Najtańsze OC – jak znaleźć tanie OC?

Najtańsze OC – jak znaleźć tanie OC?

Masz w planach zakup pierwszego samochodu i szukasz od razu najtańszego OC? A może składka ubezpieczenia OC, którą do tej pory płaciłeś, wydaje Ci się zbyt wysoka? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz, gdzie i w jaki sposób szukać taniego OC. Znajdź atrakcyjną ofertę bez wychodzenia z domu – przez internet. Porównaj propozycje sposobów na znalezienie taniego ubezpieczenia OC i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Najtańsze OC – rankingi ubezpieczeń

Popularny sposób na szukanie taniego OC to śledzenie aktualnych rankingów ubezpieczeń. Są tworzone z myślą o wszystkich kierowcach bądź konkretnej grupie. Pojawiają się w sieci sezonowo, dzięki czemu możesz być na bieżąco z ofertami przygotowywanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

W rankingu ubezpieczeniowym otrzymujesz zestawienie najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczeniowych w danym okresie. Autorzy omawiają specyfikację i zakres. Prezentują sumę gwarancyjną i składkę, dzięki czemu masz szansę szybko wytypować najtańsze OC. Niektóre rankingi mają podsumowania polisy w formie ocen – to udogodnienie dla tych, którzy sugerują się wyznacznikami punktowymi. Z kolei słabą stroną rankingów jest to, że nie można liczyć na spersonalizowaną ofertę.

DLA KOGO RANKINGI UBEZPIECZEŃ?

Z rankingów ubezpieczeń skorzystają przede wszystkim ścisłe grupy posiadaczy samochodów, np. młodzi kierowcy, właściciele starych samochodów oraz osoby zainteresowane zakupem pakietu OC/AC.

Na stronie KioskPolis.pl znajdziesz rankingi takie jak:

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Wiek właściciela

jak wiek wpływa na wielkość składki OC

Wiek kierowcy znacznie wpływa na cenę OC. Im młodszy właściciel pojazdu – tym większa stawka ubezpieczenia. Porównując I kwartał 2019 do 2018 roku, zauważymy, że średnia stawka dla najmłodszych kierowców spadła aż o 13,5%. Doświadczeni kierowcy w wieku 56 lat i więcej płacili jeszcze mniej – 588 zł – spadek ceny o 6,1%.

 

Pojemność silnikaWpływ pojemności silnika na wielkość składki OC

Pojemność silnika znacznie wpływa na cenę OC. Im większy silnik – tym większa finalnie będzie kwota ubezpieczenia. Posiadacze 1 litrowych pojazdów, w I kwartale 2019, płacili średnio 512 zł. Z kolei pojemność 3,1 litra i więcej wiązała się ze stawką OC w wysokości 954 zł.

 

Marka autaŚrednie stawki ubezpieczenia OC w przeciągu roku, w zależności od marki samochodu

Na wykresie pokazaliśmy, jak zmieniły się średnie stawki ubezpieczenia OC w przeciągu roku, w zależności od marki samochodu. Kolorem fioletowym oznaczony został rok 2019, zaś niebieskim – 2018. Na najtańsze ubezpieczenie mógł liczyć posiadać Skody, natomiast najwyższa stawka była opłacana przez właściciela samochodu marki BMW.

Zyskaj najtańsze ubezpieczenie OC dzięki porównywarce polis

Zdecydowanie najlepszy sposób na znalezienie taniego OC to wykorzystanie internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to bezpłatne narzędzie, które w zaledwie kilka sekund przygotowuje listę ofert na podstawie podanych przez Ciebie informacji. To sprawia, że oferty ubezpieczeniowe są maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Sprawdź ceny OC i AC

W naszej porównywarce do wyliczenia zniżek OC i wyszukania ofert powinieneś umieścić następujące dane:

 • pakiet ubezpieczeń, jakim jesteś zainteresowany: samo OC, OC+AC, OC+AC+NNW, OC+NNW, OC+Assistance i różne inne kombinacje tych wariantów,
 • dane samochodu: numer rejestracyjny, marka, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, data pierwszej rejestracji, liczba miejsc siedzących,
 • dodatkowe dane pojazdu: aktualny przebieg, średni przebieg roczny, rodzaj użytkownika, użytkowanie pojazdu za granicą, instalacja gazowa, kierownica po prawej stronie, ważne badania techniczne, miejsce parkowania w nocy, wiek najmłodszego kierowcy, stan pojazdu, data początku okresu ubezpieczenia,
 • Twoje dane: imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy, zawód, rok wydania prawa jazdy,
 • dane współwłaściciela (jeśli jest obecny),
 • dane kontaktowe.

kalkulator oc ac kioskpolis

kalkulator oc ac kioskpolis

kalkulator oc ac kioskpolis

kalkulator oc ac kioskpolis

Przedstawione Ci oferty OC zostaną ustawione od najtańszej do najdroższej. Zobacz, czym różni się ich zakres oraz jakich udogodnień możesz się spodziewać.

Poznaj wszystkie czynniki, które wpływają na cenę OC. A jeśli uważasz, że wyliczona w kalkulatorze składka wciąż jest zbyt wysoka, sprawdź sprytne sposoby na uzyskanie dodatkowych zniżek oraz oszczędzanie na opłatach za polisę.

Tanie OC w pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli rozważasz zakup nie samego OC, ale pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, koniecznie przeglądaj oferty właśnie pod tym kątem. Szukanie jedynie najtańszego OC niewiele Ci pomoże, ponieważ może się okazać, że choć znalazłeś najtańsze OC w towarzystwie ubezpieczeniowym X, to w Y otrzymasz korzystniejszą cenę za pakiet ubezpieczenia OC+AC.

KIEDY NAJLEPIEJ KUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE?

Jeśli zastanawiasz się nad rozszerzeniem swojej obowiązkowej polisy komunikacyjnej o autocasco, NNW lub Assistance, najlepiej zrób to w momencie odnawiania OC i opłacania składki. Kiedy nabywasz pakiet ubezpieczeń, płacisz mniej niż w przypadku dobrania jednej z fakultatywnych polis w trakcie okresu ochronnego OC.

Ale to nie wszystko! Zwracaj szczególną uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia w polisach nieobowiązkowych. O ile zakres OC jest stały niezależnie od firmy, która je oferuje, o tyle zakresy pozostałych ubezpieczeń mogą się różnić. Za ich ustalanie odpowiada wyłącznie towarzystwo ubezpieczeniowe. Może się więc okazać, że tanie OC+AC będzie atrakcyjne tylko pod względem ceny, a płacąc kilka złotych więcej za inne, otrzymasz liczne udogodnienia.

Oferty pakietów polis także znajdziesz w naszej porównywarce ubezpieczeń, co stanowi kolejny powód, dla którego do poszukiwania ubezpieczenia warto wybrać właśnie ją.

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Tanie ubezpieczenia OC z polecenia

Tanie OC można znaleźć dzięki poleceniom bliskich, znajomych lub internautów, np. na forach lub grupach na Facebooku. Trzeba jednak przesiewać je przez „sito własnych oczekiwań”. Pamiętaj, że tanie OC Twojego przyjaciela może być tanie tylko dlatego, że znajomemu przysługuje więcej zniżek, podczas gdy Twoja oferta będzie się przedstawiać mniej atrakcyjnie niż ta posiadana obecnie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

To, o co rzeczywiście warto pytać znajomych, to rodzaje i liczba udogodnień, jakie dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom. Przykład to darmowa Zielona Karta, dostępna w niektórych firmach nieodpłatnie, w innych możliwa do zakupienia, w jeszcze innych w ogóle niedostępna. Jeśli często podróżujesz samochodem, także poza Europą, pamiętaj o tym udogodnieniu. Ponadto wybierz takie tanie OC, przy którym otrzymujesz darmową ochronę zniżek – co najmniej jednej w okresie ochronnym.

najtańsze oc w porównywarce kioskpolis.pl

Tanie ubezpieczenie OC dla klienta banku

W sprytny sposób tanie ubezpieczenie OC uzyskasz też w banku, którego jesteś klientem. Jeśli Twój bank prowadzi towarzystwo ubezpieczeniowe lub współpracuje z już istniejącym, może mieć podpisaną umowę, dzięki której Tobie, jako posiadaczowi rachunku, zostanie udzielony rabat. Pamiętaj jednak, że nie w każdym banku występuje taka możliwość.

Co jeszcze możesz zrobić, by zyskać tanie OC? Na przykład zapłacić za składkę kartą kredytową. Co prawda nie jest to regułą, lecz niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują upusty dla posiadaczy pojazdów mechanicznych płacących kartą kredytową. Pamiętaj jednak, by zadłużenie spłacić w terminie i uniknąć odsetek. Ponadto zapłać całość z góry. Kiedy rozbijasz cenę OC na raty, w całokształcie zapłacisz więcej.

Gdzie znaleźć najtańsze OC?

Czy znalezienie najtańszego OC jest sztuką? Zapewne tak będzie w przypadku osób, które nie korzystały do tej pory z porównywarek ubezpieczeń. Ręczne sprawdzanie ofert wszystkich wiodących ubezpieczalni w Polsce jest czasochłonne, a nieznajomość ich ofert może generować ryzyko, że nie otrzymasz najkorzystniejszej cenowo polisy. Co zrobić więc, aby nie przepłacać?

Tanie ubezpieczenie nie musi iść w parze z niekorzystnymi warunkami zawieranymi  w polisie. Wszystko to kwestia jej idealnego dobrania do potrzeb kierowców oraz wykorzystania możliwych zniżek, które pozwolą minimalizować finalną cenę. Porównywarki ubezpieczeń mają niewątpliwe zalety w tej dziedzinie. Uzupełniając wszystkie pola związane z samochodem oraz profilem kierowcy, algorytmy przetwarzają oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, szukając najlepszej drogi do najtańszego OC. W finalnym kroku otrzymasz gotowe i wiążące oferty z uwzględnieniem ceny, a także kwot gwarantowanych.

Czy takie same oferty można znaleźć samodzielnie, wraz z agentem ubezpieczeń, bądź przeglądając kolejno oferty każdego dostępnego TU? Jest to bardzo wątpliwe, ponieważ dostęp do informacji może nie być kompletny lub w toku powstających zmian, promocji i akcji specjalnych, agent nie będzie dysponować takimi danymi. Algorytmy w porównywarkach ubezpieczeń online są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że w momencie wprowadzenia nowych cen, warunków, system automatycznie wprowadza te zmienne i prezentuje najświeższe informacje. Ponadto, szukanie najniższej ceny OC nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Sposoby na najtańsze OC

Naturalnie, poza korzystaniem z porównywarek ubezpieczeń, są też inne sposoby na zmniejszenie składki OC. Można je ze sobą łączyć, bądź po sprawdzeniu najkorzystniejszej polisy na stronie, zwrócić się do TU, starając się jeszcze zejść z ceny. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać jeszcze niższą stawkę za OC!

 • zniżki na kod – firmy ubezpieczeniowe bardzo często „nagradzają” kodami zniżkowymi osoby, które subskrybują ich newsletter bądź obserwują media społecznościowe. Zapisz się do bazy u wiodących ubezpieczycieli, a także na stronach porównywarek ubezpieczeń,
 • jednorazowa płatność – jak zauważyłeś, sumując składki na ratalne płatności, zawsze zapłacisz więcej, niż opłacając polisę OC jednorazowo. Jeżeli zależy Ci na najtańszej cenie – zapłać w jednej racie.
 • zniżki kierowcy – najpopularniejszą metodą obniżana ceny za OC to zniżki kierowcy za bezszkodową jazdę oraz staż. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby młode, jednak i na to jest sposób! Wystarczy, że jednym ze współwłaścicieli jest osoba z długoletnim stażem i maksymalnym wymiarem zniżek, wówczas początkujący kierowca może liczyć na tanie ubezpieczenie.
 • polecenie od znajomego – korzystając z polecenia znajomego, również możesz liczyć na rabat dla polisy OC,
 • zakup pakietowy – wybierając polisę OC wraz z zabezpieczeniem AC lub dodatkowymi opcjami, możesz liczyć na rabaty.

Świadomy wybór polisy OC prowadzi do oszczędności. Nigdy nie czekaj do ostatniej chwili! Na miesiąc przed końcem bieżącego ubezpieczenia zacznij rozglądać się za nową ofertą. Najtańsze OC jest na wyciągnięcie ręki, ale wymaga reakcji i pracy – zacznij poszukiwania z porównywarką ubezpieczeń, a następnie sprawdź, jakie akcje specjalne bądź rabaty oferuje wybrane TU.

MARKA/MODEL PALIWO PRZEBIEG KIEROWCA NAJTAŃSZE OC
BMW e36, 1994 r. benzyna 220 000 km kobieta 35 lat, woj. zachodniopomorskie 348 zł
Toyota Avensis 2002 r. diesel 140 000 km kobieta 44 lata, woj. śląskie 355 zł
Audi A3, 1995 r. diesel 175 000 km mężczyzna 47 lat, woj. mazowieckie 279 zł
Volkswagen Golf IV, 2001 r. benzyna 210 000 km mężczyzna 31 lat, woj. wielkopolskie 390 zł
Fiat Punto, 2003 r. benzyna 95 000 km kobieta, 59 lat, woj. wielkopolskie 289 zł
Volvo S40, 2004 r. benzyna 165 000 km mężczyzna 45 lat, woj. mazowieckie 344 zł
Mazda 5, 2004 r. diesel 205 000 km kobieta 60 lat, woj. dolnośląskie 326 zł
Jaguar S-Type, 2005 r. diesel 180 000 km mężczyzna 33 lat, woj. pomorskie 348 zł

PŁATNOŚĆ ZA OC PUNKTAMI PAYBACK

Przekonaj się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego planujesz zakup OC lub pakietu ubezpieczeń, oferuje pokrycie części składki punktami PAYBACK. Jeśli regularnie zbierasz te punkty, możesz sporo zaoszczędzić, bo nawet kilkaset złotych. Wcześniej jednak skorzystaj z naszej porównywarki polis, bo może to właśnie tu znajdziesz lepszą ofertę.

W przypadku planowania zmiany ubezpieczyciela upewnij się, że nową polisę zakupisz na tyle wcześnie, by zachować ciągłość ochrony. Za zwłokę mogą Cię czekać wysokie kary.

Porównaj oferty

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze OC zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń OC. Uzupełnij formularz danymi i zobacz, w którym towarzystwie możesz liczyć na najtańsze OC. Zamów je online nawet dziś!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Przepisanie ubezpieczenia – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia – krok po kroku

4.9 / 5 ( 29 votes ) Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Wszelkie ustalenia zawarte w umowie automatycznie przechodzą na nabywcę, jednak konieczne […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

5 / 5 ( 2 votes ) Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer […]

więcej
Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na niego liczyć?

5 / 5 ( 1 vote ) Chcesz otrzymać zwrot ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, w jakich sytuacjach Ci przysługuje. Co musisz zrobić, by otrzymać zwrot ubezpieczenia przy sprzedaży samochodu i jakie kroki podjąć, gdy pojazd zostanie Ci skradziony lub […]

więcej
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – przydatne wzory

5 / 5 ( 1 vote ) Planujesz zmianę ubezpieczyciela? Poznaj warunki, które musisz spełnić, by dokonać wypowiedzenia umowy OC. Skorzystaj z gotowego wzoru i sprawdź krok po kroku, jak poprawnie go wypełnić. Przekaż uzupełniony formularz wypowiedzenia umowy […]

więcej