Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

4/5 - (Ocen: 25)

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Jazda bez prawa jazdy i jej konsekwencje są dokładnie opisane w odpowiednich przepisach, jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.  Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy bez dokumentu będą się różniły. Sprawdź, jakie kary są przewidziane dla tych, którzy prowadzą bez prawa jazdy! Sprawdź, co grozi za jazdę bez prawa jazdy i jakie konsekwencje finansowe, będzie trzeba ponieść w przypadku kontroli drogowej.

Niewątpliwie jazda samochodem bez prawa jazdy zawsze będzie niosła za sobą poważne konsekwencje i ryzyko, jednak w niektórych przypadkach to ryzyko będzie zdecydowanie mniejsze, podczas gdy w innych, kierowcy będzie grozić na ubezpieczenie OC działa nieco inaczej, gdy kierowca nie posiada uprawnień, a to wiąże się z konsekwencjami finansowymi, gdy dojdzie do kolizji. Tak samo jest, jeśli chodzi o ubezpieczenie AC.

Jazda bez prawa jazdy – czy mogę prowadzić bez dokumentu?

Sytuacją, z którą najczęściej można się spotkać, jest jazda bez prawa jazdy. Dokument można bowiem przypadkiem zostawić w kurtce, w innym portfelu czy też na biurku i przez zwykłą nieuwagę nie zabrać go ze sobą do auta przed wyruszeniem w drogę. Tym łatwiej zapomnieć o tym dokumencie od 1 października 2018, kiedy to wycofano konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC – teraz informacje o tych dokumentach znajdują się w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Prawo jazdy musisz mieć jednak dalej przy sobie, jeśli prowadzisz pojazd. Jeśli zatrzyma Cię policja i nie będziesz mógł okazać tego dokumentu, grozi Ci grzywna do 250 zł oraz nagana. Najczęściej służby ograniczają się jednak do wystawienia mandatu o wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy.

Jazda bez prawa jazdy – konsekwencje

Jazda bez wyrobionego prawa jazdy jest zupełnie inną sytuacją. Jeśli jedynie nie posiada się przy sobie dokumenty, nie trzeba też bać się o wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniem. Działo ono tak samo, jak w sytuacji, gdy ma się przy sobie dokument. Dotyczy to ubezpieczenia OC, AC, a także jeśli chodzi o ubezpieczenie NNW samochodu.

Jazda bez prawa jazdy przed egzaminem i bez wydanego prawa jazdy

Istotne jest, że jazda bez prawa jazdy przed egzaminem lub w trakcie kursu, to identyczna sytuacja, jak jazda bez zrobionego kursu. Uprawienia nadawane są bowiem dopiero w momencie, gdy odbierze się dokument z urzędu, więc jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie też nie jest zgodna z prawem.

Zawsze miej przy sobie prawo jazdy, gdy wsiadasz za kółko

PRAWO JAZDY ZA GRANICĄ

Polskie przepisy mówią, że prawa jazdy nie muszą mieć przy sobie wyłącznie polscy obywatele posiadający polskie prawo jazdy, oraz wyłącznie poruszający się pojazdem po terytorium Polski. Zatem jeśli prowadzisz pojazd za granicą, nadal będziesz musiał mieć przy sobie prawo jazdy.

Kara za jazdę bez uprawnień

W o wiele gorszej sytuacji znajdą się osoby, które zdecydowały się na prowadzenie samochodu, mimo że nie zdobyły prawa jazdy. Jazda bez uprawnień dotyczy również tych, którzy nie posiadają odpowiedniego dokumentu na prowadzenie pojazdu innej kategorii. Takie działanie jest wykroczeniem i wg art. 94 kodeksu wykroczeń jego konsekwencjami może być grzywna (w wysokości do nawet 5000 zł), a także tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów, którego długość ustalany jest sądowo. Należy się także liczyć z kosztami za odholowanie pojazdu – policjant, który Cię zatrzymał, z pewnością nie pozwoli Ci na samodzielne prowadzenie samochodu, więc o ile w aucie nie znajduje się kierowca, który pojedzie dalej za Ciebie, będziesz zmuszony odholować auto na własny rachunek.

Sprawdź ceny OC i AC

Kara za jazdę bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy

Sytuacja, kiedy prowadzący pojazd nie posiada wymaganej kategorii uprawnień podczas kontroli policji skutkuje podobnymi karami, co kierowanie bez prawa jazdy. Jeżeli jednak sprawa zostanie skierowana do sądu, to może nam zostać odebrane prawo jazdy też innej kategorii.

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że kwestie związane z posiadaniem dokumentu prawa jazdy dotyczą jedynie możliwości samego prowadzenia pojazdów po drogach publicznych. Samochód bez prawa jazdy można bowiem posiadać i nie jest to sprzeczne z polskim prawem. To samo dotyczy sytuacji, gdy chce się kupić ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy. To, co grozi za jazdę bez prawa jazdy, jest więc niepowiązane z samym posiadaniem auta. Samochód, a także inne pojazdy wymagające posiadania odpowiednich uprawnień można kupić, nie posiadając uprawnień umożliwiających legalne poruszanie się nimi. Procedura kupna i sprzedaży nie jest bowiem zależna na żadnym etapie od prawa jazdy. Samochód można więc nabyć jeszcze podczas robienia kursu lub nawet przed nim. To samo dotyczy sytuacji, gdy się odziedziczyło lub dostało pojazd, a nie ma się prawa jazdy. Takie auta można zarejestrować na siebie według normalnej procedury, z tą różnicą, że nie można się nimi poruszać.

Warto wtedy dobrze sprawdzić cały rynek ubezpieczeń obowiązkowych OC, gdyż nawet auto należące do kogoś, kto nie ma uprawnień, by się nim poruszać, musi być ubezpieczone. Porównywarka Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie najlepszych ofert na rynku, a jest to bardzo istotne, szczególnie dla osób, które nie posiadają prawa jazdy i nie wypracowały sobie jeszcze zniżek. Młody kierowca musi liczyć się z bardzo wysokimi składkami ubezpieczeniowymi, a dotyczy to także osób bez uprawnień. Skorzystanie z porównywarki to sposób, by zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na polisie OC. Analizując, jakie są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy, trzeba pamiętać, że takie ubezpieczenie nie pomoże, gdy spowoduje się kolizję bez uprawnień. Urzędowy Fundusz Gwarancyjny w takiej sytuacji wypłaci odszkodowanie, jednak na drodze sądowej obarczy winowajcę wypadku.

Jazda bez uprawnień po zakazie – co grozi za jazdę bez prawa jazdy po jego zatrzymaniu?

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy prawo jazdy zostało zawieszone na 3 miesiące (np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewożenie większej liczby osób, niż jest to ustalone w dowodzie rejestracyjnym), wówczas zawieszenie uprawnień zostaje przedłużone do 6 miesięcy. Jeżeli sytuacja się powtórzy, może dojść do całkowitej utraty uprawnień na prowadzenie pojazdów. W takiej sytuacji musisz ponownie przejść kurs na prawo jazdy i zdać egzamin.

Podobną karę można otrzymać również w przypadku przewożenia większej liczby pasażerów, niż jest to dozwolone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wtedy należy zapłacić 100 zł mandatu za każdą nadmiarową osobę oraz otrzymuje się 1 punkt karny. Utrata prawa jazdy na 3 miesiące jest karą stosowaną, gdy przewozi się minimum trzech dodatkowych pasażerów.

Jazda bez prawa jazdy po upływie zakazu

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok (maksimum 10 lat) jest nakładany na kierowcę w przypadku popełnienia przestępstwa. Także prowadzenie samochodu pomimo zakazu (związanego z wykroczeniem) może zostać ukarane przedłużeniem zakazu i utratą prawa jazdy na czas od roku do nawet 3 lat.

Jednym z poważniejszych wykroczeń jest jazda pod wpływem alkoholu. Przy stężeniu od 0,2 do 0,5 promila można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kierowcy ze stężeniem 0,5 promila lub więcej popełniają przestępstwo. Wtedy można odebrać im prawo jazdy nawet na 15 lat!

Jazda po alkoholu jest więc mocno piętnowana. Osiągnięcie 0,2 promila jest bardzo łatwe, więc nie warto ryzykować. W najgorszej sytuacji będą osoby, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, a następnie spowodują kolizję lub wypadek. W takiej sytuacji prawo jest bardzo restrykcyjne, a kierowca musi liczyć się z bardzo wysokimi grzywnami, a także z obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku. Sądy w tej kwestii są dość rygorystyczne, więc konsekwencje jazdy po alkoholu są gorsze, niż to, co grozi za jazdę bez prawa jazdy.

Surowe konsekwencje grożą także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. W takich okolicznościach uprawnienia traci się na minimum 3 lata. Jeśli dodatkowo kierowca był pod wpływem alkoholu, już nigdy nie będzie mógł prowadzić pojazdów mechanicznych. Nie uzyska także żadnego wsparcia w ramach ubezpieczenia NNW ani OC.

Jazda bez uprawnień wiąże się z poważnymi konsekwencjami

W najgorszej (poza oczywiście pijanymi kierowcami) sytuacji znajdują się jednak osoby, które zdecydowały się na jazdę samochodem bez prawa jazdy po cofnięciu uprawnień. Tutaj konsekwencje mogą być różne i są uzależnione przede wszystkim od szkodliwości czynu. Trzeba się z pewnością liczyć z grzywną, której wysokość może dojść nawet do 5000 zł, ale niewykluczone, że na taką osobę zostanie nałożona również kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat! Ponadto sąd ma prawo wydać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

CZY WIESZ, ŻE…

Jeśli masz wątpliwości, czy tymczasowe zawieszenie prawa jazdy było słuszne, możesz odwołać się od decyzji starosty o cofnięciu uprawnień w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Takie odwołanie należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ile kosztuje jazda bez prawa jazdy?

To, czym grozi jazda bez prawa jazdy to także aspekt finansowy. O ile jazda bez posiadania uprawnień, które jednak nigdy nie były odebrane to jedynie konsekwencje związane z koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości 500 zł, to sprawa komplikuje się, gdy dojdzie do kolizji. W takiej sytuacji, jeśli sprawcą jest osoba bez uprawnień, towarzystwo ubezpieczeniowe zlikwiduje szkody, jednak koszty przeniesie na osobę, która prowadziła, nie mając prawa jazdy. Niezależnie od tego, czy posiada się auto do 30 tyś, czy droższe, nie jest to więc opłacalne. Samochód bez prawa jazdy można jednak normalnie kupić, a następnie wyrobić dokument. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia w atrakcyjnej cenie.

Utrata prawa jazdy za punkty karne – kiedy nam grozi?

Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy następuje również po osiągnieciu limitu punktów karnych. Jest zależny od stażu kierowcy. Osoba które zdobyła swoje uprawnienia nie dawniej niż przed rokiem, może zebrać 20 punktów. Wtedy może odzyskać prawo jazdy po ponownym zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Doświadczonych kierowców obowiązuje limit 24 punktów. Po jego przekroczeniu starosta przekazuje mu skierowanie na badanie psychologiczny oraz kurs reedukacyjny.

Jeśli istnieją podejrzenia co do złego stanu zdrowia kierowcy lub jego problemu z uzależnieniem od używek, może zostać także wysłany na badania lekarskie. W zależności od wyniku wszystkich testów, taka osoba może zostać dopuszczona do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Cały ten proces wiąże się oczywiście z dodatkowymi opłatami.

Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy – niezależnie od tego, czy tylko nie masz przy sobie dokumentów, czy też nie posiadasz uprawnień do prowadzenia pojazdów – bywają bardzo nieprzyjemne. Warto pamiętać nie tylko o karach czekających na niesubordynowanych, ale i o bezpieczeństwie innych osób na drodze – jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień i umiejętności, narażasz zdrowie oraz życie swoje i innych, a konsekwencje spowodowania wypadku w takiej sytuacji mogą być o wiele sroższe.

Jeśli już wiesz, co grozi za jazdę bez prawa jazdy i dlaczego trzeba okazać rozsądek, zadbaj też o swoje bezpieczeństwo dzięki polisom ubezpieczeniowym. W Kioskpolis.pl możesz znaleźć szerokie spektrum ubezpieczeń komunikacyjnych, a w tym nie tylko obowiązkowe OC, ale także Assistance, AC i NNW, które pozwolą na kompleksowe zabezpieczenie finansowe kierowcy, a także jego pasażerów na wypadek kolizji, wypadku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia na drodze. Spektrum ochrony polis komunikacyjnych jest bardzo szerokie, a w przypadku Assistance obejmuje właściwie każde zdarzenie drogowe, wymagające pomocy z zewnątrz.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Kuba
  - -

  Panie Grzegorzu, posiadanie fizycznego dokumentu prawa jazdy również nie jest prawem już wymagane.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dziękujemy za spostrzegawczość, faktycznie dokumentu prawa jazdy już nie trzeba mieć przy sobie podczas prowadzenia pojazdu.

 • Pawel
  - -

  Cos nieaktualne te informacje. Od stycznia 22 jazda bez uprawnien skutkuje obligatoryjnie sprawa w sadzie, co najmniej 1500zl grzywny i zakazem prowadzenia

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dziękujemy za informację, niezwłocznie zaktualizujemy artykuł.

 • prof. PIEC
  - -

  Z tym dzialaniem OC to nie moze tak byc . Bo gdy cos kupuje to musi to byc uzyteczne albo musze zostac o tym poinformowany , ze nie nadaje sie do uzytku inaczej sprzedawca tego czegos dopusci sie oszustwa. Wiec jak kupuje OC to ono musi dzialac bez wzgledu na cokolwiek chyba ze agent sprzedajacy mnie poinformuje wczesniej , ze nie spelni swojej funkcji w okreslonych przypadkach. Inaczej sprzeda mi cos co okaze sie bezuzyteczne czyli mnie oszuka.

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Wszystkie wyłączenia odpowiedzialności są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń, z którymi należy się zapoznać przed zawarciem polisy.

Więcej artykułów i porad
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej