Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

1.7/5 - (Ocen: 4)

Kup OC
Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w PZU. Warto pamiętać, że to, jak zrezygnować z ubezpieczenia OC w PZU jest bardzo proste, a znalezienie lepszej oferty także nie sprawia kłopotu!

Jeśli nie chcesz być dłużej ubezpieczony w danej firmie, zgodnie z prawem możesz zrezygnować, rozwiązując umowę na ubezpieczenie OC. Sprawdź, jak poprawnie to zrobić – jeśli nie dopilnujesz wszystkich formalności wypowiedzenie nie będzie wiążące. W takiej sytuacji dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy i możesz dostać wezwanie do zapłaty. Odpowiednio zgłoszona rezygnacja pozwoli Ci jednak tego uniknąć.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w PZU – jak to zrobić?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w PZU

Umowę ubezpieczenia OC w PZU można wypowiedzieć na kilka sposobów, m.in.:

  • dzwoniąc pod numer: 801 102 102,
  • osobiście odwiedzając najbliższy oddział PZU,
  • umawiając się na spotkanie z agentem.

W ten sposób uzyskasz szczegółowe instrukcje, dotyczące tego, jakie dokumenty należy przygotować i złożyć. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli planujesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia AC czy innej polisy. To, jak zrezygnować z OC w PZU to jednak kwestia, jednak trzeba też pamiętać, że w Polsce istnieje obowiązek zachowania ciągłości ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że auto musi być ubezpieczone przez cały rok.  Przed wypowiedzeniem umowy trzeba więc znaleźć innego ubezpieczyciela z satysfakcjonującą ofertą. Porównywarka OC AC Kiokspolis.pl pozwoli na szybkie porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych i znalezienie takiej, która będzie odpowiednia pod względem ceny i zakresu ochrony. Dzięki temu, że zakup polisy jest realizowany online, można kupić polisę nawet w ostatnich dniach przed wygaśnięciem poprzedniej i nadal zachować ciągłość ubezpieczenia.

Co trzeba przygotować, składając wypowiedzenie ubezpieczenia?

By usprawnić cały proces wypowiedzenia OC, należy przygotować kilka podstawowych informacji o sobie i ubezpieczonym pojeździe. Agent poprosi o podanie (oprócz imienia i nazwiska czy adresu zamieszkania) numeru rejestracyjnego i numeru wypowiadanej umowy. Niezbędny będzie też czytelny podpis właściciela pojazdu. Załatwiając tę sprawę zdalnie trzeba liczyć się z tym, że konieczny będzie skan dokumentu.

Kiedy można złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC w PZU?

Kiedy można złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC w PZU?

Masz już OC w PZU, ale nie jesteś z niego zadowolony lub znalazłeś inną ofertę? Jeśli nie minął okres 12 miesięcy, zgodnie z prawem, umowa trwa do daty podanej w treści i nie możesz jej wypowiedzieć. Nawet jeśli złożysz rezygnację z dużym wyprzedzeniem, umowa przestanie Cię obowiązywać dopiero po upływie określonego czasu. Można zakończyć ją wcześniej tylko wtedy, gdy sprzedasz lub wyrejestrujesz samochód.

Co jeśli koniec okresu ważności OC jest już blisko, ale nie chcesz, by został przedłużony? Najpróżniej do jednego dnia przed terminem wskazanym w treści umowy możesz złożyć wypowiedzenie. Jeśli wysyłasz je listownie – obowiązuje data stempla pocztowego.

Warto już na tym etapie przeanalizować ranking ubezpieczycieli, by wiedzieć, gdzie się ubezpieczyć. Wiedząc, jak zrezygnować z ubezpieczenia OC w PZU należy też pamiętać, że poszczególni ubezpieczyciele oferują lepsze ceny, jeśli decyduje się na zakup wielu polis jednocześnie. Nabywając obowiązkowe OC wraz z AC, Assistance i NNW można zyskać bardzo atrakcyjną cenę niezależnie od firmy. Dzięki Kioskpolis.pl można szybko obliczyć, ile wyniosą składki za kilka rodzajów ubezpieczeń.

Co robić po złożeniu wypowiedzenia OC w PZU?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną w Polsce. Po zerwaniu umowy koniecznie należy sprawdzić, jakie oferty mają inne firmy ubezpieczeniowe i zakupić nową. Nawet jednodniowa zwłoka może wiązać się z dużymi karami pieniężnymi! W takiej sytuacji pomocna może okazać się nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy wypełnić formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie najlepszych ofert, uwzględniających zniżki OC. Bez wychodzenia z domu przeanalizujesz opcje z najlepszych firm ubezpieczeniowych. Kalkulator OC na podstawie danych osobowych i auta od razu obliczy wysokości składek. By nie dopuścić do przerwy w okresie ubezpieczeniowym, nawet tuż po wysłaniu wypowiedzenia, znajdziesz i zakupisz najtańsze OC!

Rezygnacja z ubezpieczenia OC w PZU nie jest trudna, o ile będziesz pilnować terminów oraz dopełnisz wszystkich formalności. Dzięki temu nie narazisz się na wysokie kary finansowe za brak obowiązkowej polisy czy niechciane przedłużenie umowy.

Rezygnacja z OC w PZU – najczęściej zadawane pytania

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Umowę OC w PZU można wypowiedzieć w każdej chwili. Zwykle robi się to po jej zakończeniu lub tuż przed nim, a także: po sprzedaży samochodu, zakupie używanego auta, zarejestrowaniu samochodu za granicą lub wyrejestrowaniu/kradzieży pojazdu.

Jak wypowiedzieć automatycznie przedłużaną umowę OC w PZU?

By wypowiedzieć automatycznie przedłużaną umowę OC w PZU należy złożyć w ubezpieczalni stosowne wypowiedzenie w formie papierowej lub elektronicznej.

 Czy mogę wypowiedzieć umowę OC w PZU po poprzednim właścicielu?

Po zakupie używanego samochodu można wypowiedzieć umowę OC w PZU po poprzednim właścicielu, jeśli oferta nie spełnia oczekiwań. Jest to możliwe w chwili, gdy podpisana zostanie już umowa kupna-sprzedaży, a OC zostanie przekazane nabywcy.

 Czy poprzedni właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Poprzedni właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę OC w PZU tylko wtedy, gdy nie doszło jeszcze do transakcji i podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po tym fakcie nowym właścicielem jest nabywca, który przejmuje również polisę OC.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni. Minicasco […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej […]

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej