Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy bez dokumentu będą się różniły. Sprawdź, jakie kary są przewidziane dla tych, którzy prowadzą bez prawa jazdy!

Co, jeśli nie masz przy sobie dokumentu?

Sytuacją, z którą najczęściej można się spotkać, jest jazda bez prawa jazdy. Dokument można bowiem przypadkiem zostawić w kurtce, w innym portfelu czy też na biurku i przez zwykłą nieuwagę nie zabrać go ze sobą do auta przed wyruszeniem w drogę. Tym łatwiej zapomnieć o tym dokumencie od 1 października 2018, kiedy to wycofano konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC – teraz informacje o tych dokumentach znajdują się w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Prawo jazdy musisz mieć jednak dalej przy sobie, jeśli prowadzisz pojazd. Jeśli zatrzyma Cię policja i nie będziesz mógł okazać tego dokumentu, grozi Ci grzywna do 250 zł oraz nagana. Najczęściej służby ograniczają się jednak do wystawienia mandatu o wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy.

Zawsze miej przy sobie prawo jazdy, gdy wsiadasz za kółko

Jakie są następstwa jazdy samochodem bez uprawnień?

W o wiele gorszej sytuacji znajdą się osoby, które zdecydowały się na prowadzenie samochodu, mimo że nie zdobyły prawa jazdy. Jazda bez uprawnień dotyczy również tych, którzy nie posiadają odpowiedniego dokumentu na prowadzenie pojazdu innej kategorii. Takie działanie jest wykroczeniem i wg art. 94 kodeksu wykroczeń jego konsekwencjami może być grzywna (w wysokości do nawet 5000 zł), a także tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów, którego długość ustalany jest sądowo. Należy się także liczyć z kosztami za odholowanie pojazdu – policjant, który Cię zatrzymał, z pewnością nie pozwoli Ci na samodzielne prowadzenie samochodu, więc o ile w aucie nie znajduje się kierowca, który pojedzie dalej za Ciebie, będziesz zmuszony odholować auto na własny rachunek.

Sprawdź ceny OC i AC

Co grozi osobom, którym zabrano prawo jazdy, a zdecydowały się na jazdę?

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy prawo jazdy zostało zawieszone na 3 miesiące (np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewożenie większej liczby osób, niż jest to ustalone w dowodzie rejestracyjnym), wówczas zawieszenie uprawnień zostaje przedłużone do 6 miesięcy. Jeżeli sytuacja się powtórzy, może dojść do całkowitej utraty uprawnień na prowadzenie pojazdów.

Jazda bez uprawnień wiąże się z poważnymi konsekwencjami

W najgorszej sytuacji znajdują się jednak osoby, które zdecydowały się na jazdę samochodem bez prawa jazdy po cofnięciu uprawnień. Tutaj konsekwencje mogą być różne i są uzależnione przede wszystkim od szkodliwości czynu. Trzeba się z pewnością liczyć z grzywną, której wysokość może dojść nawet do 5000 zł, ale niewykluczone, że na taką osobę zostanie nałożona również kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat! Ponadto sąd ma prawo wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli masz wątpliwości, czy tymczasowe zawieszenie prawa jazdy było słuszne, możesz odwołać się od decyzji starosty o cofnięciu uprawnień w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Takie odwołanie należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – niezależnie od tego, czy tylko nie masz przy sobie dokumentów, czy też nie posiadasz uprawnień do prowadzenia pojazdów – mogą być bardzo nieprzyjemne. Warto pamiętać nie tylko o karach czekających na niesubordynowanych, ale i o bezpieczeństwie innych osób na drodze – jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień i umiejętności, narażasz zdrowie oraz życie swoje i innych, a konsekwencje spowodowania wypadku w takiej sytuacji mogą być o wiele sroższe.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Kary dla kierujących, którzy nie stosują się do przepisów drogowych, są surowe, i dobrze – dzięki temu można poczuć się nieco bezpieczniej na polskich drogach. Przeczytaj również: Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? Poznaj nasze propozycje na lokalizacje, które dostarczą Ci mnóstwa dobrej zabawy. Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo w ferie […]

więcej
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania za ukradzione auto?

Kradzieże samochodów to coś, co zdarza się dość często – niestety. Utrata pojazdu może się okazać nieco mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Sprawdź, jakie ograniczenia posiada takie ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży!

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, jak działa taka opcja […]

więcej