Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Kalkulator OC

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy muszą być ubezpieczone. W chwili sprzedaży pojazdu innej osobie, obowiązująca polisa przechodzi na nowego właściciela. Czy w takiej sytuacji następuje zwrot składki? Wyjaśniamy, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

Ubezpieczenie OC jest przypisane nie tylko do kierowcy, ale też do pojazdu. Z tego względu, sprzedając auto należy przekazać nowemu właścicielowi dokument polisy. W ten sposób nabywca dostaje ochronę za darmo, nawet na kilka miesięcy! Wielu kierowców zastanawia się więc, w jaki sposób nadrobić tę stratę. Dowiedz się, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

Spieniężyłem auto – czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Spieniężyłem auto – czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Sprzedając auto w pewnym sensie przekazuje się wszystkie związane z nim dokumenty nabywcy. Przechodzi na niego nie tylko OC, ale też ubezpieczenie AC oraz inne wykupione polisy. Umowa zostaje rozwiązana dopiero w chwili zakończenia okresu jej trwania lub w momencie złożenia wypowiedzenia na piśmie.

Wiele osób zastanawia się, czy da się jakoś „nadrobić” pieniądze wydane na ubezpieczenie. Roczna składka może w końcu wynosić nawet sporo ponad tysiąc złotych. Nie zawsze udaje się sprzedać auto np. w ostatnim miesiącu obowiązywania umowy. Z kolei wypowiadanie polisy tuż przez sprzedażą jest skarnie nierozsądne – jeśli sprawa się wyda, można zapłacić karę dla UFG. Mimo to, istnieje kilka bezpiecznych, legalnych sposobów na to, by odzyskać OC po sprzedaży samochodu.

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Często problem ten rozwiązuje się samoistnie. Po zmianie właściciela towarzystwa przystępują do rekalkulacji ceny składki – nabywca może być zupełnie innym kierowcą, a to ma ogromny wpływ na szacowanie tzw. ryzyka ubezpieczeniowego. Jeśli jest np. młodszy, ma gorszą historię czy mniejsze doświadczenie, z pewności zapłaci więcej. Z drugiej strony, mogą przysługiwać mu zniżki za bezszkodową jazdę, przez co jego składka może być o wiele niższa. Tak czy inaczej, wielu nabywców samochodów używanych od razu zrywa starą umowę by znaleźć lepsze, najtańsze OC czy by np. wrócić do swojej zaufanej ubezpieczalni. W takiej sytuacji zwrot składki za niewykorzystany okres przysługuje poprzedniemu właścicielowi. W ten sposób da się częściowo odzyskać OC. Pieniądze powinny być oddane przez firmę niezwłocznie, w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

Co jednak w sytuacji, gdy nabywca nie ma zamiaru zrywać umowy? Można spróbować się z nim porozumieć. Warto postarać się go przekonać, że może znaleźć o wiele lepszą ofertę. W takiej sytuacji najrozsądniej jest razem udać się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, by dopełnić wszystkie formalności.

Oczywiście, nabywca wcale nie musi się na to zgodzić. By nie być zaskoczonym, najlepiej jest ustalać takie kwestie przed zakupem. Jeśli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu pieniędzy (ponieważ posiadałeś pakiet rozszerzony o dodatki, np. w ramach ubezpieczenia Assistance), wtedy możesz po prostu doliczyć wysokość składki do ceny sprzedawanego samochodu.

Kiedy nie odzyska się OC po sprzedaży samochodu?

Istnieją jednak okoliczności, w których nie ma szans na odzyskanie OC. Zwrot składki zawsze przysługuje poprzedniemu właścicielowi. Może się zdarzyć, że sprzedasz samochód, a nabywca od razu przekaże go dalej. Jeśli trzeci już z kolei właściciel zdecyduje się zerwać umowę, pieniądze ze zwrotu będą przysługiwać nie Tobie, ale kierowcy, któremu sprzedałeś auto. Może to być dla Ciebie bardzo niekorzystne, np. gdy wykupiłeś drogie, dodatkowe polisy i rozszerzenia, np. ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne OC?

Sprzedałeś właśnie auto i musisz kupić polisę na nowy samochód? Musisz znaleźć dobrą ofertę jak najszybciej. Najwygodniej jest zrobić to przez Internet. Dzięki naszej stronie możesz porównać dziesiątki opcji od najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w zaledwie kilkanaście minut! Po wypełnieniu formularza uzyskasz  listę najlepszych cenowo wariantów. Nasz kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek dokładnie w taki sposób, jak robią to pracownicy ubezpieczalni. Kupiec Twojego starego auta nie chce wypowiadać umowy OC? Podpowiedz mu, że w ten sposób szybko znajdzie o wiele lepszą ofertę, a Ty odzyskasz pieniądze ze składki!

Zastanawiasz się, czy da się odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Jest to możliwe, ale nie zawsze może się udać. Postaraj się znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie na nowe auto!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, że polisy komunikacyjne dla […]

więcej