Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy bez dokumentu będą się różniły. Sprawdź, jakie kary są przewidziane dla tych, którzy prowadzą bez prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy – czy mogę prowadzić bez dokumentu?

Sytuacją, z którą najczęściej można się spotkać, jest jazda bez prawa jazdy. Dokument można bowiem przypadkiem zostawić w kurtce, w innym portfelu czy też na biurku i przez zwykłą nieuwagę nie zabrać go ze sobą do auta przed wyruszeniem w drogę. Tym łatwiej zapomnieć o tym dokumencie od 1 października 2018, kiedy to wycofano konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC – teraz informacje o tych dokumentach znajdują się w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Prawo jazdy musisz mieć jednak dalej przy sobie, jeśli prowadzisz pojazd. Jeśli zatrzyma Cię policja i nie będziesz mógł okazać tego dokumentu, grozi Ci grzywna do 250 zł oraz nagana. Najczęściej służby ograniczają się jednak do wystawienia mandatu o wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy.

PRAWO JAZDY ZA GRANICĄ

Polskie przepisy mówią, że prawa jazdy nie muszą mieć przy sobie wyłącznie polscy obywatele posiadający polskie prawo jazdy, oraz wyłącznie poruszający się pojazdem po terytorium Polski. Zatem jeśli prowadzisz pojazd za granicą, nadal będziesz musiał mieć przy sobie prawo jazdy.

Zawsze miej przy sobie prawo jazdy, gdy wsiadasz za kółko

Kara za jazdę bez uprawnień

W o wiele gorszej sytuacji znajdą się osoby, które zdecydowały się na prowadzenie samochodu, mimo że nie zdobyły prawa jazdy. Jazda bez uprawnień dotyczy również tych, którzy nie posiadają odpowiedniego dokumentu na prowadzenie pojazdu innej kategorii. Takie działanie jest wykroczeniem i wg art. 94 kodeksu wykroczeń jego konsekwencjami może być grzywna (w wysokości do nawet 5000 zł), a także tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów, którego długość ustalany jest sądowo. Należy się także liczyć z kosztami za odholowanie pojazdu – policjant, który Cię zatrzymał, z pewnością nie pozwoli Ci na samodzielne prowadzenie samochodu, więc o ile w aucie nie znajduje się kierowca, który pojedzie dalej za Ciebie, będziesz zmuszony odholować auto na własny rachunek.

Sprawdź ceny OC i AC

Kara za jazdę bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy

Sytuacja, kiedy prowadzący pojazd nie posiada wymaganej kategorii uprawnień podczas kontroli policji skutkuje podobnymi karami, co kierowanie bez prawa jazdy. Jeżeli jednak sprawa zostanie skierowana do sądu, to może nam zostać odebrane prawo jazdy tej innej kategorii.

Jazda bez uprawnień po zakazie – co grozi za jazdę bez prawa jazdy po jego zatrzymaniu?

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy prawo jazdy zostało zawieszone na 3 miesiące (np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewożenie większej liczby osób, niż jest to ustalone w dowodzie rejestracyjnym), wówczas zawieszenie uprawnień zostaje przedłużone do 6 miesięcy. Jeżeli sytuacja się powtórzy, może dojść do całkowitej utraty uprawnień na prowadzenie pojazdów. W takiej sytuacji musisz ponownie przejść kurs na prawo jazdy i zdać egzamin.

Podobną karę można otrzymać również w przypadku przewożenia większej liczby pasażerów, niż jest to dozwolone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wtedy należy zapłacić 100 zł mandatu za każdą nadmiarową osobę oraz otrzymuje się 1 punkt karny. Utrata prawa jazdy na 3 miesiące jest karą stosowaną, gdy przewozi się minimum trzech dodatkowych pasażerów.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok (maksimum 10 lat) jest nakładany na kierowcę w przypadku popełnienia przestępstwa. Także prowadzenie samochodu pomimo zakazu (związanego z wykroczeniem) może zostać ukarane przedłużeniem zakazu i utratą prawa jazdy na czas od roku do nawet 3 lat.

Jednym z poważniejszych wykroczeń jest jazda pod wpływem alkoholu. Przy stężeniu od 0,2 do 0,5 promila można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kierowcy ze stężeniem 0,5 promila lub więcej popełniają przestępstwo. Wtedy można odebrać im prawo jazdy nawet na 15 lat!

Surowe konsekwencje grożą także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. W takich okolicznościach uprawnienia traci się na minimum 3 lata. Jeśli dodatkowo kierowca był pod wpływem alkoholu, już nigdy nie będzie mógł prowadzić pojazdów mechanicznych. Nie uzyska także żadnego wsparcia w ramach ubezpieczenia NNW ani OC.

Jazda bez uprawnień wiąże się z poważnymi konsekwencjami

W najgorszej (poza oczywiście pijanymi kierowcami) sytuacji znajdują się jednak osoby, które zdecydowały się na jazdę samochodem bez prawa jazdy po cofnięciu uprawnień. Tutaj konsekwencje mogą być różne i są uzależnione przede wszystkim od szkodliwości czynu. Trzeba się z pewnością liczyć z grzywną, której wysokość może dojść nawet do 5000 zł, ale niewykluczone, że na taką osobę zostanie nałożona również kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat! Ponadto sąd ma prawo wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli masz wątpliwości, czy tymczasowe zawieszenie prawa jazdy było słuszne, możesz odwołać się od decyzji starosty o cofnięciu uprawnień w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Takie odwołanie należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Utrata prawa jazdy za punkty karne – kiedy nam grozi?

Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy następuje również po osiągnieciu limitu punktów karnych. Jest zależny od stażu kierowcy. Osoba które zdobyła swoje uprawnienia nie dawniej niż przed rokiem, może zebrać 20 punktów. Wtedy może odzyskać prawo jazdy po ponownym zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Doświadczonych kierowców obowiązuje limit 24 punktów. Po jego przekroczeniu starosta przekazuje mu skierowanie na badanie psychologiczny oraz kurs reedukacyjny.

Jeśli istnieją podejrzenia co do złego stanu zdrowia kierowcy lub jego problemu z uzależnieniem od używek, może zostać także wysłany na badania lekarskie. W zależności od wyniku wszystkich testów, taka osoba może zostać dopuszczona do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Cały ten proces wiąże się oczywiście z dodatkowymi opłatami.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – niezależnie od tego, czy tylko nie masz przy sobie dokumentów, czy też nie posiadasz uprawnień do prowadzenia pojazdów – bywają bardzo nieprzyjemne. Warto pamiętać nie tylko o karach czekających na niesubordynowanych, ale i o bezpieczeństwie innych osób na drodze – jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień i umiejętności, narażasz zdrowie oraz życie swoje i innych, a konsekwencje spowodowania wypadku w takiej sytuacji mogą być o wiele sroższe.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i […]

więcej
Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Stało się. Doszło do kolizji bez OC sprawcy. Czy to oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania i za leczenie urazów oraz naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Przekonaj się, jak postąpić, gdy sprawca ma […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym […]

więcej