Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

5/5 - (Ocen: 3)

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

Kupno samochodu – umowa kupna-sprzedaży

Dobry przebieg, bogate wyposażenie i, co najważniejsze, odpowiednia cena. Znalazłeś swój nowy samochód. Pierwszym krokiem do tego, aby pojazd był Twój jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Dobrze skonstruowana będzie chroniła zarówno sprzedawcę, jak i kupującego.

Sprawdź ceny OC i AC

Kupno samochodu to ważna chwila dla całej rodziny

Co zatem powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa w przypadku kupna samochodu? Oto kilka elementów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 • imię i nazwisko osoby sprzedającej i kupującej,
 • numer dowodu lub paszportu oraz PESEL sprzedającego i kupującego,
 • adres zameldowania lub zamieszkania stron,
 • dane auta – marka, model, rok produkcji, przebieg, numer rejestracyjny, numer nadwozia VIN,
 • informacja o OC,
 • kwota sprzedaży (zapisana także słownie),
 • podpisy wszystkich współwłaścicieli pojazdu,
 • załącznik w postaci oferty sprzedaży z wyszczególnioną datą wydrukowania.

Kupno samochodu – formalności, czyli które urzędy odwiedzić?

Sporządziłeś pisemną umowę kupna-sprzedaży, obie strony (Ty i sprzedający) ją podpisały, a także uregulowałeś należną kwotę. Kupno samochodu używanego za Tobą. Masz kluczyki i w praktyce jesteś już właścicielem swojego nowego pojazdu. Czas poinformować o tym fakcie odpowiednie urzędy. Będą do nich należały:

 • Urząd Skarbowy – tu opłacisz ewentualny podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • Starostwo Powiatowe – w Wydziale Komunikacji przerejestrujesz swój pojazd,
 • Zakład Ubezpieczeń – tu przedłużysz OC, które miał poprzedni właściciel auta, lub zmienisz polisę na wybraną przez siebie.

Gdzie zatem wybrać się w pierwszej kolejności? Ile czasu to zajmie? Jaki będzie koszt? Przeczytaj dalej tekst, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Odbiór kluczyków to moment kupna samochodu

Urząd Skarbowy. Kupno samochodu od firmy a kupno samochodu od osoby prywatnej – istotne różnice

Pierwszą z instytucji, które musisz odwiedzić, jest Urząd Skarbowy. Jeśli pojazd kupowany był od osoby fizycznej, która nie jest jest płatnikiem VAT, należy w ciągu 14 dni opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Jaki będzie jego koszt? 2% wartości rynkowej pojazdu, która zwykle stanowi też cenę auta.

WSKAZÓWKA

Zazwyczaj kupno samochodu wiąże się z opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Są jednak wyjątki od tej sytuacji. Nie uiszczasz PCC, gdy kupiłeś nowy pojazd w salonie samochodowym lub w komisie, czyli od firmy. VAT wliczany jest wówczas w cenę auta. Zwolnieni z opłaty PCC są także nabywający pojazd, którego cena nie jest wyższa niż 1000 zł.

Przerejestrowanie samochodu – wizyta w Wydziale Komunikacji

Drugą z instytucji, która również musi zostać poinformowana o zmianie właściciela pojazdu, jest Starostwo Powiatowe – Wydział Komunikacji. Urząd wybierasz zgodnie z adresem swojego zameldowania i dostarczasz tam wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. W przypadku, gdy jesteś współwłaścicielem pojazdu i chciałbyś dokonać jego rejestracji osobiście – pamiętaj o odpowiednim pełnomocnictwie, udzielonym przez pozostałe osoby, do których należy samochód.

Kupno samochodu – dokumenty, które musisz przygotować i dostarczyć do Wydziału Komunikacji:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa sprzedaży, inne),
 • dowód rejestracyjny z aktualnym terminem badania technicznego,
 • polisa OC,
 • karta pojazdu,
 • tablice rejestracyjne,
 • ewentualne pełnomocnictwo, jeśli pojazd ma współwłaścicieli,
 • dowód osobisty lub paszport – w przypadku osób fizycznych.

Starostwo wydaje decyzję o czasowej rejestracji auta i pozwolenie na okres 30 dni. Po 1-3 tygodniach tzw. miękki dowód można wymienić na stały. Jaki jest koszt tych czynności? Wydanie tradycyjnych tablic rejestracyjnych – 85 zł, tablic indywidualnych – 1000 zł. Koszt dowodu rejestracyjnego – 54 zł. Dodatkowo, wlicza się pozwolenie czasowe, nalepkę kontrolną, nalepkę legalizacyjną, opłatę ewidencyjną, a całościowy koszt rejestracji to 185 zł 50 gr.

Przerejestrowanie samochodu a OC. Czy możliwe jest przepisanie OC?

Trzecią z instytucji, która również potrzebuje informacji o zmianie właściciela pojazdu, jest ubezpieczyciel. Kupując auto masz możliwość:

 • przedłużenia obecnego OC – możesz skorzystać z usług tej samej firmy ubezpieczającej, którą wybrał poprzedni właściciel pojazdu,
 • wypowiedzenia obecnego OC – jeśli wiesz, że chciałbyś zmienić dotychczasowe OC, możesz to zrobić poprzez pisemne wypowiedzenie umowy.

Przepisanie ubezpieczenia OC a tzw. kupno samochodu bez OC poprzedniego właściciela. Porównanie:

Kupno samochodu z OC poprzedniego właściciela (przepisanie OC)Kupno samochodu używanego – wybór własnego OC
Kontakt z firmą ubezpieczeniową poprzedniego właściciela (do 14 dni od zakupu auta) Kontakt z firmą ubezpieczeniową poprzedniego właściciela (do 14 od zakupu auta)Kontakt z firmą ubezpieczeniową poprzedniego właściciela (do 14 dni od zakupu auta) Kontakt z firmą ubezpieczeniową poprzedniego właściciela (do 14 od zakupu auta)
Poinformowanie o zmianie właściciela pojazdu i chęci pozostania przy obecnym OC Poinformowanie o zmianie właściciela pojazdu i rezygnacji z obecnego OCPoinformowanie o zmianie właściciela pojazdu i chęci pozostania przy obecnym OC Poinformowanie o zmianie właściciela pojazdu i rezygnacji z obecnego OC
Ewentualna rekalkulacja kosztów OCWybór własnego ubezpieczyciela, np. przez naszą porównywarkę kioskpolis.pl

 

Podsumowanie: kupno samochodu używanego i zmiana właściciela pojazdu

Kupno samochodu z OC, przepisanie OC poprzedniego właściciela czy w końcu sama rejestracja samochodu po zakupie. Jako posiadacz nowego auta masz do wykonania kilka podstawowych czynności, takich jak poinformowanie o fakcie kupna samochodu odpowiednie urzędy, opłacenie należnych podatków i zastanowienie się nad polisą ubezpieczeniową. Wszystko to pozwoli Ci w pełni cieszyć się Twoim nowym nabytkiem.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

Smart Casco – trzy rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć!

5/5 – (Ocen: 1) AC nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego wiele ubezpieczalni próbuje zachęcić swoich klientów do wykupienia takiej polisy w tańszej, okrojonej wersji. W wielu przypadkach faktycznie okazuje się, że jest to bardzo korzystne wyjście. Co w […]

więcej
Jakie są koszty rejestracji samochodu?

Jakie są koszty rejestracji samochodu?

4.9/5 – (Ocen: 13) Jak zostało określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, rejestracja samochodu jest obowiązkowa i należy ją przeprowadzić do 30 dni od zakupu auta. Może tego dokonać zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba przez niego […]

więcej
Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

Ubezpieczenie od gradu lub skutków burzy? Dowiedz się, kiedy Twój samochód będzie w pełni bezpieczny!

5/5 – (Ocen: 2) Dużo mówi się dzisiaj o bardzo niekorzystnych zmianach klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. Jeszcze do niedawna w Polsce nie myśleliśmy o skutkach gwałtownych huraganów, gradobicia, czy ciężkiej ulewy, a dzisiaj musimy być przygotowani na […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

5/5 – (Ocen: 1) Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media […]

więcej