Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest OWU oraz na które jego elementy powinno się zwracać szczególną uwagę!

Przebrnięcie przez długie pismo napisane specyficznym, urzędowym językiem, nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań. Niestety czasami jest to konieczne, by później nie musieć liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami wynikającymi z niewiedzy. Większość sporów z ubezpieczalniami wynika właśnie z powodu niedoczytania warunków przez klienta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas czytania OWU!

Co to jest OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)

OWU to skrót od „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”. Jest to dokument prawny, uwzględniający wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kupowanej polisy, czyli umowy ubezpieczeniowej, zawieranej między ubezpieczycielem a klientem. OWU powinno obejmować przede wszystkim:

 • definicje ważnych pojęć;
 • zasady zawarcia umowy ubezpieczenia;
 • zakres ubezpieczenia – jakie zdarzenia lub sytuacje gwarantują określone świadczenia;
 • obowiązki klienta i ubezpieczyciela;
 • zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania.

Firmy ubezpieczeniowe są zobligowane do udostępnienia takiego dokumentu swoim klientom. Zwykle znajdują się one na ich stronach, pod opisami ofert lub są wręczane w formie papierowej przez konsultanta.

Dlaczego należy czytać OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)

Większość konfliktów z ubezpieczalniami wynika właśnie z powodu nieprzeczytania lub niedostatecznie wnikliwego zapoznania się z dokumentem Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. W OWU można znaleźć tak ważne informacje, jak np. górna granica kosztów, jakie może pokryć Twoja polisa, a także kiedy można uznać, że zaistniała taka konieczność. Niezwykle ważne są więc też zasady przydzielania świadczeń oraz wyszczególnione sytuacje, w których ubezpieczalnia może tego odmówić – np. w przypadku polis samochodowych odszkodowanie nie przysługuje w momencie, gdy klient był pod wpływem alkoholu. Dokładne zapoznanie się z OWU pozwala uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Co więcej, wiele firm zamieszcza tam również szczegółowe instrukcje odnośnie tego, jak postępować w sytuacji zaistnienia szkody czy jak ją zgłosić itp. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie tego, jak czytać OWU:

1. Sprawdź zakres ochrony ubezpieczenia – zazwyczaj do zakupu polisy skłania Cię chęć zabezpieczenia się przed określonymi ryzykami (np. pożarem). Czytając OWU upewnij się, czy dana polisa rzeczywiście zapewni Ci wsparcie i ochronę finansową w przypadku losowych zdarzeń, których się obawiasz.

2. Sprawdź okres obowiązywania umowy – przy zakupie polisy jest szczególnie istotne pamiętać, na jaki okres decydujesz się wykupić nie tylko podstawowe ubezpieczenie, ale również dodatkowe pakiety – różne rozszerzenia mogą mieć różne okresy obowiązywania.

3. Sprawdź wysokość sumy ubezpieczenia oraz składki – zarówno dla całej sumy, jak i wysokości świadczeń dla konkretnych zdarzeń warto upewnić się również, jakie są warunki ich wypłaty. W tej części OWU powinny również znajdować się informacje dotyczące wysokości składki i częstotliwości jej opłacania.

4. Sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności

Istotną część zapisów w OWU stanowią również kwestie związane z formalnościami. Jeśli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, znajdziesz tam informacje, jakie dokumenty i w jakim terminie musisz przedstawić ubezpieczycielowi.

CIEKAWOSTKA

Około 10% Polaków w ogóle nie czyta zapisów umów, które podpisują, a nawet 1/3 z nas jedynie pobieżnie rzuca okiem – dla ubezpieczyciela jest to idealna sytuacja, dla ubezpieczonego już mniej.

Jak znaleźć i wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Uważne przeanalizowanie dokumentu OWU umożliwia dokładne sprawdzenie, czy dana oferta faktycznie spełnia nasze oczekiwania. Jak jednak znaleźć najlepszą opcję? Jeśli np. poszukujesz akurat polisy Odpowiedzialności Cywilnej, pomocna Ci będzie porównywarka OC.

Wystarczy wpisać w internetowy formularz podstawowe informacje o kierowcy oraz ubezpieczanego samochodu, by w kilka chwil uzyskać szczegółowe zestawienie ofert renomowanych ubezpieczalni. Kalkulator OC na podstawie tych danych obliczy od razu spersonalizowane, ostateczne ceny składek, uwzględniając zniżki OC.

Uważne zapoznanie się z dokumentem OWU gwarantuje zadowolenie z zakupionej polisy. Z pewnością taka lektura pochłonie nieco czasu, ale za to można go zaoszczędzić dzięki internetowej porównywarce OC! Nie ma sensu wybierać się do oddziałów poszczególnych ubezpieczalni, czytać każdą ofertę osobno czy długo rozmawiać z konsultantami. Znajdź i wybierz najlepszą polisę dla siebie już w kilkanaście minut dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • Krzysiek
  - -

  Witam, jak odstąpić od zawartej umowy ubezpieczenia samochodu zawartą 2 tyg, powołać się na jakąś ustawę? bo złożyłem wypowiedzenie i mi odrzucili. Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku jeżeli umowa była zakupiona na odległość to ma Pan 30 dni na rezygnację z ubezpieczenia. W pozostałych przypadkach prosimy o zapoznanie się z zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dotyczących wypowiedzenia umowy.

 • Stachyra Bronisława
  - -

  Witam,
  proszę mi powiedzieć czy nagła śmierć zawał serca jest nieszczęśliwym wypadkiem? Czy mogę się ubiegać o odszkodowanie z polisy NW?
  Proszę o informację.
  Z poważaniem,
  Bronisława Stachyra

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowymi, ponieważ każde Towarzystwo ma inne zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy.

  • Damian Wiśniewski
   - -

   Dzień dobry,
   niestety zawał serca to nie jest NW. Należy odwołać się tutaj do definicji Nieszczęśliwego wypadku Jest to nagłe zdarzenie ubezpieczeniowe, spowodowane przyczyną zewnętrzną w skutek nieszczęśliwego wypadku, niezależne od woli ubezpieczonego.

   Zawał nie spełnia tej definicji ze względu na co najmniej 2 przyczyny:
   – zawał serca- choroba
   – zdarzenie spowodowane czynnikiem wewnętrznym

   Niezależnie od firmy, każda w OWU podobnie definiuje NW i żadna nie wypłaci za chorobę kiedy zakres obejmuje tylko NW

   Mam nadzieję, że moja odpowiedź wyczerpująco wyjaśnia tą kwestię.

   Warto mieć doradcę, który nie tylko dba o relację, ale również wyjaśnia tą kwestię przed podpisaniem umowy.

   Polecam się na przyszłość

   • Dominik Baczewski
    - -

    Dzień dobry,

    Dziękujemy bardzo za wiadomość.
    Niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, że zawał serca nie będzie zakwalifikowany jako nieszczęśliwy wypadek (NW) ponieważ wszystko zależy od definicji Nieszczęśliwego Wypadku z Ogólnych Warunków danego Ubezpieczenia (OWU). W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić dokładną definicję lub skontaktować się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Więcej artykułów i porad

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Samochody z Wielkiej Brytanii są łakomym kąskiem dla osób, które szukają tańszych modeli o dobrym stanie technicznym. Różnica pomiędzy anglikiem, a tym samym modelem w Polsce może być na tyle duża, że powstaje pytanie – ile może realnie […]

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie i analizowanie wszystkich ofert. […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

więcej