Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

Ubezpieczenie graniczne – czym jest i ile kosztuje?

5/5 - (Ocen: 6)

Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, ale nie masz Zielonej Karty, polskie OC może nie wystarczyć. Szczególnie przy wyjazdach na wschód konieczne może okazać się ubezpieczenie graniczne. Wyjaśniamy co to takiego! Ubezpieczenie graniczne nie jest opcjonalne, a obowiązkowe, więc każdy kierowca powinien wiedzieć, co to takiego!

W większości przypadków do podróży za granicę na terenie Europy w zupełności wystarczy polskie ubezpieczenie samochodu. Wyjątkiem są jednak np. Bałkany czy Ukraina. Jeśli nie zabrałeś lub po prostu nie posiadasz Zielonej Karty, wtedy przekonasz się, że konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia na granicy z danym państwem. Podpowiadamy jak rozwiązać tę sprawę wcześniej, taniej i wygodniej. Ubezpieczenie graniczne online to najbardziej korzystna możliwość, gdyż kupowanie ubezpieczenia na miejscu, na ostatnią chwilę może okazać się zdecydowanie mniej opłacalne.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

ubezpieczenie graniczne

Ubezpieczenie graniczne (OC graniczne) działa w zasadzie tak samo, jak polskie. Jest wystawiane przez towarzystwo ubezpieczeń działające na terenie państwa, do którego się wjeżdża. Gwarantuje pokrycie szkód osobom poszkodowanym w razie wypadku. Można je wykupić jedynie na krótki okres – od 15 do 30 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podczas przebywania na terenie kraju ojczystego utraciło się umowę OC lub Zieloną kartę. Wtedy termin ten można wydłużyć nawet do roku.

Ubezpieczenie graniczne i zasady jego nabywania są związane z lokalnym prawem obowiązującym na terenie danego kraju, więc polskie przepisy związane z obowiązkowymi lub opcjonalnymi polisami ubezpieczeniowymi, nie maja tu żadnego zastosowania. Jeśli w danym kraju polskie OC nie obowiązuje, trzeba mieć dodatkową polisę, a w przeciwnym razie można nie zostać dopuszczonym do przekroczenia granicy. To, gdzie kupić ubezpieczenie graniczne jest zależne od możliwości, gdyż kupując je na miejscu przy przekraczaniu granicy, można mieć niezwykle ograniczone pole manewru. Zazwyczaj będzie ono bardzo drogie, a możliwości wyboru nie będzie. Lepiej więc zadbać o to już wcześniej i dowiedzieć się, gdzie kupić ubezpieczenie graniczne online. Wtedy będzie można wybierać spośród różnych ofert dostępnych na rynku, których zazwyczaj jest dość sporo, choć jest to zależne od kraju, do którego się wybiera.

Dla kogo i kiedy ubezpieczenie graniczne jest niezbędne?

To, dla kogo ubezpieczenie graniczne będzie konieczne, jest zależne od miejsca rejestracji auta. Jeśli jest ono zarejestrowane w Polsce lub na terenie krajów UE, dodatkowa polisa będzie obowiązkowa w większości krajów na wschód od Polski. Wyjątkiem jest między innymi Wielka Brytania, w której także trzeba kupić ubezpieczenie graniczne. Jeśli planuje się wyjazd, samą polisę można kupić już wcześniej w pełni online, co jest najbardziej polecane. Poza nielicznymi wyjątkami, osoby podróżujące po krajach europejskich nie muszą się jednak martwić o ubezpieczenie graniczne.  Jeśli kierowca przed wyjazdem nie ma pewności, powinien sprawdzić na stronach właściwych urzędów z danego kraju lub na stronach z informacjami dla turystów, czy na terenie danego kraju obowiązuje obowiązek posiadania ubezpieczenia granicznego.

Gdzie konieczne jest ubezpieczenie graniczne?

OC graniczne jest wymagane wszędzie tam, gdzie można wjechać posiadając Zielona Kartę. Jeśli jednak się o niej zapomniało, warto być przygotowanym na wykupienie ubezpieczenia przekraczając granicę:

 • Albanii,
 • Azerbejdżanu,
 • Białorusi,
 • Iranu,
 • Izraela,
 • Macedonii,
 • Maroko,
 • Mołdawii,
 • Rosji,
 • Serbii i Czarnogóry,
 • Tunezji,
 • Turcji,
 • Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, Zielona Karta wyjątkowo nie pomoże w Kosowie, tam więc zawsze należy wykupić ubezpieczenie graniczne.

Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę nie tylko docelowy kraj, ale także wszystkie te, przez które będziesz przejeżdżać po drodze! Dokładne przeanalizowanie najlepszej trasy, ale również innych wariantów (w razie nieprzewidzianych utrudnień) pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń.

Ubezpieczenie graniczne a Zielona Karta

Na czym polega różnica między ubezpieczeniem granicznym a Zieloną Kartą? Zielonej Karty nie można kupić na granicy, ale w specjalnym biurze (w Polsce jest to PBUK czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), natomiast ubezpieczenie graniczne kupujemy – jak sama nazwa wskazuje – na granicy, w przypadku, kiedy nie mamy Zielonej Karty. Ponadto, Zieloną Kartę możemy mieć za darmo w zależności od oferty danego ubezpieczyciela, natomiast ubezpieczenie graniczne jest płatne.

Ile kosztuje OC graniczne?

ubezpieczenie graniczne

Cena ubezpieczenia granicznego różni się w zależności od tego, na teren jakiego kraju chce się wjechać. Najwięcej zapłaci się na granicy z Maroko, Macedonią, Rosją i Albanią – dużo ponad 50 euro. Najmniejsze kwoty wymagane są w Ukrainie i Mołdawii – nawet poniżej 10 euro. Poniżej przedstawiamy tabelę z cenami ubezpieczenia granicznego w oparciu o dane z PBUK:

Kraj Cena za 15 dni Cena za 30 dni
Albania 49 € 65 €
Białoruś 17 € 25 €
Bośnia i Hercegowina 40 € 75 €
Czarnogóra 15 € 28 €
Kosowo 30 € 41 €
Maroko 57 € 88 €
Mołdawia 4,50 € 7 €
Macedonia 50 € 70 €
Rosja 43 € 65 €
Turcja 42 € 44 €
Ukraina 9,20 € 12 €

Zielona Karta często jest wydawana za darmo lub za symboliczną opłatą, dlatego warto przed wyjazdem zorientować się, czy jest się odpowiednio ubezpieczonym lub znaleźć odpowiednią polisę. W tym pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń. Często można zapłacić mniej, niż na granicy, a do tego ma się po prostu tę formalność już załatwioną wcześniej.

Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne?

Wpisując w internetowy formularz podstawowe dane, już w kilka minut otrzymasz obszerne zestawienie najlepszych ofert. Kalkulator OC wyliczy dokładne ceny polis, uwzględniając wszystkie zniżki. Nie ma potrzeby, by sprawdzać strony poszczególnych ubezpieczalni, dzwonić na infolinie czy udawać się osobiście do oddziałów. Tylko raz podajesz swoje dane osobowe i informacje o posiadanym pojeździe, a w zamian otrzymujesz zestawienie najlepszych, spersonalizowanych ofert! Jeśli więc zorientowałeś się o tym nawet chwilę przed podróżą – zdążysz to załatwić!

Cena ubezpieczenia granicznego nie jest więc bardzo wysoka i nigdy nie należy bagatelizować obowiązku jej posiadania, nawet jeśli samo przekroczenie granicy bez tego będzie możliwe. W razie kontroli drogowej lub jeśli dojdzie do kolizji, kierowca bez ubezpieczenia naraża się na poważne konsekwencje i problemy logistyczne, a także wysokie koszty.

Przed wyjazdem za granicę koniecznie upewnij się, czy posiadasz odpowiednie ubezpieczenie OC. Zapominalstwo może wiązać się z dużymi opłatami za ubezpieczenie graniczne, dlatego lepiej zatroszczyć się o to zawczasu. Bez wychodzenia z domu możesz już w kilka minut wybrać najlepszą ofertę, dlatego nie ryzykuj nieprzewidzianych wydatków! To, gdzie kupić ubezpieczenie graniczne to nie wszystko. Dalekie wyjazdy za granicę to zawsze ryzyko awarii. Warto więc kupić pełny pakiet polis zawierający NNW i Assistance, a także ubezpieczenie turystyczne, które pozwolą skorzystać z pomocy medycznej, transportu medycznego, holowania za granicą, czy też innych usług związanych z ewentualnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

więcej
OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

OC krótkoterminowe: Opcje i korzyści ubezpieczenia na krótki okres

Ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje na ogół przez okres 12 miesięcy. Istnieją jednak wyjątki, umożliwiające wykupienie takiej polisy na krótszy okres, np. na 30 dni. Z takiej wersji OC mogą skorzystać właściciele samochodów historycznych lub pojazdów zarejestrowanych czasowo. Sprawdźmy, […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Co wpływa na wysokość odszkodowania z OC sprawcy? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe według polskiego prawa. Nie każdy wie jednak, co robić w przypadku, gdy faktycznie okaże się ono potrzebne. Warto mieć świadomość tego, jak uzyskać pieniądze po wypadku. Wyjaśniamy więc, co ma wpływ na wysokość odszkodowania […]

więcej