Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. Może się bowiem okazać, że sprawca nie był ubezpieczony. Sprawdzenie OC pojazdu pomaga uniknąć takich sytuacji. Każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie znaleźć numer polisy ubezpieczeniowej. Wyjaśniamy, jak to zrobić!
Kolizje drogowe zwykle są kłopotliwe, dlatego nie ma sensu narażać się na jeszcze większe problemy. Zanim spisze się oświadczenie ze sprawcą, najrozsądniej jest zweryfikować jego sytuację ubezpieczeniową. Nawet jeśli zapewnia, że posiada ważną polisę, powinno się skontrolować prawdziwość jego słów – wystarczy numer rejestracyjny. Dowiedz się, gdzie go wpisać i sprawdź OC sprawcy! Sprawdzenie OC pojazdu po nr rejestracyjnym jest bardzo łatwe, o ile się wie, jak to zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprawdzenie OC pojazdu – kiedy warto to zrobić?
Sprawdzanie OC przede wszystkim jest wskazane przy wypadku, stłuczce czy innym zdarzeniu drogowym. Najlepiej od razu zrobić to na miejscu, za pomocą smartfona. Wystarczy numer rejestracyjny samochodu sprawcy, dlatego nawet jeśli będzie niechętnie podawał swoje dane lub spróbuje zbiec, wystarczy zapamiętać numery lub szybko zrobić zdjęcia tablic. Nie powinno się ufać nawet pozornie uprzejmym kierowcom. Jeśli na miejscu nie było policji, a winowajca nie będzie miał ubezpieczenia, może później negować autentyczność spisanego oświadczenia. Zdarza się też, że sprawcy podają fałszywe dane kontaktowe i potem nie można ich znaleźć.
Koniecznie sprawdź OC także wtedy, gdy planujesz zakup używanego samochodu. Sprzedawcy są zobowiązani do posiadania OC, które jest następnie przekazywane nabywcy. Nieuczciwi handlarze zapewniają, że pojazd jest objęty ochroną jeszcze przez przynajmniej kilka miesięcy, a po dopełnieniu formalności nagle się okazuje, że nie jest to prawda. Z tego względu dobrze jest sprawdzić tę kwestię – tym bardziej, że da się do zrobić za pomocą kilku kliknięć.
Każdy kierowca powinien też pamiętać, by zadbać o posiadanie własnego OC, co jest obowiązkiem, a także dodatkowego AC i Assistance. Posiadając takie polisy kierowca ma pewność, że w każdej sytuacji na drodze otrzyma stosowną pomoc, co pozwoli na błyskawiczne zlikwidowanie szkody i uniknięcie niepotrzebnego stresu i sporych wydatków. Porównywarka OC AC pozwoli na szybkie znalezienie ciekawych ofert z zakresu obowiązkowych i dodatkowym ubezpieczeń komunikacyjnych, a ponadto można dzięki niej znaleźć ubezpieczenia w możliwie najniższej cenie w danej sytuacji.
Wiele osób zastanawia się też, jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC – sprawcy, sprzedawcy, a nawet własną. Przez Internet można skontrolować czas trwania umowy ubezpieczeniowej, w dokładnie ten sam sposób. Specjalne serwisy są bowiem dostępne dla każdego kierowcy i jeśli posiada się numer rejestracyjny auta, można uzyskać takie informacje. To, jak znaleźć numer polisy po numerze rejestracyjnym jest dość proste właśnie dzięki dedykowanym serwisom, w których znajdują się aktualizowane na bieżąco bazy danych. Jeśli jest problem ze znalezieniem polisy danego pojazdu, zawsze należy niezwłocznie wezwać policję na miejsce zdarzenia, gdyż w przeciwnym razie raczej dojdzie do kłopotów z wyegzekwowaniem odpowiedzialności cywilnej. Każde OC samochodu jest wpisane do powszechnie dostępnych baz danych.
Sprawdzanie OC – dlaczego powinno się to robić?
Kiedy jest się poszkodowanym w kolizji drogowej, można otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy, jednak w momencie, gdy sprawca nie posiada ważnego świadczenia, zaczynają się kłopoty. Szkody pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a winowajca zostanie obciążony długiem. Jeśli jednak uciekł z miejsca zdarzenia lub podał nieprawdziwe dane i nie można go ustalić, wtedy UFG wypłaci świadczenia jedynie za szkody osobowe (związane z uszczerbkiem na zdrowiu) i to tylko takie, które doprowadziły do konieczności minimum dwutygodniowego pobytu w szpitalu. Koszty naprawy pojazdu będzie musiało pokryć posiadane przez poszkodowanego AC, co jest wyjątkowo niekorzystne. Co więcej, nierzadko kierowcy po prostu takiej polisy nie posiadają.
Sprawdzenie polisy OC jest również niezwykle ważne w przypadku zakupu używanego auta. Jeśli nieświadomie zostanie się właścicielem nieubezpieczonego pojazdu, można zapłacić wysoką karę. Brak ochrony naraża na sankcję w wysokości nawet 5600 zł! Nawet jeśli kupiło się auto z ważnym ubezpieczeniem, warto od razu sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, gdyż zazwyczaj nie będzie ono zbyt długie. Kupując auto z większym silnikiem, zazwyczaj będzie trzeba zapłacić też wyższe OC. Warto więc skorzystać z porównywarki Kioskpolis.pl, by znaleźć polisę w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Dzięki możliwości porównania kilkudziesięciu ofert najlepszych ubezpieczycieli na rynku, można znaleźć naprawdę dobre oferty. Ponadto można tu kupić polisy online, co ułatwia cały proces.
Gdzie znaleźć numer polisy ubezpieczeniowej?
Sprawdzenie ubezpieczyciela po nr polisy jest możliwe dzięki specjalnym serwisom, między innymi udostępnianym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawcę kolizji warto poprosić o numer polisy, ale zawsze należy też porównać numer z numerem rejestracyjnym. Oczywiście numery z tablic drugiego auta powinny się pokrywać z numerami znajdującymi się w danych z serwisu, w którym sprawdza się polisę. Jeśli w tej kwestii są jakieś nieścisłości, należy powiadomić policję.
Sprawdzenie polisy OC krok po kroku – baza UFG
Sprawdzenie OC pojazdu jest możliwe m.in. na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Procedura nie jest skomplikowana, ale może sprawiać trudności, np. kierowcom mniej obytym z takimi serwisami. Przygotowaliśmy krótką instrukcję, która przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.
- Wejdź na stronę UFG (www.ufg.pl), rozwiń zakładkę „Baza OC i AC” i wybierz „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”.
- Na dole strony kliknij odnośnik „Sprawdź OC dla pojazdu”.
- Na stronie wyświetli Ci się prosty formularz. Musisz w nim wpisać:
- numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu,
- dzień zdarzenia (do wyboru z rozwijanego kalendarza),
- kraj, w którym doszło do zdarzenia (do wyboru z rozwijanej listy).
- Zatwierdź dane, przepisując kod weryfikacyjny (ciąg losowych znaków na grafice), a następnie kliknij przycisk „Dalej”.
- Otrzymasz komplet informacji o ubezpieczeniu konkretnego pojazdu na dany dzień, czyli:
- numer aktualnej polisy OC,
- nazwę towarzystwa, w którym jest ubezpieczony,
- adres firmy ubezpieczeniowej, do której trzeba się zwrócić w przypadku roszczenia,
- markę pojazdu.
Jeśli w systemie nie ma OC sprawcy, zostaniesz o tym poinformowany poprzez specjalny komunikat.
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony – inne sposoby
Oczywiście ważność polisy OC da się jeszcze zweryfikować na kilka innych sposobów. Na wszelki wypadek warto je znać. Jak sprawdzić ubezpieczenie poza UFG?
- Druk polisy – najłatwiej jest spytać sprawcę/właściciela auta, czy posiada przy sobie dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia. Niektórzy zabierają kopię umowy lub mają jej elektroniczną wersję na smartfonie, ale jest to raczej rzadko spotykane. Co więcej, nigdy nie ma się pewności, że okazany dokument jest prawdziwy.
- Strona historiapojazdu.gov.pl – serwis pozwala uzyskać najważniejsze informacje o pojeździe, w tym nie tylko te związane z ubezpieczeniem. Dzięki niemu można sprawdzić m.in. kiedy przeprowadzono ostatnie badania techniczne i jaki przebieg wtedy odnotowano. W formularzu trzeba jednak podać nieco więcej danych. Poza numerem rejestracyjnym potrzebne są jeszcze VIN i data pierwszej rejestracji.
- Aplikacja „Na wypadek” – program stworzony przez UFG, który krok po kroku wyjaśnia, jak należy postąpić w razie kolizji drogowej. Aplikacja pozwala również sprawdzić, czy sprawca posiada ważne OC.
Sprawdzanie OC – co zrobić, gdy sprawca nie jest ubezpieczony?
Sprawdzanie OC wykazało, że sprawca nie posiada polisy? W tej sytuacji trzeba zgłosić się do swojego lub dowolnego ubezpieczyciela. Każda firma jest zobowiązana do przyjęcia sprawy, a następnie przekazania jej do UFG. Wtedy otrzyma się stosowne odszkodowanie, które winowajca będzie musiał spłacić z własnej kieszeni. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie towarzystwa przekazują części składek zasilając specjalny budżet, przeznaczony właśnie na takie sytuacje.
UWAGA!
Trzeba pamiętać, że jeśli posiada się AC, UFG nie pokryje roszczeń w całości. W zamian wypłaci różnicę między stratami a odszkodowaniem z polisy. Niestety, jest się w takiej sytuacji na gorszej pozycji.
Posiadanie ważnego OC jest niezwykle istotne, ponieważ jego brak może narazić na ogromne długi. Sprawca spłacający tzw. regres do UFG zostaje obciążony kosztami wynoszącymi nawet kilkaset tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze dodać karę za brak polisy. Każde spóźnienie w spłacie dodatkowo generuje odsetki. Według UFG, rekordziści musieli spłacić nawet ponad milion złotych!
FAQ – najczęstsze pytania o sprawdzanie OC
Kto może sprawdzić OC na stronie UFG?
Możliwość sprawdzenia OC pojazdu jest ogólnodostępna. Wystarczy znać numer rejestracyjny, który jest przecież umieszczony w widocznym miejscu. Informacje na temat polisy może uzyskać nawet osoba przypadkowo przechodząca obok samochodu.
Jakie pojazdy można sprawdzić w UFG?
W bazie danych UFG można sprawdzić OC wszystkich pojazdów mechanicznych, które zgodnie z prawem, muszą być ubezpieczone. Są to: samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, motorowery, autobusy, ciągniki, przyczepy oraz quady.
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?
Nie pamiętasz, kiedy kończy się Twoja umowa, a nie masz dostępu do dokumentów? Skontaktuj się z ubezpieczycielem albo skorzystaj z bazy UFG. W ten sam sposób możesz zweryfikować także sam siebie.
Czy osoba sprawdzająca OC w UFG poznaje osobiste dane właściciela?
UFG udostępnia wyłącznie numer polisy OC, nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, a także markę i model pojazdu. Nie przekazuje żadnych danych osobistych czy kontaktowych.
Jak długo ważne są informacje OC uzyskane w UFG?
Dane o ważności OC są aktualne tylko w dniu, w którym złożono zapytanie. Czasami zdarza się jednak, że przez opóźnienia w przekazywaniu informacji, między towarzystwami ubezpieczeń a UFG, nowe polisy (kupione maksymalnie tydzień temu) nie widnieją jeszcze w systemie. Wtedy powinno się skontaktować z towarzystwem sprawcy.
Czy w UFG można sprawdzić informacje o przebiegu ubezpieczenia OC?
Szczegółowe informacje na temat polis są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Każdy może założyć konto w systemie UFG, a następnie pobrać historię polis OC i AC lub zaświadczenie potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (za okres ostatnich 5 lat).