Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

Samochód bez prawa jazdy – jakie pojazdy można prowadzić?

Czy jest możliwe prowadzenie auta bez prawa jazdy? Naturalnie – jednak czy kierowca robi to całkowicie legalnie? Nad tą kwestią zastanawiają się osoby, które stoją przed zakupem mikrosamochodu. Czy wystarczy tylko dowód osobisty, aby móc się poruszać pojazdem mechanicznym bez łamania przepisów? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Wbrew powszechnej opinii, dowód osobisty to za mało, aby poruszać się autem. Ministerstwo Infrastruktury zwraca uwagę, że błędna interpretacja przepisów jest związana z powszechnym nazewnictwem. Aby móc prowadzić auto bez prawka, należałoby się poruszać mini-carem, pozostałe są rejestrowane jako czterokołowce, które już podlegają pod przepis posiadania uprawnień drogowych.

Samochód bez prawa jazdy – przepisy w Polsce

Sznurek aut na biurku

Do niedawna Polacy – po ukończeniu pełnoletności – mogli poruszać się motorowerami bez posiadania uprawnień (tzn. prawa jazdy). Jednak w 2013 roku przepisy uległy zmianie i każdy, kto posiada taki pojazd musi legitymować się prawem jazdy kategorii AM lub wyższej. Ponadto, chcąc prowadzić czterokołowiec (mikrosamochód) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyżej (B, A). Spowodowało to problemy w interpretacji przepisów i niewłaściwe przeświadczenie, że można prowadzić samochód bez prawka.

Potocznie samochód bez prawa jazdy to po prostu pojazd, na który nie potrzeba uprawnień kategorii B (czyli samochodów osobowych).

Zgodnie z literą polskiego prawa, jedyne pojazdy które możesz prowadzić bez prawa jazdy (czyli z samym dowodem osobistym) to: rower, wózek rowerowy lub pojazd zaprzęgowy. Na rynku są rowery z silnikiem elektrycznym, które można prowadzić mając przy sobie jedynie dowód osobisty –  dopuszczalne dla takiego jednośladu parametry to silnik 48 V o mocy max. 250 W oraz rozwijanej prędkości do 25 km/h.

Auto bez prawa jazdy, czyli czym jest czterokołowiec?

Skoro pojawiła się nazwa czterokołowca, warto ją rozwinąć. Czterokołowiec to pojazd samochodowy, którego masa nie przekracza 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy) lub 400 kg (w przypadku przewozu osób). Czterokołowcami, które można prowadzić z niższymi uprawnieniami (tj. kategorią AM) są czterokołowce lekkie, czyli takie, których masa własna nie przekracza 350 kg a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45km/h.

Wniosek jest bardzo prosty – samochód bez prawa jazdy to mylne pojęcie. Kandydat, który chce zakupić czterokołowca lekkiego i się nim legalnie poruszać, powinien odbyć szkolenie w tradycyjnym ośrodku nauki jazdy, a następnie przystąpić do egzaminu w jednym z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że kandydat wcale nie musi być… pełnoletni!

Samochód bez prawa jazdy – opinie nieletnich kierowców

Chcąc zdać egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B, należy mieć ukończone 18 lat. W przypadku kategorii AM pełnoletność nie jest w ogóle wymagana! Po uprawnienia mogą sięgać osoby, które mają 14 lat. Do samego kursu przystąpią nawet 3 miesiące przed swoimi urodzinami. O uprawnienia do prowadzenia czterokołowców lekkich mogą zaś starać się osoby powyżej 16 roku życia. Naturalnie, dla nieletnich osób jest to wspaniała wiadomość, ponieważ mają możliwość poruszania się czterokołowcami lekkimi całkowicie legalnie. Nawet przy ograniczeniu prędkości daje to duże możliwości i szansę na większą samodzielność i niezależność.

Z jakimi kosztami należy się liczyć przy chęci wyrobienia sobie takich uprawnień? Sam kurs może okazać się tańszy niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. W zależności od miasta i ośrodka szkoleniowego, może on jednak kosztować nawet 2000 złotych.

Auto bez prawa jazdy – najpopularniejsze modele czterokołowców lekkich

Zastanawiasz się jak wyglądają czterokołowce lekkie oraz w jakich cenach można je kupić?  Na rynku wtórnym najpopularniejsze czterokołowce lekkie – Aixam – można zakupić w cenie między 9000 a 16 000 złotych. Posiadają one homologację L6e na czterokołowce lekkie z możliwością wyrobienia sobie uprawień motorowerowych od 14. roku życia, a także homologację L7e na prawo jazdy kategorii B1 (od 16. roku życia). Drugą kwestią poruszaną w przypadku takich pojazdów jest… ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie AC.

OC samochodu bez prawa jazdy, czyli ubezpieczenie czterokołowca lekkiego

Autko miniaturowe na wadze

Czterokołowce lekkie podlegają obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji. Nie ma tutaj żadnej taryfy ulgowej i przy formalnościach konieczne jest okazanie ważnej polisy ubezpieczeniowej.

KARA ZA BRAK OC CZTEROKOŁOWCA LEKKIEGO Podobnie jak w przypadku normalnego samochodu, właściciel nieubezpieczonego czterokołowca lekkiego zapłaci karę za brak OC:

190 zł kary za nieubezpieczenie przez 1-3 dni,
470 zł kary za nieubezpieczenie przez 4-14 dni,
930 zł kary za nieubezpieczenie przez powyżej 14 dni.

Niezależnie od rozmiaru i ceny takich pojazdów, ubezpieczenie OC będzie pełnowartościowe i również podlega zniżkom lub zwyżkom. Młody kierowca niestety nie ma co liczyć na niższe stawki, ponieważ jego doświadczenie jest zbyt małe i prawdopodobnie będzie to pierwsza polisa w jego życiu. Dlatego warto skorzystać z naszego kalkulatora OC! Pozwoli on porównać oferty wiodących firm ubezpieczeniowych w Polsce i wybrać najkorzystniejszą polisę.

Chcąc kupić najtańsze OC, można w dowodzie pojazdu wpisać dwóch właścicieli – pierwszym będzie rodzic, który legitymuje się kompletem zniżek, a drugim – młodociany użytkownik czterokołowca lekkiego. Jest to całkowicie legalna metoda, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić, ale i da szansę nieletniej osobie na zbieranie stażu w towarzystwach ubezpieczeniowych. Być może już za kilka lat, nawet przed osiągnięciem pełnoletności, będzie mieć 60% zniżek?

Samochody bez prawa jazdy FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jakimi pojazdami może poruszać się 14-latek?

Osoba, która ukończyła 14. rok życia, może uzyskać prawo jazdy AM, które uprawnia ją do prowadzenia motoroweru. Do prowadzenia tego typu pojazdów (oprócz zdanego egzaminu) będzie potrzebować również zgodę rodzica.

Jakimi pojazdami może poruszać się 16-latek?

Osoba, która ukończyła 16. rok życia, może uzyskać prawo jazdy kategorii B1. Żeby uzyskać takie prawo jazdy należy odbyć kurs i zdać odpowiednie egzaminy (oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego). Auto dla 16-latka może zatem być pojazdem czterokołowym o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 550 kg.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów bez prawa jazdy?

Nie ma samochodów, którymi można jeździć bez prawa jazdy. Nie zawsze konieczna jest kategoria B – dla motorowerów wystarczy AM, a dla lekkich czterokołowców kategoria B1. Pojazdy tego typu produkują takie marki, jak np.:  Smart, Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier.

Jakie kategorie pojazdów można prowadzić bez prawa jazdy?

Osoby, które ukończyły 18. rok życia, nie muszą posiadać prawa jazdy, by jeździć rowerem, wózkiem rowerowym oraz pojazdem zaprzęgowym. By prowadzić motorower czy czterokołowiec, należy posiadać odpowiednio prawo jazdy kat. AM lub B1.Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoba osiągnęła pełnoletniość przed 19 stycznia 2013 roku – wtedy do prowadzenia motoroweru wystarczy dowód osobisty.

Czy mogę prowadzić quada bez prawa jazdy?

To zależy jakim quadem – jeżeli spełnia warunki czterokołowca lekkiego (o wadze powyżej 350 kg oraz konstrukcji pozwalającej na rozwijanie prędkości jazdy powyżej 45km/h), to wystarczy prawo jazdy kategorii AM. Jeżeli podchodzi pod warunki czterokołowca (dopuszczalna masa przy przewozie osób do 400 kg), to wystarczy już kategoria B1. Pojazd typu Quad o wyższych parametrach wagowych i prędkościowych według polskiego prawa drogowego jest traktowany jak samochód osobowy – będziesz potrzebować zatem prawa jazdy kategorii B do prowadzenia go. Konieczne będzie także ważne ubezpieczenie OC (dotyczy to każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym) oraz tablice rejestracyjne.

Czy mogę wykupić OC dla niezarejestrowanego quada?

Można, a nawet trzeba – OC należy wykupić jeszcze przed zarejestrowaniem, ponieważ w celu rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji musimy przedstawić ważną polisę ubezpieczenia.

Jakie pojazdy z kategorii B można prowadzić bez prawa jazdy?

Odpowiedź: żadnymi. Zgodnie z przepisami, bez prawa jazdy z kategorii B nie można takimi pojazdami w ogóle poruszać się po drodze.

Ile kosztuje kurs na kategorię B1?

Cena przygotowania do egzaminu jest zależna od wybranej szkoły jazdy. Kurs na kategorię B1 kosztuje zwykle ok. 2000 zł (30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych).

Ile kosztuje kurs na kategorię AM?

Cena przygotowania do egzaminu jest zależna od wybranej szkoły jazdy. Kurs na kategorię AM kosztuje zwykle ok. 1000 zł (10 godzin zajęć teoretycznych oraz min. 5 godzin zajęć praktycznych).

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (68)

 • Jacek
  - -

  Witam. Mam 40 lat. Czterokołowiec lekki katerogia l64 czy wymagac prawo jazdy AM czy nie trzeba?? Czy wystarczy dowód osobisty?? Prosze odpowiedź

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do kierowania czterokołowcami lekkimi wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

   • Andrzej
    - -

    Osoba ktora przed zmiana przepisow czyli przed 2013 mialab ukonczine 18 lat czyli mogla poruszac sie czterokolowcem lekkim nadal moze poruszac sie majac dowod osobisty, zmiany dotycza tylko osob ktore nie nabyly prawa do poruszania sie takim pojazdem przed data wejscia w zycie nowelizacji kodejsu.

    • Iwona Sowuska
     - -

     Do prowadzenia czterokołowców lekkich wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe. Osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku mogą prowadzić motorowery i quady lekkie (do 350 kg masy, 5,4 KM mocy oraz prędkości max. 45 km/h) na dowód osobisty.

     • Angelika B.
      - -

      Witam . Czy mogę poruszać się microcarem mając tylko dowód osobisty, jeżeli przed 2013 rokiem miałam ukończone 18 lat ?

     • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety, w takiej sytuacji wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1 lub wyższe.

    • Ujma
     - -

     Czy w państwie polskim jest możliwe jeździć pojazdem cztero kołowym bez prawa jazdy

     • Iwona Sowuska
      - -

      Niestety nie ma takiej możliwości. Wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1 lub wyższe.

 • Tomczak
  - -

  Dzień dobry mój partner ma autko Aixma od 3 lat i czy musi miec prawo jazdy czy wystarczy ino dowód osobisty

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do poruszania się czterokołowcami lekki wymagane jest prawo jazdy B1 lub wyższe

   • Misio1234
    - -

    Nawet kategoria l6e można jeździć na dowód osobisty jak posiadam 30 lat i jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny proszę o opinię bo zamierzam sb kupić taki pojazd jak microcar i zastanawiam się czy mogę prowadzić taki pojazd na dowód osobisty czy muszę posiadać prawo jazdy am

    • Iwona Sowuska
     - -

     W Pana sytuacji wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii miniumum B1 lub wyższe.

  • Lolo
   - -

   Czy jeżeli mam 66 lat i zabrane prawo jazdy to mogę poruszać się microcarem?

   • Iwona Sowuska
    - -

    Niestety do prowadzenia czterokołowca lekkiego jest wymagane prawo jazdy kategorii B1 lub wyższe.

   • Anonimowy
    - -

    Witam, czy mając 70 lat trzeba posiadać prawo jazdy czy wystarczy dowód osobisty do kierowania mini carem rozwijającym prędkość do 45km/h

    • Iwona Sowuska
     - -

     Do prowadzenia microcara wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub B1 (lub pozostałe wyższe kategorie).

 • Beata A
  - -

  Dzień dobry 🙂 Czy można jezdzić „Czterokołowiecem lekkim katerogia l64” posiadając prawo jazdy kat.T. ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Z godnie z przepisami kategoria T uprawnia również do poruszania się czwterokołowcami lekkimi.

   • Michalski
    - -

    Witam mam na imię Adam mam 31 lat mam auto Ligier od 3 lat. Mam pytanie czy można jeździć na dowód osobisty a w 2013 r miałem 25 lat

    • Dominik Baczewski
     - -

     Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogą dalej poruszać się motorowerami i quadami na dowód osobisty, natomiast w przypadku czterokołowców lekkich wymagane jest minimum prawo jazdy AM lub wyższe.

     • Adam Michalski
      - -

      Witam trzeba mieć AM żeby jeździć autem tak a nie dowód osobisty nie można jeździć

     • Dominik Baczewski
      - -

      Ponieważ prawo nie działa wstecz to wszystkie osoby urodzone przez 12 stycznia 1995 roku mogą prowadzić motorowery i quady lekkie (do 350 kg masy, 5,4 KM mocy oraz prędkości max. 45 km/h) na dowód osobisty. W przypadku czterokołowców lekkich wymagane jest prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej – B1, B, A).

  • Luka
   - -

   witam, w 2013 roku mialam 21lat i niemam prawo jazdy czy mogę jezdzic minicarem czy potrzebuje prawo jazdy kategorii AM ?

   • Iwona Sowuska
    - -

    Może Pan korzystać z 4 kołowców lekkich.

  • Misio
   - -

   Nawet kategoria l6e można jeździć na dowód osobisty jak posiadam 30 lat i jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny

 • Beata A
  - -

  Dzień dobry 🙂 Czy można jezdzić tymi autkami jak w temacie posiadając prawo jazdy kat.T. ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Wszystkimi pojazdami wymienionymi w artykule można poruszać się posiadając prawo jazdy kat.T

   • Dominik Baczewski
    - -

    Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogła poruszać się czterokołowcem lekkim nadal może poruszać się mając dowód osobisty, zmiany dotyczą tylko osób które nie nabyły prawa do poruszania się takim pojazdem przed data wejścia w życie nowelizacji kodeksu.

   • Iwona Sowuska
    - -

    Tak

    • Misio
     - -

     Dziękuję bo jedni piszą że nie mogę inni że mogę jeździć takim pojazdem jak jest zajestrowane na pojazd samochodowy inny

    • Misio
     - -

     I za to moje pytanie czy mozna czy nie takim pojazdem

    • Kotek
     - -

     Witam mam 30 lat i mam pytanie czy microcarem mogę się poruszać na dowód osobisty czy muszę posiadać kat am proszę o odpowiedź

     • Iwona Sowuska
      - -

      Może Pan się poruszać microcar.

 • Dominik Baczewski
  - -

  Osoba która przed zmiana przepisów czyli przed 2013 miałaby ukończone 18 lat czyli mogła poruszać się czterokołowcem lekkim nadal może poruszać się mając dowód osobisty, zmiany dotyczą tylko osób które nie nabyły prawa do poruszania się takim pojazdem przed data wejścia w życie nowelizacji kodeksu.

  • Kamil
   - -

   Witam. Mam 27 lat. Zatrzymano mi prawo jazdy kat B sądownie na 5 lat. Czy mogę jeździć w takim przypadku microcarem i jakie dokumenty wymagane są do tego? Dziękuję z góry za odpowiedź.

   • Dominik Baczewski
    - -

    Dzień dobry, niestety nie, ponieważ by poruszać się czterokołowcem należy posiadać prawo jazdy minimum kategorii B1.

 • Iwona Sowuska
  - -

  W takiej sytuacji może prowadzić Pan tylko pojazdy przedstawione w artykule

  • Piotr
   - -

   A może Pani powiedzieć trochę szczegółowo które i czy microcar mogę prowadzić.
   Z góry dziękuję i przepraszam ale pogubiłem się w tym artykule.

   • Iwona Sowuska
    - -

    Samochody bez prawa jazdy do 50 cm to tak zwane czterokołowe mini cary. Te auta powoli zdobywają polski rynek motoryzacyjny. Mini car to niewielkich rozmiarów auto czterokołowe, dwuosobowe, które nie rozwija prędkości wyższej niż 45 km/h. Na polskich drogach to widok wciąż bardzo rzadki, choć ta sytuacja powoli się zmienia.
    Osoby, które nie mają prawa jazdy, mają za to szansę samodzielnie podróżować po drogach. Mini cary mają budowę zbliżoną do samochodów osobowych, choć mogą być zarejestrowane jako motorowery. Te pojazdy można prowadzić bez posiadania prawa jazdy.
    Mini cary projektowane są tak, aby miały równo rozłożony ciężar. Jest to niezwykle korzystne ze względu na fakt, że fizycznie nie mogą dachować.
    Samochody bez prawa jazdy lub z prawem jazdy kategorii AM są znacznym ułatwieniem dla osób, które nie ukończyły 18 lat, a pragną poruszać się po drogach jak pełnoprawni kierowcy

 • Piotr
  - -

  Dziękuję

  • Iwona Sowuska
   - -

   Zapraszamy ponownie 🙂

 • Mirek M
  - -

  Witam , mam prawo jazdy od 1974 roku kat A ze wszystkimi uprawnieniami w tej kateg0ri ,czyli bez ograniczeń, Jakimi mogę jeździć autkami ???? czy quadami tez i jakimi,??? Bardzo proszę ,

  • Iwona Sowuska
   - -

   Kategoria A uprawnia do poruszania się: motocyklem (motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o którym mowa w pierwszym punkcie i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg.
   pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, czyli: motorowerem (o pojemności skokowej silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4kW; prędkość maksymalna pojazdu do 45 km/h), czterokołowcem lekkim – (masa własna pojazdu do 350kg, a prędkość maksymalna do 45 km/h – np. mały quad).

 • Iwona Sowuska
  - -

  Tak, Pozdrawiam.

  • Piotrek
   - -

   Bardzo dziękuję za info.Pozdrawiam

 • Mak
  - -

  Jedynym pojazdem z dachem i drzwiami, w którym nie pada nam na głowę i można go prowadzić bez uprawnień jest Piaggio Ape 50, kultowy włoski trzykołowiec.

 • august
  - -

  Nie wiem doprawdy skąd u Was takie negatywne opinie. Sama/sam korzystam z usług tej firmy od wielu lat i nigdy nie zostałam potraktowana źle.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za miłe słowa 🙂

 • Krzysjek
  - -

  Witam mam 30 lat zamierzam kupić microcara 500 cm3 o mocy 5 koni zajestrowane na pojazd samochodowy inny proszę o opinię czy mogę prowadzić taki pojazd na dowód osobisty czy muszę posiadać am

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dla wymienionego przez Pana pojazdu należy posiadać kategorię AM.

 • Kristof
  - -

  60 lat, czy jezeli
  Stracilem prawo jazdy to moge jezdzic micro carem??

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do prowadzenia microcara wymagane jest minimum prawo jazdy kategorii AM lub B1.

 • Pawel
  - -

  witam zostało mi zatrzymane prawo jazdy za prędkość w terenie zabudowanym na 3 miesiąc i moje pytanie czy mogę jeździć pojazdem L-6e ?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do prowadzenia pojazdu L-6e wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej – B1, B, A). Jeżeli Pana prawo jazdy zostało aktualnie zatrzymane, to nie ma Pan teraz możliwości legalnie poruszać się pojazdem tego typu.

 • Sloneczko13
  - -

  Witam. Mam pytanie czy mając 44 lata mogę kupić. I prowadzić czterokolowiec lekki bez prawa jazdy? I który to w końcu jest. Aixam microcar czy jakiś inny czterokolowiec?

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do zakupu czterokołowca nie ma żadnych ograniczeń więc bez problemu może Pan/Pani zakupić czterokołowiec. Żeby jednak poruszać się czterokołowcem (mikrosamochodem) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyżej (B, A). Jest sporo marek mikrosamochodów, oto te najpopularniejsze: Smart, Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini czy Bellier.

 • Tomi
  - -

  chciałem się dowiedzieć czy moja żona może jeździć autem do 45km/h, mając ukończone 35lat?
  Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych kart motorowerowych itp Czy potrzebuje zdawać prawo jazdy.
  Dziękuje za informacje

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do poruszania się mikrokwrem wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM, w przypadku Pana małżonki będzie to B1 bo posiada ukończone 16 lat. Oczywiście może to być również wyższa kategoria prawa jazdy np B.

 • Krystian
  - -

  Jestem rocznik 1956. Czy kupując samochód Aixcam mogę jeździć bez prawa jazdy.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM lub B1 (może być również wyższe np A czy B).

 • Kamil
  - -

  Witam. Zabrano mi prawo jazdy kat B na 5 lat. Czy mogę w takim przypadku kierować microcarem i jakie dokumenty potrzebne są do tego? Mój rocznik 1993. Z góry dziekuję za odpowiedź.

  • Dominik Baczewski
   - -

   Dzień dobry, do prowadzenia microcara wymagane jest prawo jazdy kategorii minimum AM lub B1 (może być oczywiście również wyższe np A, B czy nawet T).

   • Kamil
    - -

    Ok dziękuję. W takim razie jeszcze jedno pytanie. Gdzieś przeczytałem że karta motorowerowa to to samo co kategoria AM tylko trzeba w starostwie wymienić tę kartę na dokument AM. Czy to prawda?

    • Dominik Baczewski
     - -

     Istnieje taka możliwość, natomiast żeby poznać szczegóły zachęcamy do kontaktu ze Starostwem.

 • Stach
  - -

  Jak to ?w ustawie o kierujących jest napisane że czterokołowcem lekkim można poruszać się na AM więc jakie B1? jeżeli samochodzik zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki to można na AM się poruszać.

  • Dominik Baczewski
   - -

   Zgadza się kategoria AM uprawnia do kierowania czterokołowcem lekkim, natomiast kategoria B1 uprawnia do kierowania czterokołowcami. Poniżej dokładne definicje z ustawy:
   Czterokołowiec lekki (ust. 42c): czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h (kategoria homologacyjna L6e).
   Czterokołowiec (ust. 42b): pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy-550 kg, w przypadku przewozu osób -400 kg (kategoria homologacyjna L7e).

 • juczcic
  - -

  czy mozna jezdzic czterokolowcem ciezkim zpawem jazdy kat A osoba dorosla

  • Iwona Sowuska
   - -

   Niestety nie ma takiej możliwości.

Więcej artykułów i porad

Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej