Podpisując umowę OC, z pewnością nie raz spotkałeś się z pojęciem sumy gwarancyjnej OC. Czy jednak na pewno wiesz, co kryje się pod tym pojęciem? Zobacz, czego dotyczy suma gwarancyjna oraz na co powinieneś uważać podczas jej ustalania!
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
Suma gwarancyjna OC – co to jest?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że suma gwarancyjna to kwota, do której ubezpieczyciel odpowiada za szkodę na Twoim pojeździe. Dlaczego konieczne było jej ustalenie? Pamiętaj o tym, że OC to ubezpieczenie obowiązkowe, którym objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne – dlatego też w razie ewentualnego wypadku może ucierpieć wiele osób lub zostać uszkodzone mienie o sporej wartości.
Co więcej, w przypadku niektórych urazów powstałych na skutek wypadków komunikacyjnych świadczenia mogą być wypłacane przez długi czas. To wszystko sprawia, że suma gwarancyjna OC musi być dość wysoka – jej dokładną kwotę w 2019 roku przedstawiliśmy w dalszej części artykułu.
WARTO WIEDZIEĆ
Towarzystwo ubezpieczeniowe może Ci ewentualnie zaproponować wyższą kwotę, jednak nigdy nie niższą niż ta znajdująca się w ustawie.
Suma gwarancyjna a suma ubezpieczenia OC – czym się różnią?
Choć suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna to bardzo podobne pojęcia, w rzeczywistości nie oznaczają jednak dokładnie tego samego – stąd liczne nieporozumienia i przypadki ich mylenia. Podobieństwa i różnice między tymi dwoma pojęciami przedstawiliśmy w poniższej tabeli:
Suma gwarancyjna | Suma ubezpieczenia |
---|---|
Stanowi górną granicę kwoty, do której jest odpowiedzialny ubezpieczyciel | Stanowi górną granicę kwoty, do której jest odpowiedzialny ubezpieczyciel |
Jej wysokość reguluje ustawa | Jej wysokość zależy do konkretnego ubezpieczenia oraz od tego, co chcesz ubezpieczyć |
Dotyczy tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC – tak pojazdów, jak i życia prywatnego | Dotyczy wszystkich innych, dobrowolnych rodzajów polis – dla mienia i osób |
Co w sytuacji, gdy suma gwarancyjna jest zbyt niska?
Choć dzisiejsza suma gwarancyjna zapewnia poszkodowanym dobrą ochronę, w latach 80 czy 90 wyglądało to zupełnie inaczej. Właśnie z tego powodu osoby, które doznały wtedy urazu i od tego czasu pobierają świadczenia od ubezpieczyciela, mogą mieć obecnie problemy z powodu wyczerpania sumy gwarancyjnej. Na szczęście nie jest to problem masowy i dotyczy niewielkiego ułamka osób, a w planach jest nowelizacja ustawy, która obejmie je swoim zakresem i umożliwi im dostęp do należnych świadczeń.
Spokojnie – do sytuacji, w których suma gwarancyjna ulega wyczerpaniu dochodzi bardzo rzadko. W zasadzie jedyną sytuacją, która może do tego doprowadzić, jest katastrofa lądowa, czyli takie zdarzenie, które nie tylko spowodowało ogromne szkody materialne, lecz również pociągnęło za sobą szereg ofiar.
ILE WYNOSI KWOTA GWARANCYJNA W 2019 ROKU?
Od 1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi ponad 4-procentowa podwyżka kwot gwarancyjnych w Polsce. Teraz będą wynosić odpowiednio 5,21 mln euro dla szkód osobowych oraz 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Podwyżka ta jest motywowana zmianą dyrektywy europejskiej i inflacją na kontynencie europejskim.
Miałeś stłuczkę i nie jesteś pewien, czy jej sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC? Spokojnie – możesz to sprawdzić przez internet w zaledwie kilka minut. O tym, jak to zrobić, przeczytasz chociażby w tym artykule: Sprawdzenie OC – jak i gdzie znaleźć czy sprawca ma OC?
Sprawdź również: