Kara za brak OC w 2020 roku- dowiedz się ile wyniesie!

Kara za brak OC w 2020 roku- dowiedz się ile wyniesie!

5/5 - (Ocen: 1)

Rok 2020 będzie się rozpoczynać pod znakiem wielu zmian w kodeksie drogowym, jak i obowiązków, które będą nakładane na kierowców i właścicieli samochodów. Jedną z wielu poruszonych kwestii jest kara za brak OC w 2020. Kara za brak OC ma dyscyplinować kierowców do terminowego kupowania polis. Czy będą one na tyle dotkliwe, że Polacy będą dokładniej pilnować terminów odnowienia polisy? Sprawdźmy to!

Mandat za brak OC w poprzednich latach

Zanim przejdziemy do informacji, jaka kara za brak OC w 2020 roku będzie funkcjonować, warto przybliżyć sposób jej naliczania. Każdego roku się on zmienia – ma na to wpływ zmiana z ustalaniem płacy minimalnej na dany rok kalendarzowy przez Prezesa Rady Ministrów. W 2019 roku wynosiła ona 2250 zł brutto, w 2020 roku czeka nas znaczna podwyżka – do 2600 zł brutto przy pełnoetatowej pracy. To oznacza, że UFG karę za brak OC podniesie nawet o 700 złotych! Kara za brak OC jest więc dość dotkliwa, a i tak każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał ją zapłacić. O wiele lepiej jest więc terminowo kupić polisę OC. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli znaleźć tanie ubezpieczenie, które będzie spełniało potrzeby kierowców. Można tu znaleźć porównania produktów bardzo wielu towarzystw ubezpieczeniowych, a w tym ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, a nawet dodatkowe ubezpieczenia, takie jak Assistance, czy ubezpieczenie NNW samochodu. To, jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC, powinno mobilizować kierowców do znajdowania ciekawych ofert na czas. Z Kioskpolis.pl potrwa to jedynie kilka minut.

Aktualne wysokości kar znajdziesz tutaj: Kary za brak OC w 2021

Kara za brak OC w 2020 – jak naliczane są opłaty?

Wiele osób się zastanawia, w jaki sposób są naliczane kary za brak ubezpieczenia samochodu. Nie każdy jest świadomy faktu, że są one tak dotkliwe i lepiej pilnować ubezpieczenia OC oraz terminowo je opłacać. Nawet jeżeli się nie korzysta z auta i stoi one na parkingu, obowiązek w Polsce zakłada, że ciągłość polisy powinna zostać zachowana. Oznacza to, że nic nie zaoszczędzimy, kupując ją po miesiącu czy rezygnując z niej na rok, ponieważ np. jesteśmy na emigracji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny upomni się o swoją należność z wysokim mandatem, który kilkakrotnie może przekroczyć wartość samej polisy. Kara za brak ważnego OC jest nie do uniknięcia. Jeśli UFG będzie miał problemy z jej ściągnięciem, gdyż właściciel pojazdu będzie tego unikał, może nawet dość do egzekucji długu przez komornika, co jest kompletnie nieopłacalne dla osoby obciążonej mandatem.

Polski banknot w portfelu

W jakiej wysokości? Kara za brak OC w 2020 to 2-krotność pensji minimalnej! Łatwo więc policzyć, że w 2019 roku wynosi 4500 złotych, natomiast od nowego roku podskoczy do 5200 złotych. Różnica wynosi tyle, co najtańsze OC, jakie można kupić w firmie ubezpieczeniowej. Jak widać, lepiej pilnować tych terminów. W nieco gorszej sytuacji będą właściciele pojazdów ciężarowych. Maksymalny wymiar kary w przypadku takich pojazdów wynosi 3-krotność pensji minimalnej! Najniższa grzywna będzie obowiązywać właścicieli skuterów i motocykli (około 1/3 pensji minimalnej).

Czy zawsze będzie obowiązywać najwyższy wymiar dla mandatu za brak OC?

UFG może, choć nie musi nakładać najwyższy wymiar kary. Ustalone są zasady naliczania mandatów w przypadku braku polisy. Wyglądają one następująco:

  • 20% najwyższego wymiaru w przypadku przerwy w ubezpieczeniu do 3 dni,
  • 50% najwyższego wymiaru w przypadku przerwy w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni,
  • 100% wymiaru kary w przypadku przerwy wynoszącej więcej jak 2 tygodnie.

Zawsze można jednak się odwołać i złożyć wniosek z prośbą o anulowanie kary. Trzeba jednak mieć do tego solidną podstawę. W razie czego należność można uregulować w ratach.

Kara za brak OC przyczepka

To, jaka jest kara za brak OC przez kilka lat, lub kilka dni jest zależne nie tylko od okresu trwania takiej sytuacji, ale także rodzaju pojazdu. Poniżej znajduje się zestawienie, jak to wygląda:

do 3 dni od 4 do 14 dni powyżej 2 tygodni
SAMOCHODY OSOBOWE 2019 rok           900,00 zł              2 250,00 zł          4 500,00 zł
2020 rok        1 040,00 zł              2 600,00 zł          5 200,00 zł
SAMOCHODY CIĘŻAROWE 2019 rok        1 350,00 zł              3 375,00 zł          6 750,00 zł
2020 rok        1 560,00 zł              3 900,00 zł          7 800,00 zł
SKUTERY / MOTORY 2019 rok           150,00 zł                  375,00 zł              750,00 zł
2020 rok           170,00 zł                  430,00 zł              860,00 zł

Kara za brak OC w 2020 – co jeśli nie zapłacimy?

Auto ze skarbonką

Kierowcy często się zastanawiają czy jest możliwe szybkie zweryfikowanie braku polisy. Może to się odbyć na dwa sposoby – w momencie kontroli przez policję lub losowej weryfikacji przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który korzysta z ogólnopolskiej bazy. Czy w takim wypadku kara za brak OC zostanie od razu nałożona? Nie do końca. Początkowo właściciel pojazdu otrzyma list od UFG z prośbą o okazanie ważnego ubezpieczenia i ma na to dwa tygodnie. Może też poddać się dobrowolnej karze, która może (choć nie zawsze musi) wynosić mniej, niż maksymalny wymiar, każdorazowo UFG to ustala w liście.

Właściciel pojazdu może okazać ubezpieczenie obejmujące okres, w którym według UFG nie ma ciągłości bądź dokument potwierdzający sprzedaż pojazdu. Tylko takie działania mogą uchronić przed mandatem. Jeżeli ich nie dostarczy, bądź też zignoruje list, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpocznie procedurę egzekucyjną, a pismo trafia w ręce Urzędu Skarbowego, który zajmuje się odzyskaniem należności w postaci listu do pracodawcy, do właściciela samochodu lub ściągnie wierzytelność z mandatu ze zwrotu podatku dochodowego po rocznym rozliczeniu. Urząd Skarbowy w imieniu UFG może także zająć konto bankowe, aby odzyskać należności. Jednak są to już ekstremalne sytuacje i są wdrażane w przypadku braku współpracy.

Kara za brak OC – współwłaściciel

Jeśli pojazd należy do więcej niż jednej osoby, współwłaściciel także musi poczuwać się do obowiązku opłacania składek, nawet jeśli jest tylko częściowym właścicielem. Zniesienie współwłasności samochodu jest dość proste, więc jeśli ma się z tym problem lepiej zrealizować taką procedurę. Współwłasność często robi się ze względu na sytuację, taką jak zwyżka ubezpieczenia za wiek. Osoba stając się współwłaścicielem musi jednak pamiętać, że także bierze odpowiedzialność za pojazd i to nie tylko teoretycznie. W razie wątpliwości zawsze warto czytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Jak pilnować ciągłości ubezpieczenia?

Z powyższych informacji, bardzo łatwo jest dojść do wniosku, że lepiej jest pilnować ciągłości polis, a także ubezpieczenia AC. Może tego za nas pilnować towarzystwo ubezpieczeniowe, które odnowi umowę i wyśle stosowne dokumenty. Szukając jednak oszczędności i okazji, skorzystaj z naszego kalkulatora OC i znajdź nową, tańszą polisę! Kara za brak OC w 2020 może być dotkliwa.

Kara za brak OC – przedawnienie

Kara za brak OC przedawnia się po upływie trzech lat od momentu wykonania kontroli. Trzeba jednak pamiętać, że UFG zazwyczaj odzywa się dużo wcześniej i nakłada karę, którą w razie niezapłacenia zaczyna windykować.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Prawo zwyczajowe odnalazło miejsce w przepisach – korytarz życia

Prawo zwyczajowe odnalazło miejsce w przepisach – korytarz życia

Choć przepis ten obowiązuje już w wielu europejskich krajach to w Polsce wszedł w życie dopiero 6 grudnia 2019 roku. Jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Naturalnie sprawa dotyczy korytarza życia. Zobacz na czym polega i […]

więcej
Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

Kupowanie używanego auta było często zakupem wysokiego ryzyka. Nowy właściciel tak naprawdę musiał wierzyć na słowo, gdy sprzedawca gwarantował stan licznika. Nawet gdy po czasie odkrył, że dopuszczono się przekręcania licznika w samochodzie, niewiele mógł z tym zrobić. […]

więcej