Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed transakcją. Naucz się postępować właściwie i wybierz samochód, z którego będziesz zadowolony.

Sprawdź samochód przed zakupem – jak to zrobić?

Kiedy już wytypujesz ofertę, która wydaje Ci się atrakcyjna i na którą chciałbyś się zdecydować, koniecznie sprawdź auto, prosząc aktualnego właściciela o numer VIN. Na jego podstawie możesz ustalić m.in. czy została opłacona akcyza, jeżeli samochód sprowadzono zza zagranicy.

Sprawdź ceny OC i AC

Ważniejszą informacją, jaką uzyskasz dzięki numerowi VIN, jest historia samochodu. Przekonasz się, czy pojazd brał udział w kolizji lub wypadku, a jeżeli tak, to w ilu. Skądinąd takie informacje powinien przekazać Ci sprzedający, ponieważ zatajenie faktycznego stanu technicznego samochodu jest niezgodne z prawem. Dotyczy to zarówno wypadków, jak i przekręcenia licznika, by samochód prezentował się atrakcyjniej.

sprawdź samochód przed zakupem

Warto byś wiedział, że zgodnie z art. 568 par. 6 Kodeksu Cywilnego, który brzmi: „Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił”, poprzedni właściciel nigdy nie przestaje być odpowiedzialny za usterki i wady auta, które przed Tobą ukrył.

JAK SPRAWDZIĆ FIRMĘ POŚREDNICZĄCĄ?

Korzystasz z oferty komisu? Poza sprawdzeniem samochodu zainteresuj się samą firmą pośredniczącą w transakcji. Dokonasz tego, przeglądając rejestr KRS. Jeżeli odkryjesz, że działa krótko, zachowaj ostrożność.

Historia pojazdu w ASO

Jeśli nie możemy się doszukać żadnych informacji dotyczących pojazdu w CEPiK-u i innych internetowych bazach danych, można zwrócić się do Autoryzowanej Stacji Obsługi marki samochoduktóry zamierzamy kupić. W tym celu należy wybrać się do salonu i podać dane  samochodu (numer VIN). Znajdziemy tam:

 • daty wizyt serwisowych,
 • przebieg samochodu spisany z licznika podczas tych wizyt,
 • zdiagnozowane usterki,
 • sposób i części, którymi je naprawiono,
 • liczba właścicieli,
 • wymiany oleju, płynów, klocków hamulcowych itd.,
 • wersja wyposażenia,
 • fabryczny kod lakieru.

Należy jednak pamiętać, że w bazie ASO są zapisane jedynie zdarzenia zarejestrowane podczas wizyt w autoryzowanej stacji obsługi – nie dowiemy się z niej, czy auto było naprawiane w innych warsztatach samochodowych.

Jak sprawdzić historię ubezpieczenia OC?

Kolejny krok to sprawdzenie historii ubezpieczenia samochodu, do której również powinieneś mieć wgląd jeszcze przed zakupem pojazdu. Po uzyskaniu od sprzedającego jednego z dwóch numerów: rejestracyjnego lub VIN, będziesz mógł szybko przejrzeć historię ubezpieczenia OC samochodu na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Informacje otrzymasz też osobiście lub przez telefon – jak Ci wygodnie.

Podczas gdy poprzednia baza danych umożliwiała obejrzenie tylko ostatnich pięciu lat, obecnie masz wgląd w pełną historię ubezpieczenia pojazdu. Przekonasz się, czy aktualny właściciel rzeczywiście używał samochodu i jakie polisy wybierał. Zobaczysz wypadki i drobne szkody, w których uczestniczyło auto. Korzystanie z bazy do sprawdzania OC oraz autocasco jest bezpłatne.

Przeczytaj, jak zrzec się ubezpieczenia OC, jeśli nie chcesz korzystać z tego po poprzednim właścicielu. Wylicz składkę w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, by zyskać liczne zniżki. Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych.

jak sprawdzić historię ubezpieczenia oc online

Jak sprawdzić auto pod względem technicznym?

Na koniec prezentujemy Ci kilka wskazówek, jak sprawdzić samochód pod kątem technicznym. Jeśli masz możliwość, na oględziny pojazdu udaj się ze znajomym, który ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat stanu technicznego pojazdów.

Zwracaj uwagę m.in. na te aspekty:

 • oświetlenie zewnętrzne – czy jest kompletne?
 • ślady uszkodzeń – czy występują? W jakich miejscach jest ich najwięcej? To może być informacja o rodzaju i rozległości szkody, w której uczestniczył pojazd,
 • dopasowanie elementów nadwozia – czy nie ma między nimi przerw?
 • ślady korozji – czy występują?
 • działanie drzwi – czy otwierają się łatwo?
 • stan komory silnika – czy nie są widoczne wycieki?
 • praca układu klimatyzacji – czy jest poprawna?

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, by po zakupie samochodu zarejestrować go w odpowiednim terminie i dopełnić wszelkich formalności. Przekonaj się, jak przebiega rejestracja auta z zagranicy. Przygotuj się też na wybranie nowej polisy OC, ponieważ stara nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, a ochrona musi być nieprzerwana.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Zauważyłeś odpryski na karoserii, ale nie masz pojęcia, jaki dokładnie odcień ma Twoje auto? A może chcesz kupić używany samochód i masz podejrzenia, że było malowane? Podczas przeglądu można uzyskać także informacje o fabrycznej, oryginalnej powłoce. Wyjaśniamy, jak […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Chociaż kupno pojazdu z drugiej ręki często jest bardzo opłacalne, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie można w pełni ufać sprzedawcy – wielu kierowców zataja ważne szczegóły dotyczące przeszłości auta. Chcesz mieć pewność, co naprawdę kupujesz? […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej