyć na uzyskanie dostępnego w grupowych polisach zakresu ochrony na tak korzystnych warunkach cenowych.

Natomiast zakres świadczeń możliwych do uzyskania i wysokość składek zależą od:

 • średniego wieku osób zatrudnionych w firmie,
 • zawodu wykonywanego przez pracowników,
 • preferencji pracodawcy.

Zatem grupowa polisa zawsze będzie różnić się od tego, na jakich warunkach uzyska się nawet najkorzystniejsze indywidualne ubezpieczenie na życie bez karencji. Warto to brać pod uwagę, gdy rozważa się, czy warto zdecydować się na grupowe ubezpieczenie na życie. Często tylko z powodu niskich składek warto zdecydować się na opłacanie takiego produktu, gdy jest oferowany przez pracodawcę. Do zalet można zaliczyć, także to, że często można płacić za ubezpieczenie w wygodny sposób. Pracodawca pobiera składki bezpośrednio z wynagrodzenia. Nie wymaga to samodzielnego zajmowania się płatnością i pamiętania o terminach, w których muszą być zapłacone składki.

Jakie korzyści zapewnia pracownikowi grupowe ubezpieczenie na życie?

Pracownicy decydujący się na grupowe ubezpieczenie na życie, mogą liczyć na szerszą ochronę przy relatywnie niskich składkach. Zatem szczególnie osoby, które rozważały zakup indywidualnej polisy tego typu, powinny rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie skorzystanie z oferty towarzystwa reasekuracji, z którym warunki wynegocjował pracodawca. Oczywiście warto samodzielnie sprawdzić między innymi ranking ubezpieczeń grupowych. Pozwala to zorientować się, czy warunki polisy, z której można skorzystać, będą rzeczywiście korzystne.

Podstawowy zakres ochrony, który zapewnia polisa życie w ubezpieczeniu grupowym to:

 • wypłata świadczenia w przypadku śmierci,
 • odszkodowanie przy trwałej niezdolności do pracy,
 • wypłata przy poważnym zachorowaniu,
 • świadczenie przy inwalidztwie.

Natomiast bardzo często grupowe ubezpieczenia na życie pozwalają skorzystać z dodatkowej ochrony. Wówczas pracownik może dopisać do polisy bliskie osoby. Najczęściej dotyczy to współmałżonków. Jednak są takie polisy, które pozwalają dopisać, także dzieci.

Wówczas ubezpieczenie zapewnia wypłatę środków finansowych, gdy dojdzie do takich sytuacji jak:

 • śmierć małżonka,
 • śmierć bliższego członka rodziny,
 • narodziny dziecka,
 • uraz ciała, czy poważne zachorowanie osoby bliskiej.

Zatem grupowe ubezpieczenia na życie to korzystne produkty dla osób, które założyły już rodzinę. Pozwalają zabezpieczyć ubezpieczonego finansowo przed różnymi zdarzeniami losowymi. Bardzo często, gdy sprawdzana jest polisa na życie ranking, nie można znaleźć takiej, która w dobrej cenie oferuje odpowiednią ochronę. Często dotyczy to także standardowych produktów. W takiej sytuacji grupowe ubezpieczenie na życie pracowników może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Dodatkowe korzyści dla pracowników przy korzystaniu z polisy na życie obejmują między innymi:

 • możliwość uzyskania dostępu do darmowych wizyt u specjalistów,
 • darmowe badania diagnostyczne,
 • szybkie terminy wizyt u lekarzy specjalistów.

Do zalet polis grupowych można zaliczyć również to, że przedsiębiorstwa podpisują umowy ze sprawdzonymi na rynku firmami. Gdy samodzielnie szuka się produktu, wówczas trzeba sprawdzić między innymi firmy ubezpieczeniowe ranking. W ten sposób można zdecydować się na dobrze oceniane na rynku towarzystwa reasekuracji. Wówczas nie będzie problemów z wypłatą świadczeń. Natomiast przy grupowych polisach środki finansowe są zapewnione poszkodowanym w ramach szybkiej ścieżki. To uproszczony proces, który sprawia, że ubezpieczenia grupowe na życie mają przewagę nad indywidualnymi polisami. Po wypadku możliwość szybkiego dysponowania środkami finansowymi w formie odszkodowania ma szczególnie duże znaczenie. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej
Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Kolejne kraje coraz skuteczniej walczą z pandemią, dlatego prognozy specjalistów są dość optymistyczne. Ponieważ stopniowo zostają łagodzone i znoszone różne obostrzenia, łatwiej jest podróżować za granicę. Masz już plany wyjazdowe na sezon wiosna/lato 2021? Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne […]

więcej
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej
Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych to internetowe narzędzie, dzięki któremu możesz znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do Twojego rodzaju podróży. Nie tylko zapewnisz sobie i współpodróżnikom właściwą ochronę, ale również nie przekroczysz przygotowanego wcześniej budżetu wyjazdowego. Sprawdź zatem, w jaki sposób […]

więcej