Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

4.7/5 - (Ocen: 26)

Kup OC

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo ma prawo odmówić Ci odszkodowania NNW. Dowiedz się, czy od tego zależy cena NNW i czy można kupić je przez internet.

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Zakupiłeś auto, stoisz przed wyborem ubezpieczenia samochodu  i zastanawiasz się, co znaczy NNW? Rozwijając ów popularny i powszechnie stosowany skrót, spieszymy wyjaśnić, że: NNW jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma zastosowanie nie do samochodu – jak OC czy AC – ale do ludzi. W przypadku pakietu komunikacyjnego dotyczy kierowcy pojazdu oraz jego pasażerów.

Polisa NNW jest dobrowolna, co oznacza, że możesz ją wykupić, ale nie masz takiego obowiązku. Warto, byś pamiętał, że działanie tego ubezpieczenia nie koliduje z pozostałymi. Także wypłacanie odszkodowania NNW jest niezależne od otrzymania odszkodowań z innych źródeł, np. dodatkowych polis lub ZUS-u.

O tym pamiętaj: NNW zadziała zarówno w przypadku uczestniczenia w wypadku, którego byłeś ofiarą, jak i sprawcą.

Dlaczego warto wykupywać ubezpieczenia NNW?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej, jeśli spowodujesz wypadek. Środki z Twojej polisy zostaną wypłacone poszkodowanemu, by pokryć poniesione przez niego szkody, w tym również zdrowotne. Niestety jeśli coś się stanie Tobie lub osobom, które przewozisz, nie otrzymacie wsparcia. To właśnie z tego powodu warto wykupić i odnawiać ubezpieczenie NNW.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW to w rzeczywistości cały pakiet różnych ubezpieczeń NNW. Możemy tu wymienić bardzo popularne NNW samochodowe (komunikacyjne), ale także na życie czy podróżnicze. Gwarantują one – w przypadkach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – wypłacenie środków w przypadku poniesienia uszczerbków na zdrowiu czy śmierci.

W zależności od pakietu odszkodowanie NNW może pokrywać m.in.:

 • pomoc medyczną,
 • pobyt i opiekę w szpitalu,
 • rekonwalescencję,
 • rehabilitację,
 • refundację leków,
 • pomoc finansową w przypadku czasowej niezdolności do pracy,
 • pomoc finansową w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,
 • przeszkolenie zawodowe dla inwalidów,
 • koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu,
 • świadczenia z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Sprawdź ceny OC i AC

Warto podkreślić, że pieniądze zostaną wypłacone Tobie lub Twoim współpasażerom nie tylko wtedy, gdy do wypadku dojdzie w trakcie jazdy. Ubezpieczenie NNW obejmuje także szkody powstałe podczas wsiadania i wysiadania z auta, załadunku bądź rozładunku, postoju, parkowania czy naprawiania pojazdu na poboczu (przy właściwym oznakowaniu).

KOGO CHRONI UBEZPIECZENIE NNW?

Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę oraz jadących z nim pasażerów, pod warunkiem że w umowie ubezpieczenia określiliśmy taką samą liczbę pasażerów co w dowodzie rejestracyjnym.

co obejmuje nnw

Czy odszkodowanie NNW może nie zostać wypłacone?

Kiedy przydarzy Ci się coś złego, a wykupiłeś polisę NNW i liczyłeś na to, że przyda Ci się właśnie w takiej sytuacji, niestety towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłacenia środków, możesz poczuć się zły i zawiedziony. Warto zatem, byś przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytał OWU. W każdym towarzystwie dokument wygląda inaczej, jednak są pewne elementy wspólne dla większości. Oto one – powody, dla których odszkodowanie NNW może nie zostać wypłacone:

 • „choroby zawodowe” – związane z wykonywaną przez Ciebie pracą,
 • skutki niewłaściwego leczenia,
 • wypadki, do których doszło, ponieważ byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • samobójstwo lub próba samobójcza,
 • wypadki wynikające z próby lub popełniania przestępstwa,
 • wypadki wynikające z udziału w działaniach wojennych bądź protestach,
 • umyślne spowodowanie szkody,
 • wypadki, do których doszło, gdy prowadziłeś pojazd bez ważnych uprawnień.

Wybierasz się za granicę? Koniecznie sprawdź, czy wykupione przez Ciebie ubezpieczenie NNW działa także poza granicami kraju! Czasem, by rozszerzyć terytorium ochrony, będziesz musiał dopłacić.

KIEDY JESZCZE UBEZPIECZYCIEL MOŻE NIE WYPŁACIĆ ODSZKODOWANIA?

Jeśli ma to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania osobie, która:

 • nie miała zapiętych pasów w trakcie jazdy;
 • w momencie wypadku w pojeździe znajdowało się więcej osób niż liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym.

od czego zależy cena nnw

Od czego zależy cena ubezpieczenia NNW?

Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci cenę polisy w oparciu o grupę ryzyka, do której zostaniesz zakwalifikowany. Może to być jedna z tych trzech grup:

 1. Dzieci i młodzież.
 2. Dorośli pracujący spokojnie (np. w biurze) lub niepracujący.
 3. Dorośli pracujący fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku, a także osoby podejmujące aktywności o podwyższonym ryzyku (np. sportowcy wyczynowi).

Porównaj ceny ubezpieczeń

Im wyższa jest kwota ubezpieczenia NNW, tym wyższe odszkodowanie – warto o tym pamiętać. Przykładowo 1% sumy ubezpieczenia może odpowiadać 1% uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że jeśli ubezpieczysz się na 10000 zł, za szkodę ocenioną jako 1-procentowa otrzymasz 100 zł. Warto ubezpieczyć się wyższą kwotą – wzrost miesięcznej składki nie będzie odczuwalny, a jeśli ulegniesz poważnemu wypadkowi, zauważysz i docenisz różnicę.

NNW samochodowe a cena

Ponieważ ubezpieczenie NNW może mieć różny zakres – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale i pakietu – zróżnicowane są także jego ceny. Jeśli chcesz oszczędzić, porównuj oferty ubezpieczycieli. Koniecznie też czytaj warunki OWU! Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, by uzyskać podpowiedzi szybko i łatwo.

Składka NNW samochodowego dla kierowców jest wyliczana ze względu na indywidualne aspekty – nic w tym dziwnego, że dwaj posiadacze samochodu otrzymają w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym zupełnie inne oferty cenowe.

Składka NNW dla kierowcy zależy m.in. od:

 • sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydujesz (cena zaś ma związek m.in. z zakresem i grupą ryzyka, do której zostaniesz zaliczony),
 • okresu, na jaki będziesz chciał wykupić polisę,
 • rodzaju auta i ilości miejsc w samochodzie (pamiętaj bowiem, że chroniony jesteś nie tylko Ty, ale również Twoi współpasażerowie!),
 • przeznaczenia pojazdu,
 • tego, czy zapłacisz całość od razu, czy rozłożysz ją na raty. Podpowiedź: płacąc z góry, oszczędzisz.

Niektóre towarzystwa mają trzy rodzaje NNW samochodowego: wyłącznie dla kierowców, wyłącznie dla pasażerów oraz łączone. Jeśli chcesz zapewnić sobie i bliskim kompleksową ochronę, zdecyduj się na to trzecie.

Ubezpieczenie NNW na miesiąc – czy to możliwe?

Polisa NNW różni się od OC także pod względem okresu, na jaki się ją bierze. Oczywiście warto wykupić NNW na rok, ale nie jest to wymóg konieczny. Możliwość zdecydowania się na okres krótszy to świetne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na wycieczkę, wakacje czy podróż służbową i chcą być w tym czasie dodatkowo chronione.

Bardzo popularne wśród krótszych polis jest ubezpieczenie NNW na miesiąc. Można je wykupić np. na grudzień, styczeń lub luty, gdy na drogach robi się ślisko i szybko zapada zmrok. Gorsze warunki komunikacyjne sprzyjają kolizjom i wypadkom.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie NNW na cały rok?

Jeździsz w aucie z dziećmi: wozisz je do przedszkola, szkoły, na zajęcia dodatkowe? W takim przypadku – by chronić tych, których kochasz najbardziej – powinieneś rozważyć zakup polisy NNW na dłuższy okres. Również będąc w ciąży lub wożąc ciężarną osobę dobrze zadbać o dodatkowe ubezpieczenie.

Czym jest ubezpieczenie NNW dla studentów i szkolne?

Ubezpieczenia NNW można podzielić na grupowe i indywidualne.

 1. Indywidualnie mogą ubezpieczyć się kierowcy, podróżnicy, sportowcy czy studenci. Innymi słowy: ubezpieczenie NNW indywidualne skierowane jest do każdej osoby, która potrzebuje dodatkowej ochrony. Wśród rodziców popularne jest także wykupywanie NNW dla dziecka, nawet jeśli w szkole już ma ochronę (niska składka szkolna wpływa na niższe odszkodowanie w razie wypadku).
 2. Z grupowego NNW korzysta się w szkołach, biurach podróży bądź firmach, np. podczas wyjazdu służbowego. Grupowa polisa NNW nie wyklucza zakupu opcji indywidualnej – droższej, a więc zapewniającej wyższe odszkodowane. Nie ma też ograniczeń co do liczby wykupionych polis – jeśli masz ochotę, możesz wykupić NNW nawet w kilku towarzystwach jednocześnie i za każdego otrzymać pieniądze w przypadku uczestniczenia w wypadku.

kupowanie nnw online

Czy można kupić ubezpieczenie NNW online?

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy można kupić przez internet – ubezpieczenia również! Jeżeli zależy Ci na atrakcyjniejszej cenie ubezpieczenia NNW, zakup je w momencie przedłużania polisy OC. Oferowane jako pakiet będą uwzględniały upust. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś wybrał NNW w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, jeśli tylko uznasz, że to dla Ciebie korzystniejsze.

Porównaj oferty

Zachęcamy do wykupywania ubezpieczenia NNW, ponieważ ochroni ono Ciebie i tych, których kochasz, w przypadku – zgodnie z nazwą – następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź w naszej porównywarce polis, ile Cię wyniesie: rocznie lub krótkoterminowo. Zadbaj o interes bliskich choćby dziś, kupując ubezpieczenie NNW online!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (12)

 • Arkadiusz
  - -

  Mam pytanie. Czy ubezpieczenie NNW działa tak jakby rok do tyłu.Tzn rok temu doszło do wypadku przy wychodzeniu z auta na terenie Niemiec po niespełna roku przyszedł rachunek do zapłaty za udzieloną pomoc. Czy w tym wypadku mogę korzystać dzisiaj z tego ubezpieczenia NNW co było rok temu.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Jeśli w momencie, gdy doszło do wypadku posiadała Pani NNW może Pani ubiegać się o pokrycie kosztów leczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jednak wszystko zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ponieważ większość Towarzystw wymaga zgłoszenia szkody do 7 dni od zdarzenia.

 • Gośka
  - -

  Właśnie kończy mi się umowa ubezpieczeniowa (pakiet OC plus AC) a niedawno mój strszy syn odebrał prawo jazdy. Czy jeśli w nowym ubezpieczeniu zdecyduję się na NNW i będę pożyczała samochód synowi to muszę dla niego kupić oddzielne ubezpieczenie??

  • Grzegorz Majker
   - -

   Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę samochodu, niezależnie od tego, czy jest nim właściciel. Teoretycznie, syn prowadząc auto także będzie objęty ochroną. Wszystko zależy jednak od szczegółów oferty konkretnego ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje znajdzie Pani w dokumencie OWU, który należy przeczytać przed zakupem polisy.

 • Tomek91
  - -

  W przyszłym roku planujemy z narzeczoną podróż poślubną do Tajlandii. Oboje posiadamy indywidualne ubezpieczenia NNW w życiu prywatnym, ale nie działają one za granicą. Nie chcemy ryzykować ze względu na choroby tropikalne i planowane przejazdy motocyklem – wolelibyśmy się ubezpieczyć. Czy to oznacza, że przed wyjazdem powinniśmy rozszerzyć nasze polisy ubezpieczeniowe o ochronę za granicą? Czy to się opłaca? Dodam, że wakacje najczęściej spędzamy w Polsce. Uprzejmie proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Grzegorz Majker
   - -

   W państwa przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie turystyczne. Pakiety, oprócz polisy NNW, obejmują także ewentualne koszty leczenia, ratownictwa medycznego, odpowiedzialność cywilną, a nawet ochronę bagażu. Polisa będzie obowiązywać wyłącznie w trakcie pobytu w Tajlandii. Więcej na temat ubezpieczeń turystycznych na wyjazd do Azji przeczyta Pan w osobnym artykule: https://kioskpolis.pl/wyjazd-za-granice-jakie-ubezpieczenie-do-tajlandii/

 • Janusz
  - -

  Posiadam 2 samochody. Czy muszę wykupować ubezpieczenie NNW na obydwa samochody?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku jeśli chce Pan posiadać w obu autach ochronę w przypadku Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, należy wykupić NNW na oba pojazdy.

 • Mundek
  - -

  Proszę o informację czy organizator jednodniowej wycieczki ma obowiązek na prośbę uczestników wycieczki przedstawić polise nnw przed wyjazdem. Pilot a zarazem osoba odpowiedzialna Tłumaczy się że polise ma księgowa…dzięki za pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam Mundek

  • Dominik Baczewski
   - -

   Zgodnie z prawem organizator ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, niestety Prawo nic nie mówi na temat przedstawienia polisy do wglądu na żądanie uczestników wyjazdu. W takiej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować sprawę z Polską Izbą Ubezpieczeń.

 • arek
  - -

  po śmierci dziecka w wypadku samochodowym odszkodowanie z NNW przysługuje obydwóm rodzicom ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Kwota jest wypłacana jednorazowo, ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania dwa razy dla dwójki rodziców

Więcej artykułów i porad
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

5/5 – (Ocen: 3) Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami […]

więcej
ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

ABC młodego rodzica – przewożenie dzieci w samochodzie

5/5 – (Ocen: 1) Przewożenie malucha w samochodzie często generuje niepotrzebny stres u świeżo upieczonych rodziców.  Nieświadomość rodziców może prowadzić do nieodpowiednego zabezpieczenia dziecka, a co za tym idzie – do zmniejszenia poziomu bezpieczeństwa. Wyjaśniamy, jakie przepisy regulują […]

więcej
Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

5/5 – (Ocen: 11) Choć posiadanie służbowego samochodu jest naprawdę komfortowe, niesie też za sobą ogromną odpowiedzialność. Co się stanie, gdy podczas jazdy służbowym samochodem staniesz się uczestnikiem stłuczki? Zobacz, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie!

więcej
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

4.4/5 – (Ocen: 5) Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Czy masz prawo zrzec się OC samochodu, który sprzedajesz? A może istnieją inne sposoby, dzięki którym […]

więcej