Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się miało problemy z uzyskaniem odszkodowania, choć trzeba wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Znajomość procedur jest tu kluczowe, a kierowcy muszą pamiętać, by rzetelnie podejść do całego zdarzenia, gdyż ewentualne późniejsze wyjaśnienia mogą się okazać niemożliwe. Wyjaśniamy co robić, gdy przydarzył Ci się wypadek drogowy z obcokrajowcem!

Stres, bariera językowa oraz różnice kulturowe mogą skutecznie utrudniać porozumienie się z kierowcą pochodzącym z innego kraju. Wiele osób nie ma pojęcia, co wtedy robić i gdzie zgłosić się po odszkodowanie za ubezpieczenie OC. Dowiedz się, jak postąpić w sytuacji, gdy miało się wypadek drogowy z obcokrajowcem!

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy dojdzie do wypadku, przede wszystkim najpierw powinno się zadbać o bezpieczeństwo jego uczestników, a także osób postronnych. Trzeba sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy medycznej, a także czy konieczne będzie skorzystanie z dodatkowego wsparcia przy usuwaniu pojazdów z drogi (np. w ramach ubezpieczenia Assistance). Następnie należy spisać stosowne oświadczenie. W tym miejscu trzeba zachować pełną czujność. Wypadek z obcokrajowcem w Polsce zawsze należy wyjaśnić w sposób klarowny dla obydwu stron. Na początku należy spróbować podjąć zrozumiałą dla obydwu stron rozmowę, jednak, jeśli okazuje się, że jest to niemożliwe, chociażby ze względu na barierę językową, od razu należy wezwać policję. To pozwoli uniknąć wszelkich nieporozumień, a częściowo przerzuci się odpowiedzialność na rozwiązanie spornej sytuacji na funkcjonariuszy. Kolizja z obcokrajowcem będzie też wymagała stosownych oświadczeń, jednak o wiele lepsze będą notatki służbowe policji. Jeśli to właśnie funkcjonariusze podejmą decyzję, kto jest winny kolizji i w odpowiedni sposób to udokumentują, ewentualna ilość problemów związanych z późniejszą procedurą uzyskiwania odszkodowania zdecydowanie zmaleje.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne znalezienie wielu ciekawych polis ubezpieczeniowych nie tylko z zakresu obowiązkowego ubezpieczenia OC i opcjonalnego AC, ale także Assistance, czy NNW. Nabycie polis z tego zakresu jest wskazane, jeśli chce się mieć pełną ochroną bez względu na to co się wydarzy na drodze. Dysponując polisą assistance nie trzeba się martwić o ewentualne koszty holowania samochodu, nawet jeśli jest się bardzo daleko od domu i okażą się one bardzo wysokie. W porównywarce można też znaleźć polisy zapewniające holowanie za granicą. Często podróżując warto zdecydować się właśnie na takie ubezpieczenia wraz z NNW. To pozwoli na pokrycie wielu nieprzewidywalnych kosztów, a w tym na przykład zwrot kosztów przymusowego noclegu w obcym kraju.

Wypadek z obcokrajowcem w Polsce

Niestety, nie każdy obcokrajowiec przebywający w Polsce zna nasz język. Co gorsza, może też nie posługiwać się angielskim, niemieckim ani innym, który pomógłby mu w komunikacji. Wtedy warto skorzystać z translatora, by zdobyć od niego chociaż podstawowe dane. Do całej sytuacji trzeba podejść ze spokojem. Jeśli obcokrajowiec jest sprawcą, może zbiec z miejsca zdarzenia. W przypadku niewielkiej stłuczki koszty naprawy będą musiały wtedy zostać pokryte przez ubezpieczenie AC. Przy okazji warto więc zgromadzić obszerny materiał dowodowy – zdjęcia, zeznania świadków czy notatkę policyjną.

Zgłoszenie szkody po wypadku drogowym z obcokrajowcem

Zgłoszenie szkody po wypadku drogowym z obcokrajowcem

Jeśli udało Ci się uzyskać nazwę ubezpieczyciela, w którym obcokrajowiec ma wykupioną polisę, trzeba sprawdzić, czy firma ta posiada w Polsce dedykowanego korespondenta. W przypadku, gdy go nie ma, albo nie wie się, gdzie jest ubezpieczony sprawca, szkodę należy zgłosić do PZU lub Warty. Wtedy wystarczy podać numery rejestracyjne oraz kraj zameldowania drugiego kierowcy.

W sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą, musisz standardowo zgłosić zajście u swojego ubezpieczyciela. Zadbaj o to, by udzielić jak najwięcej informacji odnośnie zdarzenia. Nie zapomnij zaznaczyć, że poszkodowany jest obcokrajowcem i porozumiewa się w obcym języku – niewykluczone, że towarzystwo będzie musiało skorzystać z pomocy tłumacza. Pamiętaj także o tym, by zgłosić szkodę ze wszystkich dodatkowych polis, np. ubezpieczenia NNWJeśli wydarzy się wypadek drogowy z obcokrajowcem, sama procedura zgłaszania szkody jest taka sama, jak w przypadku kolizji z Polakiem. Trzeba jednak pamiętać, że to, co dzieje się później nieco się różni, gdyż ewentualna weryfikacja przez rzeczoznawców może okazać się kłopotliwa. Trzeba więc należycie zadbać, by mieć cały materiał dowodowy, a także zachować wgląd do niego. Bezwzględnie trzeba pamiętać, że najlepszą opcją jest wezwanie policji.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Wypadek z obcokrajowcem w Polsce podlega też pod takie same procedury, jeśli chodzi na przykład o to, ile czasu na zgłoszenie szkody AC ma kierowca. Jeśli okoliczności kolizji są jasne i klarowne nie powinno być kłopotów. Ewentualne problemy mogą zacząć się wtedy, gdy ktoś będzie chciał zakwestionować winę lub wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji procedury są zbliżone, ale ze względu na ograniczenia komunikacyjne sprawa rozciągnie się w czasie.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie?

Po wypadku straciłeś zniżki za bezszkodową jazdę i cena Twojej składki bardzo wzrosła? Rozważ zmianę ubezpieczalni! Sprawdź, która firma może Ci w tej sytuacji zaoferować najtańsze OC. Poszukiwania nowej polisy wcale nie muszą być czasochłonne i żmudne. Na naszej stronie znajdziesz wygodny formularz online, który pomoże Ci porównać najlepsze oferty od znanych ubezpieczalni. Po podaniu podstawowych danych kalkulator OC AC oblicza wysokość składek, dlatego możesz wybierać z najkorzystniejszych wariantów, dostosowanych do Twoich potrzeb.

Na Kioskpolis.pl można porównać oferty wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych na polskim rynku, a przez to zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent ceny polisy. Najbardziej opłaca się kupować pełne pakiety ubezpieczeń, przez co jednostkowa cena OC, AC i innych produktów ubezpieczeniowych okaże się dużo tańsza. Porównanie wielu ofert potrwa tu jedynie kilka minut.

Wypadek drogowy z obcokrajowcem to zdecydowanie bardziej stresująca sytuacja niż kolizja z rodakiem, ale nie powinna sprawić większych kłopotów. Korzystaj z translatora, a na pewno uzyskasz niezbędne dane. W skrajnych przypadkach możesz też zgłosić się po pomoc do własnej ubezpieczalni. Pamiętaj o tym, by do całej sytuacji podejść ze spokojem!

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Ranking najtańszych ubezpieczeń OC dla młodego kierowcy

Kupując OC dla młodego kierowcy należy liczyć się z dość pokaźnym wydatkiem w porównaniu do przeciętnych cen ubezpieczenia. Niestety ta kategoria klientów towarzystw ubezpieczeniowych jest postrzegana jako ryzykowna ze względu na wiek i zazwyczaj małe doświadczenie za kierownicą […]

więcej
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na 30 dni, jak i […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC […]

więcej