Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. Może się bowiem okazać, że sprawca nie był ubezpieczony. Sprawdzenie OC pojazdu pomaga uniknąć takich sytuacji. Wyjaśniamy, jak to zrobić!

Kolizje drogowe zwykle są kłopotliwe, dlatego nie ma sensu narażać się na jeszcze większe problemy. Zanim spisze się oświadczenie ze sprawcą, najrozsądniej jest zweryfikować jego sytuację ubezpieczeniową. Nawet jeśli zapewnia, że posiada ważną polisę, powinno się skontrolować prawdziwość jego słów – wystarczy numer rejestracyjny. Dowiedz się, gdzie go wpisać i sprawdź OC sprawcy!

Sprawdzenie OC pojazdu – kiedy warto to zrobić?

Sprawdzanie OC przede wszystkim jest wskazane przy wypadku, stłuczce czy innym zdarzeniu drogowym. Najlepiej od razu zrobić to na miejscu, za pomocą smartfona. Wystarczy numer rejestracyjny samochodu sprawcy, dlatego nawet jeśli będzie niechętnie podawał swoje dane lub spróbuje zbiec, wystarczy zapamiętać numery lub szybko zrobić zdjęcia tablic. Nie powinno się ufać nawet pozornie uprzejmym kierowcom. Jeśli na miejscu nie było policji, a winowajca nie będzie miał ubezpieczenia, może później negować autentyczność spisanego oświadczenia. Zdarza się też, że sprawcy podają fałszywe dane kontaktowe i potem nie można ich znaleźć.

Koniecznie sprawdź OC także wtedy, gdy planujesz zakup używanego samochodu. Sprzedawcy są zobowiązani do posiadania OC, które jest następnie przekazywane nabywcy. Nieuczciwi  handlarze zapewniają, że pojazd jest objęty ochroną jeszcze przez przynajmniej kilka miesięcy, a po dopełnieniu formalności nagle się okazuje, że nie jest to prawda. Z tego względu dobrze jest sprawdzić tę kwestię – tym bardziej, że da się do zrobić za pomocą kilku kliknięć.

Wiele osób zastanawia się też, jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC – sprawcy, sprzedawcy, a nawet własną. Przez Internet można skontrolować czas trwania umowy ubezpieczeniowej, w dokładnie ten sam sposób. Specjalne serwisy są bowiem dostępne dla każdego kierowcy i jeśli posiada się numer rejestracyjny auta, można uzyskać takie informacje.

Sprawdzanie OC – dlaczego powinno się to robić?

Kiedy jest się poszkodowanym w kolizji drogowej, można otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, jednak w momencie, gdy sprawca nie posiada ważnego świadczenia, zaczynają się kłopoty. Szkody pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a winowajca zostanie obciążony długiem. Jeśli jednak uciekł z miejsca zdarzenia lub podał nieprawdziwe dane i nie można go ustalić, wtedy UFG wypłaci świadczenia jedynie za szkody osobowe (związane z uszczerbkiem na zdrowiu) i to tylko takie, które doprowadziły do konieczności minimum dwutygodniowego pobytu w szpitalu. Koszty naprawy pojazdu będzie musiało pokryć posiadane przez poszkodowanego AC, co jest wyjątkowo niekorzystne. Co więcej, nierzadko kierowcy po prostu takiej polisy nie posiadają.

Sprawdzenie polisy OC jest również niezwykle ważne w przypadku zakupu używanego auta. Jeśli nieświadomie zostanie się właścicielem nieubezpieczonego pojazdu, można zapłacić wysoką karę. Brak ochrony naraża na sankcję w wysokości nawet 5600 zł!

Sprawdzenie polisy OC krok po kroku – baza UFG

Sprawdzenie OC pojazdu jest możliwe m.in. na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Procedura nie jest skomplikowana, ale może sprawiać trudności, np. kierowcom mniej obytym z takimi serwisami. Przygotowaliśmy krótką instrukcję, która przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

 1. Wejdź na stronę UFG (www.ufg.pl), rozwiń zakładkę „Baza OC i AC” i wybierz „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”.
 2. Na dole strony kliknij odnośnik „Sprawdź OC dla pojazdu”.
 3. Na stronie wyświetli Ci się prosty formularz. Musisz w nim wpisać:
 • numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu,
 • dzień zdarzenia (do wyboru z rozwijanego kalendarza),
 • kraj, w którym doszło do zdarzenia (do wyboru z rozwijanej listy).
 1. Zatwierdź dane, przepisując kod weryfikacyjny (ciąg losowych znaków na grafice), a następnie kliknij przycisk „Dalej”.
 2. Otrzymasz komplet informacji o ubezpieczeniu konkretnego pojazdu na dany dzień, czyli:
 • numer aktualnej polisy OC,
 • nazwę towarzystwa, w którym jest ubezpieczony,
 • adres firmy ubezpieczeniowej, do której trzeba się zwrócić w przypadku roszczenia,
 • markę pojazdu.

Jeśli w systemie nie ma OC sprawcy, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat.

Jak sprawdzić OC pojazdu - zrzut ekranu ze strony ufg.pl

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony – inne sposoby

Oczywiście ważność polisy OC da się jeszcze zweryfikować na kilka innych sposobów. Na wszelki wypadek warto je znać. Jak sprawdzić ubezpieczenie poza UFG?

