Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

1/5 - (Ocen: 3)

Kup OC
Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w PZU.

Jeśli nie chcesz być dłużej ubezpieczony w danej firmie, zgodnie z prawem możesz zrezygnować, rozwiązując umowę na ubezpieczenie OC. Sprawdź, jak poprawnie to zrobić – jeśli nie dopilnujesz wszystkich formalności wypowiedzenie nie będzie wiążące. W takiej sytuacji dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy i możesz dostać wezwanie do zapłaty. Odpowiednio zgłoszona rezygnacja pozwoli Ci jednak tego uniknąć.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w PZU – jak to zrobić?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w PZU

Umowę ubezpieczenia OC w PZU można wypowiedzieć na kilka sposobów, m.in.:

  • dzwoniąc pod numer: 801 102 102,
  • osobiście odwiedzając najbliższy oddział PZU,
  • umawiając się na spotkanie z agentem.

W ten sposób uzyskasz szczegółowe instrukcje, dotyczące tego, jakie dokumenty należy przygotować i złożyć. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli planujesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia AC czy innej polisy.

Co trzeba przygotować, składając wypowiedzenie ubezpieczenia?

By usprawnić cały proces wypowiedzenia OC, należy przygotować kilka podstawowych informacji o sobie i ubezpieczonym pojeździe. Agent poprosi o podanie (oprócz imienia i nazwiska czy adresu zamieszkania) numeru rejestracyjnego i numeru wypowiadanej umowy. Niezbędny będzie też czytelny podpis właściciela pojazdu. Załatwiając tę sprawę zdalnie trzeba liczyć się z tym, że konieczny będzie skan dokumentu.

Kiedy można złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC w PZU?

Kiedy można złożyć rezygnację z ubezpieczenia OC w PZU?

Masz już OC w PZU, ale nie jesteś z niego zadowolony lub znalazłeś inną ofertę? Jeśli nie minął okres 12 miesięcy, zgodnie z prawem, umowa trwa do daty podanej w treści i nie możesz jej wypowiedzieć. Nawet jeśli złożysz rezygnację z dużym wyprzedzeniem, umowa przestanie Cię obowiązywać dopiero po upływie określonego czasu. Można zakończyć ją wcześniej tylko wtedy, gdy sprzedasz lub wyrejestrujesz samochód.

Co jeśli koniec okresu ważności OC jest już blisko, ale nie chcesz, by został przedłużony? Najpróżniej do jednego dnia przed terminem wskazanym w treści umowy możesz złożyć wypowiedzenie. Jeśli wysyłasz je listownie – obowiązuje data stempla pocztowego.

Co robić po złożeniu wypowiedzenia OC w PZU?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną w Polsce. Po zerwaniu umowy koniecznie należy sprawdzić, jakie oferty mają inne firmy ubezpieczeniowe i zakupić nową. Nawet jednodniowa zwłoka może wiązać się z dużymi karami pieniężnymi! W takiej sytuacji pomocna może okazać się nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy wypełnić formularz on-line, by w kilka chwil uzyskać gotowe zestawienie najlepszych ofert, uwzględniających zniżki OC. Bez wychodzenia z domu przeanalizujesz opcje z najlepszych firm ubezpieczeniowych. Kalkulator OC na podstawie danych osobowych i auta od razu obliczy wysokości składek. By nie dopuścić do przerwy w okresie ubezpieczeniowym, nawet tuż po wysłaniu wypowiedzenia, znajdziesz i zakupisz najtańsze OC!

Rezygnacja z ubezpieczenia OC w PZU nie jest trudna, o ile będziesz pilnować terminów oraz dopełnisz wszystkich formalności. Dzięki temu nie narazisz się na wysokie kary finansowe za brak obowiązkowej polisy czy niechciane przedłużenie umowy.

Rezygnacja z OC w PZU – najczęściej zadawane pytania

W jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Umowę OC w PZU można wypowiedzieć w każdej chwili. Zwykle robi się to po jej zakończeniu lub tuż przed nim, a także: po sprzedaży samochodu, zakupie używanego auta, zarejestrowaniu samochodu za granicą lub wyrejestrowaniu/kradzieży pojazdu.

Jak wypowiedzieć automatycznie przedłużaną umowę OC w PZU?

By wypowiedzieć automatycznie przedłużaną umowę OC w PZU należy złożyć w ubezpieczalni stosowne wypowiedzenie w formie papierowej lub elektronicznej.

 Czy mogę wypowiedzieć umowę OC w PZU po poprzednim właścicielu?

Po zakupie używanego samochodu można wypowiedzieć umowę OC w PZU po poprzednim właścicielu, jeśli oferta nie spełnia oczekiwań. Jest to możliwe w chwili, gdy podpisana zostanie już umowa kupna-sprzedaży, a OC zostanie przekazane nabywcy.

 Czy poprzedni właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę OC w PZU?

Poprzedni właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę OC w PZU tylko wtedy, gdy nie doszło jeszcze do transakcji i podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po tym fakcie nowym właścicielem jest nabywca, który przejmuje również polisę OC.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

5/5 – (Ocen: 1) W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

4.9/5 – (Ocen: 18) Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, […]

więcej
Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

Ucieczka z miejsca kolizji – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

4.8/5 – (Ocen: 17) To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z […]

więcej
Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

Na jakich zasadach działa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych?

5/5 – (Ocen: 7) Mając wypadek komunikacyjny poza granicami kraju, trzeba będzie skontaktować się z polskim biurem ubezpieczycieli komunikacyjnych. To jedna z sytuacji, gdy konieczne jest skorzystanie z usług tego urzędu. Natomiast jest to instytucja, która ma szerszy […]

więcej