Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, co w nim zawrzeć i gdzie go dostarczyć.

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu jest skomplikowane?

Dopisanie współwłaściciela samochodu to jeden z najbardziej znanych sposobów na obniżenie kosztów składki OC, o czym napisaliśmy w tym artykule. Nie wszyscy jednak decydują się na ten krok, uznając, że to zbyt trudne, a formalności zajmują zbyt wiele czasu. Czy rzeczywiście tak jest?

Do dopisania współwłaściciela pojazdu będziesz potrzebował odpowiedniej podstawy prawnej. Jednym z rozwiązań jest sporządzenie aktu darowizny. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie. Gotowy formularz znajdziesz w Wydziale Komunikacji lub wydrukujesz go, pobierając wzór ze strony internetowej urzędu. Pamiętaj, by dokument przygotować w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego z współwłaścicieli.

dopisanie współwłaściciela pojazdu

Dopisanie współwłaściciela samochodu – pierwsze kroki

W zależności od tego, czy nowy współwłaściciel samochodu jest z Tobą spokrewniony czy też nie, będziesz musiał uiścić opłatę w Urzędzie Skarbowym. Z ponoszenia kosztów jesteś zwolniony wówczas, gdy dopisujesz np. małżonka, rodzeństwo lub rodzica – bliską rodzinę. W innym przypadku musisz oddać 2% wartości obciążenia w ramach podatku.

Sprawdź ceny OC i AC

Po uiszczeniu opłaty udaj się do Wydziału Komunikacji, by złożyć wniosek dopisania współwłaściciela pojazdu. Zabierz ze sobą dokument zaświadczający o przeniesieniu części własności pojazdu, czyli np. darowiźnie. Wraz z nim okaż urzędnikowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód osobisty i ważne ubezpieczenie komunikacyjne OC.

WAŻNE!

Pamiętaj, że masz dokładnie 30 dni na dopisanie współwłaściciela pojazdu od momentu uprawomocnienia się darowizny. Do Wydziału Komunikacji udaj się wraz z nowym współwłaścicielem. Jeśli któreś z Was nie może się stawić, powinno sporządzić pełnomocnictwo na piśmie, w którym upoważni do dopełnianie formalności w jego imieniu.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – prawa i obowiązki

Chcesz, by dopisanie współwłaściciela pojazdu przebiegło szybciej? Podczas kupna kolejnego samochodu zadbaj o to, by wszyscy przyszli współwłaściciele pojawili się w umowie kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji automatycznie pojawią się w dowodzie rejestracyjnym.

Największe prawo, przywilej i korzyść dla młodego kierowcy to dzielenie zniżek wraz z drugim, bardziej doświadczonym kierowcą. Oznacza to znacznie tańszą składkę OC. Chcesz wiedzieć jaką? Skorzystaj z naszej porównywarki i zobacz, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym czeka na Ciebie najkorzystniejsza oferta.

dopisanie współwłaściciela samochodu

Dzielenie zniżek ma jednak także słabe strony, przede wszystkim dla ostrożniejszego współwłaściciela. Kiedy ten mniej uważny doprowadzi do stłuczki lub innego uszkodzenia cudzego pojazdu, zniżki OC stracą oboje. Także dodatkowe koszty wynikające ze spowodowania wypadku zostaną podzielone na pół.

Kiedy będziesz chciał sprzedać samochód, o zgodę na zbycie auta i wyrejestrowanie będziesz musiał prosić współwłaściciela. Bez jednogłośnej decyzji nie uda Ci się zrealizować transakcji. Także do Wydziału Komunikacji będziesz musiał udać się wraz z nim. Przeczytał artykuł: Sprzedaż auta a współwłaściciel.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak widzisz, dopisanie współwłaściciela samochodu ma swoje mocne i słabe strony. Oszacuj, które przeważają i skorzystaj z naszych porad, by przeprowadzić ten proces jak najszybciej.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Anonim
  - -

  Chciałem spytać czy taką procedurę można poźniej ewentualnie cofnąć w przyszłości?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Zniesienie współwłasności pojazdu jest możliwe, są do tego dwie drogi: dobrowolne zrzeczenie się współwłasności przez współwłaściciela lub zniesienie współwłasności w postępowaniu sądowym. Obie możliwości zostały szczegółowo omówione przez nas w tym artylule: https://kioskpolis.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-krok-po-kroku/

 • Wysokość składki
  - -

  Jak na wysokośc składki OC wpływa sytuacja, gdy jeden z współwłaścicieli nie ma w ogóle prawa jazdy?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Osoba bez prawa jazdy nie może oczywiście skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę, co oznacza większą składkę ubezpieczenia. Jej ostateczna wysokość zależy jednak od tego, kto jeszcze jest współwłaścicielem auta oraz innych czynników i każdorazowo jest obliczana przez ubezpieczyciela indywidualnie. Więcej informacji o ubezpieczaniu samochodu bez prawa jazdy można znaleźć tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy/

Więcej artykułów i porad

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

Koszt rejestracji auta – ile kosztuje rejestracja pojazdu sprowadzonego z Niemiec?

4.5 / 5 ( 20 votes ) Zanim zakupisz samochód u zachodniego sąsiada, przekonaj się, jaki jest koszt rejestracji auta z Niemiec. Przygotuj budżet na badanie techniczne, akcyzę czy tłumaczenie dokumentów. Poznaj również koszty rejestracji auta: ceny tablic […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

5 / 5 ( 2 votes ) Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

4.9 / 5 ( 12 votes ) Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i […]

więcej
Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

Przerejestrowanie auta – sprawdź, gdy kupujesz samochód

5 / 5 ( 2 votes ) Przymierzasz się za zakupu auta i zachodzisz w głowę, jak przerejestrować samochód, gdy już będzie w Twoim posiadaniu? Sprawdź te oraz inne informacje, by dokonać formalności szybko i sprawnie. Zobacz, jak […]

więcej