Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

5/5 - (Ocen: 14)

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je sprawdzić – przeczytaj!

Na jakie zniżki za bezszkodową jazdę możesz liczyć?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma odgórnych zasad wyliczania zniżek ubezpieczeniowych i wszystko zależy od konkretnego towarzystwa. Dlatego też, choć ogólnie za każdy bezszkodowy rok powinieneś dostać 10%, a za każdą szkodę stracić tyle samo, może to wyglądać różnie. Podobnie wygląda długość okresu, po jakim otrzymasz maksymalną zniżkę, czyli 60%. W poniższej tabeli prezentujemy, jak to wygląda w kilku najpopularniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciel Zwyżka za 1 szkodę Czas oczekiwania na maksymalne zniżki
Aviva 10% 6 lat
Benefia 10% 7 lat
Gothaer 10% 10 lat
Link4 10% 6 lat
MTU wyliczana indywidualnie 3 lata
You Can Drive 10% 5 lat
Generali 30% 5 lat
Proama 30% 6 lat
AXA 20% 8 lat
Allianz 20% wyliczane indywidualnie

Porównaj ceny ubezpieczeń

OK, a co ze zniżkami? Jak je uzyskać? Sprawdź w naszym kolejnym wpisie, za co możesz otrzymać zniżkę na zakup OC.

Stracone zniżki OC – po ilu latach wracają?

O drobny wypadek na drodze nietrudno – największym zmartwieniem w tej sytuacji nie są jednak koszty naprawy pojazdu, lecz utrata zniżek i w efekcie wyższa cena ubezpieczenia w kolejnym roku. W końcu jedna szkoda może ją podwyższyć o 10% (Aviva, Benefia, Gothaer) lub nawet 30% (Generali, Proama)! Po jakim czasie stracone ulgi wrócą do Ciebie? Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego – najczęściej jest to jednak rok.

jak liczyć zniżki OC/AC
Pamiętaj jednak, by w tym okresie jeździć szczególnie ostrożnie, gdyż każda kolejna szkoda będzie podwyższać cenę polisy i przedłużać czas, w którym nie możesz liczyć na zniżki. Jeśli tylko jest to możliwe, porównaj również oferty od kilku towarzystw – jeśli Twój ubezpieczyciel zabiera za szkodę 20%, być może warto zmienić ofertę na taką, w której stracisz jedynie 10%?

Porównaj oferty

Przerwa w ubezpieczeniu samochodu – co oznacza dla Ciebie?

Po kilku latach bez samochodu zdecydowałeś się na zakup nowego pojazdu? Uważaj – te wszystkie lata, w czasie których nie posiadałeś wykupionego ubezpieczenia OC zostaną potraktowane przez ubezpieczyciela jako przerwa w OC. Co więcej, będzie to miało wpływ na Twoje zniżki – wszystko jednak zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Możesz mieć do czynienia z trzema scenariuszami:

  • całkowita utrata wcześniejszych zniżek za bezszkodową jazdę – towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku honorować wcześniejszych zniżek. W tej sytuacji jesteś zmuszony zbierać je od zera,
  • zmniejszone zniżki ubezpieczeniowe – za każdy rok przerwy może zostać potrącone 10% lub 20% zniżki. Wysokość obniżki zależy od zasad konkretnego ubezpieczyciela,
  • przeniesienie wcześniejszych zniżek – niektóre towarzystwa uznają wcześniejsze zniżki – o ile przerwa w ubezpieczeniu nie była dłuższa niż 3 czy 5 lat.

Zanim wybierzesz ofertę OC, upewnij się, z jakim scenariuszem masz do czynienia w przypadku swojego ubezpieczyciela.

CZYM JEST GWARANCJA ZNIŻEK?

Wykupując u ubezpieczyciela dodatkowo tzw. ochronę od utraty zniżek, możesz być pewien, że w przypadku kolizji towarzystwo pokryje koszty naprawy samochodu, jednak nie obniży posiadanych zniżek ubezpieczeniowych. Opcja ta dotyczy tylko jednej szkody w okresie obowiązywania polisy i jest oferowana jedynie tym kierowcom, którzy dotychczas byli „bezszkodowi”.

zniżki OC/AC - jak je liczyć

Jak sprawdzić zniżki OC – podpowiadamy!

Zastanawiasz się nad tym, jakie zniżki na ubezpieczenie samochodu posiadasz? Najprostszy sposób na ich sprawdzenie to zajrzenie do aktualnej polisy – powinna się na niej znaleźć informacja o procentowej uldze od standardowej ceny. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie możesz znaleźć tego dokumentu? Masz dwie możliwości:

  • skontaktuj się z ubezpieczycielem – wystarczy zawnioskować o Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego w towarzystwie, w którym została wykupiona polisa,
  • sprawdź w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym – rejestrując się na stronie UFG możesz samodzielnie sprawdzić przebieg historii ubezpieczeniowej pojazdu z ostatnich 5 lat.

Sprawdź ceny OC i AC

Z tego drugiego sposobu warto skorzystać również wtedy, gdy chcesz sprawdzić, czy sprawca wypadku posiada ważne OC. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: Sprawdzenie OC – Jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu! Ubezpieczenie […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę. Kupując polisę, warto znać […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej