Kary za brak OC w 2021 – zmiany

Kary za brak OC w 2021 – zmiany

5/5 - (Ocen: 1)

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021!

Zgodnie z tendencją z poprzednich lat, w każdym kolejnym roku możemy spodziewać się wzrostu sankcji finansowych nakładanych na kierowców nieposiadających ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Już na ten moment są bardzo wysokie i mogą zostać nałożone nawet na osoby, które spóźniły się z wykupieniem polisy tylko o jeden dzień. Dowiedz się, o ile zostały podniesione kary za brak OC w 2021!

Kary za brak OC w 2021 – co się zmieniło?

Wysokość sankcji ustalana jest wprost proporcjonalnie do minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ, zgodnie z rozporządzeniem, płaca minimalna w 2021 roku wrosła z 2600 zł brutto do 2800 zł brutto, doszło także do podniesienia wysokości kary za brak OC w 2021. Podwyżka ta wyniosła średnio ok. 8%. Poza tym, nic nie ulegnie zmianie. Zasady jej nakładania są takie same.

Kary za brak OC w 2021 – co się zmieni?

Warto pamiętać, że konsekwencje finansowe są naliczane tylko za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie AC, NNW, Assistance oraz inne polisy są nieobligatoryjne, dlatego nie ma konieczności ich kupowania. Gdy np. wpadło się w kłopoty finansowe, można po prostu zrezygnować z dodatkowych świadczeń. Nie powinno się jednak zupełnie odpuszczać sobie ubezpieczenia auta. Próba oszczędzania w taki sposób może przynieść odwrotny skutek. Najlepiej jest wypowiedzieć posiadany pakiet oraz zamienić go na najtańsze OC z możliwych. W ten sposób znacznie zmniejszy się wydatki na utrzymanie auta.

Kiedy można dostać karę za brak OC w 2021 roku?

Nawet nieużywany pojazd musi posiadać ważną polisę. Jeśli jest się właścicielem niesprawnego, starego czy powypadkowego samochodu, który nadal pozostaje zarejestrowany, i tak trzeba go opłacać. Nawet czasowe wyłączenie auta z ruchu nie zwalnia z tego obowiązku. Jedynie samochody, które zostały na stałe wyrejestrowane, nie muszą być opłacane. Można zrobić to wtedy, gdy pojazd zostanie zezłomowany lub skradziony.

Według statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, najwięcej przypadków braku ważnego OC jest związanych z sytuacjami, w której osoby kupujące używany samochód zapomniały przedłużyć umowę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że chociaż polisa przechodzi na nowego właściciela, nie zostaje automatycznie odnowiona. Jeśli chce się dalej z niej korzystać, trzeba skontaktować się z ubezpieczalnią i podpisać nową umowę – po zmianie kierowcy konieczna jest rekalkulacja stawki.

Wiele osób błędnie sądzi też, że brak OC może wykryć tylko policjant podczas rutynowej kontroli, stłuczki, wypadku itp. Mają nadzieję na to, że jeśli po prostu nie będą użytkować pojazdu lub będą niezwykle ostrożnie, uda im się uniknąć wydatku. Wezwanie do zapłaty można jednak otrzymać nawet wtedy, gdy auto stoi od miesięcy w garażu. Współcześnie większość kierowców bez ważnego OC znajduje specjalny „wirtualny policjant”, czyli oprogramowanie UFG regularnie sprawdzające bazy danych. System jest coraz skuteczniejszy i według oficjalnych danych w 2019 roku, wykrył aż 75% wszystkich przypadków.

CZY WIESZ, ŻE..?

Każda reguła ma swoje wyjątki i tak samo jest z obowiązkowym OC. W Polsce brak obowiązku ubezpieczenia dotyczy członków sił zbrojnych państw obcych oraz ich personelu cywilnego, będących posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych.

Ile trzeba będzie zapłacić za brak OC w 2021 roku?

Konsekwencje finansowe są naprawdę poważne. Z tego względu, mimo wszystko warto zadbać o to, by w terminie wykupić wymaganą polisę. Z pomocą Internetu da się błyskawicznie znaleźć najtańsze ubezpieczenie, dzięki czemu można przedłużyć polisę nawet na kilkanaście minut przed jej wygaśnięciem! Jeśli więc na śmierć zapomni się o tym obowiązku, nie ma powodów, by wpadać w panikę.

Kara za brak OC w 2021 roku jest tak jak dotychczas różna dla poszczególnych rodzajów pojazdów. W przypadku aut osobowych będzie wynosić 200% stawki płacy minimalnej, czyli 5600 zł. To aż o 400 zł więcej niż w 2020 roku. Sumę tę będą musieli uiścić kierowcy, którzy nie posiadali OC przez okres trwający dłużej niż 14 dni. Jeśli nie mieli polisy przez 4-14 dni, zapłacą 2800 zł. Zwłoka wynosząca od 1-3 dni skutkuje natomiast karą w wysokości 1120 zł.

Właściciele pojazdów ciężarowych muszą z kolei (w najgorszym przypadku) zapłacić aż trzykrotność wysokości minimalnej pensji, czyli 8400 zł (600 zł więcej niż w 2020). Kara za okres bez OC trwający od 4-14 dni to 4200 zł, a do 3 dni – 1680 zł.

W przypadku innych pojazdów (m.in. motocykli lub motorowerów) maksymalna opłata to 1/3 płacy minimalnej. Kary dla takich kierowców wynoszą odpowiednio: 930 zł (60 zł więcej niż w 2020), 470 zł oraz 190 zł.

Poniżej prezentujemy tabelę stawek za brak OC w 2021 roku:

Kary za brak OC w 2021 roku
% opłatysamochody osobowesamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusypozostałe pojazdy
100% – powyżej 14 dni opóźnienia5 600 zł8 400 zł930 zł
50% – od 4 do 14 dni opóźnienia2 800 zł4 200 zł470 zł
20% – do 3 dni opóźnienia1120 zł1 680 zł190 zł

 

Czy da się uniknąć kary za brak OC w 2021 roku?

W obliczu konieczności uregulowania dużej sumy pieniędzy, wielu kierowców zastanawia się, czy da się w jakiś sposób uniknąć odpowiedzialności. Umorzenia kary za brak OC zdarzają się niezwykle rzadko. Można spróbować złożyć specjalny wniosek, gdy ze względu na trudną sytuację materialną nie było się w stanie zapewnić ciągłość polisy. Jeśli wszystko stosownie się opisze i udokumentuje, istnieje szansa, że pismo zostanie przyjęte. Wtedy można uzyskać częściowe lub całkowite umorzenie, ewentualnie rozłożenie długu na raty.

Oczywiście od kary za brak OC w 2021 roku można odwołać się także wtedy, gdy została ona nałożona bezpodstawnie. W bazie danych zawsze mogą pojawić się jakieś błędy lub nieścisłości – informacje do systemu wprowadzają przecież ludzie, którzy też się mylą. Czasem zdarza się, że po sprzedaży auta nadal figuruje się w systemie jako jego właściciel. Niektóre towarzystwa mogą też zbyt długo zwlekać z aktualizowaniem danych o swoich klientach. Wtedy wystarczy wysłać do UFG kopię umowy OC, kopię umowy kupna-sprzedaży lub ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (dokument ten można uzyskać w swoim towarzystwie).

We wszystkich innych przypadkach nie ma szans na to, że nie będzie musiało się zapłacić kary. Nawet jeśli spóźni się tylko o jeden dzień, w każdej chwili można otrzymać wezwanie od UFG. List przychodzi czasem nawet po wielu latach. Nie ma też co liczyć na przedawnienie. Zgodnie z prawem, następuje po upływie 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym wykryto brak OC. W praktyce bieg przedawnienia można jednak bardzo łatwo przerwać. Jakiekolwiek działania jednej ze stron oddalają ten termin. Co więcej, UFG w przypadku zwłoki nalicza jeszcze wysokie odsetki. Jeśli niestety otrzymało się już karę, trzeba jak najszybciej ją uregulować i pamiętać na przyszłość o OC.

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli chcesz sprawdzić OC sprawcy wypadku lub dowiedzieć się, czy jako posiadacz samochodu jesteś objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień – sprawdź bazę UFG, który udostępnia na swojej stronie informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu.

Jak szybko znaleźć niedrogie OC?

Jak szybko znaleźć niedrogie OC?

W znalezieniu opłacalnego ubezpieczenia niezwykle przydatna jest porównywarka OC, taka jak nasz kalkulator OC – KioskPolis.pl. By z niego skorzystać, wystarczy wypełnić krótki formularz, wpisując podstawowe dane kierowcy oraz pojazdu. Na ich podstawie nasz kalkulator OC AC od razu wyselekcjonuje najbardziej opłacalne warianty, a także obliczy ceny składek. Dzięki temu da się sprawnie wybrać odpowiednią ofertę. Gdy już podejmie się decyzję o zakupie, wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję. Wszystkich formalności można dopełnić online. Dzięki temu nawet najbardziej roztargnieni i zapominalscy kierowcy zdążą na czas wykupić potrzebną polisę.

Kary za brak OC w 2021 wzrosły, dlatego tym bardziej powinno się ich wystrzegać. Ich wysokość znacznie przewyższa sumę przeciętnej składki, dlatego nie ma sensu narażać się na takie wydatki. Porównaj dostępne oferty i wybierz najbardziej korzystną dla siebie opcję!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

4.5/5 – (Ocen: 22) Kolizje samochodowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia i warto mieć świadomość tego, że mogą przytrafić się i Tobie. Czy będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie policji? […]

więcej
Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Rekalkulacja stawki OC – 3 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

5/5 – (Ocen: 4) Po zakupie używanego samochodu nie zapłaci się za niego takiej samej składki za ubezpieczenie jak poprzedni właściciel. Musi wtedy nastąpić tzw. rekalkulacja stawki OC. Wyjaśniamy trzy kwestie związane z tym procesem! W określonych przypadkach […]

więcej
3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

5/5 – (Ocen: 1) Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dość drogie, dlatego wielu kierowców ogranicza się do zakupu obowiązkowego OC. Takie podejście nie zawsze jest jednak rozsądne. W razie poważnego wypadku czy innych kłopotów na drodze często przydają się […]

więcej
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

4.9/5 – (Ocen: 19) Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich […]

więcej