Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce

Oceń ten wpis

 Rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięty. Z perspektywy konsumentów jest on bardzo atrakcyjny, gdyż w dużej mierze jest regulowany przepisami prawa, których muszą przestrzegać towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy i inne formy ubezpieczeń. Nie ma możliwości, by ubezpieczyciel mógł zawierać w umowach skrajnie niekorzystne dla klientów warunki, gdyż w większości przypadków wiązałoby się to z utraceniem możliwości sprzedawania swoich produktów lub ewentualnymi przegranymi sprawami w sądzie. Dlatego też analizując ranking ubezpieczycieli, klienci nie muszą mieć obaw, że ich interesy nie są chronione prawnie.

Ranking firm ubezpieczeniowych

Szukając rankingu firm ubezpieczeniowych, warto najpierw dowiedzieć się, na jakiej podstawie działają. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak OC na samochód, ubezpieczyciele działają na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to akt prawny liczący niemal 100 stron, na których zawarto szczegółowe warunki i obowiązki narzucane towarzystwom ubezpieczeniowym.

Innym z aktów prawnych, na mocy których działają towarzystwa, jest Ustawa z dnia 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i asekuracyjnej. Ta z kolei ma ponad 300 stron wraz z dodatkowymi poprawkami. Powyższe dokumenty nie są ze sobą powiązane, gdyż ubezpieczenia obowiązkowe podlegają innym przepisom, niż ubezpieczenia dowolne. W przypadku tych drugich towarzystwa ubezpieczeniowe mają o wiele więcej wolnej ręki do kształtowania swojej polityki produktowej, za czym idzie, rynek ten jest bardziej rozbudowany o specyficzne wersje ubezpieczeń.

Na Kioskpolis.pl można znaleźć porównania ofert zarówno obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, jak również inne rodzaje polis, a w tym ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia domu, ubezpieczenia podróżne i inne. Ze względu na duże rozbudowanie rynku, w zależności od tego, czego się szuka, warto przejrzeć rankingi, takie jak:

Poszukując jednego z produktów ubezpieczeniowych, warto też przejrzeć oferty innych rodzajów, takich jak na przykład ubezpieczenia zdrowotne, gdyż często takie produkty mają stosunkowo szeroki zakres ochrony w stosunku do ceny.

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe – na co zwracać uwagę?

Przeglądając ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce, należy zwracać uwagę na kilka elementów. Pierwszym z nich jest szczegółowy zakres ochrony. Nie ma to znaczenia tylko w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń, takich jak OC auta, gdyż to zostało narzucone przez ustawodawcę, jednak w przypadku AC, a także innych ubezpieczeń jest to kluczowe.

Zakres ochrony i obowiązki ubezpieczyciela zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, do których każdy z klientów na dostęp już przed podpisaniem umowy. Tę część umowy zawsze należy dokładnie przestudiować, gdyż są tam zawarte drobne detale, które wpływają na kształt produktu. Znajdują się tam między innymi klauzule mówiące o tym, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Towarzystwa ubezpieczeniowe – ranking

Na Kioskpolis.pl znajdują się tylko oferty renomowanych firm, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Dlatego też, osoby korzystające z tej porównywarki nie muszą martwić się, czy dana firma jest wystarczająco rzetelna, oraz czy działa w świetle panujących w Polsce przepisów. O to dbają specjaliści z Kioskpolis.pl, którzy selekcjonują tylko oferty uznanych marek nie tylko w kraju, ale też na całym świecie.

Ranking ubezpieczycieli w Polsce

To, czy firma jest godna zaufania, jest zależne między innymi od płynności finansowej. Ufając ekspertom Kioskpolis.pl nie trzeba jednak osobiście sprawdzać danych z sądu oraz sprawozdań finansowych, gdyż w porównaniach są tylko te podmioty, które cieszą się w kwestii płynności nieposzlakowaną opinią i od razu wypłacają klientom należne świadczenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

5/5 – (Ocen: 4) Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę. […]

więcej
Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

4.5/5 – (Ocen: 2) Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, a warto także wiedzieć, co się stanie, gdy płacisz OC po terminie. Brak polisy przekładać się będzie na ryzyko związane z koniecznością zapłacenia kar finansowych. Zatem nie warto […]

więcej
OC członków zarządu

OC członków zarządu

Oceń ten wpis Zarządzanie spółką to spora odpowiedzialność. Nawet osoba doświadczona, posiadająca niezbędną wiedzę, jest w stanie podjąć decyzję, która okaże się niekorzystna finansowo dla firmy. Dlatego spółki bardzo chętnie kupują ubezpieczenie OC członków zarządu. Taka polisa, podobnie, […]

więcej
Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb

5/5 – (Ocen: 1) Według obowiązujących przepisów, w samochodzie należy mieć idealną widoczność, stąd niedopuszczalne są nawet te najmniejsze uszkodzenia szyby. Nie zawsze kierowcy biorą to sobie do serca, ignorując powstałe pajączki czy drobne dziurki od kamieni, które […]

więcej