Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

4.9/5 - (Ocen: 10)

Z czego wynikają różnice w cenie OC, co wpływa na wysokość składki? Ile zapłacisz w zależności od zakresu ubezpieczenia i czy warto decydować się na opcje dodatkowe? Rynek jest pełen propozycji – sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

W ostatnich latach ceny ubezpieczenia pojazdu rosną. W styczniu 2018 roku średnia cena za OC wynosiła 1032 zł, a rok wcześniej było to 1027 zł. (podwyżka 0,4% rok do roku). To jednak nie koniec zmian. Według najnowszych uchwał Sądu Najwyższego, rodziny opiekujące się osobami w stanie terminalnym i wegetatywnym po wypadkach, będą miały możliwość uzyskania zadośćuczynienia – prowokuje to dodatkowe koszty dla branży ubezpieczeniowej więc tym samym konieczność podniesienia stawek.

CIEKAWOSTKA

Według szacunków wypłaty zadośćuczynień dla osób poszkodowanych w wypadkach mogą prowokować 3,3 mld zł dodatkowych kosztów dla branży ubezpieczeniowej.

Ubezpieczyciele mają więc teraz wybór

– albo podnosić systematycznie ceny ubezpieczeń OC
– lub utrzymać ceny teraz a za kilka lat gwałtownie podnieść stawki – nawet do 70-100%

Koszty ubezpieczenia samochodu

Jak więc wybrać najlepszą ofertę i co brać pod uwagę kupując OC i AC.

Po pierwsze sprawdź ceny u różnych ubezpieczycieli.

Po drugie przemyśl czego potrzebujesz – czy wystarczy Ci jedynie OC, a może również AC albo pakiet z NNW i Assistance. W kalkulatorze ubezpieczeń, po wypełnieniu podstawowych danych, zobaczysz najciekawsze oferty.

Sprawdź ceny OC i AC

Po trzecie dokładnie zapoznaj się z zakresem polis oraz wysokością ich składek. To ważne, ponieważ oprócz kosztów istotny jest zakres ubezpieczenia/polisy. Dzięki temu jeszcze przed ostatecznym zawarciem umowy, wiesz za co płacisz i na co możesz liczyć.

ile kosztuje ubezpieczenie

Jak różnią się ceny – przeliczyliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie dwóch przykładowych pojazdów (ceny wg stawek z listopada 2018r.)

Toyota Corolla z 2006 roku z przebiegiem około 100 tys. km.

Toyota Corolla 1.6 VVT-iCena ubezpieczenia
OC1206 zł
OC + AC1492 zł
OC+AC+ASISSTANCE+NNW2687 zł

Ford Focus z 2008 roku, wyposażony w silnik 1.8 FlexiFuel.

Ford Focus 1.8 FlexiFuelCena ubezpieczenia
OC3521 zł
OC + AC4914 zł
OC+AC+ASISSTANCE+NNW5102 zł

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Dylematy pojawiają się w sytuacji, gdy chcesz wykupić choćby Autocasco. Ubezpieczalnie mają różne opcje i zakresy ofert. Dla przykładu niektóre firmy ubezpieczeniowe mają trzy typy ubezpieczeń AC. Są one zależne m.in. od wieku pojazdu (limit do 15 lat). Dodatkowo ich zakresy nie są takie same – chociażby gwarantowana suma ubezpieczenia czy wyliczanie wartości auta przy szkodzie całkowitej (niekiedy określana z dokładnością co do konkretnego dnia).

UWAŻAJ

Wiele firm dla aut powyżej 8 roku życia nie zapewnia gwarantowanej sumy ubezpieczenia.

Przy wyborze polisy należy również zwrócić uwagę na takie aspekty m.in., jak:

 • holowanie pojazdu w kraju i zagranicą (jaki jest limit kilometrów),
 • czy w umowie zawarty jest wkład własny,
 • czy w razie braku paliwa albo zepsutego koła możemy liczyć na darmową pomoc,
 • czy w razie awarii lub serwisu wliczony jest samochód zastępczy,
 • czy w razie szkody rzeczoznawca wykonujący oględzin będzie robił kosztorys po cenach części nowych czy używanych,
 • ubezpieczenie zniżek wypracowanych przez ubezpieczającego.

PAMIĘTAJ!

Wiele firm ubezpieczeniowych nie ma też w standardzie ubezpieczenia szyb albo kół – sprawdź to jeżeli zależy Ci na takiej ochronie.

Wbrew pozorom zarówno szyby jak i koła są najbardziej narażone na uszkodzenie. W polskich warunkach drogowych nietrudno o dziurę, na której możesz przebić oponę i wygiąć felgę, albo o kamień który wylatując spod kół auta poprzedzającego, stłucze Ci szybę czołową. W sytuacji, gdy nie masz dodatkowego ubezpieczenia musisz pokryć koszty z głównego AC, a tym samym stracisz zniżki, bo jest to szkoda komunikacyjna. Dlatego warto się zastanowić nad wykupieniem dodatkowej ochrony tych elementów.

ile kosztuje ubezpieczenie

Co nam daje Autocasco?

Najważniejsze jest to, że Autocasco pozwoli Ci na bezgotówkową naprawę auta. Poza tym gwarantuje pokrycie kosztów naprawy bądź odszkodowanie w takich sytuacjach jak:

 • drobne uszkodzenia (np.: stłuczki, wandalizm),
 • szkoda całkowita (np.: utrata samochodu w wyniku pożaru, działania sił natury, kasacji po wypadku),
 • utrata pojazdu wskutek kradzieży.

Pozwala też skorzystać z samochodu zastępczego w razie awarii albo naprawy.

W wielu przypadkach wybierając pakiet ubezpieczeniowy wraz z OC i AC otrzymasz NNW. Jest to dobrowolne ubezpieczenie obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków, których skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu.

CZY WIESZ, ŻE..?

Przy ubezpieczeniu NNW, ochroną ubezpieczeniową objęty jest zarówno kierowca, jak i pasażerowie pojazdu.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odstąpić od wypłacenia odszkodowania?
– w przypadku, gdy doszło do wypadku, ale kierujący pojazdem był pod wpływem środków odurzających, alkoholu;
– kiedy kierujący nie posiadał ważnego prawa jazdy;
– kiedy udowodnione zostanie, że kierujący pojazdem z premedytacją spowodował szkodę komunikacyjną;
– nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta również wtedy, gdy w stacyjce zostały kluczyki i dokumenty oraz gdy auto nie miało ważnych badań technicznych.

Czy ubezpieczać dodatkowe wyposażenie?

Nie chodzi tylko o szyby czy opony o których pisaliśmy wyżej – coraz częściej ubezpieczeniem możesz objąć sprzęt, foteliki, rowery, narty czy snowboard przewożone w pojeździe.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Istnieje możliwość ubezpieczenia ich nie tylko od kradzieży, ale również od zniszczenia. Nie wozimy na co dzień bagażnika dachowego czy uchwytów do sprzętu dlatego nie trudno o nich zapomnieć i zahaczyć nimi podczas wjeżdżania np. do niskich garaży podziemnych. Często też zniszczeniu ulegają rowery montowane na dedykowanym bagażniku, montowanym na haku holowniczym –  które najczęściej cierpią podczas kolizji. Z tego względu rozważenie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia nie wydaje się być takim złym rozwiązaniem.

ile kosztuje ubezpieczenie

Jakie dane do ubezpieczenia samochodu?

Podczas korzystania z kalkulatora ubezpieczeń musisz znać kilka niezbędnych danych. Wśród nich można wymienić:

 • numer rejestracyjny,
 • markę,
 • rok produkcji,
 • model,
 • rodzaj paliwa,
 • wersję silnikową,
 • liczbę miejsc,
 • datę pierwszej rejestracji.

W kolejnym kroku będziesz musiał uzupełnić dane właściciela oraz wybrać zakres ubezpieczenia samochodu. Na tej podstawie dobierane są oferty ubezpieczeń komunikacyjnych.

Korzystanie z kalkulatorów ubezpieczeniowych podczas poszukiwań idealnego ubezpieczenia, znacząco ułatwia życie. W końcu w jednym miejscu dostajesz wszystkie oferty i szybko możesz porównać je z kilkoma ubezpieczycielami. Pozwala to na zdecydowanie większą transparentność niż porównanie każdej z nich osobno.

Porównaj oferty

Wybierając polisę ubezpieczeniową nie kieruj się jedynie ceną. Choć jest to jeden z istotniejszych czynników – dobrze przemyśl czego potrzebujesz i dobierz rozwiązanie do swojej sytuacji. Zwróć uwagę m.in.:
– na jakich częściach wykonywany jest kosztorys przy ubezpieczeniu AC – czy zadawala Cię wycena po częściach używanych,
– czy Assistance działa poza granicami państwa – jeżeli często wyjeżdżasz za granicę
– oraz np. jaki jest limit kilometrów holowania – i czy przy Twoich podróżach spełni to zadanie.

Są to istotne informacje, które sprawdzone zawczasu mogą oszczędzić wielu problemów.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

Jak ubezpieczyć pojazd zakupiony za granicą?

5/5 – (Ocen: 4) Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Świetnie – teraz tylko dopełnij wszystkich formalności dotyczących jego rejestracji, a będziesz mógł swobodnie poruszać się nim po polskich drogach. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu – zarówno o OC na […]

więcej
Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

5/5 – (Ocen: 3) Wysokość wypłaconego odszkodowania z OC lub AC w dużej mierze zależy od tego, czy szkoda została zakwalifikowana jako częściowa czy całkowita. To właśnie druga z tych możliwości budzi sporo wątpliwości, gdyż może kosztować ubezpieczyciela […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

5/5 – (Ocen: 7) Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca […]

więcej
Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

Wyjaśniamy, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4. Kontakt z ubezpieczycielem – krok po kroku

1/5 – (Ocen: 2) Jesteś ubezpieczony w Link4 i właśnie doznałeś szkody? A może po prostu chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces zgłaszania wypadków oraz innych nieprzyjemnych sytuacji? Wyjaśniamy, krok po kroku, jak wygląda zgłaszanie szkody w Link4! […]

więcej