 • Druk polisy – najłatwiej jest spytać sprawcę/właściciela auta, czy posiada przy sobie dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia. Niektórzy zabierają kopię umowy lub mają jej elektroniczną wersję na smartfonie, ale jest to raczej rzadko spotykane. Co więcej, nigdy nie ma się pewności, że okazany dokument jest prawdziwy.
 • Strona historiapojazdu.gov.pl – serwis pozwala uzyskać najważniejsze informacje o pojeździe, w tym nie tylko te związane z ubezpieczeniem. Dzięki niemu można sprawdzić m.in. kiedy przeprowadzono ostatnie badania techniczne i jaki przebieg wtedy odnotowano. W formularzu trzeba jednak podać nieco więcej danych. Poza numerem rejestracyjnym potrzebne są jeszcze VIN i data pierwszej rejestracji.
 • Aplikacja „Na wypadek” – program stworzony przez UFG, który krok po kroku wyjaśnia, jak należy postąpić w razie kolizji drogowej. Aplikacja pozwala również sprawdzić, czy sprawca posiada ważne OC.

Sprawdzanie OC – co zrobić, gdy sprawca nie jest ubezpieczony?

Sprawdzanie OC wykazało, że sprawca nie posiada polisy? W tej sytuacji trzeba zgłosić się do swojego lub dowolnego ubezpieczyciela. Każda firma jest zobowiązana do przyjęcia sprawy, a następnie przekazania jej do UFG. Wtedy otrzyma się stosowne odszkodowanie, które winowajca będzie musiał spłacić z własnej kieszeni. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie towarzystwa przekazują części składek zasilając specjalny budżet, przeznaczony właśnie na takie sytuacje.

UWAGA!

Trzeba pamiętać, że jeśli posiada się AC, UFG nie pokryje roszczeń w całości. W zamian wypłaci różnicę między stratami a odszkodowaniem z polisy. Niestety, jest się w takiej sytuacji na gorszej pozycji.

Posiadanie ważnego OC jest niezwykle istotne, ponieważ jego brak może narazić na ogromne długi. Sprawca spłacający tzw. regres do UFG zostaje obciążony kosztami wynoszącymi nawet kilkaset tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze dodać karę za brak polisy. Każde spóźnienie w spłacie dodatkowo generuje odsetki. Według UFG, rekordziści musieli spłacić nawet ponad milion złotych!

jak sprawdzić czy sprawca ma OC

FAQ – najczęstsze pytania o sprawdzanie OC

Kto może sprawdzić OC na stronie UFG?

Możliwość sprawdzenia OC pojazdu jest ogólnodostępna. Wystarczy znać numer rejestracyjny, który jest przecież umieszczony w widocznym miejscu. Informacje na temat polisy może uzyskać nawet osoba przypadkowo przechodząca obok samochodu.

Jakie pojazdy można sprawdzić w UFG?

W bazie danych UFG można sprawdzić OC wszystkich pojazdów mechanicznych, które zgodnie z prawem, muszą być ubezpieczone. Są to: samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, motorowery, autobusy, ciągniki, przyczepy oraz quady.

Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

Nie pamiętasz, kiedy kończy się Twoja umowa, a nie masz dostępu do dokumentów? Skontaktuj się z ubezpieczycielem albo skorzystaj z bazy UFG. W ten sam sposób możesz zweryfikować także sam siebie.

Czy osoba sprawdzająca OC w UFG poznaje osobiste dane właściciela?

UFG udostępnia wyłącznie numer polisy OC, nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, a także markę i model pojazdu. Nie przekazuje żadnych danych osobistych czy kontaktowych.

Jak długo ważne są informacje OC uzyskane w UFG?

Dane o ważności OC są aktualne tylko w dniu, w którym złożono zapytanie. Czasami zdarza się jednak, że przez opóźnienia w przekazywaniu informacji, między towarzystwami ubezpieczeń a UFG, nowe polisy (kupione maksymalnie tydzień temu) nie widnieją jeszcze w systemie. Wtedy powinno się skontaktować z towarzystwem sprawcy.

Czy w UFG można sprawdzić informacje o przebiegu ubezpieczenia OC?

Szczegółowe informacje na temat polis są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Każdy może założyć konto w systemie UFG, a następnie pobrać historię polis OC i AC lub zaświadczenie potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (za okres ostatnich 5 lat).

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak nie stracić przy egzekwowaniu odszkodowania z OC sprawcy?

Jak nie stracić przy egzekwowaniu odszkodowania z OC sprawcy?

Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym? W takim razie zapewne zastanawiasz się, jakiego zadośćuczynienia możesz oczekiwać. Rekompensatę poniesionych strat zapewni Ci przede wszystkim ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC sprawcy wypadku. Jak jednak nie dać się oszukać? Co zrobić, by wyegzekwować […]

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej
Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC i AC bez ważnego przeglądu auta? Jakie konsekwencje grożą temu, kto spowodował wypadek, lecz ma nieważne badania techniczne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania i podejmij najlepszą decyzję w sytuacji, […]

więcej