Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

4.9/5 - (Ocen: 30)

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Przepisanie ubezpieczenia OC warto zrobić jak najszybciej. Szczegółowe informacje, jak szybko trzeba to zrobić, regulowane są przepisami prawa. Wszelkie ustalenia zawarte w umowie automatycznie przechodzą na nabywcę, jednak konieczne jest także przepisanie polisy OC. Dlaczego jest to takie ważne i jak to zrobić we właściwy sposób?

Przepisanie OC na nowego właściciela

Przepisanie OC na nowego właściciela jest niezbędne i należy to zrobić zaraz po zakupie nowego auta. Kierowcy muszą pamiętać, że jeśli zaniechają tego obowiązku, narażają się na surowe kary administracyjne. Jeśli zaś dojdzie do jakiejś kolizji, można mieć spore kłopoty z wyjaśnieniem sytuacji i uzyskaniem odszkodowania zgodnie ze standardowymi procedurami. Przepisanie OC na nowego właściciela nie jest trudne i skomplikowane, więc nie warto z tym zwlekać.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie ciekawej oferty nowego ubezpieczenia do zakupionego auta. Można tu znaleźć ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC, a także ubezpieczenie NNW samochodu i wiele innych produktów ubezpieczeniowych, a w tym Assistance.

Na przepisanie polisy OC na nabywcę masz 14 dni

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – dlaczego należy to zrobić?

Ubezpieczenie OC chroni właściciela auta przed finansowymi konsekwencjami szkód, które wyrządzi on osobom trzecim w czasie użytkowania samochodu. Polisa jest obowiązkowa i nie można się bez niej poruszać po drogach. Zgodnie z przepisami prawnymi podczas sprzedaży auta ubezpieczenie OC, wraz z wszystkimi prawami i obowiązkami z niego wynikającymi, przechodzi automatycznie na nabywcę.

Przepisanie OC z poprzedniego właściciela należy wykonać także, jeśli jest to darowizna samochodu. Ten sposób przekazania auta sporo zmienia jeśli chodzi na przykład o kwestie podatkowe, a w tym podatek PCC, jednak tak samo, jak w przypadku zwykłego kupienia auta, trzeba przerejestrować pojazd na nowego właściciela oraz przepisać polisę ubezpieczeniową.

Zniesienie współwłasności samochodu jest podobną sytuacją i należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, oraz dostosować się do przepisów z tym związanych.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

Do dopełnienia formalności konieczne jest jednak jeszcze zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została zakupiona polisa, i przepisanie OC na nowego właściciela. Jest to ważne przede wszystkim dla osoby sprzedającej auto, ponieważ w momencie, w którym polisa zostałaby przedłużona na kolejny okres, obowiązek jej opłacenia spoczywałby zarówno na obecnym posiadaczu samochodu, jak i na właścicielu ubezpieczenia OC.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli kupujesz samochód, nie musisz pozostawać przy polisie, która została Ci przekazana wraz z autem. Możesz z niej zrezygnować i zdecydować się na wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, musisz jednak wcześniej złożyć wypowiedzenie w poprzednim towarzystwie ubezpieczeniowym.

Przepisanie ubezpieczenia OC na nabywcę – jak to zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, OC danego samochodu przechodzi na jego nabywcę już w momencie kupienia auta. Obowiązek przepisania polisy OC na nowego właściciela leży po stronie sprzedającego i ma on 14 dni na dopełnienie wszelkich formalności. W tym celu musi przygotować wniosek o przepisanie ubezpieczenia OC i przekazać go do towarzystwa ubezpieczeniowego, które już następnie będzie się kontaktowało z nabywcą. Dzięki takiej informacji sprzedający nie musi się obawiać, że polisa zostanie automatycznie przedłużona po wygaśnięciu poprzedniej umowy. Cały proceder przepisania polisy OC jest nieskomplikowany, tym bardziej, że można skorzystać z gotowych wzorów.

Ile czasu na przepisanie OC ma nowy właściciel?

Sprawdź ceny OC i AC

Jeśli jesteś nabywcą, po Twojej stronie będzie leżał obowiązek podpisania wszelkich umów i dokumentów przygotowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe – będziesz więc musiał zgłosić się do siedziby firmy w ciągu dwóch tygodni. Bardzo ważne jest, aby w momencie przeniesienia ubezpieczenia OC przedstawić dokument umowy kupna-sprzedaży auta, na którym będzie widniała data jej zawarcia – dzięki temu będzie jasne, od kiedy za szkody wyrządzone samochodem odpowiada nabywca.

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – ile kosztuje?

Samo przepisanie OC na nowego właściciela jest bezpłatne. Jednak w takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do rekalkulacji składki. Ubezpieczyciel poprosi Cię o przedstawienie takich danych, jak wiek, okres posiadania prawa jazdy oraz wcześniejsze zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu będzie mógł określić, czy konieczna jest dopłata do aktualnie posiadanej polisy OC. Przepisanie polisy OC może wiązać się z koniecznością dopłacenia niewielkiej kwoty, lub relatywnie wysokiej – wszystko zależy od towarzystwa, w którym wykupiona jest aktualna polisa. Właściciel auta powinien pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma nieco inną politykę cenową, jeśli chodzi o ubezpieczenia OC i AC, więc warto sprawdzić co najmniej kilka ofert, zanim podpisze się nową umowę. Na Kioskpolis.pl można znaleźć porównania wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, a znalezienie najbardziej korzystnej oferty zajmuje tylko kilka minut. Ponadto można tu porównać, jakie będą różnice pomiędzy składkami u obecnego ubezpieczyciela, a składkami zaoferowanymi przez konkurencję.

Przepisanie OC po kupnie samochodu i decyzja o zmianie ubezpieczyciela zazwyczaj będzie najbardziej korzystna dla młodych kierowców, którzy muszą szukać ubezpieczycieli preferujących właśnie taką grupę docelową.

Dla nowego właściciela bardzo ważny jest również fakt, że ubezpieczenie OC nie zostanie automatycznie przedłużone w przypadku wygaśnięcia umowy! Musi zatem pamiętać, aby w odpowiednio wcześniejszym terminie zająć się podpisaniem nowych dokumentów bądź też wykupieniem polisy OC u nowego ubezpieczyciela.

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela jest proste

Przepisanie OC na nowego właściciela – jak znaleźć datę końca obowiązywania polisy?

Nabywca pojazdu ma prawo zażądać, aby zbywca dostarczył dokument potwierdzający posiadanie ważnej polisy OC. Możemy również sami to sprawdzić za pomocą baz UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) lub CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ubezpieczeniach OC, koniecznie zobacz inne nasze artykuły. Sprawdź np. poradnik: Zwrot z ubezpieczenia OC – w jakich sytuacjach możesz na nie liczyć.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Tomasz
  - -

  Witam mam takie pytanie kupiłem skuter z aktualnym oc ale sprzedawca wysłał mi oczy na zdjęciu na telefon i czy w takim przypadku jest szansa na przepisaniu jej na siebie

  • Iwona Sowuska
   - -

   Każdy właściciel pojazdu decydując się na jego sprzedaż, ma obowiązek przekazania nabywcy ubezpieczenia OC i zgłoszenia tego faktu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

5/5 – (Ocen: 8) Jesteś posiadaczem auta na gaz? Z pewnością zauważyłeś więc, że ceny OC, które proponują Ci ubezpieczyciele różnią się od propozycji składanych właścicielom samochodów na benzynę. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź, czym auta z instalacją LPG […]

więcej
Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Najtańsze OC na raty – ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

5/5 – (Ocen: 2) Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może dla części kierowców stanowić niebagatelny wydatek. Przykład stanowią właściciele samochodów o najniższych zarobkach, emeryci, renciści oraz studenci. Właśnie dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle udostępniają opcję ratalnej płatności za polisę OC. […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

5/5 – (Ocen: 1) Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, […]

więcej
Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

5/5 – (Ocen: 3) W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

więcej