Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Turcji?

Czy wiedziałeś, że ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro podróży, w którym wykupujesz wycieczkę do Turcji, nie zapewni Ci wystarczającej ochrony? Zazwyczaj to oferta o niskiej sumie ubezpieczenia i niewielu składnikach. Przeczytaj poradnik, by wybrać najlepsze ubezpieczenie na wakacje w Turcji!

Dlaczego ubezpieczenie wakacyjne z biura podróży to za mało?

Polacy jeżdżą na wakacje do Turcji bardzo chętnie. Najczęściej wybierają gotowe oferty wycieczek tworzone przez biura podróży. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zawiera pakiet usług: przejazdy w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie, a nawet ubezpieczenie podróżne. Czy jednak takie ubezpieczenie jest wystarczające?

ubezpieczenia na wakacje w Turcji

Zgodnie z prawem każdy touroperator ma obowiązek zapewnić klientom ochronę w postaci ubezpieczenia turystycznego na organizowanej przez siebie wycieczce. Prawo nie ustala jednak, jakie składniki ma obejmować polisa ani jakie kwoty mają być przypisane konkretnym elementom. To z kolei sprawia, że organizatorzy – aby ich oferta była atrakcyjniejsza cenowo i zachęciła do skorzystania większego grona odbiorców – wybierają tanie ubezpieczenie podróżne o najmniejszym zakresie ochrony.

JAKIE MINUSY MA PODSTAWOWA POLISA PODRÓŻNA?

Choć podstawowe ubezpieczenie podróżne jest korzystne z uwagi na niską cenę, ma kilka słabych stron, przez które warto wybrać prywatną polisę poza biurem turystycznym. Przykłady to brak dodatków: OC, ochrony bagażu, ochrony sprzętu elektronicznego, jak również niska suma ubezpieczenia, która nie pokryje kosztów leczenia lub naprawy sprzętu, kiedy dojdzie do poważniejszej w skutkach sytuacji.

Koszty leczenia w ubezpieczeniu na wakacje w Turcji

Nawet jeśli wyrobiłeś sobie kartę zdrowotną EKUZ, z której korzystasz podczas podróżowania po Europie, musisz pamiętać, że w Turcji Ci się ona nie przyda. Turcja nie należy do Unii Europejskiej ani nie ma podpisanego z nią porozumienia w kwestii bezpłatnej ochrony zdrowia. To z kolei sprawia, że swoje zdrowie musisz zabezpieczyć sam.

Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń wakacyjnych, np. tej dostępnej u nas. Wprowadź do formularza państwo wyjazdu (Turcja), czas trwania polisy (czyli dzień wyjazdu na wakacje i dzień powrotu), formę spędzania czasu (np. uprawianie sportu, wypoczynek). Podaj, ile osób wybiera się w podróż oraz w jakim są wieku. Jeżeli któraś cierpi na choroby przewlekłe, tę informację również uwzględnij w formularzu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Po kilku minutach bez ponoszenia opłat otrzymasz listę ofert ubezpieczenia na wakacje ułożonych od najtańszej do najdroższej. Otwórz kilka i porównaj. Zauważ, że im droższa polisa, tym większe są koszty przypisane poszczególnym składnikom. Szczególną uwagę poświęć wysokości ochrony kosztów leczenia. Tu kwota powinna wynosić min. 30-50 tysięcy euro, ponieważ mniejsza nie pokryje kosztów leczenia w Turcji w przypadku poważniejszych uszkodzeń czy choroby. Wizyta u lekarza ogólnego w tym kraju kosztuje nawet 2000 zł!

ubezpieczenia wakacyjne na wyjazd do Turcji

Jakie dodatki może mieć ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Między 2016 a 2018 rokiem w Turcji obowiązywał stan wyjątkowy. Zniesiono go dopiero w połowie ubiegłego roku: 18 lipca. Wciąż jednak wiele osób obawia się o padnięcie ofiarą ataku terrorystycznego. Czy istnieje sposób, by zapewnić sobie ochronę w takiej sytuacji?

Większość ubezpieczeń na wakacje nie obejmuje ochrony w przypadku ataku terrorystycznego. Przeglądając oferty uzyskane w porównywarce, zobaczysz jednak, że te droższe uwzględniają taki dodatek. By zapewnić właściwą ochronę sobie i bliskim podczas podróży do Turcji warto, byś rozważył zakup jednej z nich.

Porównaj oferty

Ponadto przemyśl rozszerzenie ubezpieczenia podróżnego o OC, zwłaszcza jeśli zamierzasz uprawiać w Turcji sporty, spędzać czas bardzo aktywnie lub wybierasz się za granicę z dziećmi. A może lubisz robić dużo zdjęć i nagrywać filmy? By zabezpieczyć swój drogi sprzęt audio-wideo, wykup polisę z ochroną bagażu i urządzeń elektronicznych. W przypadku utraty, zniszczenia lub kradzieży mienia odzyskasz uzgodnioną z ubezpieczycielem część pieniędzy.

Więcej artykułów i porad

Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych w pierwszym kwartale 2019 roku

Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych w pierwszym kwartale 2019 roku

Pierwszy kwartał 2019 roku powoli dobiega końca i rozpoczyna się drugi. To ostatni dzwonek, by wybrać się na zimowe wakacje do ciepłych krajów. Warto też rozważyć wyjazd na stok, z racji iż oferty podróży, noclegów i karnetów aż […]

więcej
Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?

Szusowanie po ośnieżonych stokach to świetna zabawa, o ile zachowasz odpowiednie środki bezpieczeństwa – w przeciwnym razie musisz liczyć się z bolesną kontuzją, a nawet długą rehabilitacją. Zobacz, jakie urazy dotykają narciarzy najczęściej i jakie ubezpieczenie na narty […]

więcej
Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Ubezpieczenie do Anglii – jaki pakiet wybrać?

Wybierasz się do Anglii? Nie zapomnij o wykupieniu odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze podczas podroży do tego kraju i czy po Brexicie wciąż możesz tam korzystać z darmowej karty EKUZ!

więcej
Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Dane Eurostatu nie kłamią. Wyjazd za granicę nie musi być drogi, jeśli wcześniej sprawdzisz, gdzie są najlepsze ceny. Najtańsze wakacje w Europie czekają! Sprawdziliśmy, jak wygląda porównanie cen żywności czy usług hotelowych w UE. Zobacz, gdzie warto pojechać […]

więcej