Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Kalkulator OC
Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Wyjaśniamy co robić, gdy przydarzył Ci się wypadek drogowy z obcokrajowcem!

Stres, bariera językowa oraz różnice kulturowe mogą skutecznie utrudniać porozumienie się z kierowcą pochodzącym z innego kraju. Wiele osób nie ma pojęcia, co wtedy robić i gdzie zgłosić się po odszkodowanie za ubezpieczenie OC. Dowiedz się, jak postąpić w sytuacji, gdy miało się wypadek drogowy z obcokrajowcem!

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy dojdzie do wypadku, przede wszystkim najpierw powinno się zadbać o bezpieczeństwo jego uczestników, a także osób postronnych. Trzeba sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy medycznej, a także czy konieczne będzie skorzystanie z dodatkowego wsparcia przy usuwaniu pojazdów z drogi (np. w ramach ubezpieczenia Assistance). Następnie należy spisać stosowne oświadczenie.

Niestety, nie każdy obcokrajowiec przebywający w Polsce zna nasz język. Co gorsza, może też nie posługiwać się angielskim, niemieckim ani innym, który pomógłby mu w komunikacji. Wtedy warto skorzystać z translatora, by zdobyć od niego chociaż podstawowe dane. Do całej sytuacji trzeba podejść ze spokojem. Jeśli obcokrajowiec jest sprawcą, może zbiec z miejsca zdarzenia. W przypadku niewielkiej stłuczki koszty naprawy będą musiały wtedy zostać pokryte przez ubezpieczenie AC. Przy okazji warto więc zgromadzić obszerny materiał dowodowy – zdjęcia, zeznania świadków czy notatkę policyjną.

Zgłoszenie szkody po wypadku drogowym z obcokrajowcem

Zgłoszenie szkody po wypadku drogowym z obcokrajowcem

Jeśli udało Ci się uzyskać nazwę ubezpieczyciela, w którym obcokrajowiec ma wykupioną polisę, trzeba sprawdzić, czy firma ta posiada w Polsce dedykowanego korespondenta. W przypadku, gdy go nie ma, albo nie wie się, gdzie jest ubezpieczony sprawca, szkodę należy zgłosić do PZU lub Warty. Wtedy wystarczy podać numery rejestracyjne oraz kraj zameldowania drugiego kierowcy.

W sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą, musisz standardowo zgłosić zajście u swojego ubezpieczyciela. Zadbaj o to, by udzielić jak najwięcej informacji odnośnie zdarzenia. Nie zapomnij zaznaczyć, że poszkodowany jest obcokrajowcem i porozumiewa się w obcym języku – niewykluczone, że towarzystwo będzie musiało skorzystać z pomocy tłumacza. Pamiętaj także o tym, by zgłosić szkodę ze wszystkich dodatkowych polis, np. ubezpieczenia NNW.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Po wypadku straciłeś zniżki za bezszkodową jazdę i cena Twojej składki bardzo wzrosła? Rozważ zmianę ubezpieczalni! Sprawdź, która firma może Ci w tej sytuacji zaoferować najtańsze OC. Poszukiwania nowej polisy wcale nie muszą być czasochłonne i żmudne. Na naszej stronie znajdziesz wygodny formularz online, który pomoże Ci porównać najlepsze oferty od znanych ubezpieczalni. Po podaniu podstawowych danych kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek, dlatego możesz wybierać z najkorzystniejszych wariantów, dostosowanych do Twoich potrzeb.

Wypadek drogowy z obcokrajowcem to zdecydowanie bardziej stresująca sytuacja niż kolizja z rodakiem, ale nie powinna sprawić większych kłopotów. Korzystaj z translatora, a na pewno uzyskasz niezbędne dane. W skrajnych przypadkach możesz też zgłosić się po pomoc do własnej ubezpieczalni. Pamiętaj o tym, by do całej sytuacji podejść ze spokojem!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Oferty OC dla młodych kierowców – co wpływa na cenę OC?

Właśnie zdałeś prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Z podekscytowaniem mieszają się jednak troski, ponieważ zdajesz sobie sprawę, jak dużo możesz zapłacić za ubezpieczenie OC? Sprawdź, co wpływa na cenę OC oraz jak znaleźć najtańsze OC dla […]

więcej
Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Kiedy kupujesz OC w nowym towarzystwie ubezpieczeniowym, może zostać Ci zaproponowana jedna z dodatkowych polis: AC, assistance czy NNW. Ta ostatnia stanowi zabezpieczenie dla kierowcy oraz współpasażerów podczas wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść podczas […]

więcej
Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Z tego […]

więcej
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej