Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Kup OC

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, co w nim zawrzeć i gdzie go dostarczyć.

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu jest skomplikowane?

Dopisanie współwłaściciela samochodu to jeden z najbardziej znanych sposobów na obniżenie kosztów składki OC, o czym napisaliśmy w tym artykule. Nie wszyscy jednak decydują się na ten krok, uznając, że to zbyt trudne, a formalności zajmują zbyt wiele czasu. Czy rzeczywiście tak jest?

Do dopisania współwłaściciela pojazdu będziesz potrzebował odpowiedniej podstawy prawnej. Jednym z rozwiązań jest sporządzenie aktu darowizny. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie. Gotowy formularz znajdziesz w Wydziale Komunikacji lub wydrukujesz go, pobierając wzór ze strony internetowej urzędu. Pamiętaj, by dokument przygotować w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego z współwłaścicieli.

dopisanie współwłaściciela pojazdu

Dopisanie współwłaściciela samochodu – pierwsze kroki

W zależności od tego, czy nowy współwłaściciel samochodu jest z Tobą spokrewniony czy też nie, będziesz musiał uiścić opłatę w Urzędzie Skarbowym. Z ponoszenia kosztów jesteś zwolniony wówczas, gdy dopisujesz np. małżonka, rodzeństwo lub rodzica – bliską rodzinę. W innym przypadku musisz oddać 2% wartości obciążenia w ramach podatku.

Sprawdź ceny OC i AC

Po uiszczeniu opłaty udaj się do Wydziału Komunikacji, by złożyć wniosek dopisania współwłaściciela pojazdu. Zabierz ze sobą dokument zaświadczający o przeniesieniu części własności pojazdu, czyli np. darowiźnie. Wraz z nim okaż urzędnikowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód osobisty i ważne ubezpieczenie komunikacyjne OC.

WAŻNE!

Pamiętaj, że masz dokładnie 30 dni na dopisanie współwłaściciela pojazdu od momentu uprawomocnienia się darowizny. Do Wydziału Komunikacji udaj się wraz z nowym współwłaścicielem. Jeśli któreś z Was nie może się stawić, powinno sporządzić pełnomocnictwo na piśmie, w którym upoważni do dopełnianie formalności w jego imieniu.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – prawa i obowiązki

Chcesz, by dopisanie współwłaściciela pojazdu przebiegło szybciej? Podczas kupna kolejnego samochodu zadbaj o to, by wszyscy przyszli współwłaściciele pojawili się w umowie kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji automatycznie pojawią się w dowodzie rejestracyjnym.

Największe prawo, przywilej i korzyść dla młodego kierowcy to dzielenie zniżek wraz z drugim, bardziej doświadczonym kierowcą. Oznacza to znacznie tańszą składkę OC. Chcesz wiedzieć jaką? Skorzystaj z naszej porównywarki i zobacz, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym czeka na Ciebie najkorzystniejsza oferta.

dopisanie współwłaściciela samochodu

Dzielenie zniżek ma jednak także słabe strony, przede wszystkim dla ostrożniejszego współwłaściciela. Kiedy ten mniej uważny doprowadzi do stłuczki lub innego uszkodzenia cudzego pojazdu, zniżki OC stracą oboje. Także dodatkowe koszty wynikające ze spowodowania wypadku zostaną podzielone na pół.

Kiedy będziesz chciał sprzedać samochód, o zgodę na zbycie auta i wyrejestrowanie będziesz musiał prosić współwłaściciela. Bez jednogłośnej decyzji nie uda Ci się zrealizować transakcji. Także do Wydziału Komunikacji będziesz musiał udać się wraz z nim. Przeczytał artykuł: Sprzedaż auta a współwłaściciel.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak widzisz, dopisanie współwłaściciela samochodu ma swoje mocne i słabe strony. Oszacuj, które przeważają i skorzystaj z naszych porad, by przeprowadzić ten proces jak najszybciej.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (18)

 • Anonim
  - -

  Chciałem spytać czy taką procedurę można poźniej ewentualnie cofnąć w przyszłości?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Zniesienie współwłasności pojazdu jest możliwe, są do tego dwie drogi: dobrowolne zrzeczenie się współwłasności przez współwłaściciela lub zniesienie współwłasności w postępowaniu sądowym. Obie możliwości zostały szczegółowo omówione przez nas w tym artylule: https://kioskpolis.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-krok-po-kroku/

 • Wysokość składki
  - -

  Jak na wysokośc składki OC wpływa sytuacja, gdy jeden z współwłaścicieli nie ma w ogóle prawa jazdy?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Osoba bez prawa jazdy nie może oczywiście skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę, co oznacza większą składkę ubezpieczenia. Jej ostateczna wysokość zależy jednak od tego, kto jeszcze jest współwłaścicielem auta oraz innych czynników i każdorazowo jest obliczana przez ubezpieczyciela indywidualnie. Więcej informacji o ubezpieczaniu samochodu bez prawa jazdy można znaleźć tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy/

 • pw
  - -

  Chce kupić samochód na współwłasność z ojcem ale po samochód muszę jechać ponad 500km i mój ojciec nie może ze mną jechać. Czy mogę zawrzeć umowę bez podpisu współwłaściciela (ojca), a jak nie to czy podczas opłacanie podatku od zakupu mogę od razu darować 50% auta ojcu bez wcześniejszej rejestracji pojazdu wydziale komunikacji

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku gdy auto będzie posiadać dwóch właścicieli na umowie kupna auta muszą znajdować się dwa podpisy. Jeśli współwłaścicielem ustalamy kogoś z najbliższej rodziny jesteśmy zwolnieni z opłaty podatku.

 • Maja
  - -

  Kupiłam uzywany samochod, na umowie kupna-sprzedazy jest tylko moje nazwisko. Oplacilam juz podatek 2%. Chcialabym przy rejestracji dodac wspolwlasciciela, czy moge teraz sporzadzic akt darowizny i przy rejestracji okazac zarówno umowe kupna-sprzedazy jak i darowizny, aby samochod byl zarejestrowany na dwie osoby?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, oczywiście jest taka możliwość. Współwłaściciela można dopisać w dowolnym momencie, nie musi być to bezpośrednio przy zakupie samochodu, jednak jest to wtedy najdogodniejszy moment na dopełnienie formalności.

   • Anonim
    - -

    Dzień dobry
    A jeśli chce kupić auto ,nie mając prawa jazdy ,tzn tylko potrzebuje żeby auto było zarejestrowane na mnie , czy chłopak wtedy może być współwłaścicielem ?I czy w umówię kupna sprzedaży muszą być wpisani dwie osoby w takim razie ??

    • Iwona Sowuska
     - -

     Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wymagają przy zakupie Ubezpieczenia, aby właściciel pojazdu posiadał prawo jazdy. Jeśli dane Pani partnera zostaną podane w trakcie sporządzania umowy kupna-sprzedaży wtedy nie będzie konieczności sporządzania aktu darowizny. W przypadku, jeśli w umowie nie będzie danych drugiego współwłaściciela to oczywiście istnieje również możliwość dopisania tych danych, jednak będzie wiązało się to z dodatkowymi formalnościami w urzędzie.

 • Lidia
  - -

  Chcę podarować auto córce. Córka jest w trakcie robienia prawo jazdy.
  Jako nowy kierowca,(ma skończone 26 lat), chce abym została współwłaścicielem auta , które Jej podaruję; sprawa mniejszego ubezpieczenia OC.
  Jakie kolejno kroki muszę wykonać, aby podarować córce auto a następnie stać się współwłaścicielem tegoż auta?
  Musi Ona być właścicielem, ponieważ mieszka w innym mieście i chce auto przerejestrować.
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie. W związku z tym, że darowizna będzie na członka najbliższej rodziny nie będą Państwo musieli ponosić kosztów związanych z rozliczeniem w Urzędzie Skarbowym. Po sporządzeniu aktu darowizny należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu Wydziału Komunikacji i przerejestrować samochód.

 • gregor
  - -

  Co jesli nie dopisałem wspolwascciela w ciagu 30dni a minelo juz 5lat i dopiero teraz chcem do dopisac do dowodu?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji najlepiej sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie (zwykle połowę, ale może to być też np. kilka procent, co będzie korzystniejsze podczas rozliczeń z urzędem skarbowym, jeśli darowizna nie dotyczy osób z najbliższej rodziny).Następnie należy udać się do Urzędu do Wydziału komunikacji i zgłosić odpowiednią dyspozycję zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

 • Beata
  - -

  Kupiłam auto. Na umówię jest tylko moje nazwisko Nie zapłaciłam podatku bo jestem osoba niepełnosprawna. Jednakże przy przerejestrowaniu chciałabym dopisać córkę jako współwłaściciela. Czy w tej sytuacji będę musiała zapłacić podatek od wzbogacenia się ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji nie trzeba płacić podatku, ponieważ obdarowany i darczyńca są blisko spokrewnienie, co powoduje że córka jest zwolniona z podatku.

 • Wiktor
  - -

  Chcę dopisać syna jako współwłaściciela do motocykla. Motocykl ma stare czarne tablice i brak karty pojazdu. Czy wydział komunikacji będzie chciał mi wymienić tablice na nowe i wydać kartę pojazdu? Chciałbym aby zostały stare tablice.

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanym przez Pana przypadku tablice zostaną wymienione na nowe, zgodne z nowym unijnym standardem.

Więcej artykułów i porad

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku – co dokładnie Ci za to grozi?

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują przepisy przewidujące kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni. Co jeśli nie złożymy w tym czasie wniosku o rejestrację lub wyrejestrowanie auta? Jakie są kary za nieprzerejestrowanie samochodu w 2020 roku? […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego upoważniona. Warto jednak wcześniej […]

więcej
Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic rejestracyjnych, dowodu, pozwolenia i nalepek. Zadbaj o […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej