Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC

3/5 - (Ocen: 2)

Czasami kierowcom zdarza się nie opłacić kolejnej raty za polisę albo przedłużonej umowy. Jedni po prostu o tym zapominają, inni zaś nie mogą tego zrobić przez problemy finansowe. Co dzieje się w takiej sytuacji? Wyjaśniamy, jak działa windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC!

Posiadacze polis są zobowiązani do przestrzegania terminów płatności wyznaczonych w umowie. Jeśli podjęli decyzję o podzieleniu składki na raty, muszą je regularnie wpłacać na konto towarzystwa, a gdy płacą z góry – powinni pamiętać o automatycznym przedłużeniu umowy. Z różnych względów, nie zawsze się to udaje. Dowiedz się, jakie są konsekwencje nieuregulowanej polisy oraz jak przebiega windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC!

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Na początek warto omówić to, czy nieopłacona polisa OC jest ważna. Kwestia ta powinna być dokładnie opisana w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W zapisach musi znaleźć się informacja o początku ochrony oraz warunkach, jakie trzeba spełnić, by polisa obowiązywała w praktyce. Zazwyczaj nieopłacenie składki OC lub przynajmniej jej pierwszej raty sprawia, że polisa rzeczywiście może być nieważna.

Towarzystwa różnie podchodzą do takich sytuacji. Klient, który nie zapłacił za ubezpieczenie i miał wypadek, wbrew pozorom nie zawsze musi zostać bez ochrony. Może otrzymać wsparcie, ale wtedy zostanie nie tylko dłużnikiem towarzystwa, ale też Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Często spotka się także zawieszenie wypłaty odszkodowania do momentu uregulowania zaległej składki/raty, powiększonej o karne odsetki.

W przypadku kłopotów finansowych, najrozsądniej jest od razu zgłosić problem do TU, by spróbować mu jakoś zaradzić. Czasami może się udać rozłożyć składkę na jeszcze mniejsze raty czy nieco odroczyć termin spłaty. W przeciwnym razie ubezpieczyciel ma prawo podjąć odpowiednie kroki.

Nieopłacone OC – jakie są konsekwencje?

Nieopłacone OC – jakie są konsekwencje?

Nieuregulowanie kolejnej raty czy w ogóle nieopłacone OC (np. po automatycznym przedłużeniu) naraża kierowcę na różne konsekwencje. Większość towarzystw nalicza odsetki za opóźnienie, a także wysyła płatne wezwania do zapłaty. Kierowcy zwlekający przynajmniej kilka tygodni, mogą trafić na listę dłużników. Taki wpis nie tylko ma wpływ na wysokość składek wykupionych później polis (czasami pozbawia prawa do części zniżek), ale też będzie problematyczny w innych sytuacjach, np. przy składaniu wniosku o kredyt.

W ostateczności towarzystwo ubezpieczeniowe może zgłosić się do windykacji i/lub skierować sprawę na drogę sądową. Wtedy pojawia się ryzyko egzekucji komorniczej.

Firmy działające na polskim rynku podejmują różne działania. Kilka z nich opisaliśmy w poniższej tabeli.

Towarzystwo UbezpieczenioweKonsekwencje nieopłacenia OC
AXAPolisa nie wchodzi w życie
BenefiaWindykacja
GeneraliPolisa nie wchodzi w życie
Link4Windykacja
MTU24Windykacja
ProamaPolisa nie wchodzi w życie
PZUWindykacja
TUZWindykacja
WienerWindykacja

Kara za nieopłacone OC

Jeśli nie ureguluje się w terminie składki i nie zrobi się tego do końca trwania polisy, umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. W takiej sytuacji kara za nieopłacone OC naliczana przez ubezpieczyciela to nie wszystko. Kierowca staje się dłużnikiem towarzystwa, a do tego nadal ciąży na nim obowiązek posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi ją wykupić. W przeciwnym razie naraża się jeszcze na konsekwencje ze strony UFG.

Kara za brak OC jest naliczana nawet w przypadku zaledwie jednodniowej zwłoki. Przy tym jest bardzo wysoka – właściciele samochodów osobowych mogą zapłacić od 1120 do 5600 złotych. Należy też oczywiście pamiętać o tym, że również brak zapłaty za nową czy przedłużaną umowę może sprawić, że nie wejdzie ona w życie. Wtedy także można otrzymać karę. Współcześnie fakt nieposiadania OC wykrywają nie tylko policjanci podczas kontroli, ale też specjalny program skanujący bazy danych. Nie ma więc co liczyć na to, że sprawa zostanie niezauważona.

Nieopłacona polisa OC – jak postępują znane towarzystwa ubezpieczeniowe?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nieopłacona polisa OC jest różnie traktowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Postępowanie w razie takiej sytuacji musi być opisane w warunkach umowy, dlatego podczas jej podpisywania należy bardzo uważnie zapoznać się z treścią dokumentu OWU.

Zazwyczaj jednak proces wygląda następująco:

 • towarzystwa ubezpieczeniowe zaczynają dochodzić swoich praw poprzez windykację miękką, polegającą na wysyłaniu SMS-ów i maili z przypomnieniem o płatności;
 • jeżeli windykacja miękka nie przyniesie rezultatu – po ok. 14 dniach pracownicy TU zaczną szukać bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem, dzwoniąc do niego i próbując ustalić termin spłaty,
 • w większości przypadków, po upływie 30 dni sprawa zostaje przekazana zewnętrznej firmie windykacyjnej, która przejmuje prowadzenie procesu ściągania zadłużenia.

Przekazanie sprawy windykatorom wiąże się ze znaczną intensyfikacją telefonów, bardziej inwazyjnymi próbami kontaktu czy nawet wizytami osobistymi. Jeżeli jednak nawet taka firma nie uzyska od dłużnika środków, sprawa zostaje przekazana do sądu.

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe posiada pełną dokumentacje, sprawa w sądzie bez wątpienia skończy się sukcesem. Postępowanie w sądzie, w przypadku otrzymania prawomocnego wyroku, sprawia, że windykacje i egzekucje może zacząć prowadzić komornik. Komornicy mogą wykorzystywać cały szereg narzędzi, aby odzyskać należne środki – np. założyć blokadę na konta bankowe, zarekwirować dobra materialne, zacząć ściągać zadłużenie z pensji dłużnika.

Zamiast jednak czekać na ewentualne dalsze kroki i martwić się, kiedy sytuacja zacznie być faktycznie niebezpieczna, najlepiej skontaktować się z TU od razu po otrzymaniu zawiadomienia o zaległości. Czasami może bowiem okazać się, że doszło do pomyłki. Jeżeli jednak zadłużenie faktycznie istnieje – najlepiej porozmawiać o tym z ubezpieczycielem i znaleźć polubowne rozwiązanie.

Nieopłacona rata OC a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Nieopłacona rata OC a odpowiedzialność ubezpieczyciela

Wielu kierowców obawia się, że będzie mieć wypadek akurat wtedy, gdy zapomni lub nie będzie w stanie uregulować kolejnej części składki. Nieopłacona rata OC a odpowiedzialność ubezpieczyciela to bardzo ważne zagadnienie, ale często niewłaściwie rozumiane. Okazuje się, że w takiej sytuacji ochrona wynikająca z polisy OC w większości przypadków nadal obowiązuje. W przypadku dodatkowych świadczeń, takich jak AC, NNW czy Assistance należy jednak spodziewać się odmowy pomocy lub wypłaty środków.

W przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia, w dokumencie OWU powinien znaleźć się zapis potwierdzający ważność świadczenia nawet w przypadku zalegania z opłatą lub informacja o tym, że zaległości w płatnościach są podstawą do odrzucenia roszczeń. Jeśli więc OWU jasno wskazuje, że nawet w przypadku zaległości otrzyma się wsparcie, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie się tego trzymać.  Oczywiście, nie zmienia to fakty, że ubezpieczyciel będzie nadal naliczał odsetki oraz prowadził proces windykacyjny (jeśli będzie to konieczne).

Windykacja przy braku opłacenia ubezpieczenia OC może przyjąć różną formę. Warto mieć świadomość tego, jaką politykę uznaje wybrane towarzystwo. Przy podpisaniu umowy zawsze uważnie zapoznaj się z jej treścią, a razie kłopotów ze spłatą od razu skontaktuj się z ubezpieczycielem!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Mariusz
  - -

  Witam. Czy można żądać udostępnienia nagrania podczas rezygnacji z umowy ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Jeśli rozmowa była nagrywana, ma Pan oczywiście do tego prawo.

Więcej artykułów i porad
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

5/5 – (Ocen: 3) Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się […]

więcej
Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

5/5 – (Ocen: 1) Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo […]

więcej
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

5/5 – (Ocen: 1) Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik […]

więcej
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

5/5 – (Ocen: 3) Planujesz wyjazd za granicę samochodem? W niektórych krajach ochronę od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci posiadanie OC. Są jednak państwa, w których niezbędna okaże się Zielona Karta. Sprawdź, które kraje ją honorują. Przekonaj się też, […]

więcej