Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

4.6/5 - (Ocen: 24)

Kup ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach możesz liczyć na zwrot poniesionych nakładów przez ubezpieczyciela!

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży przyda Ci się, gdy nagłe, losowe okoliczności zmuszą Cię do:

 • całkowitej rezygnacji z wyjazdu – zarówno przed jego rozpoczęciem, jak i w jego trakcie,
 • anulowania biletów podróżnych – na samolot, pociąg, autobus czy prom,
 • odwołania zarezerwowanych noclegów.

Obejmuje ono zatem ubezpieczenie rezygnacji z lotu, wycieczki, udziału w różnych wydarzeniach masowych, pokrycie kosztów anulowania rezerwacji w hotelu. Ubezpieczenie okaże się także przydatne w przypadku rezygnacji jednego z współuczestników podróży. Jego zakres jest bardzo szeroki i zawiera w sobie szereg sytuacji, które mogą generować spore koszty. Wiele osób nie decyduje się jednak na wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wakacji, wierząc, że żadna nieprzewidziana okoliczność nie pokrzyżuje ich planów.

Czym jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Czy opłaca się ubezpieczać przed rezygnacją z wczasów, nawet będąc przekonanym, że weźmie się w nich w nich udział? Nigdy nie można w pełni przewidzieć tego, co wydarzy się tuż przed wylotem oraz w trakcie wycieczki – a z pewnością nikt nie chce jechać na wakacje tylko dlatego, że zostały już uprzednio opłacone i przez cały czas martwić się sytuacją w domu. Dzięki odpowiedniej polisie odwołanie wyjazdu w ostatniej chwili nie narazi Cię na straty finansowe. Wysokość składki za ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki zagranicznej, wraz z kosztem innych polis turystycznych, możesz sprawdzić, korzystając z naszego .

Wybrane oferty, obejmujące zarówno pakiety uwzględniające ubezpieczenie rezygnacji z podróży, jak i ceny dodatkowych składek lub poszerzenia polisy, prezentujemy w zestawieniu poniżej:

 1. AXA Direct: tygodniowy wyjazd na terenie Europy
Cena pakietuSuma ubezpieczenia na osobę
49,70 PLN1 250 EUR

 

 1. Europa Ubezpieczenia: tygodniowy wyjazd o wartości 3000 zł na terenie Europy
Cena dodatkowej składkiSuma ubezpieczenia na osobę
90 PLNRównowartość udokumentowanych wydatków

 

 1. Signal Iduna: tygodniowy wyjazd na terenie Europy
Cena poszerzenia pakietu AssistanceSuma kosztów leczenia i rozszerzonego ubezpieczenia assistance na osobę
2,50 PLN20 000 EUR

 

 1. Nationale Nederlanden: tygodniowy wyjazd o wartości 3000 zł na terenie Europy
Cena dodatkowej składkiSuma ubezpieczenia na osobę
247,50 PLNRównowartość udokumentowanych wydatków

 

Kiedy możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów?

Standardowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej obejmuje takie sytuacje, jak:

 • śmierć, nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek – zarówno Twój, jak i towarzyszącej Ci osoby,
 • poważna szkoda na Twoim mieniu, która wymaga bezpośredniej interwencji na miejscu – np. szkody na skutek klęski żywiołowej,
 • kradzież dowodu osobistego lub paszportu,
 • wypowiedzenie umowy przez pracodawcę,
 • rozpoczęcie nowej pracy – obowiązuje tylko dla osób, które były wcześniej bezrobotne.

Poza tym, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na rozszerzenie pakietu ubezpieczenia od rezygnacji z wakacji. W tej sytuacji odzyskasz wydane środki również wtedy, gdy zrezygnujesz z udziału w wycieczce z powodów takich jak:

 • obowiązek stawienia się na rozprawie sądowej,
 • egzamin poprawkowy,
 • pobieranie krwiotwórczych komórek (szpiku kostnego),
 • inne zdarzenia losowe, które pojawiły się nagle i były niezależne od Twojej woli.

UWAGA!

Mimo wszystko, zaostrzenie objawów choroby przewlekłej nie jest uznawane jako powód wystarczający do zwrócenia Ci środków w ramach ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają jednak na dokupienie dodatkowej polisy, obejmującej również tego typu sytuacje.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży w obliczu pandemii

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży w obliczu pandemii

Pandemia koronawirusa SARS CoV-2 stanowi szczególną okoliczność w kontekście warunków rezygnowania z wyjazdów. Chęć rezygnacji z zagranicznej podróży jest w obecnej sytuacji całkowicie zrozumiała. Wiele osób zdecydowało się bowiem na zaplanowanie tegorocznej wycieczki z dużym wyprzedzeniem, nie przewidując pojawienia się tego typu kryzysu. Jakie stanowisko zajmują w tej sprawie ubezpieczyciele?

Niestety, chociaż zgodnie z treścią art. 47. pkt. 4.  ustawy o imprezach turystycznych, od udziału w wycieczce można odstąpić (bez ponoszenia dodatkowych opłat) w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, to rzeczywistość jest zgoła inna. Zarówno UOKiK (w poradach dotyczących wycieczek w trakcie pandemii, które znaleźć można na: https://www.uokik.gov.pl/faq_koronawirus_imprezy_turystyczne_wycieczki.php#faq3884), jak i firmy ubezpieczeniowe uznają, że stan epidemii nie musi być traktowany jako wystarczające uzasadnienie chęci rezygnacji z imprezy turystycznej. Bardzo często pandemia jest wręcz jednym z wyłączeń odpowiedzialności, zdejmujących z ubezpieczyciela konieczność dopełnienia zobowiązań uwzględnionych w umowie.

Na jakie wsparcie ze strony firm ubezpieczeniowych mogą w związku z tym liczyć w obecnej sytuacji podróżni? Niektórzy ubezpieczyciele decydują się na wypłacanie ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu w sytuacji, w której przed zaplanowanym wylotem dojdzie do zachorowania na koronawirusa (na terenie Polski). Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polisy warto sprawdzić, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pomoc na tego typu zasadach. Nawet oni zaznaczają jednak, że podstawą odwołania wycieczki nie może być jedynie obawa przed zachorowaniem za granicą.

Koszty rezygnacji z wycieczki – kiedy je poniesiesz?

Pomimo wykupionej polisy, nie zawsze możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów – istnieją bowiem sytuacje wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dotyczy to chociażby sytuacji, kiedy to nie możesz wziąć udziału w imprezie turystycznej z powodu zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, a także ze względu na ogłoszenie stanu epidemii. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy Twoja rezygnacja z wyjazdu jest spowodowana komplikacjami związanymi z ciążą (do 32 tygodnia jej trwania).

WAŻNE!

Pamiętaj, by przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU. Znajdziesz tam dokładny opis wszelkich zabezpieczeń dodatkowych oraz okoliczności wyłączenia odpowiedzialności. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek przed i w trakcie podróży.

Sporny jest również ten punkt polisy, który dotyczy możliwości zrezygnowania z wycieczki w sytuacji, gdy dojdzie do szkody na mieniu. O ile ubezpieczyciele najczęściej bez problemu uznają tu włamanie do domu, o tyle ich ochrona zazwyczaj nie obejmuje swoim zakresem kradzieży samochodu czy też szkody komunikacyjnej. Warto jednak dopytać o to przed wykupieniem konkretnej polisy ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie biletów lotniczych, rezerwacji noclegu lub wycieczki warto uwzględnić w wyborze oferty polisy turystycznej przed każdą podróżą. Warto również zadbać o własne bezpieczeństwo na miejscu. Pomoże Ci w tym zakup polisy NNW, jeżeli natomiast chcesz wykupić NNW dla swojego dziecka, przeczytaj ten artykuł – Ubezpieczenie szkolne.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Dominik
  - -

  Czy można kupić u was takie ubezpieczenie?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Niestety na ten moment nie posiadamy w ofercie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podroży ale zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Część Ubezpieczycieli umożliwia również dokonania zakupu bezpośrednio przez internet, w tym celu zapraszamy na strony internetowy Ubezpieczycieli.

   • T.W
    - -

    Witam serdecznie. Wykupiłem takie ubezpieczenie w tym roku . Z powodu epidemi biuro podróży odwołało
    impreze turystyczną . Czy mogę ubiegać się o zwrot całej składki ubezpieczenia.

    • Iwona Sowuska
     - -

     W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z wybranym przez Pana Towarzystwem Ubezpieczeniowym, oraz zweryfikować to z Ogólnymi Warunkami Umowy Ubezpieczeniowej.

 • Bartek
  - -

  Witam serdecznie. Wykupiłem takie ubezpieczenie w tym roku i z powodu choroby dziecka nie wylecieliśmy za granicę. Ubezpieczyciel zwrócił poniesione koszty ale w formie vouchera do wykorzystania w biurze podróży do września 2021. Czy może tak postąpić? Preferuję zwrot w formie pieniężnej. Odwołanie przyniesie skutek i zmianę formy odszkodowania?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z wybranym przez Pana ubezpieczycielem, takie zapisy może Pan znaleźć również w Ogólnych Warunkach Umowy.

Więcej artykułów i porad
Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot – kiedy Ci przysługuje?

Kłopoty z transportem zawsze są stresujące. Gdy w dodatku chodzi o samolot, niemalże zawsze powodują one dodatkowe problemy. Jeśli nie dotrze się na miejsce na czas, można np. nie pojawić na ważnym spotkaniu, stracić jeden dzień wakacji czy […]

więcej
Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

8 marca, czyli Dzień Kobiet, to niezwykła data. Warto o tym pamiętać i podarować ukochanej kobiecie prezent, o którym nie zapomni przez długi czas. Zamiast kwiatów czy czekoladek – podróż w wyjątkowe miejsce. Warto celebrować każdą z dobrych […]

więcej
Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, […]

więcej
Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Zgubiony na lotnisku bagaż, ukradzione w metrze dokumenty czy skręcona podczas pieszej wędrówki kostka. Wykupienie polisy turystycznej przez internet pomoże Ci uporać się ze wszystkimi niespodziewanymi zdarzeniami wakacyjnymi. Przeczytaj, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne online i spraw, by wypoczynek […]

więcej