Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – co warto wiedzieć?

4.4/5 - (Ocen: 22)

Kup OC

Czy wiesz, że dopisanie współwłaściciela pojazdu to jeden ze znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu szybko i skutecznie. Sprawdź, jak napisać wniosek, co w nim zawrzeć i gdzie go dostarczyć. To, jak dopisać współwłaściciela do pojazdu jest bardzo łatwe i często opłacalne!

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co trzeba zrobić?

Dopisanie współwłaściciela samochodu to jeden z najbardziej znanych sposobów na obniżenie kosztów składki OC, o czym napisaliśmy w tym artykule. Nie wszyscy jednak decydują się na ten krok, uznając, że to zbyt trudne, a formalności zajmują zbyt wiele czasu. Czy rzeczywiście tak jest? Absolutnie nie. To, jak dopisać współwłaściciela do pojazdu jest bardzo proste i przede wszystkim w większości sytuacji pozbawione konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, poza administracyjnymi. Nie jest jednak tak zawsze, gdyż właściciele pojazdów chcący obniżyć swoją składkę ubezpieczeniową muszą pamiętać, że taki manewr jest opłacalny w obrębie bezpośredniej rodziny. Wynika to z faktu, że przekazanie darowizny nie wymaga wtedy odprowadzania podatku.

Jak dopisać współwłaściciela do umowy kupna samochodu i do dowodu rejestracyjnego?

Do dopisania współwłaściciela pojazdu będziesz potrzebował odpowiedniej podstawy prawnej. Jednym z rozwiązań jest sporządzenie aktu darowizny. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie. Gotowy formularz znajdziesz w Wydziale Komunikacji lub wydrukujesz go, pobierając wzór ze strony internetowej urzędu. Pamiętaj, by dokument przygotować w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego z współwłaścicieli.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu, należy zgłosić to w wydziale komunikacji. W urzędzie będziesz potrzebować:

  • Dokument potwierdzający współwłasność pojazdu (w tym przypadku umowę darowizny);

  • Dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym.

  • Twój dowód osobisty.
  • Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Oraz opcjonalnie:

  • Kartę pojazdu (o ile była wydana).
  • Zaświadczenie z CEiDG lub KRS (w przypadku firm).

CZY WIESZ, ŻE..?

Dodanie współwłaściciela pojazdu do dowodu rejestracyjnego wymaga obecności obu współwłaścicieli. Jeśli któryś z nich nie może się wtedy udać do urzędu, to wówczas powinien napisać pełnomocnictwo, dzięki któremu tego obowiązku będzie mogła dopełnić inna osoba. Złożenie pełnomocnictwa kosztuje 17 zł, ale taka opłata nie dotyczy członków najbliższej rodziny. W przypadku gdy dokumenty są kompletne, o niczym nie zapomniałeś, to współwłaściciel zostanie na miejscu wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

dopisanie współwłaściciela pojazdu

Kiedy można dopisać współwłaściciela samochodu?

Ważnym pytaniem jest to, kiedy można dopisać współwłaściciela samochodu. Właściwie można zrobić to zawsze, chyba że zachodzą dodatkowe okoliczności, które to uniemożliwią. Jedną z nich jest to, że posiada się auto kupione na kredyt lub wzięte w leasing, a wtedy właścicielem nie jest kierowca, a instytucja bankowa. Ta ostatnia może też być współwłaścicielem. To ogranicza możliwości z zakresu czynności prawnych osoby fizycznej, która użytkuje auto. W przypadku prywatnego pojazdu nabytego za gotówkę i należącego do jednej osoby nie ma przeciwwskazań do takiego manewru, zwłaszcza w przypadku najbliższej rodziny. W innych sytuacjach trzeba się jedynie liczyć z koniecznością zapłacenia podatku. 

Ile kosztuje dopisanie współwłaściciela do samochodu?

W zależności od tego, czy nowy współwłaściciel samochodu jest z Tobą spokrewniony czy też nie, będziesz musiał uiścić opłatę w Urzędzie Skarbowym. Z ponoszenia kosztów jesteś zwolniony wówczas, gdy dopisujesz np. małżonka, rodzeństwo lub rodzica – bliską rodzinę. W innym przypadku musisz oddać 2% wartości obciążenia w ramach podatku.

Sprawdź ceny OC i AC

Po uiszczeniu opłaty udaj się do Wydziału Komunikacji, by złożyć wniosek dopisania współwłaściciela pojazdu. Zabierz ze sobą dokument zaświadczający o przeniesieniu części własności pojazdu, czyli np. darowiźnie. Wraz z nim okaż urzędnikowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód osobisty i ważne ubezpieczenie komunikacyjne OC.

To, ile kosztuje dopisanie współwłaściciela samochodu, jest więc powiązane z wartością darowizny. Dlatego też to, czy jest to opłacalne w konkretnej sytuacji, trzeba przeanalizować indywidualnie. Najbardziej opłaca się to przy samochodach nieco starszych, których wartość nie jest na tyle duża, by podatek okazał się bardzo wysoki. Biorąc pod uwagę, jak wiele można zaoszczędzić na rocznej składce OC, najbardziej opłaca się dopisać właściciela, gdy auto ma wartość od kilku do około dwudziestu tysięcy złotych. Jeśli jednak chce się eksploatować auto dłuższy okres, nawet przy droższych samochodach będzie to opłacalne. Współwłaściciel mający wypracowane zniżki musi jednak pamiętać, że w razie kolizji, której nie spowodował, także on straci swoje benefity. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają jednak możliwość ubezpieczenia zniżek, co często okazuje się dość opłacalnym krokiem.

WAŻNE!

Pamiętaj, że masz dokładnie 30 dni na dopisanie współwłaściciela pojazdu od momentu uprawomocnienia się darowizny. Do Wydziału Komunikacji udaj się wraz z nowym współwłaścicielem. Jeśli któreś z Was nie może się stawić, powinno sporządzić pełnomocnictwo na piśmie, w którym upoważni do dopełnianie formalności w jego imieniu.

Ile trwa dopisanie współwłaściciela samochodu?

Poza tym, jak dopisać współwłaściciela auta, trzeba też pamiętać o powyższych obowiązkach. Są one skorelowane z przepisami prawnymi warunkującymi obowiązki wynikające ze standardowego kupienia auta. Jeśli więc nowy nabywca, który dostał darowiznę w postaci auta, nie wywiąże się z obowiązku dopełnienia formalności w odpowiednich urzędach, grożą mu kary administracyjne. Na szczęście to, ile trwa dopisanie współwłaściciela samochodu nie stanowi problemu, więc można to zrobić sprawnie.

Całość procedury można zrealizować już w kilka tygodni, jednak trzeba brać pod uwagę, że lepiej robić to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do końca trwania ważności aktualnej polisy OC, gdyż wszelkie kwestie formalne w urzędach lub u notariusza mogą się nieco przeciągnąć. Zawsze jednak można wykonać wypowiedzenie OC online i kupić nową polisę. Jeśli zaś dopiero kupiło się auto, istnieje możliwość na wypowiedzenie OC nowego nabywcy. Warto pamiętać, czy OC przechodzi na nowego właściciela. Według polskiego prawa tak jest, jednak nowy nabywca może wypowiedzieć umowę i kupić nowe ubezpieczenie. Na Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć porównania najlepszych ofert na rynku, które będą opłacalne w danej sytuacji. Algorytm uwzględni wszystkie parametry, takie jak dotychczasowo wypracowane zniżki, wiek kierowcy czy model posiadanego auta.

Dopisanie współwłaściciela pojazdu – prawa i obowiązki

Chcesz, by dopisanie współwłaściciela pojazdu przebiegło szybciej? Podczas kupna kolejnego samochodu zadbaj o to, by wszyscy przyszli współwłaściciele pojawili się w umowie kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji automatycznie pojawią się w dowodzie rejestracyjnym.

Największe prawo, przywilej i korzyść dla młodego kierowcy to dzielenie zniżek wraz z drugim, bardziej doświadczonym kierowcą. Oznacza to znacznie tańszą składkę OC. Chcesz wiedzieć jaką? Skorzystaj z naszej porównywarki i zobacz, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym czeka na Ciebie najkorzystniejsza oferta.

dopisanie współwłaściciela samochodu

Dzielenie zniżek ma jednak także słabe strony, przede wszystkim dla ostrożniejszego współwłaściciela. Kiedy ten mniej uważny doprowadzi do stłuczki lub innego uszkodzenia cudzego pojazdu, zniżki OC stracą oboje. Także dodatkowe koszty wynikające ze spowodowania wypadku zostaną podzielone na pół.

Kiedy będziesz chciał sprzedać samochód, o zgodę na zbycie auta i wyrejestrowanie będziesz musiał prosić współwłaściciela. Bez jednogłośnej decyzji nie uda Ci się zrealizować transakcji. Także do Wydziału Komunikacji będziesz musiał udać się wraz z nim. Przeczytał artykuł: Umowa kupna sprzedaży samochodu współwłaściciel.

Dopisanie współwłaściciela samochodu a ubezpieczenie

Podobnie jak w przypadku sprzedaży, darowizna samochodu wymaga poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego u którego mamy wykupioną polisę – należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy. Co należy pamiętać podczas składania wniosku o współwłasności? Przede wszystkim o tym, że każdy z posiadaczy w równym stopniu odpowiada za dopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego (opłacania składek OC), niezależnie od wysokości udziału. Oznacza to, że w przypadku nieważnej polisy OC, wszyscy współwłaściciele będą ponosić karę za brak OC, nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak dopisanie współwłaściciela wpływa na wysokość ubezpieczenia? Jeśli dopisana osoba jest młodym kierowcą, podniesie to wysokość składki OC i odwrotnie – jeśli dopisany zostaje doświadczony kierowca, który od lat jeździ bezszkodowo, to ubezpieczenie będzie tańsze. Kolejną konsekwencją dopisania współwłaściciela samochodu jest to, że w przypadku wyrządzenia szkody, likwidowanej z OC sprawcy, wszyscy współwłaściciele stracą część zniżek. Z drugiej strony, bezszkodowa jazda pozytywnie wpłynie na cenę polisy dla obu współwłaścicieli.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak widzisz, dopisanie współwłaściciela samochodu ma swoje mocne i słabe strony. Oszacuj, które przeważają i skorzystaj z naszych porad, by przeprowadzić ten proces jak najszybciej.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (95)

  • Anonim
    - -

    Chciałem spytać czy taką procedurę można poźniej ewentualnie cofnąć w przyszłości?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Zniesienie współwłasności pojazdu jest możliwe, są do tego dwie drogi: dobrowolne zrzeczenie się współwłasności przez współwłaściciela lub zniesienie współwłasności w postępowaniu sądowym. Obie możliwości zostały szczegółowo omówione przez nas w tym artylule: https://kioskpolis.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-krok-po-kroku/

      • Agnieszka
        - -

        Kupiliśmy z narzeczonym samochód, sprowadzony z Niemiec. Na umowie jest podany tylko właściciel czyli narzeczony. Kiedy dokonywał opłat w służbie celnej ta umowa tylko z właścicielem trafiła do nich. Teraz musimy zarejestrować auto i dopiero dowiedzieliśmy się, że mogę być współwłaścicielem jeśli będzie to zapisane na umowie kupna. Czy możemy teraz na tej samej umowie mnie dopisać i pójść zarejestrować auto? Czy już nie można jeśli ta umowa bez zapisanego współwłaściciela była już podana w służbie celnej.

        • Iwona Sowuska
          - -

          Niestety nie ma możliwości zmiany treści zawartej umowy kupna samochodu. Istnieje możliwość dopisania Pani jako współwłaściciela pojazdu, natomiast wiąże się to z dodatkowymi formalnościami.
          W celu dopisania współwłaściciela należy sporządzić akt darowizny, a następnie udać się do urzędu komunikacyjnego w celu dopisania do dowodu rejestracyjnego.

      • Monika
        - -

        Witam. Jestem współwłaścicielem pojazdu. Czy muszę wymieniać dowód z powodu zmiany zameldowania ?

        • Iwona Sowuska
          - -

          Kierowca musi wymienić dowód rejestracyjny w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy zmianie ulegną dane osobowe właściciela auta, takie, jak np. zmiana adresu zamieszkania czy nazwiska po zawarciu związku małżeńskiego. Dokument trzeba również wyrobić ponownie, jeśli ulegnie on zniszczeniu i jest nieczytelny

        • Kaśka
          - -

          Witam teść ma notarialne pełnomocnictwo do wydziału komunikacji od syna który przebywa na co dzień za granicą.Czy na takim pełnomocnictwie może dopisać drugiego syna do auta?

          • Dominik Baczewski
            - -

            Dzień dobry, pytanie można zrozumieć dwojako dlatego żeby być precyzyjnym:
            1) Na pełnomocnictwie notarialnym nie można dokonywać samodzielnie jakichkolwiek zmian
            2) Tak, z takim pełnomocnictwem można w urzędzie komunikacji dopisać kolejnego współwłaściciela pojazdu

    • Kucal
      - -

      Dzień dobry, czy dopisując syna do ubezpieczenia motoru nabywa on zniżki na samochód?

      • Przemysław Tryfon
        - -

        Dzień dobry, niektóre z Towarzystw Ubezpieczeniowych uwzględniają historię ubezpieczenia motocyklów, natomiast część Towarzystw nie bierze jej pod uwagę przy kalkulacji składki ubezpieczenia auta.

  • Wysokość składki
    - -

    Jak na wysokośc składki OC wpływa sytuacja, gdy jeden z współwłaścicieli nie ma w ogóle prawa jazdy?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Osoba bez prawa jazdy nie może oczywiście skorzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę, co oznacza większą składkę ubezpieczenia. Jej ostateczna wysokość zależy jednak od tego, kto jeszcze jest współwłaścicielem auta oraz innych czynników i każdorazowo jest obliczana przez ubezpieczyciela indywidualnie. Więcej informacji o ubezpieczaniu samochodu bez prawa jazdy można znaleźć tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-samochodu-bez-prawa-jazdy/

      • Przemek
        - -

        Czy mogę przy zakupie auta ( malucha) wpisać córkę jako wspolwlascicirla jeśli ma dopiero 16 lat aby rosły jej zniżki na przyszłość

        • Iwona Sowuska
          - -

          Jak najbardziej istnieje możliwość wpisania jako współwłaściciela osoby niepełnoletniej, nie posiadającej prawa jazdy

          • Marzena
            - -

            A jak się ma ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem niepełnoletnim i bez prawa jazdy ? I czy już na umowie kupna powinny być jego dane, oczywiście DO też nie posiada tylko paszport.

          • Iwona Sowuska
            - -

            Bez problemu można wpisać jako współwłaściciela osobę niepełnoletnią, taki współwłaściciel powinien również figurować w umowie kupna-sprzedaży

  • pw
    - -

    Chce kupić samochód na współwłasność z ojcem ale po samochód muszę jechać ponad 500km i mój ojciec nie może ze mną jechać. Czy mogę zawrzeć umowę bez podpisu współwłaściciela (ojca), a jak nie to czy podczas opłacanie podatku od zakupu mogę od razu darować 50% auta ojcu bez wcześniejszej rejestracji pojazdu wydziale komunikacji

    • Iwona Sowuska
      - -

      W przypadku gdy auto będzie posiadać dwóch właścicieli na umowie kupna auta muszą znajdować się dwa podpisy. Jeśli współwłaścicielem ustalamy kogoś z najbliższej rodziny jesteśmy zwolnieni z opłaty podatku.

      • Paweł
        - -

        Witam, chciałem zapytać czy możliwa jest darowizna Od mojej mamy dla mnie i mojej dziewczyny? Tak żeby ona była współwłaścicielka i jak to wyglada?

        • Iwona Sowuska
          - -

          Oczywiście istnieje taka możliwość. Należy sporządzić akt darowizny, następnie udać się do urzędu skarbowego w celu dopełnienia formalności. Ostatnim krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji w celu wpisania współwłaścicieli do dowodu rejestracyjnego.

          • Romaniano
            - -

            czy przy kasacji auta którego jestem współwłaścicielem a brat formalnym właścicielem mogę sam załatwić w w urzędzie komunikacji kasacje czy muszę brata fatygowac ( zgadza się na kasacje ale po urzędzie chodzić to dla niego uciazliwe)

          • Dominik Baczewski
            - -

            W tym przypadku potrzebne będzie odpowiednie upoważnienie od brata

        • Sylwia
          - -

          Witam czy podczas gdy w umowie kupna sprzedaży nie ma współwłaściciela jest wpisany tylko tata. Samochód jeszcze nie jest zarejestrowany na niego (tylko sporządzona umowa) to czy przed rejestracją pojazdu i opłaty PCC może zrobić darowiznę ? Czy samochód musi być zarejestrowany na niego by zrobic darowiznę ?

          • Dominik Baczewski
            - -

            Dzień dobry, umowę darowizny można sporządzić przed rejestracją pojazdu w urzędzie i wtedy zarejestrować pojazd już wraz współwłaścicielem.

  • Maja
    - -

    Kupiłam uzywany samochod, na umowie kupna-sprzedazy jest tylko moje nazwisko. Oplacilam juz podatek 2%. Chcialabym przy rejestracji dodac wspolwlasciciela, czy moge teraz sporzadzic akt darowizny i przy rejestracji okazac zarówno umowe kupna-sprzedazy jak i darowizny, aby samochod byl zarejestrowany na dwie osoby?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, oczywiście jest taka możliwość. Współwłaściciela można dopisać w dowolnym momencie, nie musi być to bezpośrednio przy zakupie samochodu, jednak jest to wtedy najdogodniejszy moment na dopełnienie formalności.

      • Anonim
        - -

        Dzień dobry
        A jeśli chce kupić auto ,nie mając prawa jazdy ,tzn tylko potrzebuje żeby auto było zarejestrowane na mnie , czy chłopak wtedy może być współwłaścicielem ?I czy w umówię kupna sprzedaży muszą być wpisani dwie osoby w takim razie ??

        • Iwona Sowuska
          - -

          Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wymagają przy zakupie Ubezpieczenia, aby właściciel pojazdu posiadał prawo jazdy. Jeśli dane Pani partnera zostaną podane w trakcie sporządzania umowy kupna-sprzedaży wtedy nie będzie konieczności sporządzania aktu darowizny. W przypadku, jeśli w umowie nie będzie danych drugiego współwłaściciela to oczywiście istnieje również możliwość dopisania tych danych, jednak będzie wiązało się to z dodatkowymi formalnościami w urzędzie.

    • Michał
      - -

      Czy współwłaściciel samochodu ( w tym przypadku ja) może mieszkać w innym województwie? Jak to się ma to uzyskania polisy OC?

      • Dominik Baczewski
        - -

        Oczywiście współwłaściciel pojazdu może mieszkać pod innym adresem, w tym i w innym województwie.
        Jak dane dokładnie wpłyną na składkę zależy już bezpośrednio od taryfikacji w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, natomiast zazwyczaj największą wagę przy wyliczaniu składki mają dane pierwszego właściciela pojazdu.

  • Lidia
    - -

    Chcę podarować auto córce. Córka jest w trakcie robienia prawo jazdy.
    Jako nowy kierowca,(ma skończone 26 lat), chce abym została współwłaścicielem auta , które Jej podaruję; sprawa mniejszego ubezpieczenia OC.
    Jakie kolejno kroki muszę wykonać, aby podarować córce auto a następnie stać się współwłaścicielem tegoż auta?
    Musi Ona być właścicielem, ponieważ mieszka w innym mieście i chce auto przerejestrować.
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie. W związku z tym, że darowizna będzie na członka najbliższej rodziny nie będą Państwo musieli ponosić kosztów związanych z rozliczeniem w Urzędzie Skarbowym. Po sporządzeniu aktu darowizny należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu Wydziału Komunikacji i przerejestrować samochód.

  • gregor
    - -

    Co jesli nie dopisałem wspolwascciela w ciagu 30dni a minelo juz 5lat i dopiero teraz chcem do dopisac do dowodu?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie (zwykle połowę, ale może to być też np. kilka procent, co będzie korzystniejsze podczas rozliczeń z urzędem skarbowym, jeśli darowizna nie dotyczy osób z najbliższej rodziny).Następnie należy udać się do Urzędu do Wydziału komunikacji i zgłosić odpowiednią dyspozycję zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

  • Beata
    - -

    Kupiłam auto. Na umówię jest tylko moje nazwisko Nie zapłaciłam podatku bo jestem osoba niepełnosprawna. Jednakże przy przerejestrowaniu chciałabym dopisać córkę jako współwłaściciela. Czy w tej sytuacji będę musiała zapłacić podatek od wzbogacenia się ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanej sytuacji nie trzeba płacić podatku, ponieważ obdarowany i darczyńca są blisko spokrewnienie, co powoduje że córka jest zwolniona z podatku.

      • Czarek
        - -

        Witam. Kupiłem samochód i wpisałem teściowa jako właściciela a siebie jako współwłaściciela. Samochód jeszcze nie jest przerejestrowany. Co zrobić by zarejestrować go tylko na siebie? Wyszła mała sprzeczka i nie wiem co teraz zrobić a zaraz się OC konczy

  • Wiktor
    - -

    Chcę dopisać syna jako współwłaściciela do motocykla. Motocykl ma stare czarne tablice i brak karty pojazdu. Czy wydział komunikacji będzie chciał mi wymienić tablice na nowe i wydać kartę pojazdu? Chciałbym aby zostały stare tablice.

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanym przez Pana przypadku tablice zostaną wymienione na nowe, zgodne z nowym unijnym standardem.

  • Piotr
    - -

    Witam,mam dwa samochody ,ktorych właścicielem jest teściowa. W obecnej chwili teściowa jest w szpitalu i raczej już z niego nie wróci. Co mam zrobić żeby być współwłaściciel lub żona aut w dokumentach. ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanym przez Pana przypadku należałoby sporządzić z teściową akt darowizny, a następnie przerejestrować pojazd w urzędzie komunikacyjnym.

  • Gosia
    - -

    Mam pytanie jak wygląda procedura wpisania byłej żony jako współwłaściciela samochodu osobowego , kupionego przez byłego męża

    • Dominik Baczewski
      - -

      Żeby dopisać byłą żonę jako współwłaściciela pojazdu należy sporządzić akt darowizny, a następnie udać się do urzędu komunikacyjnego w celu dopisania byłej żony do dowodu rejestracyjnego pojazdu byłego męża.

      • gosia
        - -

        W związku z aktem darowizny , jaką grupę podatkową stanowi była żona , jeżeli były mąż chce ją wpisać jako współwłaściciela samochodu osobowego ?

  • Monika
    - -

    Witam, co jeżeli współwłaściciel nie pojawił się od razu na umowie kupna-sprzedaży. Czy mogę dodać współwłaściciela i darowiznę w procesie rejestracji? Czy najpierw musze zarejestrować pojazd na siebie?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Można najpierw dokonać darowizny, a potem przerejestrować pojazd.

  • Maciek
    - -

    Drogi Panie Grzegorzu,
    kupiłem samochód na trzech współwłaścicieli: ja, żona i córka. W dowodzie rejestracyjnym jako pierwszy widnieję ja i mój adres zameldowania, który jest inny niż adresy pozostałych współwłaścicieli. Teraz chcemy żeby pojazd przerejestrować na adres córki (czyli, żeby Ona była wpisana jako pierwsza do dowodu, jednocześnie nie rezygnując z praw współwłasności, pozostałych dwóch osób tzn. mnie i mojej żony. Dlaczego tak? Ponieważ, ja z żoną wyjechaliśmy poza granicę RP a nie chcemy tracić prawa do swojej współwłasności. Samochód jako główne miejsce użytkowania ma adres córki. Jak tego dokonać nie tworząc fikcyjnej umowy darowizny?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W zaistniałej sytuacji najlepiej skontaktować się z z najbliższym wydziałem komunikacji i zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym.

  • Piotr
    - -

    Cześć. Jestem właścicielem samochodu i chcę, aby moja żona była współwłaścicielką! co trzeba z tym zrobić ??? jakie dokumenty zebrać

    • Iwona Sowuska
      - -

      Należy sporządzić akt darowizny. W dokumencie trzeba przekazać część udziałów auta drugiej osobie (zwykle połowę).
      Druk aktu darowizny samochodu można pobrać w wydziale komunikacji lub w internecie, albo sporządzić go samodzielnie.
      Dokument powinien zawierać następujące informacje:
      dane darczyńcy (dotychczasowego właściciela) oraz obdarowanego (nowego współwłaściciela) – imię, nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, numer dowodu osobistego lub paszportu,
      datę i miejsca zawarcia umowy,
      oznaczenie stron,
      stopień pokrewieństwa,
      przedmiot darowizny (w przypadku samochodu będzie to marka, rok produkcji, VIN, nr silnika, nr rejestracyjny),
      wartość samochodu,
      datę przekazania samochodu,
      oświadczenie o posiadaniu prawa własności samochodu,
      oświadczenie darczyńcy o darowaniu samochodu lub jego części,
      oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny samochodu lub jego części,
      podpisy darczyńcy i obdarowanego.
      Akt darowizny samochodu powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdego ze współwłaścicieli pojazdu.
      Jeśli akt darowizny samochodu został zawarty pomiędzy członkami najbliższej rodziny (tak jak w Pana przypadku), wystarczy jedynie wypełnić w urzędzie skarbowym druk SDZ-2.

  • Mateusz
    - -

    Zakupiłem samochód, opłaciłem już PCC ale jeszcze go nie zarejestrowałem i chce dopisać współwłaściciela pojazdu. Czy mogę zarejestrować samochód od razu na dwie osoby oraz jakie formalności musze dopełnić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Należy sporządzić akt darowizny, udać się do Urzędu Skarbowego, Udać się do wydziału komunikacji w celu dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego oraz skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

    • Vasylyna
      - -

      Dzien dobry, maz chce wpisac mnie jako wspolwlasciciela (na umowie kupna wpisany tylko on). By nie placic podatku od darowizny mamy wpisac czesc samochodu by nie przekrocic kwote 9637zl? Znalazlam taka informacje ze osoby pierwszej grupy podatkowej sa zwolnione z podatku ponizej tej kwoty. Dobrze rozumiem?

      • Iwona Sowuska
        - -

        Zgadza się.

  • Henryk
    - -

    Jak jest kara za brak wpisu współwłaściciela jest zawarłem umowę darowizny z żona i wyjechałem za granicę a ona opłaciła ubezpieczenie na siebie ale nie załatwiła formalności w urzędzie komunikacyjnym??

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, w takiej sytuacji niezwłocznie należy skontaktować się z Urzędem komunikacyjnym, a następnie z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

  • Agniesz
    - -

    Witam jak wspolwascicielem jest corka 16 lat czy moge juz je sprzedac z jej podpisem bez pojscia po zgodze do sadu rodzinne?czy dopiero jak by corka miala 18 lat

    • Dominik Baczewski
      - -

      Jest oczywiście możliwość podpisania umowy przez osobę nieletnią, natomiast do ważności takiej umowy niezbędne będzie jej potwierdzenie przez rodzica, który jest przedstawicielem ustawowym.

  • marta
    - -

    Witam . Chodzi o przerejestrowanie samochodu po zmarłym moim meżem, czy jest taka mozliwosc ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najpierw musi odbyć się sprawa spadkowa.

  • Tadeusz
    - -

    Mam pytanie związane ze współwłasnością. Zakupu samochodu dokonały dwie osoby. Osoba figurująca w umowie jako pierwsza w kolejności dokonała samodzielnie wypowiedzenia umowy OC poprzedniego właściciela. Czy to wypowiedzenie jest ważne bez zgody (podpisu) drugiego wspówłaściciela?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w celu potwierdzenia, ponieważ każde Towarzystwo ma inne procedury

  • Ela
    - -

    Kupiłem samochód na aukcji musiałem zakupić na fakturę na firmę, Nie będę wciągał go do firmy. chce zarejestrować go na żonę . jak to zrobić?

    • Iwona Sowuska
      - -

      W takiej sytuacji musi Pan skontaktować się z najbliższym wydziałem komunikacji.

  • Karola
    - -

    Mam samochód zarejestrowany na narzeczonego i jego ojca, chciałabym tez być dopisana w dowodzie jako współwłaściciel. Jak to załatwić? Czy umowę darowizny muszę podpisać z dwoma wspolwlascicielami czy wystarczy z jednym?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Na umowie darowizny muszą się znaleźć dane i podpisy każdego z właścicieli pojazdu.

  • Kuba S.
    - -

    Dzień dobry,
    kupuję używany samochód, prawo jazdy mam od miesiąca, więc chciałem go nabyć z moim ojcem jako współwłaścicielem. Czy ma znaczenie to, że mieszkamy i jesteśmy zameldowani w dwóch różnych miastach? Czy żeby mieć zniżki na ubezpieczeniu powinienem zarejestrować samochód w mieście mojego ojca, moim czy nie ma to znaczenia?
    Pozdrawiam

    • Iwona Sowuska
      - -

      Adresy zamieszkania właściciela i współwłaściciela nie mają znaczenia w przypadku zakupu ubezpieczenia i mogą się różnić.

  • Ola
    - -

    Podczas zakupu auta 5 lat temu byłem zameldowany tam gdzie współwłaściciel auta. Doszło do zmiany miejsca zameldowania u mnie, ale współwłaściciel jest wciąż pod tym samym adresem. Czy muszę zmienić dowód resestracyjny i tablice, skoro jeden z współwłaścicieli nie zmienił miejsca zameldowania? Dodam, że to ja korzystam z auta…

    • Iwona Sowuska
      - -

      W przypadku, jeśli Pani korzysta z tego auta, powinna Pani zgłosić zmianę adresu do wydziału komunikacji.

  • Anka
    - -

    Chciałam się dowiedzieć odnośnie samego sporządzenie aktu darowizny samochodu na potrzeby dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Samochód został nabyty przez mojego tatę podczas gdy był w związku małżeńskim i chodzi mi o to czy w wypisywaniu aktu darowizny musi być podpisany przez oboje rodziców czy tylko przez tatę. Mają wspólność majątkową a w dowodzie rejestracyjnym jest tylko wpisany tata. Chciałabym dopisać i siebie jako córka do taty do dowodu rejestracyjnego.

    • Iwona Sowuska
      - -

      Wystarczy podpis tylko Pani taty.

  • Stefan
    - -

    Wnuczka ( 18 lat, nie ma prawa jazdy , nigdy nie miała nic na siebie zarejestrowanego) zakupiła i zarejestrowała na siebie motorower sprowadzony z zagranicy. Na dzień dzisiejszy ma miękki dowód, okazało się że suma ubezpieczenia będzie bardzo wysoka. Czy może dziadka dopisać jako współwłaściciela i wtedy wykupić OC ? Na obecną chwilę jeszcze nie jest wykupione.

    • Dominik Baczewski
      - -

      Oczywiście można dopisać współwłaściciela. W tym celu należy sporządzić umowę darowizny, a następnie udać się do wydziału komunikacji w celu wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym. Po wprowadzeniu zmian będzie można zakupić ubezpieczenie już ze współwłasnością.

  • Michał
    - -

    Czy współwłaściciel samochodu ( w tym przypadku ja) może mieszkać w innym województwie niż główny właściciel? Jak to się ma to uzyskania polisy OC?

    • Dominik Baczewski
      - -

      Tak, oczywiście może mieszkać pod innym adresem, w tym i w innym województwie. Wszystko zależy od Towarzystw Ubezpieczeniowych i ich taryf, natomiast najcześciej największą wagę przy wyliczeniu składki i tak mają dane pierwszego właściciela pojazdu w dowodzie rejestracyjnym.

  • Melonek Natalia
    - -

    Witam mąż zakupił auto ja jako żona jestem dopisana jako współwłaściciel. Mąż ma grupę inwalidzką pierwszego stopnia musi jezdzac z kimś ze względu na wzrok i nietylko. Czy w urzędzie skarbowym musimy uiścić podatek od zakupionego auta skoro ja jako współwłaściciel nie posiadam grupy inwalidzkiej?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Jeśli główny właściciel posiada inwalidzką grupę pierwszego stopnia podatek nie dotyczy Państwa.

  • Szczepan
    - -

    Witam mam pytanie ile lat syn mósi mieć żeby to co pisać jako współwłaściciel ursus c330 ?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Współwłaścicielem pojazdu może zostać osoba niepełnoletnia bez prawa jazdy, nie ma określonego wieku od kiedy można zostać współwłaścicielem pojazdu.

  • Janusz
    - -

    Po zgłoszeniu darowizny połowy wartości pojazdu do ubezpieczyciela olazoło się że muszę dopľacic wysoką kwotę tytułem rekalkulacji. Czy mogę wypowiedzieć umowę na podst art. 31 ust. O u.o.?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Tak, ma Pan taką możliwość.

  • Piotr
    - -

    Mam pytanie kupiłem samochod od Niemca podpisałem juz umowę oc na samochód ale jeszcze nie rejestrowalem, chciałbym dopisac do polisy OC małżonkę czy jest taka możliwość?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      W tym celu należy sporządzić umowę darowizny na małżonkę, następnie w ciągu 14 dni od daty sporządzenia umowy należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym w którym jest zawarta umowa OC i poinformować o podarowaniu pojazdu.

  • Kamil
    - -

    Kupiłem samochód ale na umowie kupna nie wpisałem współwłaściciela. Czy mogę dodać tego współwłaściciela od razu podczas rejestracji pojazdu dodając do tego umowę darowizny? Czy trzeba potem wyrabiać dowód nowy

    • Przemysław Tryfon
      - -

      W takiej sytuacji jeżeli auto nie zostało jeszcze zarejestrowane, wystarczy sporządzić umowę darowizny a następnie udać się do Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu.

  • alesk
    - -

    czy akt darowizny może być sporządzony odręcznie czy musi być zawarty notarialnie ?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Zgodnie z art. 890 Kodeksu Cywilnego umowa darowizny powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

  • Rafał
    - -

    Zamierzam kupić samochód na spółkę z dziewczyną, więc będzie 2 współwłaścicieli w umowie kupna-sprzedaży. Teraz nie wiem co się bardziej opłaca?
    Dziewczyna nie ma prawa jazdy ale mieszka w mniejszej miejscowości i jak ją wpisuje w konfigurator ubezpieczenia jako pierwszą to OC + AC jest o 400 zł tańsze, mimo że podaję że to ja będę głównym kierowcą, a dziewczyna nie będzie kierować. Nie wiem też w takim przypadku gdzie mam zarejestrować auto, w którym miejscu? Wolałbym w moim większym mieście, bo jest bliżej. Już w sumie nie wiem czy wysokość tej składki zależy od tej osoby co wpisałem na pierwszym miejscu w konfiguratorze czy od miejsca rejestracji auta? Czy kolejność osób na umowie kupna-sprzedaży ma na to jakiś wpływ?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Na wysokość składki ma wpływ wiele czynników m.in miejsce zarejestrowania pojazdu. Polisa powinna być zawarta zgodnie z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli w dowodzie Pana dziewczyna będzie współwłaścicielem to na ubezpieczeniu należy wpisać ją również jako współwłaściciela.

  • Emil
    - -

    Chciałem się spytać jak to wygląda na umowie ze współwłaścicielem i nie równym podziałem w udziałach auta. Powiedzmy kupuje auto kuzynce i płacę za nie 90% wartości, a ona 10%. Lepiej to wpisać na umowie kupna-sprzedaży czyli podział procentowy i kwotowy? Czy później dodać przy rejestracji współwłaściciela, ale to chyba nie można już tego tak podzielić? Tylko ona będzie jeździć autem. Czy podatek PCC 2% płacimy według udziałów czy to jest przypisane do umowy i wystarczy, że jedna osoba go opłaci w całości?

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Należy wpisać na umowie podział w własności pojazdu. Zarówno właściciel jak i współwłaściciel powinien zapłacić podatek od swojej części pojazdu.

  • Emil
    - -

    Dziękuję, a jeśli na umowie kupna-sprzedaży po prostu będzie właściciel i współwłaściciel bez żadnego podziału kwotowego, oznacza to udział w aucie będzie po 50%?

    • Przemysław Tryfon
      - -

      W takiej sytuacji udział własności będzie równy w przypadku obu właścicieli.

Więcej artykułów i porad
Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Kupiłeś lstrong>Wniosek rejestracji pojazdu powinieneś złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, właściwą instytucją będzie urząd miasta. Odpowiedz na kilkaub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć […]

więcej