Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

5/5 - (Ocen: 2)

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed transakcją. Naucz się postępować właściwie i wybierz samochód, z którego będziesz zadowolony.

Sprawdź samochód przed zakupem – jak to zrobić?

Kiedy już wytypujesz ofertę, która wydaje Ci się atrakcyjna i na którą chciałbyś się zdecydować, koniecznie sprawdź auto, prosząc aktualnego właściciela o numer VIN. Na jego podstawie możesz ustalić m.in. czy została opłacona akcyza, jeżeli samochód sprowadzono zza zagranicy. Takie sprawdzenie samochodu pozwoli na wstępie wykluczyć wszystkie egzemplarze, które w ogóle nie zasługują na uwagę klienta. Dzięki temu można wykluczyć większość aut, z którymi po zakupie będą kłopoty.

Jeśli już kupiło się auto, warto od razu poszukać atrakcyjnego ubezpieczenia OC, gdyż polisa poprzedniego właściciela może być nieopłacalna, jeśli zechce się już przedłużyć. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne porównanie wielu ofert dziesiątek towarzystw ubezpieczeniowych i znalezienie najtańszej polisy z dużym zakresem ochrony. Można tu znaleźć porównania wielu różnych produktów ubezpieczeniowych, takich jak< ubezpieczenie OC, czy< ubezpieczenie AC .

Nabywając nowe auto, warto też kupić< ubezpieczenie NNW samochodu, które jest opłacalne, zwłaszcza wtedy, gdy kupuje się je w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

<Sprawdź ceny OC i AC

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Ważniejszą informacją, jaką uzyskasz dzięki numerowi VIN, jest historia samochodu. Przekonasz się, czy pojazd brał udział w kolizji lub wypadku, a jeżeli tak, to w ilu. Skądinąd takie informacje powinien przekazać Ci sprzedający, ponieważ zatajenie faktycznego stanu technicznego samochodu jest niezgodne z prawem. Dotyczy to zarówno wypadków, jak i przekręcenia licznika, by samochód prezentował się atrakcyjniej. Jest to najłatwiejszy sposób, jak sprawdzić auto przed kupnem i na sprawdzenie przebiegu oraz danych samochodu. Jest to również sposób na to, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione.

sprawdź samochód przed zakupem

Warto byś wiedział, że zgodnie z art. 568 par. 6 Kodeksu Cywilnego, który brzmi: „Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił”, poprzedni właściciel nigdy nie przestaje być odpowiedzialny za usterki i wady auta, które przed Tobą ukrył.

JAK SPRAWDZIĆ FIRMĘ POŚREDNICZĄCĄ?

Korzystasz z oferty komisu? Poza sprawdzeniem samochodu zainteresuj się samą firmą pośredniczącą w transakcji. Dokonasz tego, przeglądając rejestr KRS. Jeżeli odkryjesz, że działa krótko, zachowaj ostrożność.

Historia pojazdu w ASO

Jeśli nie możemy się doszukać żadnych informacji dotyczących pojazdu w CEPiK-u i innych internetowych bazach danych, można zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi marki samochoduktóry zamierzamy kupić. W tym celu należy wybrać się do salonu i podać dane  samochodu (numer VIN). Znajdziemy tam:

  • daty wizyt serwisowych,
  • przebieg samochodu spisany z licznika podczas tych wizyt,
  • zdiagnozowane usterki,
  • sposób i części, którymi je naprawiono,
  • liczba właścicieli,
  • wymiany oleju, płynów, klocków hamulcowych itd.,
  • wersja wyposażenia,
  • fabryczny kod lakieru.

Należy jednak pamiętać, że w bazie ASO są zapisane jedynie zdarzenia zarejestrowane podczas wizyt w autoryzowanej stacji obsługi – nie dowiemy się z niej, czy auto było naprawiane w innych warsztatach samochodowych.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC?

Kolejny krok to sprawdzenie historii <ubezpieczenia samochodu, do której również powinieneś mieć wgląd jeszcze przed zakupem pojazdu. Po uzyskaniu od sprzedającego jednego z dwóch numerów: rejestracyjnego lub VIN, będziesz mógł szybko przejrzeć historię ubezpieczenia OC samochodu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje otrzymasz też osobiście lub przez telefon – jak Ci wygodnie.

Osoby nabywające nowy samochód muszą pamiętać, że< kara za brak OC jest bardzo wysoka. Dlatego też warto od razu po zakupie poszukać dobrego ubezpieczenia w niskiej cenie. Na Kioskpolis.pl z łatwością znajdzie się porównania najlepszych ofert, a w tym całe pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Można tu także od razu sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia i znaleźć dodatkowe produktu ubezpieczeniowe.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest zadłużone?

Podczas gdy poprzednia baza danych umożliwiała obejrzenie tylko ostatnich pięciu lat, obecnie masz wgląd w pełną historię ubezpieczenia pojazdu. Przekonasz się, czy aktualny właściciel rzeczywiście używał samochodu i jakie polisy wybierał. Zobaczysz wypadki i drobne szkody, w których uczestniczyło auto. Korzystanie z bazy do sprawdzania OC oraz autocasco jest bezpłatne.

<Przeczytaj, jak zrzec się ubezpieczenia OC, jeśli nie chcesz korzystać z tego po poprzednim właścicielu. Wylicz składkę w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, by zyskać liczne zniżki. Skorzystaj z naszego kalkulatora <ubezpieczeń komunikacyjnych.

jak sprawdzić historię ubezpieczenia oc online

Jak sprawdzić auto pod względem technicznym?

Na koniec prezentujemy Ci kilka wskazówek, jak sprawdzić samochód pod kątem technicznym. Jeśli masz możliwość, na oględziny pojazdu udaj się ze znajomym, który ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat stanu technicznego pojazdów. To, jak sprawdzić, czy auto miało szkodę, jest skomplikowanym zagadnieniem, gdyż na rynku jest wiele świetnie naprawionych aut. W większości przypadków można jednak poznać, czy właściciel auta twierdzący, że auto jest bezwypadkowe, jest szczery. To, co sprawdzić kupując samochód, często sprowadza się do kilku detali, które od razu wiele powiedzą o samochodzie i jego historii.

Zwracaj uwagę m.in. na te aspekty:

  • oświetlenie zewnętrzne – czy jest kompletne?
  • ślady uszkodzeń – czy występują? W jakich miejscach jest ich najwięcej? To może być informacja o rodzaju i rozległości szkody, w której uczestniczył pojazd,
  • dopasowanie elementów nadwozia – czy nie ma między nimi przerw?
  • ślady korozji – czy występują?
  • działanie drzwi – czy otwierają się łatwo?
  • stan komory silnika – czy nie są widoczne wycieki?
  • praca układu klimatyzacji – czy jest poprawna?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, by po zakupie samochodu zarejestrować go w odpowiednim terminie i dopełnić wszelkich formalności. <Przekonaj się, jak przebiega rejestracja auta z zagranicy. Przygotuj się też na <wybranie nowej polisy OC, ponieważ stara nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, a ochrona musi być nieprzerwana.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i jak obecnie wyglądają regulacje? […]

więcej
Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Jazda bez zapiętych pasów – jaka kara za nią grozi?

Chociaż zapięcie pasów jest absolutnie podstawową zasadą bezpieczeństwa podczas jazdy, wiele osób i tak ją ignoruje. Pośpiech, zapominalstwo czy pobłażliwość mogą doprowadzić do tragedii. Z tego względu tak skrajna nieodpowiedzialność jest surowo karana. Wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami wiąże […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej