Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

3.8/5 - (Ocen: 46)

Czy jest możliwe prowadzenie auta bez prawa jazdy? Naturalnie – jednak czy kierowca robi to całkowicie legalnie? Nad tą kwestią zastanawiają się osoby, które stoją przed zakupem mikrosamochodu. Samochód bez prawa jazdy to kontrowersyjny temat, jednak w niektórych sytuacjach jest to możliwe. Czy wystarczy tylko dowód osobisty, aby móc się poruszać pojazdem mechanicznym bez łamania przepisów? Postanowiliśmy to sprawdzić! Trzeba jednak zaznaczyć, że jazda bez prawa jazdy standardowym samochodem nie jest możliwa, jeśli chodzi o drogi publiczne! Dowiedz się, jaki samochód bez prawa jazdy można kupić, by poruszać się nim po drogach publicznych na normalnych zasadach.

Prawo jazdy w Polsce można zdać dopiero w wieku 18 lat, jednak to nie oznacza, że wcześniej nie można poruszać się autem po drogach publicznych. Sprawdź, jaki samochód bez prawa jazdy można prowadzić w mieście, na terenach podmiejskich i po innych drogach publicznych, a także ile kosztuje samochód bez prawa jazdy.

Samochód bez prawa jazdy w Polsce

Wbrew powszechnej opinii, dowód osobisty to za mało, aby poruszać się autem. Ministerstwo Infrastruktury zwraca uwagę, że błędna interpretacja przepisów jest związana z powszechnym nazewnictwem. Aby móc prowadzić auto bez prawka, należałoby się poruszać mini-carem, pozostałe są rejestrowane jako czterokołowce, które już podlegają pod przepis posiadania uprawnień drogowych. Samochód bez prawa jazdy w Polsce jest więc kwestią problematyczna, gdyż pojazdy spełniające takie wymogi są mało popularne. Są też słabo dostępne, jednak w niektórych sytuacjach są opłacalne w nabyciu i eksploatacji. Istotnym pytaniem jest także to, ile kosztuje samochód bez prawa jazdy, jednak odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Jeśli jednak nie szuka się nowego pojazdu, można nabyć właściwy model za przystępne pieniądze.  Samochód bez prawa jazdy najbardziej opłaca się w miastach lub na wsiach, w sytuacjach, w których pokonuje się niewielkie odległości i jest alternatywą na przykład dla skutera. Przy okazji taki pojazd jest o wiele bardziej uniwersalny, gdyż kierowcy nie ograniczają warunki pogodowe lub też temperatura.

To, jaki samochód bez prawa jazdy można prowadzić, jest jednak mocno ograniczone, gdyż przepisy prawa uniemożliwiają taką praktykę przy autach „tradycyjnych rozmiarów”. Na rynku jest jednak wiele marek, które oferują niewielkie samochody idealnie nadające się na pierwsze auto, gdy jeszcze nie ma się uprawnień kategorii B, lub jeśli potrzebuje się tylko samochodu do miasta. Jeśli OC młody kierowca musi płacić wysokie, takiego auto także jest ciekawą alternatywą, gdyż jego ubezpieczenie będzie o wiele tańsze. Może to okazać się najlepszy samochód dla młodego kierowcy, gdyż jest dobrym rozwiązaniem pomiędzy pierwszym dużym autem, a komunikacją miejską lub innymi środkami transportu. OC dla początkującego kierowcy jest stosunkowo drogie, więc jazda dużo mniejszym pojazdem pozwoli sporo zaoszczędzić.

Posiadając auto dowolnych rozmiarów, w Kioskpolis.pl można znaleźć tanie ubezpieczenia OC dla każdego rodzaju pojazdu, który tego wymaga, by poruszać się po polskich drogach, lub po to, by móc zostać zarejestrowanym. Posiadając samochód niewymagający prawa jazdy, można tu sprawdzić, ile trzeba będzie zapłacić OC za większy pojazd. Dzięki porównywarce można znaleźć najtańsze ubezpieczenia na rynku, nawet dla młodych kierowców mających bardzo wysokie stawki u większości ubezpieczycieli.

Samochody bez prawa jazdy – ceny

Samochody bez prawa jazdy ceny mają o wiele niższe niż standardowe auta. Dlatego też wiele osób poważnie traktuje taką możliwość, gdyż czasem okazuje się to dość atrakcyjne, jeśli rozpatrzy się to pod kątem ceny i funkcjonalności. Niewielkie auto bez prawa jazdy używane można znaleźć już za kilka tysięcy złotych, a jego niewątpliwą zaletą będzie to, że w tej cenie można dostać stosunkowo nowy samochód. Nowe samochody tego typu to zaś wydatek zaczynający się od około trzydziestu tysięcy złotych.  Co prawa jazda bez prawa jazdy jest w takich autach możliwa, jednak trzeba również pamiętać, że podobne pojazdy również powinny mieć ubezpieczenie. Na Kioskpolis.pl można znaleźć ciekawe oferty ubezpieczeń z zakresu OC, AC, NNW i innych rodzajów polis.Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy wcale nie musi być drogie. Jeżdżąc takim autem, trzeba jednak pamiętać, jakie dokumenty kierowcy 2022 trzeba mieć przy sobie.

W wielu sytuacjach takie ceny nie są zbyt wygórowane. To, jakie samochody bez prawa jazdy można użytkować na polskich drogach, ciągle się zmienia, gdyż na rynku pojawiają się nowe propozycje. Warto więc przeglądać zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, gdyż to, jak zarejestrować samochód bez prawa jazdy jest bardzo proste, więc wystarczy znaleźć ciekawy egzemplarz, bez konieczności uczęszczania na długi kurs prawa jazdy.

Niezależnie od tego, jakie auto się posiada, porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jazda bez prawa jazdy jest jednak niedopuszczalna, gdy chce się posiadać ubezpieczenie. Oczywiście wyjątkiem są mikro samochody.

Samochód elektryczny bez prawa jazdy

Rosnąca moda na tak zwane elektryki sprawiła, że coraz więcej osób rozważa zakup samochodu elektrycznego bez prawa jazdy. Są one zdecydowanie tańsze niż standardowe samochody elektryczne, więc okazuje się to dość ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza w miastach. Niewątpliwą zaletą jest to, że takie auta są małe i mają niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Analizując, ile kosztuje samochód bez prawa jazdy napędzany energią elektryczną, a także jaki jest koszt jego utrzymania, warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, szczególnie w miastach. Jeśli na co dzień pokonuje się niewielkie dystanse, to auto może się bardzo szybko zwrócić i okazać o wiele tańsze od spalinowych odpowiedników. Ponadto jest bardzo funkcjonalne i praktyczne w miastach, w których trudno o miejsca parkingowe. W czasach, gdy benzyna jest bardzo droga, jest to rozwiązanie wygodne, a jednocześnie ekonomiczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wygląda samochód bez prawa jazdy, który jest po prostu mniejszym odpowiednikiem pełnowymiarowego auta. Co prawda charakteryzuje się niższymi osiągami, jednak w warunkach miejskich i tak nie ma to praktycznego znaczenia.

Samochody osobowe bez prawa jazdy

Decydując się na samochody osobowe bez prawa jazdy, trzeba dobrze przeanalizować swoje potrzeby. Niewątpliwie są to pojazdy relatywnie małe i posiadające mało mocy, jednak nawet osoby poszukujące samochodu do codziennej jazdy mogą się nimi zainteresować. Wynika to z faktu, że są bardzo wygodne w jeździe po ciasnych i wąskich uliczkach miejskich, a ponadto niezwykle łatwo się nimi parkuje. Z łatwością można też kupić auto dwuosobowe bez prawa jazdy, które będzie komfortowe w jeździe.

Sznurek aut na biurku

Czy można prowadzić samochód bez prawa jazdy? – przepisy w Polsce

Do niedawna Polacy – po ukończeniu pełnoletności – mogli poruszać się motorowerami bez posiadania uprawnień (tzn. prawa jazdy). Jednak w 2013 roku przepisy uległy zmianie i każdy, kto posiada taki pojazd musi legitymować się prawem jazdy kategorii AM lub wyższej. Ponadto, chcąc prowadzić czterokołowiec (mikrosamochód) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyżej (B, A). Spowodowało to problemy w interpretacji przepisów i niewłaściwe przeświadczenie, że można prowadzić samochód bez prawka.

Potocznie samochód bez prawa jazdy to po prostu pojazd, na który nie potrzeba uprawnień kategorii B (czyli samochodów osobowych). Jest to częściowa odpowiedź na pytanie, jaki samochód bez prawa jazdy kupić. Jeśli znajduje się konkretny model, zawsze trzeba sprawdzić w jego specyfikacji technicznej, czy potrzeba na niego prawo jazdy kategorii B. Wtedy uniknie się wszelkich nieporozumień.

Zgodnie z literą polskiego prawa, jedyne pojazdy które możesz prowadzić bez prawa jazdy (czyli z samym dowodem osobistym) to: rower, wózek rowerowy lub pojazd zaprzęgowy. Na rynku są rowery z silnikiem elektrycznym, które można prowadzić mając przy sobie jedynie dowód osobisty –  dopuszczalne dla takiego jednośladu parametry to silnik 48 V o mocy max. 250 W oraz rozwijanej prędkości do 25 km/h. Elektryczny samochód bez prawa jazdy tego rodzaju nie jest zbyt praktyczny na terenach podmiejskich, lecz świetnie sprawdzi się w mieście, zwłaszcza gdy na co dzień nie pokonuje się dużych odległości.

Auto bez prawa jazdy, czyli czym jest czterokołowiec?

Skoro pojawiła się nazwa czterokołowca, warto ją rozwinąć. Czterokołowiec to pojazd samochodowy, którego masa nie przekracza 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy) lub 400 kg (w przypadku przewozu osób). Czterokołowcami, które można prowadzić z niższymi uprawnieniami (tj. kategorią AM) są czterokołowce lekkie, czyli takie, których masa własna nie przekracza 350 kg a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h.

Jakie uprawnienia na samochód bez prawa jazdy – jakie auto bez prawa jazdy?

Wniosek jest bardzo prosty – samochód bez prawa jazdy to mylne pojęcie. Kandydat, który chce zakupić czterokołowca lekkiego i się nim legalnie poruszać, powinien odbyć szkolenie w tradycyjnym ośrodku nauki jazdy, a następnie przystąpić do egzaminu w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że kandydat wcale nie musi być… pełnoletni!

