Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

Najtańsze OC – jak zapłacić jak najmniej?

4.5/5 - (Ocen: 39)

Masz w planach zakup pierwszego samochodu i szukasz od razu najtańszego OC? A może składka ubezpieczenia OC, którą do tej pory płaciłeś, wydaje Ci się zbyt wysoka? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, gdzie i w jaki sposób szukać taniego OC. Znajdź atrakcyjną ofertę bez wychodzenia z domu – przez internet. Porównaj propozycje sposobów na znalezienie taniego ubezpieczenia OC i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Najtańsze OC – sierpień 2022

Najtańsze OC – jest to najniższa cena, jaką może zapłacić osoba kupująca ubezpieczenie OC (tj. odpowiedzialności cywilnej), przy indywidualnych i zmiennych parametrach. Cena najtańszego OC będzie zatem zależna od wielu czynników, w tym m.in od: wieku i płci wykupującego, stanu cywilnego, miasta zamieszkania czy pojemności silnika. Wahania cen polis komunikacyjnych są naturalnym elementem rynku ubezpieczeń. Analiza cen u konkretnych ubezpieczycieli wskazuje jednak, że najtańsze OC w sierpniu 2022 wiąże się z kosztami porównywalnymi do tych z miesięcy poprzednich – zwłaszcza w mniejszych miastach. Drobne różnice w cenach zauważą kierowcy z dużych aglomeracji, takich jak Wrocław czy Gdańsk. Warto więc zauważyć, że różnice między najtańszymi i najdroższymi miastami nieustannie się pogłębiają.

38-letni mieszkaniec Płocka, właściciel VolksWagena Golfa z 1986 roku za najtańsze OC w sierpniu zapłacił jedyne 194 zł – dzięki dobrej, bezszkodowej historii ubezpieczenia, doświadczeniu w prowadzeniu pojazdu oraz niewielkiej pojemności silnika. Mężczyzna zaoszczędził kilkaset złotych dzięki porównywarce KioskPolis – Ty też możesz, korzystając z naszego kalkulatora OC AC!

Najtańsze OC – rankingi ubezpieczeń

Popularny sposób na szukanie taniego OC to śledzenie aktualnych rankingów ubezpieczeń. Są tworzone z myślą o wszystkich kierowcach bądź konkretnej grupie. Pojawiają się w sieci sezonowo, dzięki czemu możesz być na bieżąco z ofertami przygotowywanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, ten artykuł odpowie dokładnie, czym jest ubezpieczenie OC.

W rankingu ubezpieczeniowym otrzymujesz zestawienie najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczeniowych w danym okresie. Autorzy omawiają specyfikację i zakres. Prezentują sumę gwarancyjną i składkę, dzięki czemu masz szansę szybko wytypować najtańsze OC. Niektóre rankingi mają podsumowania polisy w formie ocen – to udogodnienie dla tych, którzy sugerują się wyznacznikami punktowymi. Z kolei słabą stroną rankingów jest to, że nie można liczyć na spersonalizowaną ofertę.

DLA KOGO RANKINGI UBEZPIECZEŃ?

Z rankingów ubezpieczeń skorzystają przede wszystkim ścisłe grupy posiadaczy samochodów, np. młodzi kierowcy, właściciele starych samochodów oraz osoby zainteresowane zakupem pakietu OC/AC.

Na stronie KioskPolis.pl znajdziesz rankingi takie jak:

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Wiek właściciela

Wiek kierowcy znacznie wpływa na cenę OC. Im młodszy właściciel pojazdu – tym wyższa stawka ubezpieczenia. Porównując III i IV kwartał 2020 roku, zauważymy, że średnia stawka dla najmłodszych kierowców spadła niewiele, bo o zaledwie 1,9%. Niższymi stawkami natomiast mogą cieszyć się doświadczeni kierowcy w wieku 56 lat i więcej – 578 zł – jest to spadek ceny o 7,9%.

 

Pojemność silnika

Pojemność silnika znacznie wpływa na cenę OC. Im większy silnik – tym większa finalnie będzie kwota ubezpieczenia. Posiadacze 1 litrowych pojazdów, w IV kwartale 2020, płacili średnio 527 zł. Z kolei pojemność 3,1 litra i więcej wiązała się ze stawką OC w wysokości 821 zł.

 

Marka auta

Na wykresie pokazaliśmy, jak zmieniły się średnie stawki ubezpieczenia OC w dwóch ostatnich kwartałach roku 2020, w zależności od marki samochodu. Kolorem fioletowym oznaczony został III kwartał, zaś niebieskim IV kwartał 2020. Na najtańsze ubezpieczenie mógł liczyć posiadać Skody, natomiast najwyższa stawka była opłacana przez właściciela samochodu marki BMW.

Zyskaj najtańsze ubezpieczenie OC dzięki porównywarce polis

Zdecydowanie najlepszy sposób na znalezienie taniego OC to wykorzystanie internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to bezpłatne narzędzie, które w zaledwie kilka sekund przygotowuje listę ofert na podstawie podanych przez Ciebie informacji. To sprawia, że oferty ubezpieczeniowe są maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Sprawdź ceny OC i AC

W naszej porównywarce do wyliczenia zniżek OC i wyszukania ofert powinieneś umieścić następujące dane:

 • pakiet ubezpieczeń, jakim jesteś zainteresowany: samo OC, OC+AC, OC+AC+NNW, OC+NNW, OC+Assistance i różne inne kombinacje tych wariantów,
 • dane samochodu: numer rejestracyjny, marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, data pierwszej rejestracji, liczba miejsc siedzących,
 • dodatkowe dane pojazdu: aktualny przebieg, średni przebieg roczny, rodzaj użytkownika, użytkowanie pojazdu za granicą, instalacja gazowa, kierownica po prawej stronie, ważne badania techniczne, miejsce parkowania w nocy, wiek najmłodszego kierowcy, stan pojazdu, data początku okresu ubezpieczenia,
 • Twoje dane: imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy, zawód, rok wydania prawa jazdy,
 • dane współwłaściciela (jeśli jest obecny),
 • dane kontaktowe.

najtańsze OC

tanie OC

najtańsze ubezpieczenie OC

 

Przedstawione Ci oferty OC zostaną ustawione od najtańszej do najdroższej. Zobacz, czym różni się ich zakres oraz jakich udogodnień możesz się spodziewać.

Poznaj wszystkie czynniki, które wpływają na cenę OC. A jeśli uważasz, że wyliczona w kalkulatorze składka wciąż jest zbyt wysoka, sprawdź sprytne sposoby na uzyskanie dodatkowych zniżek oraz oszczędzanie na opłatach za polisę.

Tanie OC w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli rozważasz zakup nie samego OC, ale pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, koniecznie przeglądaj oferty właśnie pod tym kątem. Szukanie jedynie najtańszego OC niewiele Ci pomoże, ponieważ może się okazać, że choć znalazłeś najtańsze OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X, to w Y otrzymasz korzystniejszą cenę za pakiet ubezpieczenia OC+AC.

KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE?

Jeśli zastanawiasz się nad rozszerzeniem swojej obowiązkowej polisy komunikacyjnej o autocasco, NNW lub Assistance, najlepiej zrób to w momencie odnawiania OC i opłacania składki. Kiedy nabywasz pakiet ubezpieczeń, płacisz mniej niż w przypadku dobrania jednej z fakultatywnych polis w trakcie okresu ochronnego OC.

Ale to nie wszystko! Zwracaj szczególną uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia w polisach nieobowiązkowych. O ile zakres OC jest stały niezależnie od firmy, która je oferuje, o tyle zakresy pozostałych ubezpieczeń mogą się różnić. Za ich ustalanie odpowiada wyłącznie towarzystwo ubezpieczeniowe. Może się więc okazać, że tanie OC+AC będzie atrakcyjne tylko pod względem ceny, a płacąc kilka złotych więcej za inne, otrzymasz liczne udogodnienia.

Oferty pakietów polis także znajdziesz w naszej porównywarce ubezpieczeń, co stanowi kolejny powód, dla którego do poszukiwania ubezpieczenia warto wybrać właśnie ją.

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Tanie ubezpieczenia OC z polecenia

Tanie OC można znaleźć dzięki poleceniom bliskich, znajomych lub internautów, np. na forach lub grupach na Facebooku. Trzeba jednak przesiewać je przez „sito własnych oczekiwań”. Pamiętaj, że tanie OC Twojego przyjaciela może być tanie tylko dlatego, że znajomemu przysługuje więcej zniżek, podczas gdy Twoja oferta będzie się przedstawiać mniej atrakcyjnie niż ta posiadana obecnie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

To, o co rzeczywiście warto pytać znajomych, to rodzaje i liczba udogodnień, jakie dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom. Przykład to darmowa Zielona Karta, dostępna w niektórych firmach nieodpłatnie, w innych możliwa do zakupienia, w jeszcze innych w ogóle niedostępna. Jeśli często podróżujesz samochodem, także poza Europą, pamiętaj o tym udogodnieniu. Ponadto wybierz takie tanie OC, przy którym otrzymujesz darmową ochronę zniżek – co najmniej jednej w okresie ochronnym.

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Tanie ubezpieczenie OC dla klienta banku

W sprytny sposób tanie ubezpieczenie OC uzyskasz też w banku, którego jesteś klientem. Jeśli Twój bank prowadzi towarzystwo ubezpieczeniowe lub współpracuje z już istniejącym, może mieć podpisaną umowę, dzięki której Tobie, jako posiadaczowi rachunku, zostanie udzielony rabat. Pamiętaj jednak, że nie w każdym banku występuje taka możliwość.

Co jeszcze możesz zrobić, by zyskać tanie OC? Na przykład zapłacić za składkę kartą kredytową. Co prawda nie jest to regułą, lecz niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują upusty dla posiadaczy pojazdów mechanicznych płacących kartą kredytową. Pamiętaj jednak, by zadłużenie spłacić w terminie i uniknąć odsetek. Ponadto zapłać całość z góry. Kiedy rozbijasz cenę OC na raty, w całokształcie zapłacisz więcej.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Czy znalezienie najtańszego OC jest sztuką? Zapewne tak będzie w przypadku osób, które nie korzystały do tej pory z porównywarek ubezpieczeń. Ręczne sprawdzanie ofert wszystkich wiodących ubezpieczalni w Polsce jest czasochłonne, a nieznajomość ich ofert może generować ryzyko, że nie otrzymasz najkorzystniejszej cenowo polisy. Co zrobić więc, aby nie przepłacać?

Tanie ubezpieczenie nie musi iść w parze z niekorzystnymi warunkami zawieranymi  w polisie. Wszystko to kwestia jej idealnego dobrania do potrzeb kierowców oraz wykorzystania możliwych zniżek, które pozwolą minimalizować finalną cenę. Porównywarki ubezpieczeń mają niewątpliwe zalety w tej dziedzinie. Uzupełniając wszystkie pola związane z samochodem oraz profilem kierowcy, algorytmy przetwarzają oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, szukając najlepszej drogi do najtańszego OC. W finalnym kroku otrzymasz gotowe i wiążące oferty z uwzględnieniem ceny, a także kwot gwarantowanych.

Czy takie same oferty można znaleźć samodzielnie, wraz z agentem ubezpieczeń, bądź przeglądając kolejno oferty każdego dostępnego TU? Jest to bardzo wątpliwe, ponieważ dostęp do informacji może nie być kompletny lub w toku powstających zmian, promocji i akcji specjalnych, agent nie będzie dysponować takimi danymi. Algorytmy w porównywarkach ubezpieczeń online są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że w momencie wprowadzenia nowych cen, warunków, system automatycznie wprowadza te zmienne i prezentuje najświeższe informacje. Ponadto, szukanie najniższej ceny OC nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Sposoby na najtańsze OC

Naturalnie, poza korzystaniem z porównywarek ubezpieczeń, są też inne sposoby na zmniejszenie składki OC. Można je ze sobą łączyć, bądź po sprawdzeniu najkorzystniejszej polisy na stronie, zwrócić się do TU, starając się jeszcze zejść z ceny. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać jeszcze niższą stawkę za OC!

 • zniżki na kod – firmy ubezpieczeniowe bardzo często „nagradzają” kodami zniżkowymi osoby, które subskrybują ich newsletter bądź obserwują media społecznościowe. Zapisz się do bazy u wiodących ubezpieczycieli, a także na stronach porównywarek ubezpieczeń,
 • jednorazowa płatność – jak zauważyłeś, sumując składki na ratalne płatności, zawsze zapłacisz więcej, niż opłacając polisę OC jednorazowo. Jeżeli zależy Ci na najtańszej cenie – zapłać w jednej racie.
 • zniżki kierowcy – najpopularniejszą metodą obniżana ceny za OC to zniżki kierowcy za bezszkodową jazdę oraz staż. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby młode, jednak i na to jest sposób! Wystarczy, że jednym ze współwłaścicieli jest osoba z długoletnim stażem i maksymalnym wymiarem zniżek, wówczas początkujący kierowca może liczyć na tanie ubezpieczenie.
 • polecenie od znajomego – korzystając z polecenia znajomego, również możesz liczyć na rabat dla polisy OC,
 • zakup pakietowy – wybierając polisę OC wraz z zabezpieczeniem AC lub dodatkowymi opcjami, możesz liczyć na rabaty.

Świadomy wybór polisy OC prowadzi do oszczędności. Nigdy nie czekaj do ostatniej chwili! Na miesiąc przed końcem bieżącego ubezpieczenia zacznij rozglądać się za nową ofertą. Najtańsze OC jest na wyciągnięcie ręki, ale wymaga reakcji i pracy – zacznij poszukiwania z porównywarką ubezpieczeń, a następnie sprawdź, jakie akcje specjalne bądź rabaty oferuje wybrane TU.

MARKA/MODEL PALIWO PRZEBIEG KIEROWCA NAJTAŃSZE OC
BMW e36, 1994 r. benzyna 220 000 km kobieta 35 lat, woj. zachodniopomorskie 348 zł
Toyota Avensis 2002 r. diesel 140 000 km kobieta 44 lata, woj. śląskie 355 zł
Audi A3, 1995 r. diesel 175 000 km mężczyzna 47 lat, woj. mazowieckie 279 zł
Volkswagen Golf IV, 2001 r. benzyna 210 000 km mężczyzna 31 lat, woj. wielkopolskie 390 zł
Fiat Punto, 2003 r. benzyna 95 000 km kobieta, 59 lat, woj. wielkopolskie 289 zł
Volvo S40, 2004 r. benzyna 165 000 km mężczyzna 45 lat, woj. mazowieckie 344 zł
Mazda 5, 2004 r. diesel 205 000 km kobieta 60 lat, woj. dolnośląskie 326 zł
Jaguar S-Type, 2005 r. diesel 180 000 km mężczyzna 33 lat, woj. pomorskie 348 zł

PŁATNOŚĆ ZA OC PUNKTAMI PAYBACK

Przekonaj się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego planujesz zakup OC lub pakietu ubezpieczeń, oferuje pokrycie części składki punktami PAYBACK. Jeśli regularnie zbierasz te punkty, możesz sporo zaoszczędzić, bo nawet kilkaset złotych. Wcześniej jednak skorzystaj z naszej porównywarki polis, bo może to właśnie tu znajdziesz lepszą ofertę.

W przypadku planowania zmiany ubezpieczyciela upewnij się, że nową polisę zakupisz na tyle wcześnie, by zachować ciągłość ochrony. Za zwłokę mogą Cię czekać wysokie kary.

Porównaj oferty

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze OC zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC. Uzupełnij formularz danymi i zobacz, w którym towarzystwie możesz liczyć na najtańsze OC. Zamów je online nawet dziś!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (47)

 • Wypowiadanie OC
  - -

  Kupiłem używany samochód. Czy mogę wypowiedzieć jego ubezpieczenie i kupić inne?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Nowi właściciele używanych samochodów mają możliwość wypowiedzenia obowiązującego jeszcze ubezpieczenia pojazdu i wykupienia nowego.

   Umowę OC można wypowiedzieć w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie wygasa. Może być ona wtedy ponownie skalkulowana – to korzystne dla tych kierowców, którzy posiadają maksymalne zniżki.

   Dokładne informacje można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/kiedy-i-w-jaki-sposob-wypowiedziec-umowe-oc-auta/.

 • Pytanie
  - -

  Czy jako poszkodowany można otrzymać samochód zastępczy z OC? Bo nie mam AC ani asistance…

  • Grzegorz Majker
   - -

   Poszkodowany w zdarzeniu drogowym, gdy jego samochód nie nadaje się do jazdy, może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku.

   Samochód z OC dla poszkodowanego powinien być tej samej klasy, co posiadany przez niego pojazd. Można wynająć go salonie marki, wypożyczalni samochodowej. Poszkodowany może korzystać z pojazdu na czas naprawy lub do momentu zakupu nowego auta.

   Dokładne informacje można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/samochod-zastepczy-z-oc-kiedy-sie-nalezy-i-na-jak-dlugo/.

 • przez internet
  - -

  Czy za ubezpieczenie OC kupione przez internet można zapłacić przelewem?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zakupienie polisy przez internet. Wówczas formalność tę można załatwić bez potrzeby wychodzenia z domu – w dowolnym momencie.

   Wraz z zakupem polisy ubezpieczeniowej OC przez internet należy wybrać także metodę jej opłaty. W tym celu można wykorzystać także przelew on-line – za pośrednictwem specjalnych serwisów płatności on-line lub zwykłym przelewem ze swojego konta bankowego.

 • Grzesiek
  - -

  Czy wtedy, gdy spowodowałem wypadek, stracę zniżki także wtedy, gdy zmienię ubezpieczyciela?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Tak, nawet wtedy, gdy zmienimy ubezpieczyciela na innego, nadal utracimy zniżki, co jest konsekwencją wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dostęp do informacji o zdarzeniach drogowych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dlatego też zatajenie informacji o wypadku nic nie da.

   Można jednak uchronić się przed utratą zniżek – wystarczy wykupić dodatkową opcję ochrony zniżek, gdy ubezpieczyciel ma ją w ofercie.

   Dokładne informacje o zniżkach i ich utracie i ochronie można znaleźć w artykule: https://kioskpolis.pl/czym-jest-ochrona-znizek-oc/.

 • Starrr123
  - -

  Czy polisę ubezpieczeniową OC można kupić na raty?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Tak, jest to możliwe w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Spłata następuje wówczas w 2 czy też 4 transzach, w zależności od wybranej opcji. Liczba dopuszczalnych rat zależna jest od towarzystwa ubezpieczeniowego.

   Kierowcy chcący wykupić ubezpieczenie OC i zapłacić za nie w ratach, powinni pamiętać o tym, że może wiązać się to z nieco wyższą wysokością składki. Najbardziej opłaca się zakupić OC i zapłacić za nie od razu w całości – wtedy koszt ubezpieczenia będzie najniższy.

 • Wall00
  - -

  Mój samochód jest zepsuty i nie korzystam z niego. Czy muszę kupować ubezpieczenie OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Obowiązujące obecnie przepisy wskazują, że każdy właściciel pojazdu powinien posiadać wykupione ubezpieczenie OC na swój pojazd. Tak długo, jak pojazd pozostaje zarejestrowany, konieczne jest posiadanie na niego ubezpieczenia tego rodzaju.

   Zatem nawet wtedy, gdy samochód jest zepsuty, stoi cały czas w garażu i nie nadaje się do jazdy, konieczne będzie wykupienie kolejnej polisy. Aby znaleźć najtańszą, warto skorzystać z kalkulatorów OC on-line.

 • Meet1
  - -

  Czy potwierdzenie ubezpieczenia OC kupionego on-line wystarczy podczas kontroli?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Coraz więcej kierowców decyduje się na kupowanie polis ubezpieczeniowych przez internet. To także bardzo wygodna metoda na zaopatrzenie się w obowiązkową polisę OC.

   Kierowca, który zdecydował się na zakupienie ubezpieczenia OC przez internet, otrzymuje potwierdzenie jego opłacenia, najczęściej na adres e-mailowy. Wydrukowane potwierdzenie tego typu będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie pojazdu.

 • kupno auta
  - -

  Chcę kupić nowe auto gdzie mogę je ubezpieczyć?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Osoby, które pragną zakupić nowe auto, mogą ubezpieczyć je w kilku miejscach, na przykład bezpośrednio w salonie czy też u agenta ubezpieczeniowego. Można także skorzystać ze specjalnych kalkulatorów on-line, które pozwalają na szybkie wykupienie polisy przez internet.

   Pamiętajmy zatem o tym, że z salonu nie możemy wyjechać nieubezpieczonym samochodem, dlatego też polisę trzeba wykupić od razu. To kolejny koszt, dlatego warto porównać oferty zanim zdecydujemy się na zakupienie najlepszego ubezpieczenia.

 • Darek
  - -

  Jeżeli moja polisa się skończy to ubezpieczyciel przedłuży ją automatycznie?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Gdy ważność ubezpieczenia OC zakończy się, towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuża je automatycznie. Nawet wtedy, gdy właściciel pojazdu nie wyrazi chęci podpisania nowej umowy, ubezpieczyciel musi ją przedłużyć. Warto jednak wskazać, że na 14 dni przed terminem jego zakończenia, ma on obowiązek poinformować o tym swojego klienta.

   Uwaga! Polisa nie przedłuża się zawsze automatycznie, na przykład przy zakupie auta używanego, przy braku spłaty składki ratalnej, po wypowiedzeniu umowy.

   Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać z artykułu: https://kioskpolis.pl/kiedy-ubezpieczenie-oc-zostanie-automatycznie-przedluzone/.

 • Dari
  - -

  Czy moje auto może zostać odholowane wtedy, gdy nie będzie miało ważnego OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Kiedyś, gdy samochód nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, mógł być on odholowany na koszt właściciela. Aktualnie jednak przepis ten już nie obowiązuje, dlatego też po zatrzymaniu i stwierdzeniu braku ważnego OC auto nie będzie odholowane.

   Pamiętać jednak należy o tym, że właściciel auta bez ważnego OC, jest związane z wieloma poważnymi konsekwencjami – wysokimi karami naliczonymi przez UFG, koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów odszkodowania.

 • Andrzej
  - -

  Jak mogę dowiedzieć się, czy inne auto jest objęte polisą OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Aktualnie kierowcy mogą sprawdzić, czy inne pojazdy posiadają aktualną polisę ubezpieczeniową OC. Można zrobić to na przykład w sytuacji, gdy miało miejsce zdarzenie drogowe.

   W tym celu należy skorzystać ze specjalnej bazy UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która znajduje się na stronie internetowej http://www.ufg.pl. Aby sprawdzić ubezpieczenie OC dla pojazdu, należy posiadać jego numer rejestracyjny albo numer VIN. Baza pokazuje tylko, czy pojazd jest objęty ubezpieczeniem – nie ujawnia danych osobowych jego właściciela.

 • Marek
  - -

  Co może grozić mi wtedy, gdy nie będę miał ważnego ubezpieczenia OC?2. Co może grozić mi wtedy, gdy nie będę miał ważnego ubezpieczenia OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Każdy samochód powinien być objęty ubezpieczeniem OC – odpowiedzialności cywilnej, ponieważ w przeciwnym przypadku jego właściciel może narazić się na poważne konsekwencje finansowe.

   Za brak ważnego OC na samochód osobowy w 2020 roku grozi kara od 1040 złotych (brak OC poniżej 3 dni), przez 2600 złotych (brak OC od 3 do 14 dni) do nawet 5200 złotych (brak OC powyżej 14 dni).

   Dodatkowo, jeżeli kierowca bez ważnego OC wywoła szkodę, będzie on musiał opłacić ją z własnej kieszeni.

 • Ewelll
  - -

  Na czym polega ochrona zniżek OC i czy warto ją wykupić?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Ochrona zniżek, inaczej także ubezpieczenie zniżek OC, to specjalna opcja dodatkowa dostępna przy wykupie ubezpieczenia OC. Dzięki niej kierowca może zachować uzyskane już zniżki na OC nawet wtedy, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z jego winy.

   Warto pamiętać o tym, że ochrona zniżek najczęściej działa tylko w przypadku pierwszej szkody w danym roku. Kolejne szkody pociągną już za sobą ich utratę.

   Dokładne informacje o ochronie zniżek można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/czym-jest-ochrona-znizek-oc/.

 • Wypadek2020
  - -

  Czy spowodowanie wypadku samochodem pod wpływem alkoholu sprawi, że za odszkodowanie będę musieć zapłacić samemu?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Kierowcy, którzy spowodują wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie domagał się od nich zapłaty kwoty odszkodowania OC za wywołane szkody.

   Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu jest jedną z sytuacji, gdy ubezpieczyciel będzie stosował tak zwany regres ubezpieczeniowy.

   W przypadku, gdy kierowca nie będzie mógł zapłacić z własnej kieszeni, w sprawę może być zaangażowany komornik.

 • Adam
  - -

  Czy za skalkulowanie OC w internecie trzeba zapłacić?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Kierowcy chcący zakupić nowe OC, mogą zrobić to także przez internet. W tym celu można wykorzystać specjalne kalkulatory OC on-line.

   Korzystanie z tego typu serwisów internetowych jest darmowe i użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyliczeniem wysokości składki OC – nawet wtedy, gdy nie zdecyduje się na jej wykupienie za pośrednictwem tego serwisu.

   Kalkulatory OC otrzymują wynagrodzenie od ubezpieczycieli, gdy użytkownicy wykupują za ich pośrednictwem polisy ubezpieczeniowe.

 • Dariaaa
  - -

  Czy przy korzystaniu z internetowych kalkulatorów OC trzeba podawać numer telefonu?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Dzięki specjalnym kalkulatorom OC on-line można znaleźć korzystną polisę OC w dowolnym momencie. W tym celu należy podać odpowiednie dane potrzebne do dokonania indywidualnej kalkulacji.

   Wśród danych, które mogą być wymagane do podania przez kalkulator OC, znajduje się numer telefonu do osoby wykonującej kalkulację. Numer telefonu pomaga w wykonaniu dokładnych kalkulacji u wszystkich dostępnych ubezpieczycieli – to z kolei pozwala na zalezienie najtańszej oferty OC.

 • MartaKowalska
  - -

  Nie mam teraz pieniędzy na ubezpieczenie OC samochodu. Czy mogę kupić je potem? To będzie około miesiąc po wygaśnięciu tej plisy którą mam teraz.

  • Grzegorz Majker
   - -

   Przepisy wskazują, że każdy samochód powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC. To jeden z obowiązków każdego właściciela pojazdu mechanicznego.

   Niestety, odłożenie zakupu OC na później, może wiązać się ze sporymi problemami. Za brak ważnej polisy właścicielowi pojazdu grozi kara naliczana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2020 roku jej wysokość może wynieść 1040 złotych (brak OC poniżej 3 dni), 2600 złotych (brak OC od 3 do 14 dni) lub 5200 złotych (brak OC powyżej 14 dni).

 • Andrzej
  - -

  Jestem młodym kierowcą i kupiłem używane auto. Czy czeka mnie rekalkulacja składki OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Młode osoby, które niedawno zdobyły prawo jazdy, muszą, niestety, przygotować się na wyższe koszty ubezpieczenia OC. W tym przypadku ubezpieczyciel kontaktuje się z nowym właścicielem i przesyła mu nowe przeliczenie polisy.

   W takiej sytuacji warto skorzystać z kalkulatora OC, aby dowiedzieć się, gdzie można wykupić najtańsze ubezpieczenie i uchronić się przed wysokimi kosztami polisy.

   Więcej informacji o rekalkulacji składki można znaleźć w artykule: https://kioskpolis.pl/rekalkulacja-stawki-oc/.

 • Mrake
  - -

  Czy wtedy, gdy wywołam szkodę cudzym pojazdem, stracę zniżki OC?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Gdy kierowca wywoła szkodę podczas jazdy cudzym pojazdem, wówczas także utraci on swoje zniżki – mimo, że ubezpieczenie OC przynależy do samochodu, a nie kierowcy. Informacje na temat szkody są przekazywane do bazy polis komunikacyjnych UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

   Większość towarzystw ubezpieczeniowych naliczy zwyżkę za składkę ubezpieczeniową po wywołanym przez kierowcę wypadku czy kolizji.

   Aby wybrać najkorzystniejszą polisę OC, warto wtedy skorzystać z internetowych kalkulatorów ubezpieczenia.

 • Kuba
  - -

  Zrobilam prawo jazdy w wieku 34 lat. Czytalam ze zwyzki obejmują młodych kierowcow, ale ja już taka mloda nie jestem ? Czy za polise OC zaplace bardzo wysoka sume?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Młode osoby, które niedawno zrobiły prawo jazdy, płacą za ubezpieczenie OC najwyższą cenę, ponieważ ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego jest w ich przypadku wyższe niż dla doświadczonego kierowcy.

   Warto jednak wskazać, że zrobienie prawa jazdy w późniejszym wieku nie oznacza, że polisa będzie aż tak wysoka. Na ostateczny koszt ma wpływ wiele czynników, na przykład wiek kierowcy, jego zawód, liczba dzieci czy posiadany pojazd. Podane przez Panią informację są niewystarczające do stwierdzenia, czy będą Pani przysługiwały jakiekolwiek zwyżki – zachęcamy do skorzystania z kalkulatora OC.

 • Aneta
  - -

  Fajny artykuł

  • Iwona Sowuska
   - -

   Bardzo dziękujemy 🙂

  • Iwona Sowuska
   - -

   Bardzo dziękujemy 🙂

 • DANIEL76
  - -

  SUUPER PANIE GRZEGORZU! Kompendium wiedzy!!!

  • Iwona Sowuska
   - -

   Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie 🙂

 • Radek
  - -

  W beesafe można za pomocą kalkulatora wyliczyć sobie ubezpieczenie a dodatkowo można wziąć udział w konkursie i wygrać fajne auto 🙂

  • KINGA
   - -

   orientujesz się może kiedy opublikują wyniki? Mam nadzieję, że może tym razem szczęście się do mnie uśmiechnie 😀

Więcej artykułów i porad
Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny […]

więcej
Najtańsze OC Łódź

Najtańsze OC Łódź

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną. Zgodnie z przepisami, ma identyczne warunki dla każdego kierowcy, ale jego cena jest zależna od wielu różnych czynników – w tym też miejsca zamieszkania. Zastanawiasz się, na jaki wydatek się przygotować? […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej