Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

5/5 - (Ocen: 2)

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed transakcją. Naucz się postępować właściwie i wybierz samochód, z którego będziesz zadowolony.

Sprawdź samochód przed zakupem – jak to zrobić?

Kiedy już wytypujesz ofertę, która wydaje Ci się atrakcyjna i na którą chciałbyś się zdecydować, koniecznie sprawdź auto, prosząc aktualnego właściciela o numer VIN. Na jego podstawie możesz ustalić m.in. czy została opłacona akcyza, jeżeli samochód sprowadzono zza zagranicy. Takie sprawdzenie samochodu pozwoli na wstępie wykluczyć wszystkie egzemplarze, które w ogóle nie zasługują na uwagę klienta. Dzięki temu można wykluczyć większość aut, z którymi po zakupie będą kłopoty.

Jeśli już kupiło się auto, warto od razu poszukać atrakcyjnego ubezpieczenia OC, gdyż polisa poprzedniego właściciela może być nieopłacalna, jeśli zechce się już przedłużyć. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie wielu ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych i znalezienie najtańszej polisy z dużym zakresem ochrony. Można tu znaleźć porównania wielu różnych produktów ubezpieczeniowych, takich jak< ubezpieczenie OC, czy< ubezpieczenie AC .

Nabywając nowe auto, warto też kupić< ubezpieczenie NNW samochodu, które jest opłacalne, zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się je w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

<Sprawdź ceny OC i AC

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Ważniejszą informacją, jaką uzyskasz dzięki numerowi VIN, jest historia samochodu. Przekonasz się, czy pojazd brał udział w kolizji lub wypadku, a jeżeli tak, to w ilu. Skądinąd takie informacje powinien przekazać Ci sprzedający, ponieważ zatajenie faktycznego stanu technicznego samochodu jest niezgodne z prawem. Dotyczy to zarówno wypadków, jak i przekręcenia licznika, by samochód prezentował się atrakcyjniej. Jest to najłatwiejszy sposób, jak sprawdzić auto przed kupnem i na sprawdzenie przebiegu oraz danych samochodu. Jest to również sposób na to, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione.

sprawdź samochód przed zakupem

Warto byś wiedział, że zgodnie z art. 568 par. 6 Kodeksu Cywilnego, który brzmi: „Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił”, poprzedni właściciel nigdy nie przestaje być odpowiedzialny za usterki i wady auta, które przed Tobą ukrył.

JAK SPRAWDZIĆ FIRMĘ POŚREDNICZĄCĄ?

Korzystasz z oferty komisu? Poza sprawdzeniem samochodu zainteresuj się samą firmą pośredniczącą w transakcji. Dokonasz tego, przeglądając rejestr KRS. Jeżeli odkryjesz, że działa krótko, zachowaj ostrożność.

Historia pojazdu w ASO

Jeśli nie możemy się doszukać żadnych informacji dotyczących pojazdu w CEPiK-u i innych internetowych bazach danych, można zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi marki samochoduktóry zamierzamy kupić. W tym celu należy wybrać się do salonu i podać dane  samochodu (numer VIN). Znajdziemy tam:

 • daty wizyt serwisowych,
 • przebieg samochodu spisany z licznika podczas tych wizyt,
 • zdiagnozowane usterki,
 • sposób i części, którymi je naprawiono,
 • liczba właścicieli,
 • wymiany oleju, płynów, klocków hamulcowych itd.,
 • wersja wyposażenia,
 • fabryczny kod lakieru.

Należy jednak pamiętać, że w bazie ASO są zapisane jedynie zdarzenia zarejestrowane podczas wizyt w autoryzowanej stacji obsługi – nie dowiemy się z niej, czy auto było naprawiane w innych warsztatach samochodowych.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC?

Kolejny krok to sprawdzenie historii <ubezpieczenia samochodu, do której również powinieneś mieć wgląd jeszcze przed zakupem pojazdu. Po uzyskaniu od sprzedającego jednego z dwóch numerów: rejestracyjnego lub VIN, będziesz mógł szybko przejrzeć historię ubezpieczenia OC samochodu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje otrzymasz też osobiście lub przez telefon – jak Ci wygodnie.

Osoby nabywające nowy samochód muszą pamiętać, że< kara za brak OC jest bardzo wysoka. Dlatego też warto od razu po zakupie poszukać dobrego ubezpieczenia w niskiej cenie. Na Kioskpolis.pl z łatwością znajdzie się porównania najlepszych ofert, a w tym całe pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Można tu także od razu sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia i znaleźć dodatkowe produktu ubezpieczeniowe.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest zadłużone?

Podczas gdy poprzednia baza danych umożliwiała obejrzenie tylko ostatnich pięciu lat, obecnie masz wgląd w pełną historię ubezpieczenia pojazdu. Przekonasz się, czy aktualny właściciel rzeczywiście używał samochodu i jakie polisy wybierał. Zobaczysz wypadki i drobne szkody, w których uczestniczyło auto. Korzystanie z bazy do sprawdzania OC oraz autocasco jest bezpłatne.

<Przeczytaj, jak zrzec się ubezpieczenia OC, jeśli nie chcesz korzystać z tego po poprzednim właścicielu. Wylicz składkę w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, by zyskać liczne zniżki. Skorzystaj z naszego kalkulatora <ubezpieczeń komunikacyjnych.

jak sprawdzić historię ubezpieczenia oc online

Jak sprawdzić auto pod względem technicznym?

Na koniec prezentujemy Ci kilka wskazówek, jak sprawdzić samochód pod kątem technicznym. Jeśli masz możliwość, na oględziny pojazdu udaj się ze znajomym, który ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat stanu technicznego pojazdów. To, jak sprawdzić, czy auto miało szkodę, jest skomplikowanym zagadnieniem, gdyż na rynku jest wiele świetnie naprawionych aut. W większości przypadków można jednak poznać, czy właściciel auta twierdzący, że auto jest bezwypadkowe, jest szczery. To, co sprawdzić kupując samochód, często sprowadza się do kilku detali, które od razu wiele powiedzą o samochodzie i jego historii.

Zwracaj uwagę m.in. na te aspekty:

 • oświetlenie zewnętrzne – czy jest kompletne?
 • ślady uszkodzeń – czy występują? W jakich miejscach jest ich najwięcej? To może być informacja o rodzaju i rozległości szkody, w której uczestniczył pojazd,
 • dopasowanie elementów nadwozia – czy nie ma między nimi przerw?
 • ślady korozji – czy występują?
 • działanie drzwi – czy otwierają się łatwo?
 • stan komory silnika – czy nie są widoczne wycieki?
 • praca układu klimatyzacji – czy jest poprawna?

<Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, by po zakupie samochodu zarejestrować go w odpowiednim terminie i dopełnić wszelkich formalności. <Przekonaj się, jak przebiega rejestracja auta z zagranicy. Przygotuj się też na <wybranie nowej polisy OC, ponieważ stara nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, a ochrona musi być nieprzerwana.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Leasing na samochód – co powinieneś wiedzieć?

Szczególnie w firmach leasing samochodowy jest popularnym sposobem uzyskania możliwości korzystania z samochodów, czy maszyn. Pozwala to z jednej strony uzyskać niezbędny sprzęt, a z drugiej strony można ograniczyć konieczność inwestowania nadmiernie dużych środków finansowych w krótkim czasie. […]

więcej
Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Zauważyłeś odpryski na karoserii, ale nie masz pojęcia, jaki dokładnie odcień ma Twoje auto? A może chcesz kupić używany samochód i masz podejrzenia, że było malowane? Podczas przeglądu można uzyskać także informacje o fabrycznej, oryginalnej powłoce. Wyjaśniamy, jak […]

więcej
Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Sprowadzony samochód – jakie formalności Cię czekają?

Kupiłeś samochód za granicą? Dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić, by móc zarejestrować taki pojazd i legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku i jakie opłaty za sprowadzone auto będziesz musiał […]

więcej
Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Przekonaj się, jakie modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w 2018 roku. Zobacz ich zalety, by zrozumieć, dlaczego to właśnie one przodowały. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie aut z rynku wtórnego, żebyś zaspokoił ciekawość bądź zastanowił […]

więcej