Samochód bez prawa jazdy – opinie nieletnich kierowców

Chcąc zdać egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B, należy mieć ukończone 18 lat. W przypadku kategorii AM pełnoletność nie jest w ogóle wymagana! Po uprawnienia mogą sięgać osoby, które mają 14 lat. Do samego kursu przystąpią nawet 3 miesiące przed swoimi urodzinami. O uprawnienia do prowadzenia czterokołowców lekkich mogą zaś starać się osoby powyżej 16 roku życia. Naturalnie, dla nieletnich osób jest to wspaniała wiadomość, ponieważ mają możliwość poruszania się czterokołowcami lekkimi całkowicie legalnie. Nawet przy ograniczeniu prędkości daje to duże możliwości i szansę na większą samodzielność i niezależność.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy chęci wyrobienia sobie takich uprawnień? Sam kurs może okazać się tańszy niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. W zależności od miasta i ośrodka szkoleniowego, może on jednak kosztować nawet 2000 złotych.

Auto bez prawa jazdy – najpopularniejsze modele czterokołowców lekkich

Zastanawiasz się jak wyglądają czterokołowce lekkie oraz w jakich cenach można je kupić?  Na rynku wtórnym najpopularniejsze czterokołowce lekkie – Aixam – można zakupić w cenie między 9000 a 16 000 złotych. Posiadają one homologację L6e na czterokołowce lekkie z możliwością wyrobienia sobie uprawień motorowerowych od 14. roku życia, a także homologację L7e na prawo jazdy kategorii B1 (od 16. roku życia). Drugą kwestią poruszaną w przypadku takich pojazdów jest… ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie AC. Ceny auta bez prawa jazdy nie są tak wysokie, jak większych samochodów, a w niektórych przypadkach mogą pełnić te samą funkcję.

OC samochodu bez prawa jazdy, czyli ubezpieczenie czterokołowca lekkiego

Autko miniaturowe na wadze

Czterokołowce lekkie podlegają obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji. Nie ma tutaj żadnej taryfy ulgowej i przy formalnościach konieczne jest okazanie ważnej polisy ubezpieczeniowej.

KARA ZA BRAK OC CZTEROKOŁOWCA LEKKIEGO Podobnie jak w przypadku normalnego samochodu, właściciel nieubezpieczonego czterokołowca lekkiego zapłaci karę za brak OC:

190 zł kary za nieubezpieczenie przez 1-3 dni,
470 zł kary za nieubezpieczenie przez 4-14 dni,
930 zł kary za nieubezpieczenie przez powyżej 14 dni.

Niezależnie od rozmiaru i ceny takich pojazdów, ubezpieczenie OC będzie pełnowartościowe i również podlega zniżkom lub zwyżkom. Młody kierowca niestety nie ma co liczyć na niższe stawki, ponieważ jego doświadczenie jest zbyt małe i prawdopodobnie będzie to pierwsza polisa w jego życiu. Dlatego warto skorzystać z naszego kalkulatora OC! Pozwoli on porównać oferty wiodących firm ubezpieczeniowych w Polsce i wybrać najkorzystniejszą polisę.Ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC w ciekawej cenie można znaleźć przy pomocy porównywarki Kioskpolis.pl. Należy pamiętać, że mały samochód bez prawa jazdy też trzeba ubezpieczać, a także warto wykupić dodatkowe polisy, takie jak AC, czyubezpieczenie NNW samochodu .

Chcąc kupić najtańsze OC, można w dowodzie pojazdu wpisać dwóch właścicieli – pierwszym będzie rodzic, który legitymuje się kompletem zniżek, a drugim – młodociany użytkownik czterokołowca lekkiego. Jest to całkowicie legalna metoda, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić, ale i da szansę nieletniej osobie na zbieranie stażu w towarzystwach ubezpieczeniowych. Być może już za kilka lat, nawet przed osiągnięciem pełnoletności, będzie mieć 60% zniżek?

Czy można zarejestrować auto na osobę bez prawa jazdy?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy można kupić samochód bez prawa jazdy. W tej kwestii nie ma żadnych przeciwwskazań, gdyż prawo jazdy jest jedynie dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdu po drogach publicznych, podczas gdy samo posiadanie samochodu pod względem prawnym jest zupełnie innym zagadnieniem. Samo nabycie i zarejestrowanie auta na osobę bez uprawnień jest bezproblemowo i przebiega tak samo, jak gdyby posiadało się prawo jazdy. Można też wykonać zniesienie współwłasności samochodu tak, by właścicielem została osoba bez uprawnień.

Auto do 45 km bez prawa jazdy

Nabywając auto bez prawa jazdy, trzeba pamiętać, że auto do 45 km bez prawa jazdy musi spełniać wszystkie kryteria prawne. Warto więc zweryfikować wszystkie dokumenty samochodu i sprawdzić, czy jest on zarejestrowany w odpowiedni sposób zgodny z prawem, by potem nie mieć kłopotów. Taki pojazd nie powinien także mieć zmienianych parametrów technicznych na przykład poprzez zmianę silnika. Takie ingerencje są niezgodne z polskim prawem, o ile samochód ma się poruszać po drogach publicznych.

Samochody bez prawa jazdy FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakimi pojazdami może poruszać się 14-latek?

Osoba, która ukończyła 14. rok życia, może uzyskać prawo jazdy AM, które uprawnia ją do prowadzenia motoroweru. Do prowadzenia tego typu pojazdów (oprócz zdanego egzaminu) będzie potrzebować również zgodę rodzica.

Jakimi pojazdami może poruszać się 16-latek?

Osoba, która ukończyła 16. rok życia, może uzyskać prawo jazdy kategorii B1. Żeby uzyskać takie prawo jazdy należy odbyć kurs i zdać odpowiednie egzaminy (oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego). Auto dla 16-latka może zatem być pojazdem czterokołowym o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 550 kg.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów bez prawa jazdy?

Nie ma samochodów, którymi można jeździć bez prawa jazdy. Nie zawsze konieczna jest kategoria B – dla motorowerów wystarczy AM, a dla lekkich czterokołowców kategoria B1. Pojazdy tego typu produkują takie marki, jak np.:  Smart, Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier.

Jakie kategorie pojazdów można prowadzić bez prawa jazdy?

Osoby, które ukończyły 18. rok życia, nie muszą posiadać prawa jazdy, by jeździć rowerem, wózkiem rowerowym oraz pojazdem zaprzęgowym. By prowadzić motorower czy czterokołowiec, należy posiadać odpowiednio prawo jazdy kat. AM lub B1.Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba osiągnęła pełnoletniość przed 19 stycznia 2013 roku – wtedy do prowadzenia motoroweru wystarczy dowód osobisty.

Czy mogę prowadzić quada bez prawa jazdy?

To zależy jakim quadem – jeżeli spełnia warunki czterokołowca lekkiego (o wadze powyżej 350 kg oraz konstrukcji pozwalającej na rozwijanie prędkości jazdy powyżej 45km/h), to wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Jeżeli podchodzi pod warunki czterokołowca (dopuszczalna masa przy przewozie osób do 400 kg), to wystarczy już kategoria B1. Pojazd typu Quad o wyższych parametrach wagowych i prędkościowych według polskiego prawa drogowego jest traktowany jak samochód osobowy – będziesz potrzebować zatem prawa jazdy kategorii B do prowadzenia go. Konieczne będzie także ważne ubezpieczenie OC (dotyczy to każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym) oraz tablice rejestracyjne.

Czy mogę wykupić OC dla niezarejestrowanego quada?

Można, a nawet trzeba – OC należy wykupić jeszcze przed zarejestrowaniem, ponieważ w celu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji musimy przedstawić ważną polisę ubezpieczenia.

Jakie pojazdy z kategorii B można prowadzić bez prawa jazdy?

Odpowiedź: żadnymi. Zgodnie z przepisami, bez prawa jazdy z kategorii B nie można takimi pojazdami w ogóle poruszać się po drodze.

Ile kosztuje kurs na kategorię B1?

Cena przygotowania do egzaminu jest zależna od wybranej szkoły jazdy. Kurs na kategorię B1 kosztuje zwykle ok. 2000 zł (30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych).

Ile kosztuje kurs na kategorię AM?

Cena przygotowania do egzaminu jest zależna od wybranej szkoły jazdy. Kurs na kategorię AM kosztuje zwykle ok. 1000 zł (10 godzin zajęć teoretycznych oraz min. 5 godzin zajęć praktycznych).

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (101)

  Jacek
  - -

  Witam. Mam 40 lat. Czterokołowiec lekki katerogia l64 czy wymagac prawo jazdy AM czy nie trzeba?? Czy wystarczy dowód osobisty?? Prosze odpowiedź

   Iwona Sowuska
   - -

   Do kierowania czterokołowcami lekkimi wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

    Andrzej
    - -

    Osoba ktora przed zmiana przepisow czyli przed 2013 mialab ukonczine 18 lat czyli mogla poruszac sie czterokolowcem lekkim nadal moze poruszac sie majac dowod osobisty, zmiany dotycza tylko osob ktore nie nabyly prawa do poruszania sie takim pojazdem przed data wejscia w zycie nowelizacji kodejsu.

     Iwona Sowuska
     - -

     Do prowadzenia czterokołowców lekkich wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe. Osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku mogą prowadzić motorowery i quady lekkie (do 350 kg masy, 5,4 KM mocy oraz prędkości max. 45 km/h) na dowód osobisty.

      Angelika B.
      - -

      Witam . Czy mogę poruszać się microcarem mając tylko dowód osobisty, jeżeli przed 2013 rokiem miałam ukończone 18 lat ?

      Iwona Sowuska
      - -

      Niestety, w takiej sytuacji wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1 lub wyższe.

     Ujma
     - -

     Czy w państwie polskim jest możliwe jeździć pojazdem cztero kołowym bez prawa jazdy

      Iwona Sowuska
      - -

      Niestety nie ma takiej możliwości. Wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1 lub wyższe.

     Gosia
     - -

     Można się poruszać bez prawa jazdy czy nie można? Część mówi,że nie można część że można jak to w końcu jest ?

      Piotrek Popis
      - -

      W odniesieniu do interpretacji Ustawy, w przypadku ukończenia przez Panią 18 lat przed zmianą prawa, może Pani kierować czterokołowcem lekkim na dowód osobisty.Prawo nie działa wstecz.

  Tomczak
  - -

  Dzień dobry mój partner ma autko Aixma od 3 lat i czy musi miec prawo jazdy czy wystarczy ino dowód osobisty

   Iwona Sowuska
   - -

   Do poruszania się czterokołowcami lekki wymagane jest prawo jazdy B1 lub wyższe

    Misio1234
    - -

    Nawet kategoria l6e można jeździć na dowód osobisty jak posiadam 30 lat i jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny proszę o opinię bo zamierzam sb kupić taki pojazd jak microcar i zastanawiam się czy mogę prowadzić taki pojazd na dowód osobisty czy muszę posiadać prawo jazdy am

     Iwona Sowuska
     - -

     W Pana sytuacji wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii miniumum B1 lub wyższe.

   Lolo
   - -

   Czy jeżeli mam 66 lat i zabrane prawo jazdy to mogę poruszać się microcarem?

    Iwona Sowuska
    - -

    Niestety do prowadzenia czterokołowca lekkiego jest wymagane prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

    Anonimowy
    - -

    Witam, czy mając 70 lat trzeba posiadać prawo jazdy czy wystarczy dowód osobisty do kierowania mini carem rozwijającym prędkość do 45km/h

     Iwona Sowuska
     - -

     Do prowadzenia microcara wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub B1 (lub pozostałe wyższe kategorie).

      Sergej
      - -

      Dzień dobry mam 40 lat czy mogę prowadzić autokarem bez prawa jazdy

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      Prowadzenie pojazdu typu mikrocar umożliwia prawo jazdy kategorii AM. Natomiast do prowadzenia autokaru konieczne jest prawo jazdy kategorii D.

  Beata A
  - -

  Dzień dobry 🙂 Czy można jezdzić “Czterokołowiecem lekkim katerogia l64” posiadając prawo jazdy kat.T. ?

   Iwona Sowuska
   - -

   Z godnie z przepisami kategoria T uprawnia również do poruszania się czwterokołowcami lekkimi.

    Michalski
    - -

    Witam mam na imię Adam mam 31 lat mam auto Ligier od 3 lat. Mam pytanie czy można jeździć na dowód osobisty a w 2013 r miałem 25 lat

     Dominik Baczewski
     - -

     Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogą dalej poruszać się motorowerami i quadami na dowód osobisty, natomiast w przypadku czterokołowców lekkich wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub wyższe.

      Adam Michalski
      - -

      Witam trzeba mieć AM żeby jeździć autem tak a nie dowód osobisty nie można jeździć

      Dominik Baczewski
      - -

      Ponieważ prawo nie działa wstecz to wszystkie osoby urodzone przez 12 stycznia 1995 roku mogą prowadzić motorowery i quady lekkie (do 350 kg masy, 5,4 KM mocy oraz prędkości max. 45 km/h) na dowód osobisty. W przypadku czterokołowców lekkich wymagane jest prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej – B1, B, A).

   Luka
   - -

   witam, w 2013 roku mialam 21lat i niemam prawo jazdy czy mogę jezdzic minicarem czy potrzebuje prawo jazdy kategorii AM ?

    Iwona Sowuska
    - -

    Może Pan korzystać z 4 kołowców lekkich.

   Misio
   - -

   Nawet kategoria l6e można jeździć na dowód osobisty jak posiadam 30 lat i jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny

  Beata A
  - -

  Dzień dobry 🙂 Czy można jezdzić tymi autkami jak w temacie posiadając prawo jazdy kat.T. ?

   Iwona Sowuska
   - -

   Wszystkimi pojazdami wymienionymi w artykule można poruszać się posiadając prawo jazdy kat.T

    Dominik Baczewski
    - -

    Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogła poruszać się czterokołowcem lekkim nadal może poruszać się mając dowód osobisty, zmiany dotyczą tylko osób które nie nabyły prawa do poruszania się takim pojazdem przed data wejścia w życie nowelizacji kodeksu.

    Iwona Sowuska
    - -

    Tak

     Misio
     - -

     Dziękuję bo jedni piszą że nie mogę inni że mogę jeździć takim pojazdem jak jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny

     Misio
     - -

     I za to moje pytanie czy mozna czy nie takim pojazdem

     Kotek
     - -

     Witam mam 30 lat i mam pytanie czy microcarem mogę się poruszać na dowód osobisty czy muszę posiadać kat am proszę o odpowiedź

      Iwona Sowuska
      - -

      Może Pan się poruszać microcar.

  Dominik Baczewski
  - -

  Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogła poruszać się czterokołowcem lekkim nadal może poruszać się mając dowód osobisty, zmiany dotyczą tylko osób które nie nabyły prawa do poruszania się takim pojazdem przed data wejścia w życie nowelizacji kodeksu.

   Kamil
   - -

   Witam. Mam 27 lat. Zatrzymano mi prawo jazdy kat B sądownie na 5 lat. Czy mogę jeździć w takim przypadku microcarem i jakie dokumenty wymagane są do tego? Dziękuję z góry za odpowiedź.

    Dominik Baczewski
    - -

    Dzień dobry, niestety nie, ponieważ by poruszać się czterokołowcem należy posiadać prawo jazdy minimum kategorii B1.

  Iwona Sowuska
  - -

  W takiej sytuacji może prowadzić Pan tylko pojazdy przedstawione w artykule

   Piotr
   - -

   A może Pani powiedzieć trochę szczegółowo które i czy microcar mogę prowadzić.
   Z góry dziękuję i przepraszam ale pogubiłem się w tym artykule.

    Iwona Sowuska
    - -

    Samochody bez prawa jazdy do 50 cm to tak zwane czterokołowe mini cary. Te auta powoli zdobywają polski rynek motoryzacyjny. Mini car to niewielkich rozmiarów auto czterokołowe, dwuosobowe, które nie rozwija prędkości wyższej niż 45 km/h. Na polskich drogach to widok wciąż bardzo rzadki, choć ta sytuacja powoli się zmienia.
    Osoby, które nie mają prawa jazdy, mają za to szansę samodzielnie podróżować po drogach. Mini cary mają budowę zbliżoną do samochodów osobowych, choć mogą być zarejestrowane jako motorowery. Te pojazdy można prowadzić bez posiadania prawa jazdy.
    Mini cary projektowane są tak, aby miały równo rozłożony ciężar. Jest to niezwykle korzystne ze względu na fakt, że fizycznie nie mogą dachować.
    Samochody bez prawa jazdy lub z prawem jazdy kategorii AM są znacznym ułatwieniem dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a pragną poruszać się po drogach jak pełnoprawni kierowcy

     Weneta
     - -

     Dziękuję bardzo za szczegółowe informacje

    Karolina
    - -

    Czy mogę jeździć microcarem jeżeli nie posiadam kat. Am. Ale mam ukończone 18 lat przed ustawą 19 styczeń 2013r. Czy mogę poruszać się wyłącznie na dowód osobisty microcarem. Proszę o kontakt

     Przemysław Tryfon
     - -

     Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można poruszać się tego typu pojazdem wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.
     Aby móc się poruszać microcarem należy posiadać kategorię AM lub B1.

  Piotr
  - -

  Dziękuję

   Iwona Sowuska
   - -

   Zapraszamy ponownie 🙂

   Zenek
   - -

   Mam 35 lat i chce jezdzic microcarem Czy moge jezdzic na dowod osobisty ??

    Katarzyna Dabrowska
    - -

    Do prowadzenia microcara wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub B1 (lub pozostałe wyższe kategorie).

  Mirek M
  - -

  Witam , mam prawo jazdy od 1974 roku kat A ze wszystkimi uprawnieniami w tej kateg0ri ,czyli bez ograniczeń, Jakimi mogę jeździć autkami ???? czy quadami tez i jakimi,??? Bardzo proszę ,

   Iwona Sowuska
   - -

   Kategoria A uprawnia do poruszania się: motocyklem (motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w pierwszym punkcie i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg.
   pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, czyli: motorowerem (o pojemności skokowej silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW; prędkość maksymalna pojazdu do 45 km/h), czterokołowcem lekkim – (masa własna pojazdu do 350kg, a prędkość maksymalna do 45 km/h – np. mały quad).

  Iwona Sowuska
  - -

  Tak, Pozdrawiam.

   Piotrek
   - -

   Bardzo dziękuję za info.Pozdrawiam

  Mak
  - -

  Jedynym pojazdem z dachem i drzwiami, w którym nie pada nam na głowę i można go prowadzić bez uprawnień jest Piaggio Ape 50, kultowy włoski trzykołowiec.

  august
  - -

  Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.

   Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za miłe słowa 🙂

  Krzysjek
  - -

  Witam mam 30 lat zamierzam kupić microcara 500 cm3 o mocy 5 koni zajestrowane na pojazd samochodowy inny proszę o opinię czy mogę prowadzić taki pojazd na dowód osobisty czy muszę posiadać am

   Iwona Sowuska
   - -

   Dla wymienionego przez Pana pojazdu należy posiadać kategorię AM.

  Kristof
  - -

  60 lat, czy jezeli
  Stracilem prawo jazdy to moge jezdzic micro carem??

   Iwona Sowuska
   - -

   Do prowadzenia microcara wymagane jest minimum prawo jazdy kategorii AM lub B1.

  Pawel
  - -

  witam zostało mi zatrzymane prawo jazdy za prędkość w terenie zabudowanym na 3 miesiąc i moje pytanie czy mogę jeździć pojazdem L-6e ?

   Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do prowadzenia pojazdu L-6e wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej – B1, B, A). Jeżeli Pana prawo jazdy zostało aktualnie zatrzymane, to nie ma Pan teraz możliwości legalnie poruszać się pojazdem tego typu.

  Sloneczko13
  - -

  Witam. Mam pytanie czy mając 44 lata mogę kupić. I prowadzić czterokolowiec lekki bez prawa jazdy? I który to w końcu jest. Aixam microcar czy jakiś inny czterokolowiec?

   Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do zakupu czterokołowca nie ma żadnych ograniczeń więc bez problemu może Pan/Pani zakupić czterokołowiec. Żeby jednak poruszać się czterokołowcem (mikrosamochodem) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyżej (B, A). Jest sporo marek mikrosamochodów, oto te najpopularniejsze: Smart, Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier.

  Tomi
  - -

  chciałem się dowiedzieć czy moja żona może jeździć autem do 45km/h, mając ukończone 35lat?
  Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych kart motorowerowych itp Czy potrzebuje zdawać prawo jazdy.
  Dziękuje za informacje

   Iwona Sowuska
   - -

   Do poruszania się mikrokwrem wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM, w przypadku Pana małżonki będzie to B1 bo posiada ukończone 16 lat. Oczywiście może to być również wyższa kategoria prawa jazdy np B.

  Krystian
  - -

  Jestem rocznik 1956. Czy kupując samochód Aixcam mogę jeździć bez prawa jazdy.

   Iwona Sowuska
   - -

   Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM lub B1 (może być również wyższe np A czy B).

  Kamil
  - -

  Witam. Zabrano mi prawo jazdy kat B na 5 lat. Czy mogę w takim przypadku kierować microcarem i jakie dokumenty potrzebne są do tego? Mój rocznik 1993. Z góry dziekuję za odpowiedź.

   Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do prowadzenia microcara wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM lub B1 (może być oczywiście również wyższe np A, B czy nawet T).

    Kamil
    - -

    Ok dziękuję. W takim razie jeszcze jedno pytanie. Gdzieś przeczytałem że karta motorowerowa to to samo co kategoria AM tylko trzeba w starostwie wymienić tę kartę na dokument AM. Czy to prawda?

     Dominik Baczewski
     - -

     Istnieje taka możliwość, natomiast żeby poznać szczegóły zachęcamy do kontaktu ze Starostwem.

  Stach
  - -

  Jak to ?w ustawie o kierujących jest napisane że czterokołowcem lekkim można poruszać się na AM więc jakie B1? jeżeli samochodzik zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki to można na AM się poruszać.

   Dominik Baczewski
   - -

   Zgadza się kategoria AM uprawnia do kierowania czterokołowcem lekkim, natomiast kategoria B1 uprawnia do kierowania czterokołowcami. Poniżej dokładne definicje z ustawy:
   Czterokołowiec lekki (ust. 42c): czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h (kategoria homologacyjna L6e).
   Czterokołowiec (ust. 42b): pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy-550 kg, w przypadku przewozu osób -400 kg (kategoria homologacyjna L7e).

  juczcic
  - -

  czy mozna jezdzic czterokolowcem ciezkim zpawem jazdy kat A osoba dorosla

   Iwona Sowuska
   - -

   Niestety nie ma takiej możliwości.

  Piotr
  - -

  Witam. Zabrano mi prawo jazdy kategori A oraz B na skutek przekroczenia prędkości o 51 km. Urodzony jestem w 1982 roku , czyli w myśl ustawy z 2013 roku mam uprawnienia AM na dowód? W takim razie czy moge prowadzić pojazd lekki czterokołowy do 4 Kw mocy? Dziękuje za odpowiedz

   Iwona Sowuska
   - -

   Tak, może Pan.

    Michał
    - -

    Pani Iwono tak więc jestem rocznik 84 i skoro miałem ukończone 18lat w 2013roku kiedy weszła nowa ustawa o ruchu drogowym to mogę się poruszać Microcarem L6E na dowód osobisty tak ? Aktualnie jezdze skuterem 49ccm na dowód a chętnie zmienię na Microcara bo pogoda u nas ostatnio różnoraka niestety.

     Katarzyna Dabrowska
     - -

     Do kierowania czterokołowcami lekkimi wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

      Michał
      - -

      Pani Iwono a Panu Piotrowi w takiej samej sytuacji co moja z tym że jemu zabrano prawo jazdy odpisała Pani, że może jezdzic takimi autkami L6E na dowod osobisty – to jak to jest ?…

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      W przypadku Pana Piotra zaszła pomyłka tracąc prawo jazdy traci uprawnienia do kierowania również czterokołowcem lekkim, natomiast w Pana przypadku zgodnie z ustawą jeśli ukończył Pan 18 lat zanim zmieniło się prawo może Pan kierować czterokołowcem lekkim na dowód osobisty.

      Michał
      - -

      A czy moze mi Pani podac podstawe prawna na ktora sie moge powolac podczas kontroli ? Bo niestety nasi stroze prawa nie sa doinformowani w tej kwestii.

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Jest to opisane w Art.133 Ustawy o kierujących pojazdami.

      Michał
      - -

      Przeczytaem t ustawniez na innych stronach artykuly o niej – wszedzie wynika z tresci ze nie moge na dowod osobisty poruszac sie czterokolowcami lekkimi L6E bo weszlo AM i na dowod tylko dwu lub trzykolowcami moge – to dlaczego Pani twierdzi ze moge ? Nigdzie tez nie ma wzmianki o tym ze prawo nie dziala wstecz bo na tej podstawie bym wlasnie mogl prowadzic czterokolowca lekkiego na dowod osobisty…

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Jeśli ma Pan wątpliwości do interpretacji ustawy należałoby zasięgnąć porady prawnej.

      Michał
      - -

      Pani Katarzyno Dabrowska – jakiego tu szukać radcy prawnegoaby był obeznany w prawie drogowym i potrafil konkretnie i prawdziwie potwierdzic czy moge jezdzic na dowod osobiusty czy nie ? Potrzebuje po prostu podkladke w razie kontroli Policji… Czy Pani daje takie porady i mogla by to dla mnie zrobic ?

      Katarzyna Dabrowska
      - -

      Niestety nie, nie jestem radcą prawnym.

  Aleksander
  - -

  Mam 50 lat i chciałbym kupić AIXAMA o wadze 349 kg czy muszę mieć jakieś uprawnienia czy prawo jazdy ?

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Do prowadzenia czterokołowca lekkiego jest wymagane prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

  Jadwiga
  - -

  Jestem osobą niepełnosprawną. Na rynku pojawiły się pojazdy dla osób niepełnosprawnych takie jak : Pojazd medyczny R1
  Podobno nie wymagają rejestracji, mimo że wyglądają jak mikro samochód.
  Niestety nie mam szans na tego typu auto, choćby ze względu na to że po półtora roku trzeba wymienić wszystkie baterie a to koszt niemal taki, jak kupno nowego. Ale w Holandii jest dostępny pojazd spalinowy o nazwie Canta.
  Tam figuruje on również jako pojazd inwalidzki, bez konieczności rejestracji i z możliwością poruszania się nim po chodnikach i ścieżkach rowerowych. U nas widziałam taki tylko raz – używany na sprzedaż.
  Proszę mi powiedzieć, czy tego typu pojazdem mogę się poruszać bez uprawnień?
  Canta ma co prawda ograniczenie prędkości do 45km , ale posiada też silnik Hondy, myślę że dużo mocniejszy niż 50cm3
  Czy sam fakt że jest pojazdem inwalidzkim zwalnia z konieczności posiadania uprawnień i rejestracji?
  Jak ubezpieczyć taki pojazd?

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Każdy pojazd powinien być zarejestrowany. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Wydziałem Komunikacji w tej sprawie. Jeśli pojazd ten jest klasyfikowany jako microcar to wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub B1 (lub pozostałe wyższe kategorie). Jeśli chodzi o ubezpieczenie to pojazd ten powinien posiadać OC.

  SWIATOWID
  - -

  Mam 67 lat . Pojazd AIXAM nabylem przed regulacja prawna z 2013 roku i moglem poruszac sie nim jak motorowerem jedynie na dowod osobisty. Czy regulacja ta ograniczyla moje prawa nabyte wczesniej?

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Zgodnie z interpretacją Ustawy jeśli ukończył Pan 18 lat zanim zmieniło się prawo może Pan kierować czterokołowcem lekkim na dowód osobisty.Prawo nie działa wstecz.

  Marcin
  - -

  Witam
  W listopadzie zatrzymano mi prawo jazdy ( rozprawa dopiero się odbędzie ) ; w akcie oskarżenia napisano , że postanawiają zatrzymać mi prawo jazdy kategorii B , według mojego prawa jazdy zostaje mi jeszcze kategoria A i B1 , czy w przypadku wyroku skazującego mogę poruszać się pojazdami z kategorii A i B1 ? Mam prawo jazdy od 40 lat …
  pozdrawiam

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Jeśli traci Pan prawo jazdy jednoczenie traci Pan wszystkie uprawnienia z nim związane chyba, że Sąd orzecze inaczej.

  Jerzy Zaryjewski
  - -

  Posiadałem prawo jazdy kat AB ponad 50 lat obecnie posiadam 76 lat a trzy lata zostałem przez Sąd ukarany pozbawieniem prawa kierowania pojazdami mechanicznymi na okres 3 lat. We wrześniu 2023 mija okres kary a ja będąc inwalidą o znacznym stopniu chciałbym móc poruszać się takim pojazdem na który nie będzie potrzebne prawo jazdy kat B. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu mego problemu. Z szacunkiem Pozdrawiam

   Piotrek Popis
   - -

   Dzień dobry,
   W takim przypadku, pojazdem do prowadzenia którego nie potrzebne jest prawo jazdy będzie czterokołowiec lekki (microcar). Prowadzenie takiego pojazdu jest możliwe posiadając dowód osobisty, pod warunkiem, że ukończył Pan 18 lat przed nowelizacją ustawy z 2013 roku.

  Mieczysław
  - -

  Witam , co będzie z kierowcami zawodowymi? W chwili obecnej posiadam prawo jazdy wydane ,, bezterminowo” kat ,,B; i ,,C’ ZA KURSY ZAPŁACIŁEM, a Państwo przymierza się do zabierania nam tych uprawnień zupełnie za darmo, czy to jest w porządku? Takich seniorów w Polsce jest dużo. Czy możemy liczyć na jakąś rekompensatę, coś za coś. Nauka nie idzie w las doświadczenie pozostaje do końca życia człowieka. Pozostanie nam niestety taki ,, kurdupel ; ,, microcar; czy będzie można liczyć na zezwolenie na jazdę, bez dodatkowych płatnych uprawnień. Jakim ,, przemieszczaczem; będzie można jeździć?, już niestety nie zawodowo. Dziękuję, proszę o odpowiedź M.

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Niestety nie jesteśmy wstanie odpowiedzieć na Pana pytanie, w tej sytuacji zachęcamy do zasięgnięcia porady prawnej.

Więcej artykułów i porad
Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2024 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej