Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

5/5 - (Ocen: 1)

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC!

Kupiłeś właśnie samochód? A może nie jesteś zadowolony z obecnie opłacanego świadczenia? Wybór ubezpieczenia lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę, ale z drugiej strony nie zawsze opłaca się robić to dużo wcześniej. Jak postąpić w konkretnych sytuacjach? Dowiedz się, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego ubezpieczenia OC!

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Wielu kierowców nie ma pewności co do tego, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC. Raz kupiona polisa zazwyczaj automatycznie się odnawia, ale w pewnych okolicznościach trzeba samodzielnie przeprowadzić cały proces. Z tego względu powinno się być świadomym, jak postępować w określonych przypadkach.

Polisa odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa, dlatego nawet jednodniowa zwłoka może wiązać się z wysoką karą pieniężną. W 2021 roku znów podniesiono stawki. Właściciele nieubezpieczonych pojazdów osobowych muszą zapłacić odpowiednio: 1120 zł w przypadku 1-3 dni, 2800 zł za 4-14 dni lub 5600 zł w razie braku ubezpieczenia w okresie dłuższym niż 14 dni.

Nie ma znaczenia czy samochód jest w tym czasie używany, czy stoi w garażu. Sprawa może wyjść na jaw podczas wypadku, ale też rutynowej kontroli. Większość przypadków jest wykrywanych przez specjalne oprogramowanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nazywane potocznie wirtualnym policjantem. Regularnie skanuje bazy danych i wyszukuje nazwiska osób, które nie posiadają OC, a są właścicielami zarejestrowanego pojazdu. Według UFG, w ten sposób odnajduje sią aż ok. 75% przypadków.

Oczywiście brak ubezpieczenia nie zawsze jest związany z celową rezygnacją z polisy. Często kierowcom zdarza się zapomnieć o zbliżającym się terminie lub po prostu nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze umowa samoczynnie się przedłuża. Niektórzy też nie mają świadomości tego, jak naliczane są kary za brak OC. Warto więc omówić poszczególne sytuacje, w których właściciel auta musi znaleźć i kupić odpowiednią polisę.

Zakup OC na nowe auto – kiedy kupić polisę?

Kierowcy często zastanawiają się, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC, gdy planują zakup auta z salonu. Zanim dopełni się formalności, jak najbardziej można już przeglądać dostępne oferty. Umowę należy podpisać najpóźniej w dniu rejestracji auta, zanim zostanie ono wprowadzone do ruchu. Żeby uzyskać tymczasowy, a później prawdziwy dowód rejestracyjny, kierowca musi przedstawić w wydziale komunikacyjnym ważne OC.

Wiele osób decyduje się na pakiety proponowane przez salony, które można uzyskać w chwili zakupu pojazdu. Nie zawsze są one jednak tak opłacalne, jak zapewniają dealerzy. Z tego względu rozsądnie jest zorientować się, jakie stawki proponują różne firmy ubezpieczeniowe, by mieć świadomość, jaka cena rzeczywiście będzie korzystna. Jeśli oferta salonu nie będzie satysfakcjonująca, wystarczy samodzielnie wykupić odpowiednie świadczenie. Za pośrednictwem Internetu można to zrobić w mniej niż godzinę.

Zakup używanego samochodu – kiedy zmienić polisę?

Kolejną powszechną sytuacją jest zakup używanego samochodu. Zgodnie z prawem powinien on być ubezpieczony. Jeśli nie jest, nowy właściciel musi nabyć OC najpóźniej w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Zazwyczaj pojazd posiada jednak polisę, a wtedy zostaje ona przepisana na kupca. Może z niej korzystać, ale nie musi – w tym celu po prostu wypowiada umowę i znajduje lepszą ofertę. Da się to zrobić w każdym momencie, najpóźniej dzień przed zakończeniem okresu ważności polisy. Wiele osób decyduje się na taki krok, ponieważ stawka ulega później rekalkulacji – zmiana właściciela ma wpływ na cenę ubezpieczenia, które może znacznie wzrosnąć.

Przy tym trzeba pamiętać, że nawet jeśli zachowa się OC poprzedniego właściciela, umowa nie odnowi się automatycznie po jej zakończeniu. W związku z tym, należy wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem, by przeprowadzić rekalkulację i podpisać nową umowę. Ta będzie już sama się przedłużać.

Ciekawym zagadnieniem jest też to, kiedy zacząć szukać nowego OC, gdy sprowadza się używane auto z zagranicy. Kierowca przekraczający polską granicę w pojeździe zarejestrowanym w innym kraju musi posiadać całoroczne OC zgodne z przepisami polskimi oraz Unii Europejskiej, ważne tablice rejestracyjne, najnowszy przegląd, a także ubezpieczenie graniczne lub Zieloną Kartę. Polisę można zmienić najpóźniej w dniu przerejestrowania samochodu. Najlepiej jest rozpocząć poszukiwania odpowiedniej oferty już podczas przygotowań do wyjazdu. Dzięki temu można dopełnić wszystkie formalności szybko i bez stresu.

Zmiana OC na tańsze – jak i kiedy to zrobić?

Często zdarza się, że kierowcy w pewnym momencie chcą ograniczyć wydatki na auto. Chociaż zakres i warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej są regulowane przez prawo, ich cena jest indywidualnie ustalana przez towarzystwa. Przez to składka na taką samą polisę może diametralnie się różnić w zależności od wybranej firmy.

Zmiana OC na tańsze – jak i kiedy to zrobić?

Chociaż dodatkowe świadczenia, takie jak ubezpieczenie AC czy Assistance są niezwykle przydatne, niektórzy nie chcą lub nie mogą ich dokupić. Osoby doświadczające trudności finansowych często rezygnują z rozszerzeń i są zmuszone opłacać tylko OC. Wtedy może się okazać, że dotychczasowy ubezpieczyciel proponuje dość wysoką składkę, a konkurencja proponuje o wiele niższe ceny. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC? Można zrobić to każdej chwili, najpóźniej dzień przed zakończeniem aktualnej umowy. Nawet jeśli znajdzie się idealną opcję, nie zawsze warto się jednak spieszyć. Wykupienie nowej polisy z dużym wyprzedzeniem jest wygodne, ponieważ nie trzeba się martwić tym, że zapomni się o terminie zakończenia dotychczasowego świadczenia. Z drugiej strony, niektóre towarzystwa oferują droższe stawki w przypadku takich osób.

Dla przykładu, AXA Direct zaproponuje wyższą cenę kierowcy, który chce kupić OC z miesięcznym wyprzedzeniem niż temu, który podpisze nową umowę tydzień przed zakończeniem aktualnej. Różnice wynoszą najczęściej kilkadziesiąt złotych.

Co więcej, nie wszystkie towarzystwa umożliwiają bardzo wczesny zakup. Takie firmy jak np. Benefia czy Generali wyrażają zgodę na podpisanie umowy maksymalnie na trzy tygodnie przed wygaśnięciem obecnie posiadanej polisy.

Najrozsądniej jest zawczasu dokładnie przejrzeć dostępne oferty, by wstępnie wybrać najlepsze warianty. Jeśli będzie to konieczne, lepiej wstrzymać się i dopełnić formalności w odpowiednim momencie. Całą procedurę da się błyskawicznie przeprowadzić on-line, dlatego nie trzeba się martwić, że się nie zdąży.

Jak szybko znaleźć nowe OC?

W Polsce działa kilkadziesiąt firm i towarzystw ubezpieczeniowych. Przeglądanie ich ofert oraz dokładne wczytywanie się w warunki, obliczanie cen składek czy rozmowy z konsultantami mogłyby jednak zająć nawet kilka tygodni. Nie każdy ma czas ani ochotę na tak wnikliwe poszukiwania. Nie ma też po prostu sensu się tym zajmować w taki sposób – KiosPolis.pl oferuje o wiele wygodniejsze, szybsze rozwiązanie.

Na naszej stronie znajdziesz prosty, przejrzysty formularz. Obejmuje podstawowe informacje o pojeździe oraz jego właścicielu, na podstawie których towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają wysokość składek. Po wypełnieniu wszystkich pól oraz zaznaczeniu odpowiednich kryteriów, w mniej niż dwie minuty otrzymasz spersonalizowaną, interaktywną listę. Widoczne na niej oferty będą uszeregowane od najtańszej, do najdroższej.

Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, która firma ma dla Ciebie najlepszą opcję. Jeśli zaś chcesz od razu dokupić dodatkowe AC, NNW czy Assistance, w ten sam sposób sprawnie odszukasz najbardziej opłacalny pakiet. Kiedy wybierzesz już idealną ofertę, za pomocą kilku kliknięć dopełnisz formalności i dokonasz zakupu. Nie musisz wychodzić z domu – wszystko da się załatwić on-line.

Skoro wiesz już, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC, przejrzyj dostępne warianty z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj o tym, by kupić polisę we właściwym momencie. Wybierz najbardziej opłacalną opcję, by nie przepłacać!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Ile za ubezpieczenie samochodu w Warszawie, ile we Wrocławiu – ranking

Najtańsze OC – stolica Podkarpacia. Najdroższe ubezpieczenie samochodu – Wrocław. Porównujemy polisy w największych polskich miastach. Poznaj średnie koszty tych samych OC we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Warszawie. Sprawdź też, jak kształtują się uśrednione ceny w […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej