Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

Jak zmniejszyć cenę ubezpieczenia samochodu – 10 sposobów na tańsze OC

4.3/5 - (Ocen: 6)

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zależy od wielu czynników – nie tylko od ubezpieczalni czy stanu Twojego samochodu, ale także tego, jak jeździsz. Możesz zatem sam zadbać o zniżki OC. Jak? Oto aż 10 sposobów!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Na szczęście nie ma jednej odpowiedzi. To, ile ostatecznie zapłacisz za OC (a nawet inne pakiety) zależy od wielu czynników. Jakich? Jeśli ubezpieczone auto ma być Twoją własnością koszty polisy są uwarunkowane:

  • Twoim wiekiem,

  • Twoim doświadczeniem jako kierowcy,

  • wiekiem, parametrami i stanem technicznym samochodu,

  • ilością lub brakiem szkód spowodowanych przez Ciebie w czasie jazdy,

  • miejscem zamieszkania,

  • Twoimi oczekiwaniami względem ubezpieczenia.

Zakres cenowy ubezpieczenia komunikacyjnego może być zatem bardzo szeroki. Za samo OC możesz zapłacić nawet tylko kilkaset (rocznie) albo aż parę tysięcy złotych.

Im jesteś młodszy, tym płacisz więcej – czy musi tak być?

Świeżo upieczeni kierowcy są najczęstszymi sprawcami wypadków – jeżdżą szybko i nieuważnie. To dlatego częściej występuje ryzyko wypadku czy chociaż stłuczki. Z tego powodu Towarzystwa Ubezpieczeniowe niechętnie obniżają młodym kierowcom koszty OC.

Sprawdź ceny OC i AC

1 sposób na zniżkę OC to współwłasność samochodu. Jeśli masz prawo jazdy od niedawna i właśnie stajesz się właścicielem samochodu, musisz spodziewać się, że ubezpieczenie OC nie będzie tanie. Zmieni się to jednak, jeśli namówisz doświadczonego kierowcę (który ma zniżki OC choćby z uwagi na bezszkodową jazdę) na wpisanie go jako współwłaściciela. W ten sposób ubezpieczenie jest znacznie tańsze, ponieważ liczy się doświadczenie drugiego kierowcy.

Jak wybierać ubezpieczenie i mieć zniżki OC

Zakup ubezpieczenia z pierwszego lepszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania nie jest dobrym pomysłem.

2 sposób na tanie OC samochodu, to sztuka wyboru. Jak zatem dowiedzieć się, które ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze również cenowo? Warto w tej kwestii nie tylko zasięgać języka wśród znajomych, ale także skorzystać z nowoczesnych porównywarek i kalkulatorów OC w internecie. Za pomocą takich aplikacji możesz łatwo przekonać się, jakie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma dla Ciebie najlepszą ofertę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

3 sposób na zniżki OC, to zakup ubezpieczeń w pakiecie. Jeśli wraz z ubezpieczeniem OC, wykupisz AC, NNW czy Assistance, możesz znacznie obniżyć cenę składki OC. Warto również zainteresować się łączeniem ubezpieczenia komunikacyjnego z innym, np. polisą na dom czy życie – tanie OC samochodu często właśnie kupisz w ten sposób.

4 sposób na zniżkę OC, to umiejętność targowania się. Nie zawsze najlepszym sposobem na dobry wybór ubezpieczenia jest czyhanie na promocje w internecie i samoobsługa – sprawdź różne opcje. Jeśli zaś nie ubezpieczasz auta pierwszy raz, udaj się do tego samego ubezpieczyciela i spytaj, jakie masz możliwości zniżki OC. Może okazać się, że firma doceni Twoją lojalność i zaoferuje Ci bardzo dobry, promocyjny pakiet.

Jakie jeszcze są sposoby na zniżki OC

sposób na tanie OC

Rodzina ma łatwiej!

Jeśli jesteś w małżeństwie zniżki partnera automatycznie liczą się do Twojego ubezpieczenia OC. Również posiadanie dzieci obniża koszty OC. Dlaczego? Osoby w małżeństwie i posiadające dzieci są uznawane za kierowców z mniejszym ryzykiem ubezpieczeniowym. To proste – mając rodzinę, jeździsz ostrożniej.

 

5 sposób na tanie OC samochodu dla młodych, to wpisanie jako współwłaściciela auta rodzica bez zniżek. W takiej sytuacji bowiem liczą się także zniżki współmałżonka wpisywanego rodzica, dzięki czemu wciąż możesz liczyć na tańsze ubezpieczenie samochodu. Innym plusem takiego rozwiązania jest to, że jeśli młody kierowca będzie mieć wypadek, zniżki stracą jedynie on i wpisany współmałżonek, a tanie OC samochodu drugiego rodzica wciąż będzie obowiązywało.

6 sposób na zniżki OC, to kupno mniejszego samochodu. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w dużej mierze zależy od tego, jak duży silnik posiada pojazd. Im ma większą pojemność, tym więcej zapłacisz za OC. Jeśli jesteś zatem początkującym kierowcą lub chcesz zaoszczędzić niezbyt dobrym pomysłem, będzie kupno sportowego czy terenowego samochodu.

Prawie 2 razy! O tyle może być droższe ubezpieczenie OC do samochodu o pojemności 3 l i więcej w porównaniu do pojazdu z silnikiem 1 l. Najbardziej poszkodowani w tej kwestii będą młodzi kierowcy. Dla porównania: średnia cena ubezpieczenia osoby w przedziale wiekowym 18-25 lat za samochód o pojemności silnika 1 l lub mniej wynosi około 1660 zł, a za 1.6-1.9, będzie wynosiła już 1890 zł. Za 3 l i więcej będzie musiał zapłacić już średnio 2560 zł. Różnica jest dość duża.

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu zależy również od mocy samochodu, jednak już nie w takim dużym stopniu, jak pojemność silnika.

Marka też ma znaczenie!

Najdroższych składek ubezpieczeniowych mogą spodziewać się kierowcy Audi i BMW.

7 sposób na zniżki OC, to wzięcie pod uwagę stażu prowadzenia innych pojazdów. Liczy się tu w szczególności doświadczenie z jednośladem – np. motorem, a także samochód służbowy czy firmowy. Jeśli ubiegasz się o tanie OC do samochodu, który właśnie kupujesz, możesz powołać się właśnie na lata, które spędziłeś za kółkiem pojazdów, których niekoniecznie byłeś właścicielem bądź nie zaliczają się one do tej samej kategorii. Wystarczy Ci zaświadczenie od pracodawcy oraz dowód na to, że jesteś lub byłeś posiadaczem ubezpieczonego jednośladu.

Co jeszcze ma wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Na tanie OC do samochodu może liczyć osoba, która ma średnio 35 lat, jeździ przynajmniej od 7 i przez przynajmniej 5 ostatnich lat nie spowodowała żadnej szkody na drodze. Na zniżki OC może też liczyć rodzic i osoba po ślubie, a także kierowca samochodu o stosunkowo małej pojemności silnika. Ale czy jest jeszcze coś, co możesz zrobić, aby móc liczyć na tanie OC samochodu?

zniżki oc – kupno ubezpieczenia

Sposób 9 na zniżki OC, to zmiana ubezpieczyciela. Jeśli jeździsz już kilka lat i wciąż odnawiasz ubezpieczenie w jednym i tym samym TU, ale nadal nie masz tańszego OC, warto sprawdzić inne opcje. Może okazać się, że inny ubezpieczyciel będzie miał dla Ciebie atrakcyjną ofertę taniego OC samochodu – możesz go znaleźć poprzez porównywarkę. Warto, co jakiś czas sprawdzać konkurencyjne Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Sposób 10 na tanie OC samochodu, to sposób płatności. Jeśli płacisz za swoje ubezpieczenie w ratach, może być ono droższe. Zatem na zniżki OC możesz liczyć, gdy płacisz co roku całą sumę naraz. Sprawdź też, jakie masz opcje innych płatności – np. za pomocą karty kredytowej.

Warto wiedzieć!

Najbardziej skutecznym, choć dalekosiężnym sposobem na tanie OC samochodu jest bezpieczna jazda. Uważając na drogach i jeżdżąc maksymalnie przepisowo i ostrożnie, w pewnym momencie opłaci Ci się to znacznymi zniżkami OC. Grunt, to zachować cierpliwość!

Więcej informacji o tym, od czego zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, znajdziesz jeszcze tutaj.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Jak kupić najtańszą polisę OC? 3 skuteczne porady

Polscy kierowcy będący właścicielami pojazdów są prawnie zobowiązani do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie to nie ma uśrednionej ceny, dlatego bywa dość kosztowne. Istnieją jednak sposoby na to, by mniej za nie płacić. Przedstawiamy 3 skuteczne porady, jak […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Co prawda, […]

więcej
Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej