Rejestracja samochodu w 2021 – sprawdź, co się zmieniło!

Rejestracja samochodu w 2021 – sprawdź, co się zmieniło!

Kalkulator OC

Planujesz sprzedaż lub kupno samochodu w najbliższych miesiącach? Przed dokonaniem transakcji koniecznie powinieneś zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami, które nakłada na Ciebie prawo. Tym bardziej, że w sieci krąży wiele mitów wokół obowiązku rejestracji samochodu.  Wyjaśniamy, co się zmieniło i jak wygląda rejestracja samochodu w 2021 roku!

Ministerstwo Infrastruktury stara się walczyć z powszechnym zjawiskiem niedopilnowania przez kierowców obowiązku urzędowego, co przekłada się na dużą liczbę pojazdów niezarejestrowanych oraz nieużywanych, a dalej widniejących w rejestrze. Zmiany w prawie zaleciła Komisja Europejska, zarzucając Polsce niedokładne statystyki. Jakie nowelizacje zostały wprowadzone? Opisujemy nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów!

Rejestracja samochodu w 2021 – przepisy

Rejestracja samochodu w 2020

Każdy kierowca, który nabył pojazd (nowy lub używany) ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Przedtem musi także zmierzyć się z masą innych formalności. Przede wszystkim, najpierw powinien złożyć wniosek o zarejestrowanie samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędzie dzielnicy. We wniosku należy umieścić wszystkie najważniejsze dane pojazdu, m.in.: typ, markę, model, rok produkcji, numer identyfikacyjny VIN czy numer nadwozia. Jeśli rejestracja samochodu wiąże się z wyrobieniem nowych tablic, trzeba podać również dotychczasowy numer rejestracyjny i numer Karty Pojazdu. Wtedy otrzymuje się nowy dowód rejestracyjny, komplet tablic, a także naklejek legalizacyjnych.

Oczywiście, za ww. należy uiścić stosowną opłatę. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Wysokość tej kwoty zależy od wielu czynników (m.in. czy auto jest sprowadzone z zagranicy, czy nie wymaga zmiany tablic itp.), ale zwykle wynosi ok. 200-300 zł.

Rejestracja pojazdu 2021 – ile zapłacisz?

Na koszt rejestracji pojazdu wpływa przede wszystkim jego typ. Właściciele motorowerów bądź motocykli zapłacą za rejestracje pojazdu mniej niż osoby, które chcą zarejestrować samochód osobowy. Znaczenie ma także to, co działo się z pojazdem przed próbą zarejestrowania go (np. czy pochodzi z salonu, czy został zakupiony z drugiej ręki).

Porównaliśmy ze sobą koszty zarejestrowania samochodów osobowych:  

Samochód osobowy nowy
(z salonu, z homologacją UE)
Samochód używany
(sprowadzony z innego kraju UE)
Samochód używany
(tzw. przerejestrowanie pojazdu)
Samochód zabytkowy
Opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu85 zł85 zł85 zł85 zł
Opłata za pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł13,50 zł13,50 zł
Opłaty za tablice rejestracyjne80 zł80 zł80 zł100 zł
Opłata ewidencyjna, do uiszczenia osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
Opłata za kartę pojazdu75 zł75 zł(nie dotyczy)(nie dotyczy)

Jak widać, z największymi kosztami muszą liczyć się nabywcy samochodów z salonu oraz osoby, które kupiły bądź sprowadziły pojazd z zagranicy. Najmniej za rejestrację pojazdu w 2020 roku zapłacą zaś osoby, które kupiły pojazd z drugiej ręki, który był już wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej.

Rejestracja samochodu 2021 – co się zmieniło?

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, nowy właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia się do urzędu w ciągu 30 dni od zakupu. Tyle samo czasu ma na to sprzedawca. Podczas pierwszej wizyty urzędnik może zarejestrować auto tymczasowo, na 30 dni. Wydaje wtedy tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Dzięki temu można poruszać się po drogach i wykupić np. ubezpieczenie AC, czekając na wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego. Pandemia Koronawirusa wymusiła jednak zarówno na stronach transakcji, jak i na Urzędach dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Na rejestrację samochodu, a także zgłoszenie sprzedaży petenci mają 180 dni. Warto jednak bacznie obserwować sytuację, gdyż ze względu na sytuację na świecie, może ona ulegać zmianie.

Podsumowując: obowiązkiem nabywcy jest zgłoszenie zakupu pojazdu. Nie ma jednak konieczności przerejestrowania auta w trybie pilnym.

Rejestracja samochodu… i co dalej? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Gdy uda się już zarejestrować samochód, należy go ubezpieczyć. W Polsce obowiązkowa jest tylko polisa odpowiedzialności cywilnej, ale warto zainwestować także w dodatkowe świadczenia. W jaki sposób można najszybciej znaleźć najtańsze OC? Wystarczy wypełnić zamieszczony na naszej stronie formularz, a w kilka chwil uzyska się gotowe zestawienie najlepszych ofert od renomowanych ubezpieczalni. Na podstawie danych auta i kierowcy, nasz kalkulator OC od razu oblicza wysokość składek, więc można wybrać najbardziej korzystną ofert.

Jeżeli kupiłeś auto, nie czekaj z wizytą w urzędzie. Pamiętaj także o tym, by kupić korzystne ubezpieczenie komunikacyjne – znajdziesz je, korzystając z naszej porównywarki OC/AC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • Kowalski
  - -

  Nie ma obowiązku przerejestrowania auta. Wystarczy zgłosić jego nabycie i zbycie !!

  • Iwona Sowuska
   - -

   Zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu już zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić starostę w terminie 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Jest to obowiązek właściciela. Nie należy mylić tego obowiązku z powinnością z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, polegającą na konieczności zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Są to różne, niezależne od siebie powinności i co oczywiste występują w różnych sytuacjach. Pamiętajmy, że obowiązek zawiadomienia dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Polsce już wcześniej, przy czym nie ma znaczenia czy jest to auto nowe czy używane – dotyczy on ich tak samo. Zgodnie z nowym art. 140mb PRD wchodzącym od 1 stycznia 2020 brak dopełnienia tej formalności będzie obwarowany administracyjną karą pieniężną od 200 do 1000 zł.

 • Jerry
  - -

  Artykuł niby z września 2020 a jak ma się do koronawirusa bo z tego co ja wiem w dobie pandemii ten okres został wydłużony z 30 do 180 dni do końca roku 2020. Dlatego wg mnie artykuł pisany był wcześniej przed pandemią.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Artykuł został poprawiony.

Więcej artykułów i porad

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – w […]

więcej
Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Zmiany konstrukcyjne samochodu a zakup OC – co musisz wiedzieć?

Modyfikacje pojazdów kojarzą się przede wszystkim ze sportowym tuningiem, ale wcale nie muszą być z tym związane. Zamontowanie instalacji gazowej czy zmiana liczby siedzeń również są istotnymi ingerencjami. Działania tego typu mają wpływ na ogólny stan auta i […]

więcej
Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Skorzystałeś z tego rozwiązania, lecz po uzbieraniu własnych zniżek chciałbyś znów stać się jedynym właścicielem […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można […]

więcej