Przerwa w ubezpieczeniu – wpływ na wysokość zniżek

Przerwa w ubezpieczeniu – wpływ na wysokość zniżek

4.9/5 - (Ocen: 15)

Czy wiesz, że przerwa w ubezpieczeniu komunikacyjnym może wpłynąć na wysokość Twojej składki OC? Przerwa w ubezpieczeniu OC jest zawsze sprawdzana przez ubezpieczyciela, więc każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy taka może zaistnieć. Leży to w interesie właściciela auta, gdyż traci się wtedy istotne benefity finansowe. Zobacz, dlaczego ciągłość historii ubezpieczeniowej jest tak ważna i po jakim czasie przepadają zniżki OC! Można tego jednak bardzo łatwo uniknąć, jeśli tylko się wie, na co zwrócić uwagę!

Sama przerwa w ubezpieczeniu może wyniknąć z kilku przyczyn. Tym, o czym trzeba powiedzieć na samym początku, jest fakt, że w Polsce istnieje bezwzględny obowiązek posiadania obowiązkowej polisy OC na samochód. Każdy kierowca musi brać to pod uwagę i obligatoryjnie wykupować kolejne polisy, gdy poprzednie się kończą. Częściowo prawo zostało tak zaprojektowane, że trudno jest uniknąć posiadania polisy OC, a co najwyżej może ona być nieopłacona. Jednak w niektórych sytuacjach może ona po prostu przestać obowiązywać, a wtedy właściciel auta naraża się na bardzo wysokie grzywny.

Istotną informacją jest to, że kary administracyjne nakładane przez UFG grożą nawet wtedy, gdy kierowca nie użytkuje samochodu. Jest to newralgiczna informacja dla osób, które chcą oszczędzić na ubezpieczeniu i z tego powodu nie wykupują polisy. W świetle przepisów jest to niedopuszczalne, gdyż każde zarejestrowane auto musi mieć ubezpieczenie OC. Odpowiedzią na pytanie, czy może być przerwa w ubezpieczeniu OC, jest więc to, że zdecydowanie nie jest to możliwe. Wyjątkiem są jedynie auta zabytkowe zarejestrowane na żółte tablice lub pojazdy wolnobieżne i niektóre rodzaje pojazdów, do których nie zaliczają się jednak samochodu osobowe, czy dostawcze.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli znaleźć ciekawe oferty ubezpieczeń OC, a także innych polis, a w tym nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jeśli masz już auto, na Kioskpolis.pl znajdziesz ubezpieczenie OC, a także ubezpieczenie AC i ubezpieczenie NNW samochodu. Znajdują się tu porównania różnych ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych, więc każdy z łatwością znajdzie produkt odpowiadający jego potrzebom. Można w ten sposób w kilka minut znaleźć możliwie najtańsze ubezpieczenia.  Są tu dostępne także liczne porównania pakietów zawierających pakiet Assistance.

Co może zakończyć ciągłość ubezpieczenia OC?

Do przerwy w OC może dojść w następstwie następujących sytuacji:

  • gdy nie zapłacisz jednej z rat polisy ubezpieczeniowej,

  • gdy kupisz nowy samochód i korzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, jednak przegapisz termin zakończenia polisy. Choć tradycyjne ubezpieczenia automatycznie się przedłużają, nie obejmuje to polis od zbywcy pojazdu,

  • gdy celowo przestaniesz wykupować OC, np. z powodu nieużytkowania samochodu,

  • gdy sprzedasz samochód i nie kupisz żadnego nowego – nie masz więc auta, które mógłbyś ubezpieczyć.

Jak widać, przerwa w ubezpieczeniu może pojawić się z kilku powodów. Niektóre wynikają z celowego działania kierowcy, podczas gdy inne są związane z przypadkowym zaniechaniem wynikającym z roztargnienia. Niezależnie od przyczyny, kara za brak OC jest bardzo wysoka.

Jeśli kierowca nie zapłacił raty za ubezpieczenie, często nie stanowi to jeszcze powodu do paniki. Najlepiej od razu udać się do swojego agenta ubezpieczeniowego i przedstawić mu sytuację. Jeśli już posiada się ubezpieczenie w danej firmie, to zazwyczaj ubezpieczenie jest automatycznie przedłużane, a jedyne co czeka kierowcę, to po prostu rozliczenie się ze swoim ubezpieczycielem. Jeśli zaś kupiło się nowy samochód i jeździło na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela, sprawa się nieco komplikuje.

Najpierw zaleca się sprawdzenie samochodu przed kupnem, a w tym dokładne zweryfikowanie, do kiedy obowiązuje polisa OC. Następnie trzeba wykonać przepisanie ubezpieczenia OC, jednak warto od razu poszukać nowego ubezpieczyciela, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia. Nabywając auto, trzeba też pamiętać, że dany ubezpieczyciel może stosować swoją politykę cenową, taką jak zwyżka ubezpieczenia za wiek. Jeśli tak jest, wystarczy na Kioskpolis.pl porównać taką ofertę z konkurencyjnymi polisami, które często będą nawet kilkadziesiąt procent tańsze.

UWAGA

Przerwanie ciągłości historii ubezpieczeniowej jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy jest to spowodowane tym, że akurat nie posiadasz żadnego pojazdu. Jeśli jednak jesteś właścicielem auta i nie wykupujesz obowiązkowego OC, czeka Cię sroga kara. Wysokość grzywny na rzecz UFG w 2018 roku wynosiła aż 4200 zł.

kiedy przepadają zniżki OC

Przerwa w ubezpieczeniu samochodu – jak daleko sprawdzają ubezpieczyciele?

Jak już wspomnieliśmy, ciągłość ubezpieczenia to naprawdę ważny czynnik dla towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego też przed zaproponowaniem Ci konkretnej oferty na pewno to sprawdzą. Jak daleko sięgają ich badania? Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa – oto jak prezentują się orientacyjne wyniki:

UbezpieczycielSprawdzana historia ubezpieczeniowa
Benefia10 lat
You Can Drive5 lat
Aviva7 lat
Proama6 lat
Allianz Direct4 lata
Link46 lat
AXA10 lat
MTU5 lat
Generali6 lat++++

Kierowcy szukający taniego ubezpieczenia muszą pamiętać, że każde z towarzystw ma wypracowane swoje procedury i posiada własną politykę cenową. Dlatego też zniżki OC i przerwa w ubezpieczeniu mogą bardzo różnie wpływać na cenę polisy. Powyższa tabela pokazuje, że okres brany pod uwagę istotnie się różni, więc najlepszym rozwiązaniem dla kierowcy jest poszukanie optymalnej oferty, zanim jeszcze aktualna polisa OC wygaśnie. Porównując wszystkie oferty dostępne na rynku, dzięki porównywarce można znaleźć polisy o wiele tańsze z tego względu, że dany ubezpieczyciel nie nakłada dodatkowych zwyżek na daną grupę klientów.

Porównanie wielu ofert trwa tu jedynie kilka chwil, a jednocześnie można sprawdzić aktualne oferty dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, a w tym pakietów zawierających Assistance, czy NNW samochodu. Można też łatwo sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia, które są dla kierowcy kluczową częścią umowy, z którą powinien się zapoznać. Dotyczy to szczególnie polis nieobowiązkowych. Przerwa w ubezpieczeniu AC i zniżki także są ze sobą skorelowane. W tej kwestii jednak także każde towarzystwo podchodzi do kalkulacji składki nieco inaczej. Najlepiej każdorazowo przed zakupem polisy porównać wiele ofert i wybrać tę najlepszą.

Nie warto bać się zmiany obecnego właściciela, gdyż na bardzo konkurencyjnym rynku towarzystwa ubezpieczeniowe co rok starają się uatrakcyjniać swoje oferty i często można w ten sposób sporo zaoszczędzić, zwłaszcza gdy kupuje się całe pakiety ubezpieczeń.

Przerwa w OC a zniżki – jaka może być przerwa w ubezpieczeniu OC?

Interesując się tematem ciągłości historii ubezpieczeniowej, zapewne chcesz zadać jedno pytanie: kiedy przepadają zniżki OC? Niestety odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna, gdyż każde towarzystwo ubezpieczeniowe rządzi się własnymi prawami. Za najkrótszy okres przerwy, po którym nie grozi Ci utrata wcześniej wypracowanych zniżek, można uznać 2 lata. Nie jest też powiedziane, że po upływie tego czasu tracisz od razu wszystkie zniżki. Zdecydowana większość towarzystw zastosuje po prostu ich obniżenie – od 10 do 30%. Z reszty posiadanych zniżek będziesz mógł jednak swobodnie korzystać. Wszystkie dłuższe przerwy w opłacaniu OC powinieneś omówić indywidualnie ze swoim ubezpieczycielem, aby ustalić, jak wygląda sytuacja w Twoim przypadku.

przerwa w ubezpieczeniu samochodu – na co uważać?

Porównaj oferty

Utrata zniżek z powodu przerwy w ubezpieczeniu OC samochodu może być dość uciążliwa dla portfela, jednak można ją nieco złagodzić. Pamiętaj o tym, że posiadanie zniżek nie zawsze równa się korzystnej ofercie ubezpieczeniowej. Zawsze warto więc skorzystać z kalkulatora OC i zobaczyć, jak prezentują się wszystkie oferty – być może znajdziesz wśród nich dobre OC dla swojego auta. Zobacz też, jak sprytnie obniżyć stawkę OC – oto 10 naszych sposobów: Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC.

Jak uniknąć kary za przerwę w ubezpieczeniu OC?

Bardzo częstym pytaniem jest to, ile kosztuje przerwa w ubezpieczeniu OC, a także, czy można uniknąć kary za przerwę w ubezpieczeniu. Niestety brak opłaconego OC za zaledwie 3 dni wiąże się z karą na kwotę przekraczającą tysiąc złotych. Istnieje jednak możliwość, by UFG odstąpiło od egzekwowania kary, umorzyło ją częściowo lub rozłożyło na raty. Najwyższa wysokość kary to nawet kilka tysięcy złotych, więc wiele osób ma problem z jej zapłaceniem. Jeśli chce się postarać o jej umorzenie, można wysłać wniosek z taką prośbą i uargumentować ją na przykład trudną sytuacją finansową. Oczywiście wszelkie zaległości związane ze składkami OC muszą być już uregulowane, jeśli liczy się na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jednym z argumentów jest także, to że w wyniku problemów z płynnością finansową po prostu spóźniło się z zapłaceniem.

Argumentując brak zapłacenia za OC ciężką sytuacją finansową, trzeba jednak to uzasadnić. Najlepiej będzie wysłać dokumenty poświadczające o niskich dochodach lub udowadniające, że straciło się płynność finansową na przykład w wyniku utracenia pracy. Jeśli jednocześnie ma się na utrzymaniu inne osoby, a w tym dzieci, UFG często pozytywnie przychyla się do wniosku o umorzenie lub zmniejszenie wymiary kary.  Im więcej wiarygodnych dokumentów się wyśle, tym lepiej i większa szansa na pozytywne zakończenie sprawy.

W powyższych sytuacjach jest szansa, że kara zostanie umorzona lub przynajmniej obniżona. Standardową sytuacją jest zaś to, że UFG pozwala spłacać karę w ratach, jeśli złoży się odpowiedni wniosek. Wszystkie dane do kontaktu w tym celu znajdują się na stronie internetowej UFG. 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

Zakup polisy online – jakich dokumentów potrzebujesz, aby go dokonać?

5/5 – (Ocen: 1) Współcześnie zakup obowiązkowego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się ze spotkaniem w oddziale wybranego towarzystwa. Całą procedurę da się załatwić bez wychodzenia z domu, nawet w kilkanaście minut. Jak należy się do niej przygotować? […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

5/5 – (Ocen: 1) Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, […]

więcej
Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

5/5 – (Ocen: 6) Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, ale nie masz Zielonej Karty, polskie OC może nie wystarczyć. Szczególnie przy wyjazdach na wschód konieczne może okazać się ubezpieczenie graniczne. Wyjaśniamy co to takiego! W większości przypadków […]

więcej
Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

5/5 – (Ocen: 2) Każdy samochód, który ma prawo do poruszania się po polskich drogach, musi mieć ubezpieczenie OC, co sprawia, że przy zakupie używanego auta, warto sprawdzić, co jest to komisowe OC. Wiele komisów, a nawet pośredników […]

więcej