Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

5/5 - (Ocen: 4)

Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę.

Kupując polisę, warto znać różnicę pomiędzy sumą ubezpieczeniową a gwarancyjną. W pierwszym przypadku mówimy o maksymalnej kwocie, którą można otrzymać w ramach odszkodowania z tytułu ochrony. Kwota ustalana jest pomiędzy ubezpieczającym się a towarzystwem reasekuracji. Natomiast suma gwarancyjna OC to maksymalna kwota, którą może otrzymać osoba poszkodowana w zdarzeniu ubezpieczeniowym. Zatem wybieramy produkty dostępne w towarzystwach reasekuracji, gdy wykorzystuje się takie narzędzia jak porównywarka OC AC, wówczas warto sprawdzić także wysokość sumy ubezpieczeniowej. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia tego, jakie odszkodowanie będzie można uzyskać. 

Czym jest minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC?

Sumy gwarantowane przy OC są z reguły wysokie. Wynika to z uregulowania tego typu polis w przepisach ustawy.

Zgodnie z prawem suma gwarantowana dla OC nie może być niższa, niż równowartość w złotych:

  • 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie, gdy dotyczy to jednego zdarzenia,
  • 1,05 mln euro w przypadku szkód na mieniu, gdy dotyczy to jednego zdarzenia.

Suma gwarancyjna OC funkcjonuje podobnie do sum ubezpieczenia, które zapisywane są w umowach z towarzystwem reasekuracji. Dotyczy to różnych typów polis jak między innymi ubezpieczenie NNW samochodu. Natomiast przy zawieraniu umów OC istotne jest, aby nie zaniżać, czy zawyżać wartości przedmiotu. Na jej podstawie firma ubezpieczeniowa ustala sumę ubezpieczenia. Zatem zawyżenie wartości przedmiotu może skutkować koniecznością opłacania wyższych składek. Gdy kupuje się nowy pojazd, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na stałą kwotę ubezpieczeniową. Natomiast przy używanych autach zmienna suma może okazać się bardziej opłacalna. Jednak zawsze warto sprawdzić, która opcja będzie lepsza.  

Suma ubezpieczenia OC

Sumy gwarantowane przy OC dla grup zawodowych?

W przepisach prawa ustalone jest, także jak ustalana będzie suma gwarancyjna OC w Polsce, z jakiego korzystają wybrane grupy zawodowe. Dla przykładu ubezpieczenie oc, które obowiązuje rzeczoznawców, musi mieć taką kwotę ustaloną na wysokość 25 tys. euro. Dotyczy to wszystkich produktów, które są obowiązkowe do wykupienia, co wskazuje odpowiednia ustawa. Z reguły minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia jest ustalona w taki sposób, aby była w stanie skutecznie pokryć szkody, które powstaną w związku z konkretnym zdarzeniem. Zatem decydując się na obowiązkową polisę, nie trzeba martwić się kwotą ustaloną, jako gwarantowana. Szczególnie w przypadku produktów, których zasady działania zostały opisane w ustawach. Dokładnie tak jest, gdy jest to suma gwarancyjna OC komunikacyjnego.

Dlaczego warto znać różnicę pomiędzy sumą ubezpieczenia i gwarantowaną?

Wprawdzie limity gwarantowane działają podobnie, ale należy znać różnice, które pomiędzy nimi występują. W większości przypadków suma gwarantowana przy ubezpieczeniu OC nie jest tak istotna przy obowiązkowych polisach. Nieco inaczej jest, gdy jest to produkt, który ma zapewnić ochronę w życiu prywatnym. Wówczas trzeba zdecydować się na polisę na dopasowanych warunkach. Często produkty, które są dostępne na mniej typowych warunkach jak ubezpieczenie OC z datą wsteczną, są znacznie lepszym rozwiązaniem.

Suma gwarancyjna

Dlaczego trzeba negocjować sumy ubezpieczenia?

Gdy polisa OC z sumą gwarantowaną jest z góry ustalona, wówczas nie ma sensu decydować się na samodzielne ustalenie jej wysokości. Natomiast przy kwotach ubezpieczeniowych warto dopasować je do indywidualnych potrzeb. W ten sposób można mieć pewność, że polisa będzie w stanie zapewnić realną ochronę przed kosztami wynikającymi z konkretnej szkody. Ma to duże znaczenie w kontekście między innymi możliwości uzyskania odpowiednio dużego odszkodowania.  Zatem nie warto pomijać tego, co jest wpisywane w umowę. Będzie to bezpośrednio wpływać na to, jak dobrze będzie dopasowana polisa do potrzeb. 

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

5/5 – (Ocen: 1) Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy […]

więcej
Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

5/5 – (Ocen: 1) Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo […]

więcej
Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

5/5 – (Ocen: 3) Właśnie zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Z podekscytowaniem mieszają się jednak troski, ponieważ zdajesz sobie sprawę, jak dużo możesz zapłacić za ubezpieczenie OC? Sprawdź, co wpływa na cenę OC oraz jak […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

5/5 – (Ocen: 1) Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC […]

więcej