Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

Stłuczka z obcokrajowcem – co zrobić?

4.8/5 - (Ocen: 13)

Kolizja drogowa z obcokrajowcem? Podpowiadamy, co robić, aby otrzymać należne odszkodowanie po wypadku samochodowym lub stłuczce. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wezwij policję lub spiszcie swoje dane, następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z obcokrajowcem

Stłuczka z obcokrajowcem może być stresująca, ponieważ oprócz emocji związanych z samym wypadkiem dochodzi zazwyczaj bariera w komunikacji. Sytuacja z pozoru może wydawać się bardzo trudna, ale warto zachować zimną krew i postępować według ustalonych wzorów. Co robić w pierwszej kolejności? To samo, co w przypadku kolizji z pojazdami kierowanymi przez Polaków, czyli:

  • wezwać (lub nie) policję – obowiązek dotyczy tylko wypadków, w których ucierpieli ludzie. Stłuczkę, czyli drobną kolizję drogową, możesz zawsze załatwić polubownie – bez znaczenia, czy biorą w niej udział tylko Polacy, czy osoby innej narodowości,
  • spisać dane – bez względu na to, kto bierze udział w kolizji zawsze należy spisać dane jej uczestników; najlepiej mieć w aucie gotowy formularz – druk zgłoszenia szkody, np. ten udostępniany przez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, który można pobrać także w wersji polsko-angielskiej,
  • zgłosić szkodę – posiadając wszystkie dane sprawcy kolizji, w tym przypadku obcokrajowca, możesz skontaktować się z jego ubezpieczycielem; sprawdź koniecznie na liście korespondentów, czy posiada on polskie przedstawicielstwo – pozwoli Ci to łatwiej załatwić formalności.

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z obcokrajowcem

 

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz odszkodowanie po wypadku samochodowym? Poznaj przepisowe terminy likwidacji szkody – w tym artykule znajdziesz informacje o terminach wypłacanych odszkodowań.

Sprawdź ceny OC i AC

Oświadczenie wypadku z obcokrajowcem – kraje EOG

Kolizje z obcokrajowcami mogą być różne. Najczęstszy przypadek to zdarzenie drogowe między Tobą a obywatelem państwa, które jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to większości pojazdów zarejestrowanych na terenie Europy (np. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Holandia, itp.) lub Andory i Serbii. Pamiętaj, że kierowcy takich samochodów nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu międzynarodowego ubezpieczenia OC – Zielona Karta. Co powinieneś zrobić w przypadku kolizji? Spisz numery rejestracyjne i markę pojazdu, a także nazwę ubezpieczyciela. Jeśli kierowca ma przy sobie Zieloną Kartę – zrób jej zdjęcie i zapisz numer. Jeżeli do kolizji nie wzywaliście policji – wypełnijcie też druk wspólnego zgłoszenia szkody, czyli oświadczenie wypadku.

Odszkodowanie po wypadku z obcokrajowcem

Co zrobić, aby odzyskać odszkodowanie po wypadku lub kolizji? Jeśli znasz nazwę ubezpieczyciela – skontaktuj się z nim przez jego polskiego korespondenta. Procedury będą podobne jak w przypadku kolizji „niemiędzynarodowych”.

Co zrobić, gdy nie znasz ubezpieczyciela?

W przypadku, gdy nie wiesz, kto ubezpiecza dany pojazd ze strefy EOG – zadzwoń do PZU SA lub TUiR Warta SA i podaj numery rejestracyjne auta oraz obywatelstwo lub narodowość kierowcy. Dlaczego? Te dwa towarzystwa ubezpieczeniowe, na mocy porozumień z Polskim Biurem Ubezpieczeń Komunikacyjnych, zawiadamiają PBUK o szkodzie, dokonują oględzin i wyceniają Twoje straty.

Odszkodowanie po wypadku z obcokrajowcem – Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne

Kolejny przypadek, to kolizja z obcokrajowcem w sytuacji, gdy posługuje się on Zieloną Kartą lub ubezpieczeniem granicznym. Więcej o możliwych rodzajach ubezpieczeń przeczytasz w artykule Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne. Jeśli kierowca posiada przy sobie Zieloną Kartę, koniecznie spisz jej numer i zrób zdjęcie dokumentu. Podobnie jak w przypadku zdarzenia drogowego z obywatelami krajów EOG – dla Twojego ubezpieczyciela ważny będzie numer rejestracyjny zagranicznego pojazdu, jego marka, nazwa towarzystwa, które wystawiło polisę. Szkodę zgłaszasz polskiemu korespondentowi danego towarzystwa albo PZU lub Warcie. Chcesz wiedzieć więcej na temat Zielonej Karty? Polecamy artykuł Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Co zrobić, gdy kierowca ma ubezpieczenie graniczne?

Jeżeli kierujący pojazdem, z którym miałeś kolizję, ma tzw. ubezpieczenie graniczne skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, które wystawiło ową polisę. W przypadku, gdy ubezpieczenie graniczne jest nieważne – szkodę zgłaszasz do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Możesz to zrobić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, które oferuje polisy OC samochodów.

Szukasz nowej polisy ubezpieczeniowej? Dotychczasowa nie spełniła Twoich oczekiwań? A może znacząco podrożała? Sprawdź koniecznie nasz kalkulator OC AC – porównaj dostępne OC samochodu i wybierz najlepsze dla siebie!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Chcesz szybko i wygodnie sprawdzić koszt ubezpieczenia samochodu? Wykorzystaj do tego darmową internetową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz ją np. na stronie KioskPolis.pl. Przeczytaj artykuł, by użyć jej poprawnie i zyskać wiedzę, ile kosztuje OC ze wszystkimi przysługującymi Ci […]

więcej
Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochód hybrydowy – wyjaśniamy, czy jest droższy w utrzymaniu

Samochody hybrydowe są reklamowane jako oszczędne, ekologiczne i nowoczesne. Chociaż z roku na rok wzrasta ich sprzedaż, nadal pojawiają się opinie, według których takie pojazdy są bardzo drogie w utrzymaniu oraz nieopłacalne. Jak jednak ma się to do […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni. Minicasco […]

więcej