Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

Rekalkulacja składki OC – czy naprawdę jest się czego bać?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Czasami podczas trwania polisy OC towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dopłatę do składki. W niektórych sytuacjach zwraca jej część. Wynika to z rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia samochodu. To czy będzie korzystna dla właściciela pojazdu, zależy od ubezpieczyciela. Sprawdzimy, czy naprawdę jest się czego bać!

Rekalkulacja składki OC – co to jest?

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki OC to nic innego, jak ponowne obliczenie wielkości składki dla nabywcy pojazdu. Nowy właściciel, wraz z zakupem samochodu, zdobywa wszystkie prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC zawartego przez poprzedniego właściciela pojazdu. Podczas rekalkulacji towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia:

 • czas zakupu pojazdu (ile czasu zostało do zakończenia umowy),
 • zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu,
 • historię wypadków,
 • doświadczenie jako kierowca (inną wysokość składki będzie posiadał doświadczony, bezkolizyjny kierowca, a inną młody i niedoświadczony właściciel pojazdu).

Rekalkulacja OC – w jakiej sytuacji TU przeliczy składkę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się na rekalkulację składki OC w kilku przypadkach:

 • w sytuacji, kiedy nabędziesz pojazd posiadający ważne ubezpieczenie OC i wraz z nim automatycznie przejmiesz wszelkie prawa i obowiązki właściciela wynikające z polisy;
 • jeśli jesteś (albo udostępniłeś pojazd) młodym kierowcą, który nie ma jeszcze dużego doświadczenia na drodze oraz udowodnionej historii braku wypadków czy kolizji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują ten powód do rekalkulacji składki OC niezwykle rygorystycznie. W takiej sytuacji firma, po odpowiednich obliczeniach, dostosuje wysokość składki do nowej sytuacji. Nie warto zatajać takich informacji, ponieważ można narazić się na duże kary oraz większą sumę podczas wyrównania, niż w przypadku zgłoszenia tego faktu przed rekalkulacją;
 • jeśli podczas zawierania umowy polisy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym świadomie lub nieświadomie zostały podane błędne dane dotyczące kierowców (np. ukrycie przed ubezpieczycielem faktu, że z pojazdu korzystają inni kierowcy, zwłaszcza młodzi). Wtedy firma ubezpieczeniowa postara się o weryfikację podanych informacji, egzekwując prawdziwe dane. Może także wnioskować o ponowne obliczenie wysokości składek, aby zgadzały się ze stanem faktycznym.
 • jeśli główne miejsce użytkowania pojazdu jest inne, niż podałeś w ubezpieczeniu – ubezpieczyciel zwraca uwagę nie tylko na to, gdzie jest zarejestrowany pojazd, ale także na to gdzie nim jeździsz. Ceny OC są zazwyczaj niższe dla mniejszych miast, także ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, jeśli dowie się, że korzystasz z samochodu przeważnie w innej, większej miejscowości. Jeśli w takim większym mieście spowodujesz szkodę – prawdopodobnie TU dokona rekalkulacji składki OC.

W niektórych sytuacjach okazuje się, że rekalkulację od towarzystwa ubezpieczeniowego dostaniesz dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach po nabyciu pojazdu i przejęciu ubezpieczenia od poprzedniego właściciela. Wtedy jesteś zobowiązany do uregulowania składki za okres od dnia nabycia auta. Dlatego zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie ubezpieczyciela o przeliczenie składki od razu po zakupie samochodu. Nie musisz wówczas czekać na pismo z wezwaniem do dopłaty, tylko na własne życzenie otrzymasz informację od firmy ubezpieczeniowej.

UWAGA

Po rekalkulacji składki OC TU wypłaca zwrot nadpłaty (o ile taka powstała) nowemu właścicielowi samochodu, a nie osobie, która sprzedała mu samochód.

Niekorzystna rekalkulacja składki OC – co robić?

Co zrobić w przypadku niekorzystnej rekalkulacji?

Jeżeli uważasz, że obliczona wysokość składki OC jest dla Ciebie niekorzystna, wówczas możesz zdecydować się na kilka rozwiązań:

 • odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, jednak pamiętaj, że taki wniosek może zostać nieuznany,
 • zgłosić się do Rzecznika Finansowego,
 • od razu wystąpić o rekalkulację składki OC, zamiast czekać na ruch ubezpieczyciela,
 • wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem i zawrzeć nową z tym, który przedstawi bardziej korzystną ofertę.

FAQ rekalkulacja składki OC – najczęściej zadawane pytania

Czy rekalkulacja składki OC jest obowiązkowa?

Nie. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki OC, jednak nie zawsze to robi. Jeśli rekalkulacja okaże się być bardzo niekorzystna, warto pamiętać, że mamy prawo odwołać się od wyniku ponownego przeliczenia składki.

Jak uchronić się przed problemami z towarzystwem ubezpieczeniowym po zakupie pojazdu?

W sytuacji, gdy po zakupie auta chcesz kontynuować ubezpieczenie samochodu wykupione przez poprzedniego właściciela, warto skontaktować się z ubezpieczycielem w sprawie rekalkulacji składki. Firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu niezbędnych danych poinformuje Cię o rezultatach nowych obliczeń.

Czy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki pod koniec umowy?

Tak – ubezpieczyciel przeliczyć wysokość składki na dowolnym etapie trwania polisy, czyli dopóki umowa nie wygaśnie. Masz jednak prawo odwołać się od takiej decyzji. W celu uchronienia się przed zaskoczeniem wysoką dopłatą przed samym końcem umowy możesz samodzielnie złożyć wniosek o rekalkulację OC od razu po zakupie pojazdu – jeśli będzie niekorzystna, możesz wtedy szybko wypowiedzieć umowę OC. W tym celu możesz wykorzystać nasz kalkulator OC i dzięki temu wybrać najlepsze ubezpieczenia online, najtańsze OC lub korzystne ubezpieczenie AC czy Assistance. Unikniesz wówczas wszelkich dodatkowych opłat oraz nie przepłacisz za polisę. Pomocna będzie także nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy, że wypełnisz dane w formularzu on-line, po czym dostaniesz zestawienie ofert, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, rekalkulacja składki OC to najczęściej korzystne rozwiązanie. Jeśli jednak masz wątpliwości, możesz wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie samochodu w innej firmie. Pomocny w tym celu będzie kalkulator OC, dzięki któremu możesz znaleźć ubezpieczenia online w najkorzystniejszych cenach.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Janusza
  - -

  Nie ma żadnych regulacji prawnych w jaki sposób towarzystwo może dokonywać takiej rekalkulacji ani kiedy ma o tym poinformować nowego właściciela. Można się odwołać od niekorzystnej kwoty dopłaty?? chyba tylko w teorii przed sądem.. Ten proceder to tylko i wyłącznie pułapka na ludzi którzy jeszcze o tym nie wiedzą i myślą że kupują samochód wraz z opłaconym ubezpieczeniem. Chańba dla takich ustawodawców !!!

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Jeżeli rekalkulacja składki OC jest niekorzystna to można zawsze wypowiedzieć poprzednią umowę z Ubezpieczycielem i zawrzeć nową w takim Towarzystwie Ubezpieczeniowym, który przedstawi bardziej korzystną ofertę. W tym celu zachęcamy do przeliczenia oferty ubezpieczenia w naszym kalkulatorze.

Więcej artykułów i porad
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej
OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

OC krótkoterminowe na miesiąc – jak je wykupić (i czy w ogóle warto)?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, którą musi posiadać każdy kierowca. Zdarzają się jednak sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma potrzeby wykupować polisy na cały rok. Wtedy najlepszym wyjściem są opcje krótkoterminowe. Wyjaśniamy, jak działa OC […]

więcej
Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność?

Koszt ubezpieczenia OC a wartość samochodu – jaka jest zależność?

Chcesz wykupić pierwszą polisę OC lub zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Przekonaj się, jak wartość posiadanego pojazdu przekłada się na koszt ubezpieczenia OC. Poznaj także inne czynniki mogące wpłynąć na obniżenie lub podwyższenie składki. Porównaj oferty ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej