Rejestracja samochodu w 2022 – sprawdź, co się zmieniło!

Rejestracja samochodu w 2022 – sprawdź, co się zmieniło!

4/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Planujesz sprzedaż lub kupno samochodu w najbliższych miesiącach? Przed dokonaniem transakcji koniecznie powinieneś zapoznać się ze wszystkimi obowiązkami, które nakłada na Ciebie prawo. Tym bardziej, że w sieci krąży wiele mitów wokół obowiązku rejestracji samochodu.  Wyjaśniamy, co się zmieniło i jak wygląda rejestracja samochodu w 2021 roku i jak wygląda rejestracja samochodu w 2022. Sprawdź, jeśli nie chcesz narazić się na grzywny!

Ministerstwo Infrastruktury stara się walczyć z powszechnym zjawiskiem niedopilnowania przez kierowców obowiązku urzędowego, co przekłada się na dużą liczbę pojazdów niezarejestrowanych oraz nieużywanych, a dalej widniejących w rejestrze. Zmiany w prawie zaleciła Komisja Europejska, zarzucając Polsce niedokładne statystyki. Jakie nowelizacje zostały wprowadzone? Opisujemy nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów!

Rejestracja samochodu w 2021 – przepisy

Rejestracja samochodu w 2020

Każdy kierowca, który nabył pojazd (nowy lub używany) ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Przedtem musi także zmierzyć się z masą innych formalności. Przede wszystkim, najpierw powinien złożyć wniosek o zarejestrowanie samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędzie dzielnicy. We wniosku należy umieścić wszystkie najważniejsze dane pojazdu, m.in.: typ, markę, model, rok produkcji, numer identyfikacyjny VIN czy numer nadwozia. Jeśli rejestracja samochodu wiąże się z wyrobieniem nowych tablic, trzeba podać również dotychczasowy numer rejestracyjny i numer Karty Pojazdu. Wtedy otrzymuje się nowy dowód rejestracyjny, komplet tablic, a także naklejek legalizacyjnych.

Rejestracja auta 2022 wymaga podania takich samych danych jak wcześniej. Kierowcy muszą pamiętać, by posiadać wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, gdyż ich brak może spowodować przeciąganie się procedury rejestracyjnej. Biorąc pod uwagę, że rejestracja nowego samochodu z salonu, a także auta używanego musi być wykonana w ściśle określonym terminie, lepiej podejść do tego z należytą rzetelnością i skompletować od razu niezbędne informacje i dokumenty. Jednocześnie warto sprawdzić ranking ubezpieczeń samochodowych, by odnaleźć aktualnie najciekawsze oferty obowiązkowych ubezpieczeń OC za dane auto. Warto to zrobić, gdyż za każde auto płaci się inną kwotę, a przy zmianie pojazdu często może ona być zdecydowanie wyższa, niż w przypadku poprzedniego. Dzięki Kioskpolis.pl można jednak tę różnice zniwelować i wybrać najlepszą propozycję na rynku wraz z dodatkowymi polisami ubezpieczeniowymi, takimi jak AC, czy Assistance.

Ile kosztuje rejestracja samochodu 2022?

Oczywiście, za ww. należy uiścić stosowną opłatę. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu? Wysokość tej kwoty zależy od wielu czynników (m.in. czy auto jest sprowadzone z zagranicy, czy nie wymaga zmiany tablic itp.), ale zwykle wynosi ok. 200-300 zł. Opłaty za rejestrację samochodu są jednak zależne także od innych czynników.

Rejestracja pojazdu 2021 – ile zapłacisz?

Na koszt rejestracji pojazdu wpływa przede wszystkim jego typ. Właściciele motorowerów bądź motocykli zapłacą za rejestracje pojazdu mniej niż osoby, które chcą zarejestrować samochód osobowy. Znaczenie ma także to, co działo się z pojazdem przed próbą zarejestrowania go (np. czy pochodzi z salonu, czy został zakupiony z drugiej ręki).

Porównaliśmy ze sobą koszty zarejestrowania samochodów osobowych:  

Samochód osobowy nowy
(z salonu, z homologacją UE)
Samochód używany
(sprowadzony z innego kraju UE)
Samochód używany
(tzw. przerejestrowanie pojazdu)
Samochód zabytkowy
Opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu 85 zł 85 zł 85 zł 85 zł
Opłata za pozwolenie czasowe 13,50 zł 13,50 zł 13,50 zł 13,50 zł
Opłaty za tablice rejestracyjne 80 zł 80 zł 80 zł 100 zł
Opłata ewidencyjna, do uiszczenia osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej 50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
50 gr
(w sumie 4,50 zł)
Opłata za kartę pojazdu 75 zł 75 zł (nie dotyczy) (nie dotyczy)

Jak widać, z największymi kosztami muszą liczyć się nabywcy samochodów z salonu oraz osoby, które kupiły bądź sprowadziły pojazd z zagranicy. Najmniej za rejestrację pojazdu w 2020 roku zapłacą zaś osoby, które kupiły pojazd z drugiej ręki, który był już wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej.

Rejestracja samochodu krok po kroku 2022

Rejestrując auto i mając dokumenty trzeba wypełnić odpowiedni wniosek łatwy do znalezienia w Internecie. Razem z wnioskiem i wszystkimi dokumentami należy udać się do właściwego urzędu powiatowego i złożyć go w odpowiednim wydziale.

Rejestracja samochodu 2021 – co się zmieniło?

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, nowy właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia się do urzędu w ciągu 30 dni od zakupu. Tyle samo czasu ma na to sprzedawca. Podczas pierwszej wizyty urzędnik może zarejestrować auto tymczasowo, na 30 dni. Wydaje wtedy tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Dzięki temu można poruszać się po drogach i wykupić np. ubezpieczenie AC, czekając na wyrobienie stałego dowodu rejestracyjnego.

Ile trwa rejestracja samochodu 2022?

Pandemia Koronawirusa wymusiła jednak zarówno na stronach transakcji, jak i na Urzędach dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Na rejestrację samochodu, a także zgłoszenie sprzedaży petenci mają 180 dni. Warto jednak bacznie obserwować sytuację, gdyż ze względu na sytuację na świecie, może ona ulegać zmianie.

Podsumowując: obowiązkiem nabywcy jest zgłoszenie zakupu pojazdu. Nie ma jednak konieczności przerejestrowania auta w trybie pilnym.

Rejestracja samochodu zmiany 2022

Rejestracja samochodu i zmiany w 2022 dotyczą jeszcze jednego aspektu. Od 31 stycznia 2022 kierowcy mogą złożyć wniosek o rejestrację auta bez konieczności zmiany tablic rejestracyjnych. Sama procedura rejestracyjna się nie zmienia i nowy właściciel pojazdu nadal musi się udać do właściwego urzędu powiatowego, by dokonać całej rejestracji. Może jednak zaoszczędzić sobie zachodu związanego z wymianą tablic na nowe. Dotyczy to nawet kierowców, których nowe nabytki motoryzacyjne nie były dotychczas zarejestrowane w danym powiecie.

Rejestracja samochodu… i co dalej? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Gdy uda się już zarejestrować samochód, należy go ubezpieczyć. W Polsce obowiązkowa jest tylko polisa odpowiedzialności cywilnej, ale warto zainwestować także w dodatkowe świadczenia. W jaki sposób można najszybciej znaleźć najtańsze OC? Wystarczy wypełnić zamieszczony na naszej stronie formularz, a w kilka chwil uzyska się gotowe zestawienie najlepszych ofert od renomowanych ubezpieczalni. Na podstawie danych auta i kierowcy, nasz kalkulator OC od razu oblicza wysokość składek, więc można wybrać najbardziej korzystną ofert. Ranking firm ubezpieczeniowych w Polsce pozwoli na znalezienie firm, na których produkty warto zwrócić uwagę, szukając ubezpieczenia. Zawsze jednak trzeba podejść do tego indywidualnie ze względu na zróżnicowaną wycenę, a dzięki Kiokspoli.pl jest to bardzo proste, gdyż uwzględnia ona wszystkie aspekty brane pod uwagę przez towarzystwa przy kalkulowaniu wysokości składki.

Jeżeli kupiłeś auto, nie czekaj z wizytą w urzędzie. Pamiętaj także o tym, by kupić korzystne ubezpieczenie komunikacyjne – znajdziesz je, korzystając z naszej porównywarki OC/AC!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  Kowalski
  - -

  Nie ma obowiązku przerejestrowania auta. Wystarczy zgłosić jego nabycie i zbycie !!

   Iwona Sowuska
   - -

   Zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym, właściciel pojazdu już zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić starostę w terminie 30 dni o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Jest to obowiązek właściciela. Nie należy mylić tego obowiązku z powinnością z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, polegającą na konieczności zarejestrowania auta w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia. Są to różne, niezależne od siebie powinności i co oczywiste występują w różnych sytuacjach. Pamiętajmy, że obowiązek zawiadomienia dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Polsce już wcześniej, przy czym nie ma znaczenia czy jest to auto nowe czy używane – dotyczy on ich tak samo. Zgodnie z nowym art. 140mb PRD wchodzącym od 1 stycznia 2020 brak dopełnienia tej formalności będzie obwarowany administracyjną karą pieniężną od 200 do 1000 zł.

  Jerry
  - -

  Artykuł niby z września 2020 a jak ma się do koronawirusa bo z tego co ja wiem w dobie pandemii ten okres został wydłużony z 30 do 180 dni do końca roku 2020. Dlatego wg mnie artykuł pisany był wcześniej przed pandemią.

   Iwona Sowuska
   - -

   Artykuł został poprawiony.

Więcej artykułów i porad
Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Opłaty celno skarbowe za samochód 2024 – ile zapłacisz za sprowadzone auto?

Planujesz zakup auta? Czeka Cię wiele formalności, a także wydatków. Do kosztów rejestracji i składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC, musisz doliczyć także podatek. Wyjaśniamy, ile wynoszą opłaty skarbowe za kupno samochodu! Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?  Dodatkowa […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak działa i ile kosztuje […]

więcej
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej