Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

5/5 - (Ocen: 13)

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym jest Zielona Karta i do czego uprawnia.

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta, zwana również Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym lub Zieloną Kartą OC, to zamiennik obowiązującego w Polsce i honorowanego w innych krajach Unii Europejskiej ubezpieczenia OC. Stanowi poświadczenie, że dany pojazd mechaniczny został objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w kraju, do którego wjeżdżasz. Jest ważna przez co najmniej 15 dni od założenia, a jej zakres obejmuje wszelkie szkody związane z samochodem, które będą miały miejsce za granicą.

Wyjazd autem za granicę z konieczną Zieloną Kartą

Jakie kraje obejmuje Zielona Karta?

Podczas gdy standardowe OC jest honorowane w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz tych, które podpisały Porozumienie Wielostronne, z Zielonej Karty będziesz musiał skorzystać w przypadku chęci odwiedzenia:

  • Albanii,
  • Białorusi,
  • Czarnogóry,
  • Iranu,
  • Izraela,
  • Macedonii,
  • Maroka,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,
  • Ukrainy,
  • Wielkiej Brytanii.

Z kolei w Kosowie będziesz zobowiązany do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia granicznego, ponieważ tu nie obowiązują ani OC, ani Zielona Karta.

Za działanie systemu Zielonej Karty odpowiadają biura narodowe zrzeszające firmy ubezpieczeniowe z różnych krajów – w Polsce jest to PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Niestety jednak nie wszystkie z 48 Biur Narodowych zawarło ze sobą Porozumienia Wielostronne – z tego powodu, podróżując samochodem po 13 krajach, należy mieć przy sobie papierową wersję Zielonej Karty

Zielona Karta – gdzie kupić i ile kosztuje?

Podróżujesz za granicę dużo? Podczas wybierania ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla swojego samochodu sprawdź, czy Zielona Karta stanowi do niego dodatek. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie rozwiązanie, co jest szczególnie korzystne np. dla osób, które dużo podróżują autem w sprawach służbowych lub często odwiedzają rodzinę i znajomych mieszkających w państwach spoza Unii Europejskiej.

Jeżeli Twój ubezpieczyciel nie wliczył Zielonej Karty w ofertę OC, opłata za nią może Cię wynieść nawet kilkaset złotych. Zazwyczaj jest to jednak ok. 20 PLN. Skorzystaj z naszego kalkulatora polis i znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Zielona Karta – czy wchodzi w cenę OC? Tabela ubezpieczycieli

Poniżej prezentujemy szczegółową tabelę dotyczącą tego, czy Zielona Karta wchodzi nieodpłatnie w cenę OC.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Czy Zielona Karta jest w cenie ubezpieczenia?
Allianz NIE, należy dopłacić 19 PLN
Aviva TAK
Benefia TAK
Compensa TAK
Ergo Hestia NIE, należy dopłacić ok. 20 PLN
Generali TAK
HDI NIE, wysokość dopłaty uzależniona od rodzaju pojazdu
Link4 TAK
mtu24 NIE (można dokupić w Ergo Hestia)
Proama TAK
PZU TAK
TUZ TUW NIE, wysokość dopłaty ustalana indywidualnie
Uniqa (dawniej AXA) TAK
You Can Drive NIE (można dokupić w Ergo Hestia)
Warta NIE, wysokość dopłaty ustalana indywidualnie
Wiener (dawniej Gothaer) NIE, należy dopłacić ok. 20 PLN

Zielona Karta – jak wyrobić dokument?

Zielona Karta jest wystawiana na wszystkie kraje wymienione w ofercie danego towarzystwa. Wyrabiając ją, będziesz chroniony ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej przez czas ustalony w umowie, np. 15 lub 30 dni, a czasem nawet kilka miesięcy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak wykluczyć wystawienie Zielonej Karty na niektóre kraje, np. Rosję. Znajdź takie, w którym wykupisz polisę obejmującą wszystkie państwa, które znalazły się na Twojej zagranicznej trasie. Pamiętaj, że nie musi być to towarzystwo, w którym masz wykupione OC, choć takie rozwiązanie jest wygodne.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Wyjazd autem za granicę z konieczną Zieloną Kartą

Zielona Karta a ubezpieczenie graniczne

Może się zdarzyć, że w ferworze przygotowań do podróży nie zdążysz wyrobić Zielonej Karty lub kraj niehonorujący polskiego OC postanowisz odwiedzić spontanicznie. W takiej sytuacji będziesz zmuszony skorzystać z ubezpieczenia granicznego, obowiązującego przez maksymalnie 30 dni. Jego cenę ustala dane państwo, a polisę nabywa się podczas wjeżdżania do niego – na granicy.

Ubezpieczenie graniczne odznacza się tym samym zakresem co OC oraz Zielona Karta, w związku z czym zwalnia Cię od odpowiedzialności cywilnej np. w przypadku spowodowania kolizji czy wypadku. Z uwagi na jego krótszy czas obowiązywania i często wyższą cenę, jeśli tylko masz wystarczająco dużo czasu, zadbaj o wyrobienie Zielonej Karty.

CIEKAWOSTKA

Kosowo, jako jedyny kraj Europie, w ogóle nie akceptuje ani ubezpieczenia OC, ani Zielonej Karty. W związku z tym, jeśli chcemy wjechać na terytorium tego kraju samochodem, będziemy musieli wykupić na granicy dodatkowe ubezpieczenie graniczne. Polisa na 15 dni kosztuje 30 euro, a na 30 dni 41 euro.

Planowanie wyjazdu za granicę z Zieloną Kartą

Zielona Karta FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy w wyniku Brexitu będę musiał/a mieć przy sobie Zieloną Kartę?

Tak – w wyniku wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, od 1 stycznia 2021 r. podróżując do UK własnym samochodem należy mieć ważną Zieloną Kartę.

Co to jest i jak działa Zielona Karta?

Zielona Karta to międzynarodowy dokument poświadczający, że właściciel danego pojazdu mechanicznego posiada ważne ubezpieczenie OC. Jest niezwykle przydatne podczas wszelkich sytuacji na drodze, które miały miejsce poza granicami Polski.

W jakich krajach Zielona Karta nie jest wymagana?

Austrii, Andorze, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Cyprze, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gibraltarze, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Malcie, Monako, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech, Węgrzech oraz Wyspach Normandzkich, Man i Owczych. 

W jakich krajach Zielona Karta jest wymagana?

Zielona Karta jest wymagana w: Wielkiej Brytanii (od 01.01.2021) Albanii, Białorusi, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainie.

UWAGA!

Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają wydania Zielonej Karty na niektóre kraje. Dobry przykład to Rosja. Pamiętaj więc, by dokument zakupić odpowiednio wcześnie. Jeśli spotkasz się z odmową w kilku firmach, będziesz miał czas na znalezienie takiej, w której dokonasz zakupu bez problemu.

Ile kosztuje wyrobienie Zielonej Karty?

Koszt wyrobienia Zielonej Karty wynosi zwykle ok. kilkanaście złotych. W wielu ubezpieczalniach można też uzyskać ten dokument bezpłatnie, np. jako dodatek do wykupionej polisy OC.

Ile czasu trwa wyrobienie Zielonej Karty?

Czas wydania Zielonej Karty zależy od sposobu złożenia wniosku. Dokument można otrzymać od razu do ręki w ubezpieczalni, ale jeśli zostanie wysłany pocztą, można czekać nawet kilka tygodni. Zaleca się złożyć wniosek przynajmniej 3 tygodnie przed wyjazdem.

Jak długo ważna jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest ważna w czasie ustalonym wraz z ubezpieczalnią. Może obowiązywać od 15 dni do 12 miesięcy, czyli tyle, ile wynosi czas trwania umowy polisy OC.

Ile wynosi suma gwarancyjna w Zielonej Karcie?

Suma gwarancyjna w Zielonej Karcie odpowiada wysokości podstawowej sumy obowiązującej w kraju zdarzenia, ale nie może być niższa niż w Polsce. W przypadku ewentualnych różnic zostają pokryte przez ubezpieczalnię.

Czy Zieloną Kartę można wykupić za granicą?

Zieloną Kartę można uzyskać wyłącznie w Polsce, w ubezpieczalnia, w której posiada się polisę OC. Jeśli nie ma się tego dokumentu, przekraczając granicę kraju wymagającego Zielonej Karty trzeba wykupić specjalne ubezpieczenie graniczne, które często jest bardzo drogie.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

  • fly
    - -

    Do BiH nie potrzeba już zielonej karty od października 2020.

    • Dominik Baczewski
      - -

      Zgadza się, od 19 października 2020 można wjechać do Bośni i Hercegowiny tylko na podstawie ważnej policy OC zakupionej w Polsce.

  • Kolka
    - -

    Czy musze posiadac zielona karte wyjezdzajac z uk na stale do polski ?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Jeżeli pojazd zostanie ubezpieczony w Polsce to nie będzie potrzeby posiadania Zielonej Karty. Wszystko zależy gdzie pojazd jest aktualnie zarejestrowany i gdzie posiada ubezpieczenie. W przypadku szczegółowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

  • debet
    - -

    Czy wiadomo od kiedy zielona karta nie będzie potrzebna w Czarnogórze?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przekazało informacje ze, w tym roku Polacy, którzy będą chcieli ruszyć na wakacje do Czarnogóry nie będą musieli posiadać certyfikatu Zielonej Karty. PBUK zawarło już odpowiednią umowę z czarnogórskim Biurem Narodowym. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez Komisję Europejską.

Więcej artykułów i porad
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem? Podpowiadamy, co robić, aby otrzymać należne odszkodowanie po wypadku samochodowym lub stłuczce. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wezwij policję lub spiszcie swoje dane, następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak sobie z […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej
Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Jazda bez prawa jazdy i jej konsekwencje są dokładnie […]

więcej