Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Średnie ceny OC w polskich miastach – gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

5/5 - (Ocen: 4)

Średnie ceny OC/AC w największych polskich miastach różnią się nawet o kilkaset złotych. Wrocław i Warszawa – tu znajdziemy polisy najdroższe. Najtańsze OC i AC jest natomiast w stolicy Małopolski – Krakowie. Sprawdź nasz ranking i dowiedz się, jaki jest koszt OC w Twoim mieście!

Nasz ranking kosztów OC w największych polskich miastach, czyli Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Poznaniu, przygotowaliśmy 14 lutego 2019 roku. Do obliczenia składek skorzystaliśmy z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczany samochód to miejskie Renault Clio z 2014 roku, wyposażone w ekonomiczny silnik 1.2. Kierowca auta to 30-letni mężczyzna – pracownik działu IT, posiadający prawo jazdy od 2009 roku. Pojazd nie posiada współwłaściciela, przez co zestawienie nie uwzględnia dodatkowych zniżek, które z pewnością obniżyłyby koszt AC czy OC. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj koniecznie artykuł Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć.

Poniżej prezentujemy natomiast listę miast w kolejności od najtańszych do najdroższych ubezpieczeń komunikacyjnych – sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej!

Ceny OC w Krakowie

Nasz ranking otwiera stolica Małopolski. W Krakowie za ubezpieczenie OC naszego 5-letniego Renault zapłacimy średnio 1332 zł. To najniższa uśredniona stawka wśród wszystkich porównywanych miast. Najkorzystniejsza cenowo oferta należy tu do mtu24.pl. Opłacając polisę w całości, zapłacimy za nią tylko 1044 zł. Wybierając mtu24.pl płatność możemy rozłożyć na 4 wygodne raty. Ubezpieczenie zawiera obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale nie ma w pakiecie dodatkowych opcji, takich jak Zielona Karta, auto zastępcze po wypadku czy BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Można je dokupić za dodatkową opłatą.

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC + najniższa cena ubezpieczenia – Zielona Karta dostępna za dopłatą
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + możliwość zapłaty nawet w 4 ratach – brak auta zastępczego po wypadku
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa – brak BLS – Bezpośredniej likwidacji szkód
Liczba rat: 1, 2 lub 4

OCENA PRODUKTU: 8,5/10

Ceny OC w Łodzi

Drugą pozycję w rankingu zajmuje Łódź. Tu składki OC wyniosą nas średnio 1398 zł. Wśród czterech ofert towarzystw ubezpieczeniowych najkorzystniejszy pakiet należy do You Can Drive ERGO Hestia. W cenie 1176 zł mamy zapewnione obowiązkowe OC naszego miejskiego samochodu. Niestety, niski koszt składki OC, to także brak pakietów dodatkowych, takich jak np. Zielona Karta, BLS czy auto zastępcze po wypadku. Dodatkowym atutem You Can Drive ERGO Hestia jest jednak możliwość rozłożenia wpłaty na maksymalnie 4 raty. Choć podniesie to koszt ubezpieczenia (np. wpłata w dwóch ratach po 633 i 632 zł, to łączny koszt 1265 zł), to jednak może okazać się przydatne w sytuacji, gdy nie chcielibyśmy obciążać budżetu jednorazową wpłatą.

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC + możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty – Zielona Karta dostępna za dopłatą
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard – brak auta zastępczego po wypadku
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa – brak BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód
Liczba rat: 1,2 lub 4

OCENA PRODUKTU: 8/10

Ceny OC w Poznaniu

Trzecią pozycję naszego rankingu zajmuje stolica Wielkopolski. W Poznaniu średnia cena polisy OC to 1506 zł, a różnica pomiędzy poszczególnymi stawkami OC i AC sięga nawet 700 zł. Warto zatem dobrze przeanalizować dostępne oferty. Wśród najkorzystniejszych cenowo, podobnie jak w przypadku Krakowa i Łodzi, znajdziemy mtu24.pl i You Can Drive ERGO Hestia. Biorąc pod uwagę dość wysoką średnią cen (1506 zł), prezentujemy tu jednak inną ofertę – Generali. Jej koszt to 1696 zł. W pakiecie otrzymujemy, oprócz ubezpieczenia obowiązkowego, opłaconą Zieloną Kartę, a także zapewnione auto zastępcze po wypadku. Całość nie obejmuje jedynie BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. To dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby poszerzyć pakiet podstawowy, nie przepłacając jednocześnie za samą polisę (oferta Generali to koszt wyższy od średniej zaledwie o 190 zł).

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC + Zielona Karta – brak Bezpośredniej Likwidacji Szkód
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + Auto zastępcze po wypadku
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa + możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty
Liczba rat: 1 lub 2

OCENA PRODUKTU: 9/10

Ceny OC w Warszawie

W stolicy ubezpieczenia AC/OC samochodu, według naszego rankingu, należą obecnie do jednych z najdroższych w kraju. Średni koszt polisy w Warszawie to aż 1541 zł. Rozpiętość cen, podobnie jak w Poznaniu, sięga tu prawie 700 zł. Wśród dostępnych ofert znajdziemy zarówno te podstawowe, w okolicach 1200 zł (mtu24.pl i You Can Drive ERGO Hestia), jak i droższe, zawierające rozszerzone pakiety ubezpieczeniowe. Ciekawą propozycję przygotowała np. Benefia. Cena 1932 zł obejmuje podstawową polisę OC, a także wliczoną dodatkowo Zieloną Kartę. Benefia, w naszym warszawskim zestawieniu, jako jedyne towarzystwo ubezpieczeniowe z szerszą niż podstawowa ofertą, proponuje swoim klientom płatność podzieloną aż na 4 raty. Zwiększa to oczywiście koszt finalny składki OC, ale może być przydatne dla wszystkich, którym zależy na systemie ratalnym.

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC + Zielona Karta – brak auta zastępczego po wypadku
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard + możliwość rozłożenia płatności na 4 raty – brak Bezpośredniej Likwidacji Szkód
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa
Liczba rat: 1,2 lub 4

OCENA PRODUKTU: 8/10

Ceny OC we Wrocławiu

W naszym rankingu miejsce pierwsze – miasta z najwyższymi stawkami OC – zajął Wrocław. Średni koszt OC wynosi tu aż 1641 zł. Również rozpiętość cen pomiędzy najkorzystniejszą a najdroższą polisą jest tu największa. W sercu Dolnego Śląska to prawie 750 zł. Koszt najwyższej z polis to ponad 2000 zł, a najtańszej – należącej do You Can Drive ERGO Hestia – to 1336 zł. Choć ubezpieczenie obejmuje jedynie obowiązkowy pakiet dla właścicieli pojazdów mechanicznych, posiada jednak np. opcję rozłożenia płatności na 4 raty. Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku Łodzi, towarzystwo ubezpieczeniowe Hestia  zapewnia tu dobrą jakość w rozsądnej cenie.

PARAMETRY PLUSY MINUSY
Pakiet ubezpieczenia: OC + możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty – Zielona Karta dostępna za dopłatą
Ubezpieczenie obowiązkowe: standard – brak auta zastępczego po wypadku
Zakres ubezpieczenia: Polska i Europa – brak BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód
Liczba rat: 1,2 lub 4

OCENA PRODUKTU: 8/10

Podsumowanie:

Rozpiętość średnich cen ubezpieczeń AC/OC pomiędzy pięcioma największymi miastami w Polsce sięga nawet kilkuset złotych. W przygotowanym rankingu najdroższy okazał się Wrocław, gdzie za polisę zapłacimy średnio około 1641 zł. Wbrew pozorom stolica nie zajęła pierwszego, a dopiero drugie miejsce – z sumą 1541 zł. Miastem najtańszym pod względem kosztów OC jest Kraków – tu średnia cena polisy to 1332 zł.

W rankingu wśród przedstawionych przez nas ofert znalazły się zarówno te z podstawowym pakietem ubezpieczenia obowiązkowego, jak i posiadające dodatkowe korzyści – np. w postaci opłaconej Zielonej Karty, zabezpieczonego auta zastępczego po wypadku, a także z pakietem BLS, czyli likwidacją szkód.

Wybierasz OC i zależy Ci na niskiej cenie? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC. Dowiesz się z niego, co wpływa na wysokość stawek OC, a także co może skutecznie pomóc w ich obniżeniu.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje OC dla seniora?

Ile kosztuje OC dla seniora?

Z pewnością wiesz, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie dowierzają pewnym grupom kierowców. Tak jest chociażby z osobami młodymi czy sportowcami, którzy kojarzeni są z brawurową, a przez to ryzykowną jazdą. Jak wygląda jednak sytuacja w przypadku seniorów? Zobacz, ile […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto zapominać o konieczności opłacenia […]

więcej