Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

Czy wiedziałeś, że ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży, w którym wykupujesz wycieczkę do Turcji, nie zapewni Ci wystarczającej ochrony? Zazwyczaj to oferta o niskiej sumie ubezpieczenia i niewielu składnikach. Przeczytaj poradnik, by wybrać najlepsze ubezpieczenie na wakacje w Turcji!

Dlaczego ubezpieczenie wakacyjne z biura podróży to za mało?

Polacy jeżdżą na wakacje do Turcji bardzo chętnie. Najczęściej wybierają gotowe oferty wycieczek tworzone przez biura podróży. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zawiera pakiet usług: przejazdy w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet ubezpieczenie podróżne. Czy jednak takie ubezpieczenie jest wystarczające?

ubezpieczenia na wakacje w Turcji

Zgodnie z prawem każdy touroperator ma obowiązek zapewnić klientom ochronę w postaci ubezpieczenia turystycznego na organizowanej przez siebie wycieczce. Prawo nie ustala jednak, jakie składniki ma obejmować polisa ani jakie kwoty mają być przypisane konkretnym elementom. To z kolei sprawia, że organizatorzy – aby ich oferta była atrakcyjniejsza cenowo i zachęciła do skorzystania większego grona odbiorców – wybierają tanie ubezpieczenie podróżne o najmniejszym zakresie ochrony.

JAKIE MINUSY MA PODSTAWOWA POLISA PODRÓŻNA?

Choć podstawowe ubezpieczenie podróżne jest korzystne z uwagi na niską cenę, ma kilka słabych stron, przez które warto wybrać prywatną polisę poza biurem turystycznym. Przykłady to brak dodatków: OC, ochrony bagażu, ochrony sprzętu elektronicznego, jak również niska suma ubezpieczenia, która nie pokryje kosztów leczenia lub naprawy sprzętu, kiedy dojdzie do poważniejszej w skutkach sytuacji.

Koszty leczenia w ubezpieczeniu na wakacje w Turcji

Nawet jeśli wyrobiłeś sobie kartę zdrowotną EKUZ, z której korzystasz podczas podróżowania po Europie, musisz pamiętać, że w Turcji Ci się ona nie przyda. Turcja nie należy do Unii Europejskiej ani nie ma podpisanego z nią porozumienia w kwestii bezpłatnej ochrony zdrowia. To z kolei sprawia, że swoje zdrowie musisz zabezpieczyć sam.

Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń wakacyjnych, np. tej dostępnej u nas. Wprowadź do formularza państwo wyjazdu (Turcja), czas trwania polisy (czyli dzień wyjazdu na wakacje i dzień powrotu), formę spędzania czasu (np. uprawianie sportu, wypoczynek). Podaj, ile osób wybiera się w podróż oraz w jakim są wieku. Jeżeli któraś cierpi na choroby przewlekłe, tę informację również uwzględnij w formularzu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Po kilku minutach bez ponoszenia opłat otrzymasz listę ofert ubezpieczenia na wakacje ułożonych od najtańszej do najdroższej. Otwórz kilka i porównaj. Zauważ, że im droższa polisa, tym większe są koszty przypisane poszczególnym składnikom. Szczególną uwagę poświęć wysokości ochrony kosztów leczenia. Tu kwota powinna wynosić min. 30-50 tysięcy euro, ponieważ mniejsza nie pokryje kosztów leczenia w Turcji w przypadku poważniejszych uszkodzeń czy choroby. Wizyta u lekarza ogólnego w tym kraju kosztuje nawet 2000 zł!

ubezpieczenia wakacyjne na wyjazd do Turcji

Jakie dodatki może mieć ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Między 2016 a 2018 rokiem w Turcji obowiązywał stan wyjątkowy. Zniesiono go dopiero w połowie ubiegłego roku: 18 lipca. Wciąż jednak wiele osób obawia się o padnięcie ofiarą ataku terrorystycznego. Czy istnieje sposób, by zapewnić sobie ochronę w takiej sytuacji?

Większość ubezpieczeń na wakacje nie obejmuje ochrony w przypadku ataku terrorystycznego. Przeglądając oferty uzyskane w porównywarce, zobaczysz jednak, że te droższe uwzględniają taki dodatek. By zapewnić właściwą ochronę sobie i bliskim podczas podróży do Turcji warto, byś rozważył zakup jednej z nich.

Porównaj oferty

Ponadto przemyśl rozszerzenie ubezpieczenia podróżnego o OC, zwłaszcza jeśli zamierzasz uprawiać w Turcji sporty, spędzać czas bardzo aktywnie lub wybierasz się za granicę z dziećmi. A może lubisz robić dużo zdjęć i nagrywać filmy? By zabezpieczyć swój drogi sprzęt audio-wideo, wykup polisę z ochroną bagażu i urządzeń elektronicznych. W przypadku utraty, zniszczenia lub kradzieży mienia odzyskasz uzgodnioną z ubezpieczycielem część pieniędzy.

Więcej artykułów i porad

Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Najpiękniejsze plaże świata – zobacz, gdzie warto pojechać

Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor, bazując na unikalnych opiniach   użytkowników, typuje perły branży turystycznej. Znajdziemy wśród nich najlepsze hotele, unikalne cele podróży, ale także najpiękniejsze plaże świata. Zastanawiasz się, który piaszczysty brzeg został okrzyknięty tym rajskim? Sprawdź!

więcej
Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Co zabrać ze sobą na wakacje objazdowe, a co na wypoczynek?

Planujesz urlop i zastanawiasz się, co wziąć na wakacje, by zapewnić sobie minimalny ciężar w trakcie wędrówki? A może wprost przeciwnie – chcesz, by Twoja lista na wakacje obejmowała wszystkie niezbędne rzeczy podczas długiego wypoczynku w kurorcie z […]

więcej
Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Koszty leczenia za granicą a wybór pakietu

Posiadanie ubezpieczenia podróżnego jest korzystne nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki pakiet polis sprawdzi się dla wczasowicza lubiącego wypoczywanie na plaży, a jakie dla aktywnego piechura lub sportowca. A może szukasz […]

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Wybierasz się w swoją pierwszą większą podróż? A może podróżujesz coraz częściej? Nieznacznie od sytuacji warto, byś znał podstawowe pojęcia ubezpieczeniowe w ubezpieczeniu turystycznym. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, a także podejmować świadome i najkorzystniejsze decyzje. Przekonaj […]

więcej