Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

Ubezpieczenie OC jest przypisane nie tylko do kierowcy, ale też do pojazdu. Z tego względu, sprzedając auto należy przekazać nowemu właścicielowi dokument polisy. W ten sposób nabywca dostaje ochronę za darmo, nawet na kilka miesięcy! Wielu kierowców zastanawia się więc, w jaki sposób nadrobić tę stratę. Dowiedz się, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

Spieniężyłem auto – czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Spieniężyłem auto – czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Sprzedając auto w pewnym sensie przekazuje się wszystkie związane z nim dokumenty nabywcy. Przechodzi na niego nie tylko OC, ale też ubezpieczenie AC oraz inne wykupione polisy. Umowa zostaje rozwiązana dopiero w chwili zakończenia okresu jej trwania lub w momencie złożenia wypowiedzenia na piśmie.

Wiele osób zastanawia się, czy da się jakoś „nadrobić” pieniądze wydane na ubezpieczenie. Roczna składka może w końcu wynosić nawet sporo ponad tysiąc złotych. Nie zawsze udaje się sprzedać auto np. w ostatnim miesiącu obowiązywania umowy. Z kolei wypowiadanie polisy tuż przez sprzedażą jest skarnie nierozsądne – jeśli sprawa się wyda, można zapłacić karę dla UFG. Mimo to, istnieje kilka bezpiecznych, legalnych sposobów na to, by odzyskać OC po sprzedaży samochodu.

Zobacz też: Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Często problem ten rozwiązuje się samoistnie. Po zmianie właściciela towarzystwa przystępują do rekalkulacji ceny składki – nabywca może być zupełnie innym kierowcą, a to ma ogromny wpływ na szacowanie tzw. ryzyka ubezpieczeniowego. Jeśli jest np. młodszy, ma gorszą historię czy mniejsze doświadczenie, z pewności zapłaci więcej. Z drugiej strony, mogą przysługiwać mu zniżki za bezszkodową jazdę, przez co jego składka może być o wiele niższa. Tak czy inaczej, wielu nabywców samochodów używanych od razu zrywa starą umowę by znaleźć lepsze, najtańsze OC czy by np. wrócić do swojej zaufanej ubezpieczalni. W takiej sytuacji zwrot składki za niewykorzystany okres przysługuje poprzedniemu właścicielowi. W ten sposób da się częściowo odzyskać OC. Pieniądze powinny być oddane przez firmę niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

Co jednak w sytuacji, gdy nabywca nie ma zamiaru zrywać umowy? Można spróbować się z nim porozumieć. Warto postarać się go przekonać, że może znaleźć o wiele lepszą ofertę. W takiej sytuacji najrozsądniej jest razem udać się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, by dopełnić wszystkie formalności.

Oczywiście, nabywca wcale nie musi się na to zgodzić. By nie być zaskoczonym, najlepiej jest ustalać takie kwestie przed zakupem. Jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu pieniędzy (ponieważ posiadałeś pakiet rozszerzony o dodatki, np. w ramach ubezpieczenia Assistance), wtedy możesz po prostu doliczyć wysokość składki do ceny sprzedawanego samochodu.

Kiedy nie odzyska się OC po sprzedaży samochodu?

Istnieją jednak okoliczności, w których nie ma szans na odzyskanie OC. Zwrot składki zawsze przysługuje poprzedniemu właścicielowi. Może się zdarzyć, że sprzedasz samochód, a nabywca od razu przekaże go dalej. Jeśli trzeci już z kolei właściciel zdecyduje się zerwać umowę, pieniądze ze zwrotu będą przysługiwać nie Tobie, ale kierowcy, któremu sprzedałeś auto. Może to być dla Ciebie bardzo niekorzystne, np. gdy wykupiłeś drogie, dodatkowe polisy i rozszerzenia, np. ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne OC?

Sprzedałeś właśnie auto i musisz kupić polisę na nowy samochód? Musisz znaleźć dobrą ofertę jak najszybciej. Najwygodniej jest zrobić to przez Internet. Dzięki naszej stronie możesz porównać dziesiątki opcji od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w zaledwie kilkanaście minut! Po wypełnieniu formularza uzyskasz  listę najlepszych cenowo wariantów. Nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość składek dokładnie w taki sposób, jak robią to pracownicy ubezpieczalni. Kupiec Twojego starego auta nie chce wypowiadać umowy OC? Podpowiedz mu, że w ten sposób szybko znajdzie o wiele lepszą ofertę, a Ty odzyskasz pieniądze ze składki!

Zastanawiasz się, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Jest to możliwe, ale nie zawsze może się udać. Postaraj się znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie na nowe auto!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, nie tylko od liczby i wysokości zniżek, które Ci przysługują. Jeśli porównasz wysokość składki OC Twojej, szwagra i kolegi z pracy, może się okazać, że choć dotyczą Was podobne ulgi, każdy […]

więcej
Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zależy od wielu czynników – nie tylko od ubezpieczalni czy stanu Twojego samochodu, ale także tego, jak jeździsz. Możesz zatem sam zadbać o zniżki OC. Jak? Oto aż 10 sposobów!

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Z ubezpieczenia krótkoterminowego możesz skorzystać w kilku konkretnych przypadkach. Sprawdź, o jakie przypadki chodzi, a także przekonaj się, przed czym chroni. Poznaj jego najważniejsze cechy, by wiedzieć, czy ubezpieczenie OC na miesiąc jest właściwym rozwiązaniem także dla Ciebie. […]

więcej