Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

4.7/5 - (Ocen: 28)

Kup OC

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo ma prawo odmówić Ci odszkodowania NNW. Dowiedz się, czy od tego zależy cena NNW i czy można kupić je przez internet. Dzięki ubezpieczeniu NNW otrzymasz pieniądze, gdy doznasz urazu ciała lub rozstroju zdrowia. W zależności od obszaru życia, na który wykupisz NNW, polisa będzie Cię chroniła w innych sytuacjach. W artykule skupiliśmy się na NNW samochodowym. Przekonaj się, jakich formalności musisz dopełnić, aby ochrona zaczęła obowiązywać. To, ile kosztuje ubezpieczenie NNW jest zależne od wielu aspektów, a z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią polisę dla Ciebie.

Polisa NNW może zapewnić ochronę w szerokim zakresie sytuacji, więc jest popularnym produktem, więc warto wiedzieć, jakie dokumenty do odszkodowania NNW są potrzebne. Wybierając konkretny pakiet, ważne jest, aby zapoznać się z ogólnymi warunkami. Ma to znaczenie w kontekście tego, jak będzie można skorzystać z polisy.

NNW jest ubezpieczeniem, które występuje w odmiennych pakietach, które kierowane są do różnych grup docelowych. Jedną z popularnych wersji jest polisa kierowana do kierowców samochodów. Natomiast w zależności od wybranego produktu, należy brać pod uwagę, że nieco inne dokumenty do ubezpieczenia NNW, trzeba będzie przygotować. Zanim wybierze się konkretne ubezpieczenie NNW samochodu, warto zapoznać się z wymaganiami, z którymi można spotkać się w towarzystwie. Ma to duże znaczenie, gdy trzeba będzie skorzystać z polisy. Gdy nie spełni się ustalonych w umowie formalności, wówczas może dojść do sytuacji, gdy uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe lub będzie bardzo utrudnione.

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Zakupiłeś auto, stoisz przed wyborem ubezpieczenia samochodu  i zastanawiasz się, co znaczy NNW? Rozwijając ów popularny i powszechnie stosowany skrót, spieszymy wyjaśnić, że: NNW jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma zastosowanie nie do samochodu – jak OC czy AC – ale do ludzi. W przypadku pakietu komunikacyjnego dotyczy kierowcy pojazdu oraz jego pasażerówTo, gdzie wykupić ubezpieczenie NNW jest zależne od tego, czego się właściwie potrzebuje. Takie polisy nie są obowiązkowe, więc nie podlegając pod Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, a to z kolei oznacza, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają sporą dowolność w kształtowaniu swoich produktów. Dlatego to, ile kosztuje ubezpieczenie NNW, a także jaki jest zakres ochrony, jest bardzo zróżnicowane. Konsumenci powinni pamiętać, że taką polisę kupuje się niezależnie od innych ubezpieczeń, takich jak obowiązkowe OC, czy AC.

W Kioskpolis.pl można z łatwością znaleźć wiele ofert polis ubezpieczeniowych NNW, które dostępne są w różnych cenach, a także ze zróżnicowanym zakresem ochrony. Dzięki szczegółowym porównaniom można wybrać taką polisę, która idealnie spełni oczekiwania danego klienta.

Polisa NNW jest dobrowolna, co oznacza, że możesz ją wykupić, ale nie masz takiego obowiązku. Warto, byś pamiętał, że działanie tego ubezpieczenia nie koliduje z pozostałymi. Także wypłacanie odszkodowania NNW jest niezależne od otrzymania odszkodowań z innych źródeł, np. dodatkowych polis lub ZUS-u.

O tym pamiętaj: NNW zadziała zarówno w przypadku uczestniczenia w wypadku, którego byłeś ofiarą, jak i sprawcą.

Dlaczego warto wykupywać ubezpieczenia NNW?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej, jeśli spowodujesz wypadek. Środki z Twojej polisy zostaną wypłacone poszkodowanemu, by pokryć poniesione przez niego szkody, w tym również zdrowotne. Niestety jeśli coś się stanie Tobie lub osobom, które przewozisz, nie otrzymacie wsparcia. To właśnie z tego powodu warto wykupić i odnawiać ubezpieczenie NNW.

Dlaczego trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, warto poświęcić czas między innymi na wybranie produktu spełniającego oczekiwania. W celu wyszukania produktu na korzystnych warunkach może być wykorzystana porównywarka OC AC. Natomiast wstępne informacje o polisie nie mogą być kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o dokonaniu zakupu. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z umową. W niej zapisane będzie między innymi, jakie obowiązki ciążą na ubezpieczonym. Dotyczy to między innymi tego, jakie dokumenty do odszkodowania NNW trzeba będzie przedstawić towarzystwu reasekuracji. Rozpoczęcie starania się o uzyskanie środków finansowych z towarzystwa reasekuracji wymaga wypełnienia odpowiedniego wniosku. W większości towarzystw ubezpieczeniowych można je znaleźć za pośrednictwem stron firmowych. Jednak zawsze można się bezpośrednio skontaktować z ubezpieczycielem. W ten sposób można uzyskać informacje, gdzie można znaleźć odpowiedni formularz. Ewentualnie zostanie on wysłany bezpośrednio na skrzynkę e-mail. Często można liczyć, także na pomoc przy wypełnianiu wniosku. W ten sposób można mieć pewność, że dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania NNW będą prawidłowo uzupełnione.

Kontaktując się z firmą ubezpieczeniową w sprawie formularza o odszkodowanie z NNW, warto przygotować takie dokumenty jak:

 • numer ubezpieczenia,
 • numer dowodu i PESEL poszkodowanych,
 • dane kontaktowe,
 • informacje o jednostce policji, która przyjmowała zgłoszenie dotyczące wypadku.

Wypełniając dokumenty ubezpieczenia NNW o odszkodowanie, trzeba przedstawić szczegóły dotyczące przebiegu wypadku. Wskazać trzeba, także rodzaj urazów, których się doznało. Będzie to miało bezpośredni wpływ na wysokość środków finansowych, które będzie można uzyskać od towarzystwa reasekuracji. Gdy przy wypadku byli świadkowie, wówczas dobrze jest wpisać ich dane.

W zależności od skutków wypadku trzeba przedstawić przy staraniu się o odszkodowanie z NNW także:

 • dokumentację medyczną,
 • akta zgonu.

Dokumentacja medyczna powinna być aktualna. Dodatkowo we wniosku trzeba wpisać, także numer rachunku bankowego, na który będą miały być wpłacone środki finansowe pochodzące z odszkodowania.

 

Co sprawdzić przy wyborze ubezpieczenia NNW?

Wybierając jakiekolwiek ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe, trzeba dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami zapisanymi w umowie. Do polis, przy których trzeba to zrobić, zalicza się ubezpieczenie AC. Podobnie jest, gdy planuje się zakup NNW. Warto dokładnie sprawdzić jakie dokumenty do NNW powinno się przygotować, gdy trzeba uzyskać środki finansowe od towarzystwa reasekuracji. Często takie produkty kupuje się w pakiecie. Wówczas kupuje się równocześnie ubezpieczenie OC, a także dodatkowe produkty. Zatem niezbędne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu, aby móc zapoznać się z poszczególnymi zapisami w umowach. Jednak często NNW kupowane jest oddzielnie.

To ubezpieczenie przydatne dla osób, które:

 • uprawiają sport,
 • wyjeżdżają na wakacje.

Często na taki produkt decydują się, także rodzice dzieci w wieku szkolnym.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW to w rzeczywistości cały pakiet różnych ubezpieczeń NNW. Możemy tu wymienić bardzo popularne NNW samochodowe (komunikacyjne), ale także na życie czy podróżnicze. Gwarantują one – w przypadkach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – wypłacenie środków w przypadku poniesienia uszczerbków na zdrowiu czy śmierci.

W zależności od pakietu odszkodowanie NNW może pokrywać m.in.:

 • pomoc medyczną,
 • pobyt i opiekę w szpitalu,
 • rekonwalescencję,
 • rehabilitację,
 • refundację leków,
 • pomoc finansową w przypadku czasowej niezdolności do pracy,
 • pomoc finansową w przypadku całkowitej niezdolności do pracy,
 • przeszkolenie zawodowe dla inwalidów,
 • koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu,
 • świadczenia z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Sprawdź ceny OC i AC

Warto podkreślić, że pieniądze zostaną wypłacone Tobie lub Twoim współpasażerom nie tylko wtedy, gdy do wypadku dojdzie w trakcie jazdy. Ubezpieczenie NNW obejmuje także szkody powstałe podczas wsiadania i wysiadania z auta, załadunku bądź rozładunku, postoju, parkowania czy naprawiania pojazdu na poboczu (przy właściwym oznakowaniu).

KOGO CHRONI UBEZPIECZENIE NNW?

Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę oraz jadących z nim pasażerów, pod warunkiem że w umowie ubezpieczenia określiliśmy taką samą liczbę pasażerów co w dowodzie rejestracyjnym.

Powyższe elementy polisy wpływają na to, ile kosztuje NNW. Ubezpieczenie może mieć bardzo odmienną cenę, a tym co jest kluczowe dla ostatecznej kwoty, jest maksymalna suma ubezpieczeniowa oraz zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dobrą informacją dla klientów jest to, że towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i chętnie dostosowują swoje oferty do ich potrzeb. Przez to można dość swobodnie wybierać spośród różnych ofert ubezpieczeń NNW o różnych zakresach ochrony w różnych cenach. Jeśli chodzi o te ostatnie, rozpiętość jest bardzo duża, a najtańsze ubezpieczenia są relatywnie tanie i pozostają w zasięgu każdego konsumenta.

co obejmuje nnw

Czy odszkodowanie NNW może nie zostać wypłacone?

Kiedy przydarzy Ci się coś złego, a wykupiłeś polisę NNW i liczyłeś na to, że przyda Ci się właśnie w takiej sytuacji, niestety towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłacenia środków, możesz poczuć się zły i zawiedziony. Warto zatem, byś przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytał OWU. W każdym towarzystwie dokument wygląda inaczej, jednak są pewne elementy wspólne dla większości. Oto one – powody, dla których odszkodowanie NNW może nie zostać wypłacone:

 • „choroby zawodowe” – związane z wykonywaną przez Ciebie pracą,
 • skutki niewłaściwego leczenia,
 • wypadki, do których doszło, ponieważ byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • samobójstwo lub próba samobójcza,
 • wypadki wynikające z próby lub popełniania przestępstwa,
 • wypadki wynikające z udziału w działaniach wojennych bądź protestach,
 • umyślne spowodowanie szkody,
 • wypadki, do których doszło, gdy prowadziłeś pojazd bez ważnych uprawnień.

Wybierasz się za granicę? Koniecznie sprawdź, czy wykupione przez Ciebie ubezpieczenie NNW działa także poza granicami kraju! Czasem, by rozszerzyć terytorium ochrony, będziesz musiał dopłacić.

KIEDY JESZCZE UBEZPIECZYCIEL MOŻE NIE WYPŁACIĆ ODSZKODOWANIA?

Jeśli ma to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania osobie, która:

 • nie miała zapiętych pasów w trakcie jazdy;
 • w momencie wypadku w pojeździe znajdowało się więcej osób niż liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym.

od czego zależy cena nnw

Jakie ubezpieczenie NNW wybrać?

Jak widać, czasem ubezpieczenie NNW może okazać się nieopłacalne. Dlatego też warto dobrze się zastanowić nad zakupem odpowiedniej polisy, by wiedzieć, kiedy odszkodowanie z NNW będzie się opłacało, a także, gdzie ubezpieczenie NNW kupić, by było optymalne. Najważniejsze elementy umowy każdej polisy zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tam można znaleźć wszystkie wyłączenia odpowiedzialności, a więc sytuacje, w których ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

To najważniejszy fragment umowy, który powinien być rzetelnie przeanalizowany przed jej podpisaniem. Szukając odpowiedniej polisy przy pomocy Kioskpolis.pl ma się dostęp do OWU przed zakupem polisy, więc można wybrać dokładnie taki produkt, który będzie optymalny w danej sytuacji. Ponadto każdy z klientów otrzymuje indywidualnego opiekuna, który w razie konieczności rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże dokonać odpowiedniego wyboru.

Ubezpieczenie NNW – ile kosztuje?

Od czego zależy cena ubezpieczenia NNW?

Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci cenę polisy w oparciu o grupę ryzyka, do której zostaniesz zakwalifikowany. Może to być jedna z tych trzech grup:

 1. Dzieci i młodzież.
 2. Dorośli pracujący spokojnie (np. w biurze) lub niepracujący.
 3. Dorośli pracujący fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku, a także osoby podejmujące aktywności o podwyższonym ryzyku (np. sportowcy wyczynowi).

Porównaj ceny ubezpieczeń

Im wyższa jest kwota ubezpieczenia NNW, tym wyższe odszkodowanie – warto o tym pamiętać. Przykładowo 1% sumy ubezpieczenia może odpowiadać 1% uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że jeśli ubezpieczysz się na 10000 zł, za szkodę ocenioną jako 1-procentowa otrzymasz 100 zł. Warto ubezpieczyć się wyższą kwotą – wzrost miesięcznej składki nie będzie odczuwalny, a jeśli ulegniesz poważnemu wypadkowi, zauważysz i docenisz różnicę.

NNW samochodowe a cena

Ponieważ ubezpieczenie NNW może mieć różny zakres – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale i pakietu – zróżnicowane są także jego ceny. Jeśli chcesz oszczędzić, porównuj oferty ubezpieczycieli. Koniecznie też czytaj warunki OWU! Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, by uzyskać podpowiedzi szybko i łatwo.

Składka NNW samochodowego dla kierowców jest wyliczana ze względu na indywidualne aspekty – nic w tym dziwnego, że dwaj posiadacze samochodu otrzymają w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym zupełnie inne oferty cenowe.

Składka NNW dla kierowcy zależy m.in. od:

 • sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydujesz (cena zaś ma związek m.in. z zakresem i grupą ryzyka, do której zostaniesz zaliczony),
 • okresu, na jaki będziesz chciał wykupić polisę,
 • rodzaju auta i ilości miejsc w samochodzie (pamiętaj bowiem, że chroniony jesteś nie tylko Ty, ale również Twoi współpasażerowie!),
 • przeznaczenia pojazdu,
 • tego, czy zapłacisz całość od razu, czy rozłożysz ją na raty. Podpowiedź: płacąc z góry, oszczędzisz.

Niektóre towarzystwa mają trzy rodzaje NNW samochodowego: wyłącznie dla kierowców, wyłącznie dla pasażerów oraz łączone. Jeśli chcesz zapewnić sobie i bliskim kompleksową ochronę, zdecyduj się na to trzecie.

Ubezpieczenie NNW na miesiąc – czy to możliwe?

Polisa NNW różni się od OC także pod względem okresu, na jaki się ją bierze. Oczywiście warto wykupić NNW na rok, ale nie jest to wymóg konieczny. Możliwość zdecydowania się na okres krótszy to świetne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na wycieczkę, wakacje czy podróż służbową i chcą być w tym czasie dodatkowo chronione.

Bardzo popularne wśród krótszych polis jest ubezpieczenie NNW na miesiąc. Można je wykupić np. na grudzień, styczeń lub luty, gdy na drogach robi się ślisko i szybko zapada zmrok. Gorsze warunki komunikacyjne sprzyjają kolizjom i wypadkom.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie NNW na cały rok?

Jeździsz w aucie z dziećmi: wozisz je do przedszkola, szkoły, na zajęcia dodatkowe? W takim przypadku – by chronić tych, których kochasz najbardziej – powinieneś rozważyć zakup polisy NNW na dłuższy okres. Również będąc w ciąży lub wożąc ciężarną osobę dobrze zadbać o dodatkowe ubezpieczenie.

Ile ważne jest ubezpieczenie NNW?

To, ile ważne jest ubezpieczenie NNW jest zależne od konkretnej polisy. W tej kwestii ubezpieczyciele są bardzo elastyczni i pozwalają na spory zakres w wyborze długości trwania polisy. Im dłuższy czas trwania, tym tańsza będzie polisa, jeśli przeliczy się to na jeden dzień jej obowiązywania.

Czym jest ubezpieczenie NNW dla studentów i szkolne?

Ubezpieczenia NNW można podzielić na grupowe i indywidualne.

 1. Indywidualnie mogą ubezpieczyć się kierowcy, podróżnicy, sportowcy czy studenci. Innymi słowy: ubezpieczenie NNW indywidualne skierowane jest do każdej osoby, która potrzebuje dodatkowej ochrony. Wśród rodziców popularne jest także wykupywanie NNW dla dziecka, nawet jeśli w szkole już ma ochronę (niska składka szkolna wpływa na niższe odszkodowanie w razie wypadku).
 2. Z grupowego NNW korzysta się w szkołach, biurach podróży bądź firmach, np. podczas wyjazdu służbowego. Grupowa polisa NNW nie wyklucza zakupu opcji indywidualnej – droższej, a więc zapewniającej wyższe odszkodowane. Nie ma też ograniczeń co do liczby wykupionych polis – jeśli masz ochotę, możesz wykupić NNW nawet w kilku towarzystwach jednocześnie i za każdego otrzymać pieniądze w przypadku uczestniczenia w wypadku.

kupowanie nnw online

Czy można kupić ubezpieczenie NNW online?

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy można kupić przez internet – ubezpieczenia również! Jeżeli zależy Ci na atrakcyjniejszej cenie ubezpieczenia NNW, zakup je w momencie przedłużania polisy OC. Oferowane jako pakiet będą uwzględniały upust. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś wybrał NNW w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, jeśli tylko uznasz, że to dla Ciebie korzystniejsze.

Jakie dokumenty do NNW?

Często pojawia się pytanie, jakie dokumenty do NNW są potrzebne. W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych wystarczą podstawowe dane, takie jak numer ubezpieczenia, numer dowodu i PESEL, a także dane kontaktowe. Ponadto trzeba dysponować szczegółowymi informacjami na temat komendy policji lub innej służby, która była odpowiedzialna za interwencję na miejscu zdarzenia ubezpieczeniowego.

W razie wątpliwości zawsze należy kontaktować się bezpośrednio z infolinią ubezpieczyciela, gdzie można otrzymać wszelkie informacje na ten temat przez całą dobę. Warto pamiętać, że to, kiedy zgłosić szkodę NNW często jest zapisane w umowie i osoba ubezpieczona powinna to zrobić jak najszybciej.

Jakie dokumenty do podpisania umowy NNW trzeba przygotować?

Określone dokumenty do ubezpieczenia NNW trzeba przedstawić, także w momencie decydowania się na podpisanie umowy. Podobnie jak starając się o prawo jazdy dla niepełnosprawnych, niezbędne jest potwierdzenie tożsamości. Dane muszą być prawidłowo wpisane, gdyż będzie to miało bezpośrednie przełożenie na możliwość uzyskania w przyszłości odszkodowania. Warto także pamiętać, że gdy ma się polisę w innym towarzystwie reasekuracji, wówczas trzeba dysponować umową jej zawarcia. Gdy kupuje się NNW komunikacyjne, wówczas trzeba przygotować, także szczegółowe dane dotyczące samochodu, począwszy od stanu technicznego, a kończąc na zdarzeniach związanych z autem. 

Od czego zależy koszt polisy NNW?  

W zależności od zakresu ochrony można spotkać się z nieco inną wysokością składki, którą trzeba regularnie płacić.

Cena ubezpieczenia będzie zależna od:

 • sumy ubezpieczenia,
 • stanu zdrowia,
 • wieku,
 • zawodu.

Na podstawie takich cech polisy towarzystwo reasekuracji ustala ryzyko, które wpłynie na wysokość składki. Natomiast suma ubezpieczenia bezpośrednio wpłynie na odszkodowanie NNW w dokumentach.  Zatem gdy chce się uzyskać wyższe kwoty przy poszczególnych rodzajach zdarzeń, wówczas trzeba zdecydować się na polisę z większą sumą gwarantowaną.

Porównaj oferty

Zachęcamy do wykupywania ubezpieczenia NNW, ponieważ ochroni ono Ciebie i tych, których kochasz, w przypadku – zgodnie z nazwą – następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź w naszej porównywarce polis, ile Cię wyniesie: rocznie lub krótkoterminowo. Zadbaj o interes bliskich choćby dziś, kupując ubezpieczenie NNW online!

 

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (12)

 • Arkadiusz
  - -

  Mam pytanie. Czy ubezpieczenie NNW działa tak jakby rok do tyłu.Tzn rok temu doszło do wypadku przy wychodzeniu z auta na terenie Niemiec po niespełna roku przyszedł rachunek do zapłaty za udzieloną pomoc. Czy w tym wypadku mogę korzystać dzisiaj z tego ubezpieczenia NNW co było rok temu.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Jeśli w momencie, gdy doszło do wypadku posiadała Pani NNW może Pani ubiegać się o pokrycie kosztów leczenia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jednak wszystko zależy od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ponieważ większość Towarzystw wymaga zgłoszenia szkody do 7 dni od zdarzenia.

 • Gośka
  - -

  Właśnie kończy mi się umowa ubezpieczeniowa (pakiet OC plus AC) a niedawno mój strszy syn odebrał prawo jazdy. Czy jeśli w nowym ubezpieczeniu zdecyduję się na NNW i będę pożyczała samochód synowi to muszę dla niego kupić oddzielne ubezpieczenie??

  • Grzegorz Majker
   - -

   Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę samochodu, niezależnie od tego, czy jest nim właściciel. Teoretycznie, syn prowadząc auto także będzie objęty ochroną. Wszystko zależy jednak od szczegółów oferty konkretnego ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje znajdzie Pani w dokumencie OWU, który należy przeczytać przed zakupem polisy.

 • Tomek91
  - -

  W przyszłym roku planujemy z narzeczoną podróż poślubną do Tajlandii. Oboje posiadamy indywidualne ubezpieczenia NNW w życiu prywatnym, ale nie działają one za granicą. Nie chcemy ryzykować ze względu na choroby tropikalne i planowane przejazdy motocyklem – wolelibyśmy się ubezpieczyć. Czy to oznacza, że przed wyjazdem powinniśmy rozszerzyć nasze polisy ubezpieczeniowe o ochronę za granicą? Czy to się opłaca? Dodam, że wakacje najczęściej spędzamy w Polsce. Uprzejmie proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Grzegorz Majker
   - -

   W państwa przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie turystyczne. Pakiety, oprócz polisy NNW, obejmują także ewentualne koszty leczenia, ratownictwa medycznego, odpowiedzialność cywilną, a nawet ochronę bagażu. Polisa będzie obowiązywać wyłącznie w trakcie pobytu w Tajlandii. Więcej na temat ubezpieczeń turystycznych na wyjazd do Azji przeczyta Pan w osobnym artykule: https://kioskpolis.pl/wyjazd-za-granice-jakie-ubezpieczenie-do-tajlandii/

 • Janusz
  - -

  Posiadam 2 samochody. Czy muszę wykupować ubezpieczenie NNW na obydwa samochody?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W przypadku jeśli chce Pan posiadać w obu autach ochronę w przypadku Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, należy wykupić NNW na oba pojazdy.

 • Mundek
  - -

  Proszę o informację czy organizator jednodniowej wycieczki ma obowiązek na prośbę uczestników wycieczki przedstawić polise nnw przed wyjazdem. Pilot a zarazem osoba odpowiedzialna Tłumaczy się że polise ma księgowa…dzięki za pomoc i odpowiedź. Pozdrawiam Mundek

  • Dominik Baczewski
   - -

   Zgodnie z prawem organizator ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, niestety Prawo nic nie mówi na temat przedstawienia polisy do wglądu na żądanie uczestników wyjazdu. W takiej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować sprawę z Polską Izbą Ubezpieczeń.

 • arek
  - -

  po śmierci dziecka w wypadku samochodowym odszkodowanie z NNW przysługuje obydwóm rodzicom ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Kwota jest wypłacana jednorazowo, ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania dwa razy dla dwójki rodziców

Więcej artykułów i porad
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Elektryczne hulajnogi to nadal nowinka dla ruchu drogowego i polskiego prawa. Póki co nie ma obowiązku ich ubezpieczania, ale taki pojazd jak najbardziej może tego potrzebować. Zderzenie z przechodniem lub samochodem, kradzież czy usterka są sytuacjami, w których […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej
5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

5 rzeczy, których nie wolno robić podczas jazdy (niektóre mogą Cię zaskoczyć)

Wiele osób tak często przebywa w samochodzie, że czuje się w kabinie zupełnie swobodnie…niemal jak w domu! Nawet najbardziej doświadczony kierowca nie może jednak sobie na wszystko pozwalać. Pewne zachowania są potencjalnie niebezpieczne, a wiele z nich jest […]

więcej