Czasami podczas trwania polisy OC towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dopłatę do składki. W niektórych sytuacjach zwraca jej część. Wynika to z rekalkulacji składki, czyli ponownego przeliczenia ceny ubezpieczenia samochodu. To czy będzie korzystna dla właściciela pojazdu, zależy od ubezpieczyciela. Sprawdzimy, czy naprawdę jest się czego bać!
Z tego artykułu dowiesz się:
Rekalkulacja składki OC – co to jest?
Rekalkulacja składki OC to nic innego, jak ponowne obliczenie wielkości składki dla nabywcy pojazdu. Nowy właściciel, wraz z zakupem samochodu, zdobywa wszystkie prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC zawartego przez poprzedniego właściciela pojazdu. Podczas rekalkulacji towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia:
- czas zakupu pojazdu (ile czasu zostało do zakończenia umowy),
- zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu,
- historię wypadków,
- doświadczenie jako kierowca (inną wysokość składki będzie posiadał doświadczony, bezkolizyjny kierowca, a inną młody i niedoświadczony właściciel pojazdu).
Rekalkulacja OC – w jakiej sytuacji TU przeliczy składkę?
Towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje się na rekalkulację składki OC w kilku przypadkach:
- w sytuacji, kiedy nabędziesz pojazd posiadający ważne ubezpieczenie OC i wraz z nim automatycznie przejmiesz wszelkie prawa i obowiązki właściciela wynikające z polisy;
- jeśli jesteś (albo udostępniłeś pojazd) młodym kierowcą, który nie ma jeszcze dużego doświadczenia na drodze oraz udowodnionej historii braku wypadków czy kolizji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują ten powód do rekalkulacji składki OC niezwykle rygorystycznie. W takiej sytuacji firma, po odpowiednich obliczeniach, dostosuje wysokość składki do nowej sytuacji. Nie warto zatajać takich informacji, ponieważ można narazić się na duże kary oraz większą sumę podczas wyrównania, niż w przypadku zgłoszenia tego faktu przed rekalkulacją;
- jeśli podczas zawierania umowy polisy OC z towarzystwem ubezpieczeniowym świadomie lub nieświadomie zostały podane błędne dane dotyczące kierowców (np. ukrycie przed ubezpieczycielem faktu, że z pojazdu korzystają inni kierowcy, zwłaszcza młodzi). Wtedy firma ubezpieczeniowa postara się o weryfikację podanych informacji, egzekwując prawdziwe dane. Może także wnioskować o ponowne obliczenie wysokości składek, aby zgadzały się ze stanem faktycznym.
- jeśli główne miejsce użytkowania pojazdu jest inne, niż podałeś w ubezpieczeniu – ubezpieczyciel zwraca uwagę nie tylko na to, gdzie jest zarejestrowany pojazd, ale także na to gdzie nim jeździsz. Ceny OC są zazwyczaj niższe dla mniejszych miast, także ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, jeśli dowie się, że korzystasz z samochodu przeważnie w innej, większej miejscowości. Jeśli w takim większym mieście spowodujesz szkodę – prawdopodobnie TU dokona rekalkulacji składki OC.
W niektórych sytuacjach okazuje się, że rekalkulację od towarzystwa ubezpieczeniowego dostaniesz dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach po nabyciu pojazdu i przejęciu ubezpieczenia od poprzedniego właściciela. Wtedy jesteś zobowiązany do uregulowania składki za okres od dnia nabycia auta. Dlatego zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie ubezpieczyciela o przeliczenie składki od razu po zakupie samochodu. Nie musisz wówczas czekać na pismo z wezwaniem do dopłaty, tylko na własne życzenie otrzymasz informację od firmy ubezpieczeniowej.
UWAGA
Po rekalkulacji składki OC TU wypłaca zwrot nadpłaty (o ile taka powstała) nowemu właścicielowi samochodu, a nie osobie, która sprzedała mu samochód.
Niekorzystna rekalkulacja składki OC – co robić?
Jeżeli uważasz, że obliczona wysokość składki OC jest dla Ciebie niekorzystna, wówczas możesz zdecydować się na kilka rozwiązań:
- odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, jednak pamiętaj, że taki wniosek może zostać nieuznany,
- zgłosić się do Rzecznika Finansowego,
- od razu wystąpić o rekalkulację składki OC, zamiast czekać na ruch ubezpieczyciela,
- wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem i zawrzeć nową z tym, który przedstawi bardziej korzystną ofertę.
FAQ rekalkulacja składki OC – najczęściej zadawane pytania
Czy rekalkulacja składki OC jest obowiązkowa?
Nie. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki OC, jednak nie zawsze to robi. Jeśli rekalkulacja okaże się być bardzo niekorzystna, warto pamiętać, że mamy prawo odwołać się od wyniku ponownego przeliczenia składki.
Jak uchronić się przed problemami z towarzystwem ubezpieczeniowym po zakupie pojazdu?
W sytuacji, gdy po zakupie auta chcesz kontynuować ubezpieczenie samochodu wykupione przez poprzedniego właściciela, warto skontaktować się z ubezpieczycielem w sprawie rekalkulacji składki. Firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu niezbędnych danych poinformuje Cię o rezultatach nowych obliczeń.
Czy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki pod koniec umowy?
Tak – ubezpieczyciel przeliczyć wysokość składki na dowolnym etapie trwania polisy, czyli dopóki umowa nie wygaśnie. Masz jednak prawo odwołać się od takiej decyzji. W celu uchronienia się przed zaskoczeniem wysoką dopłatą przed samym końcem umowy możesz samodzielnie złożyć wniosek o rekalkulację OC od razu po zakupie pojazdu – jeśli będzie niekorzystna, możesz wtedy szybko wypowiedzieć umowę OC. W tym celu możesz wykorzystać nasz kalkulator OC i dzięki temu wybrać najlepsze ubezpieczenia online, najtańsze OC lub korzystne ubezpieczenie AC czy Assistance. Unikniesz wówczas wszelkich dodatkowych opłat oraz nie przepłacisz za polisę. Pomocna będzie także nasza porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy, że wypełnisz dane w formularzu on-line, po czym dostaniesz zestawienie ofert, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Podsumowując, rekalkulacja składki OC to najczęściej korzystne rozwiązanie. Jeśli jednak masz wątpliwości, możesz wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie samochodu w innej firmie. Pomocny w tym celu będzie kalkulator OC, dzięki któremu możesz znaleźć ubezpieczenia online w najkorzystniejszych cenach.
Komentarze (6)
Nie ma żadnych regulacji prawnych w jaki sposób towarzystwo może dokonywać takiej rekalkulacji ani kiedy ma o tym poinformować nowego właściciela. Można się odwołać od niekorzystnej kwoty dopłaty?? chyba tylko w teorii przed sądem.. Ten proceder to tylko i wyłącznie pułapka na ludzi którzy jeszcze o tym nie wiedzą i myślą że kupują samochód wraz z opłaconym ubezpieczeniem. Chańba dla takich ustawodawców !!!
Jeżeli rekalkulacja składki OC jest niekorzystna to można zawsze wypowiedzieć poprzednią umowę z Ubezpieczycielem i zawrzeć nową w takim Towarzystwie Ubezpieczeniowym, który przedstawi bardziej korzystną ofertę. W tym celu zachęcamy do przeliczenia oferty ubezpieczenia w naszym kalkulatorze.
A co jeśli ubezpieczyciel odmawia rekalkulacji?? Byłem, zgłosiłem zmianę właściciela ale nie da się uzyskać żadnego potwierdzenia czy będą robić rekalkulację czy nie!! Zostałem poinformowany że jedyna możliwość to musiałbym wypowiedzieć obecne ubezpieczenie, wtedy zwrócą kasę poprzedniemu właścicielowi a ja mam wtedy wykupić nowe ubezpieczenie. Powtarzam: nie ma takiej opcji aby uzyskać od ubezpieczyciela odpowiedź: Czy zamierzają robić rekalkulację i ile, czy nie.
Dzień dobry,
W przypadku kupna samochodu, ubezpieczenie po poprzednim właścicielu przechodzi na nabywcę pojazdu. W momencie przekazania informacji o zmianie właściciela do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, powinien Pan od razu otrzymać informację czy składka za ubezpieczenie uległa zmianie czy też nie ma konieczności dokonania rekalkulacji. W przypadku chęci rezygnacji z ubezpieczenia po poprzednim właścicielu to ma Pan taką możliwość wypowiadając poprzednią umowę.
Niestety, ale zmiana danych w polisie po kupnie samochodu wcale nie zobowiązuje Towarzystwa do poinformowania czy składka uległa zmianie. W ustawie nie żadnych regulacji na ten temat. Towarzystwo może zrobić rekalkulację, ale nie musi, ba, nie ma obowiązku nawet odpowiadać na takie pytania czy zrobi czy nie lub kiedy. Na moją reklamację do Ergo Hestia, w odpowiedzi dostałem całą kartkę A4 zapisaną drobnym maczkiem paplaniny, powoływania się na ustawy, paragrafy, ustępy itd. W dużym skrócie, mogą robić rekalkulację wg widzi misię bo PRAWO im na to pozwala.
Dziękujemy za wiadomość. W przypadku umowy kupna-sprzedaży auta, zarówno Zbywca jak i Nabywca pojazdu mają obowiązek poinformowania Towarzystwa Ubezpieczeniowego o tym fakcie. Przy zgłoszeniu Nabywca pojazdu może poprosić Towarzystwo Ubezpieczeniowe o potwierdzenie czy taka rekalkulacja zostanie dokonana i w jakiej wysokości. Jeżeli Nabywca nie akceptuje zmiany wysokości składki ma prawo do wypowiedzenia polisy po Zbywcy zgodnie z art 31 ustawy.