5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC
Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest nawet prawnie zabronionych. Oto lista pięciu rzeczy, których nie możesz robić w samochodzie!

Prawo opisuje jedynie kilka czynności, za które można otrzymać mandat. Wielu kierowców ma jednak szkodliwe nawyki, zdecydowanie mogące stać się przyczyną wypadku. Gdy przez taki błahy powód spowoduje się kolizję drogową, nie każde ubezpieczenie OC pokryje wtedy związane z nią koszty. Wymieniamy więc 5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy!

Korzystanie z telefonu

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy

Współcześnie trudno funkcjonować bez smartfona. Przeglądanie social mediów czy odpisywanie na smsy za kierownicą nie jest jednak rozsądne. Rocznie odnotowuje się wiele wypadków spowodowanych przez osoby zapatrzone w ekran telefonu. Za korzystanie ze smartfona podczas jazdy grozi Ci mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Używanie telefonu w trybie głośnomówiącym lub w formie nawigacji jest jednak dozwolone.

Wyrzucanie śmieci przez okno

Niestety, wielu nierozsądnych kierowców po wypaleniu papierosa, zjedzeniu jabłka czy wypiciu napoju odruchowo wyrzuca odpadki przez okno. Takie zachowanie jest niedopuszczalne – nie tylko powoduje zagrożenie na drodze, ale też zanieczyszcza środowisko. Za zaśmiecenie drogi publicznej grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. Warto pamiętać że każdy, nawet niepozorny mandat zwiększa ryzyko utraty zniżek na ubezpieczenie AC, OC czy inne polisy.

Prowadzenie pojazdu z kończyną w gipsie

Jeśli doznało się urazu, który nie uniemożliwia poruszania się, teoretycznie można prowadzić samochód. Dla przykładu, zagipsowane przedramię pozwala na poprawy chwyt kierownicy.  Z drugiej strony taki opatrunek stanowi pewne utrudnienie, a ból może rozkojarzyć kierowcę. W razie wypadku może się okazać, ze według zapisów w dokumencie OWU posiadane ubezpieczenie samochodu wyklucza w takiej sytuacji wypłatę odszkodowania.

Jedzenie i picie

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Teoretycznie kierowca może posilać się podczas jazdy. Prawo zabrania tego tylko kierowcom zawodowym, m.in. taksówkarzom. Trzymanie przekąski lub butelki z napojem angażuje jedną z rąk, a to utrudnia prowadzenie samochodu. Lepiej jest po prostu zatrzymać się na postój, by ze spokojem zjeść. Przez tak kuriozalną rzecz można nie tylko narazić się na stres i kłopoty, ale także stracić zniżki za bezszkodową jazdę oraz szanse na najniższe OC!

Współżycie i inne czynności o charakterze seksualnym

Może tylko nieliczni w ogóle pomyśleli by o takich rozrywkach, ale odnotowuje się także I takie przypadki. Nawet seks w zaparkowanym samochodzie grozi mandatem, a co dopiero jeśli dochodzi do niego podczas jazdy! W ten sposób dopuszcza się nie tylko „nieobyczajnego wybryku”, ale też stwarza się zagrożenie na drodze. Za takie ekscesy można podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 złotych.

Podczas jazdy nie wolno robić wielu rzeczy, choć nie wszystkie są prawnie zabronione. Mimo to, jeśli dojdzie do wypadku z ich powodu, wiele towarzystw może odmówić Ci skorzystania z odszkodowania. Jeśli zależy Ci na polisie w pełni dopasowanej do Twoich potrzeb, skorzystaj z naszego kalkulatora i porównaj ubezpieczenia online. Nasz kalkulator OC na podstawie kilku danych od razu oblicza ceny składek!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? To, gdzie na ferie jechać zależy od preferencji, jednak nie warto zamykać się na nieoczywiste propozycje! Poznaj […]

więcej
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej