Ile kosztuje OC dla początkującego kierowcy?

Ile kosztuje OC dla początkującego kierowcy?

5/5 - (Ocen: 1)

Jazda autem, to coś, bez czego trudno poradzić sobie w dzisiejszych czasach. Poza samym zakupem auta trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Rynek ubezpieczeń jest co prawda świetnie rozwinięty i ceny na nim są dość konkurencyjne, jednak młodzi kierowcy nie mają łatwo. Bardzo często pojawia się pytanie, ile kosztuje oc dla nowego kierowcy, gdyż jest to grupa, która nie może liczyć na atrakcyjne stawki, w stosunku do tego, co ubezpieczyciele oferują bardziej doświadczonym właścicielom aut. Wiedząc jak szukać, można jednak znaleźć OC dla młodego kierowcy w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, jest zależne od wielu aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Dobrą wiadomością jest to, że na niektóre z nich ma się wpływ, dzięki czemu można nieco zaoszczędzić.

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje oc dla początkującego kierowcy. Ostateczna kalkulacja ubezpieczyciela jest zależna od bardzo wielu czynników, więc nawet pomimo zbliżonej sytuacji dwóch kierowców i takiego samego wieku, wysokość ich składki może się nieco od siebie różnić.

Młody kierowca – kim jest według ubezpieczyciela i jaki jest koszt OC młodego kierowcy?

Określenie młodego kierowcy jest bardzo ogólne i niewiele mówi w kontekście analizy ryzyka. Za takim określeniem wiąże się jednak konkretna definicja, a nie tylko ogólnikowy zwrot na młodego posiadacza prawa jazdy. Niemniej według każdego z ubezpieczycieli ta definicja jest nieco inna. W pierwszej kolejności wpływa na to wiek, jednak nie jest to jedyne kryterium. Jeśli chodzi o sam wiek, to niektórzy z ubezpieczycieli zaliczają do grona młodych kierowców osoby w wieku od 18 do 24 lub 25 lat. Są na rynku jednak firmy, dla których młody kierowca może mieć nawet do 29 lat. Biorąc pod uwagę, jak duży jest rozrzut w interpretacji tego aspektu przez towarzystwa ubezpieczeniowe, zawsze trzeba sprawdzić oferty tak wielu ubezpieczycieli, jak to możliwe. Tylko wtedy znajdzie się firmę, w której składki OC dla młodego kierowcy będą przyjazne.

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek może okazać się bardzo kosztowne, jednak analizując wszystkie oferty dostępne na rynku, można znaleźć relatywnie atrakcyjną ofertę. Szukanie takich ofert ręcznie okazuje się jednak dość karkołomne, więc chcąc znaleźć tanią polisę najlepiej skorzystać ze zautomatyzowanej porównywarki Kioskpolis.pl. Uwzględniając oferty wszystkich najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, pozwala ona na błyskawiczne znalezienie najbardziej atrakcyjnych z nich. Cena ubezpieczenia samochodu będzie widoczna od razu, bez konieczności kontaktowania się z przedstawicielami wszystkich ubezpieczalni. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale też czasu, zwłaszcza że proces zakupu polisy można zrealizować online. OC młody kierowca może tu kupić razem z dodatkowymi polisami ubezpieczeniowymi, takimi jak Assistance, czy AC. Cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy, którą można w ten sposób osiągnąć może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do tego, jaką propozycję by się dostała w przypadkowo wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na bardzo łatwe znalezienie najlepszych ofert OC na rynku.  Dzięki porównaniu propozycji kilkudziesięciu towarzystw, funkcjonujących na polskim rynku, można od razu odrzucić te, które są skrajnie niekorzystne, a będzie ich sporo. Wiąże się to z faktem, że wiele firm prowadzi taką politykę pozyskiwania klientów, że chce zniechęcić młodych kierowców zaporowymi cenami. Koszt OC dla młodego kierowcy jest wtedy kalkulowany na kwotę zdecydowanie przekraczającą rynkową średnią.

Takie praktyki są powszechne i są związane z faktem, że żaden ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia kierowcy w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Może jednak kalkulować wysokość składki według swoich kryteriów, które nie są aż tak precyzyjnie określane prawem. Warto więc poszukać takiej firmy, w której młodzi kierowcy są mile widziani. Jest ich na rynku kilka, a Kioskpolis.pl pozwoli na znalezienie takich ofert już w kilka chwil. Sam zakup OC i AC dla młodego kierowcy także potrwa jedynie kilka minut.

 

Drugim kryterium, poza samym wiekiem jest staż w prowadzeniu auta. Liczy się tutaj data wydania prawa jazdy. W większości przypadków do grona młodych kierowców zalicza się osoby, które posiadają uprawnienia do prowadzenia auta nie dłużej, niż od 3 lat. To może się jednak zmieniać w zależności od polisy i ubezpieczyciela, więc zawsze należy dokładnie przeczytać umowę i jej warunki. Tradycyjny agent ubezpieczeniowy oraz doradca klienta w serwisach online zajmujących się sprzedaż ubezpieczeń jak np. porównywarka OC jest w stanie rzetelnie odpowiedzieć na pytania związane z tym, na jakich dokładnie zasadach przyznawane są późniejsze zniżki dla kierowców i od czego zależy cena polisy młodego kierowcy.

Ile kosztuje oc dla młodego kierowcy?

Najwyższe składki niewątpliwie muszą płacić osoby mające 18 lat. Pozostaje odpowiedzieć konkretnie, ile kosztuje ubezpieczenie dla młodego kierowcy w stosunku do tego, co płacą osoby starsze i posiadające już prawo jazdy od kilku lat. Trudno tu jednak mówić o konkretnych kwotach, gdyż sam wiek nie jest jedynym kryterium, a kluczowe tu jest to, jakie auto się ubezpiecza. Można jednak mówić o proporcjach, w jakich oscylują ceny. Jest to również w dużej mierze zależne od ubezpieczyciela, gdyż niektóre firmy mają politykę o wiele bardziej przyjazną dla młodych kierowców. Są to podmioty upatrujące w tej grupie swoją grupę docelową i starające się przejąć tę część rynku zachęcając stosunkowo niższymi cenami niż konkurencja.

Zazwyczaj młody kierowca będzie musiał liczyć się co najmniej z dwukrotnie wyższą składką od bardziej doświadczonego kolegi. Nie jest to jednak wysoka składka, gdyż u niektórych ubezpieczycieli młody kierowca musi zapłacić nawet cztery razy więcej. Jest kilka metod na to, by móc obniżyć nieco składkę, aby była przystępniejsza. Agenci Kioskpolis.pl są w stanie rzetelnie doradzić w zakresie ubezpieczeń OC oraz wytłumaczyć, skąd bierze się kalkulacja składki dla danej osoby, oraz kiedy będzie można uzyskać zniżki.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie samochodu na gaz jest droższe niż ubezpieczenie aut z silnikami benzynowymi, elektrycznymi i diesla. Koszt OC dla młodych kierowców i tak jest wysoki, więc może to być zbyt wysoka cena dla niektórych osób. Wtedy tym bardziej warto przyłożyć się do przejrzenia jak największej ilości ofert spośród dostępnych na rynku, by znaleźć tę najlepszą. Jeśli się sprawdzi, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy i okazuje się, że jest to bardzo wysoka kwota, można pomyśleć o sposobach na jej zmniejszenie. Jednym z nich jest rejestracja auta razem ze współwłaścicielem, który ma już wypracowane zniżki. Może to być na przykład rodzic. Wtedy cena OC dla młodego kierowcy będzie o wiele niższa, jednak w razie kolizji, także osoba z większym doświadczeniem straci swoje zniżki. Mimo wszystko często jest to opłacalne, zwłaszcza że zwiększający się stać za kierownicą pozwala na stopniowe wypracowywanie swoich zniżek.

Co wpływa na wysokość OC  i ile kosztuje najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Na wysokość OC dla młodego kierowcy wpływa jeszcze kilka czynników. Sam fakt, że jest się młodym kierowcą to tylko jeden z kryteriów podczas kalkulowania składki. Kolejnym z nich jest między innymi okres, w którym ma się zarejestrowany na siebie samochód. Im ten okres dłuższy, tym do pewnego momenty wyższe składki są naliczane. Istotna jest również historia ubezpieczeniowa. Jeśli ktoś nie ma żadnej historii, jest to najgorsza z możliwych opcji, która radykalnie wpływa na wysoką składkę ubezpieczeniową.

Kluczowe jednak jest to, że młode osoby często wybierają sportowe auta, co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Dotyczy to także starszych kierowców z dobrą historią ubezpieczeniową – oni także muszą płacić więcej za sportowe auta. W przypadku początkującego kierowcy te wszystkie czynniki się dublują i wpływają na niekiedy horrendalnie wysokie składki.

Ogólne założenie jest takie, że im mocniejszy silnik, posiadający większą pojemność i ilość koni mechanicznych, tym wyższa będzie składka ubezpieczenia. Niekiedy może ona wzrosnąć nawet kilkukrotnie w stosunku do stawki, za słabsze auto. Nie zawsze jest to skorelowane z wartością samochodu, gdyż za starsza i stosunkowo tanie sportowe auta, także trzeba płacić dużo więcej. Często nawet więcej niż za nowe samochody. Wiąże się to z faktem, że kierowca kalkuluje możliwość wyrządzenia szkody na innych pojazdach, a nie na aucie młodego kierowcy. Sama wartość posiadanego samochodu wpływa bardziej na cenę ubezpieczeni AC, a nie OC.

Należy też pamiętać, że posiadane ubezpieczenie nie wpływa na odszkodowanie z oc sprawcy, jeśli zajdzie konieczność ubiegania się o takie.

To, ile kosztuje najtańsze OC dla młodego kierowcy, jest w dużej mierze zależne od posiadanego pojazdu. Jeśli jest się osobą kwalifikującą się na status „młodego kierowcy”, opłaca się nabyć jako pierwsze auto model, który posiada relatywnie niewielki silnik i nie jest marką premium. Wtedy inne parametry poza tym, że jest się młodym kierowcą, nie będą negatywnie wpływać na kalkulację ryzyka, więc może udać się, dostać nieco lepsze oferty ubezpieczenia. Jeśli jednak nie ma się współwłaściciela pojazdu bez statusu młodego kierowcy, trzeba liczyć się z tym, że najtańsze oferty będą nawet dwukrotnie wyższe od sum, które płacą bardziej doświadczeni kierowcy. W każdej sytuacji na Kioskpolis.pl można jednak znaleźć takie oferty, które będą optymalne pod względem kosztów dla kierowcy w jego sytuacji.

Gdzie najtańsze ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

Kupując OC dla początkującego kierowcy, trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wszystkie kryteria. Porównywarka Kioskpolis.pl współpracując ze wszystkim renomowanymi towarzystwami ubezpieczeniowymi działającymi na polskim rynku, weźmie pod uwagę każde z kryteriów i pozwoli na szybkie skalkulowanie składki w poszczególnych firmach. Uzyskana cena jest ostateczna, więc nie trzeba martwić się o ewentualne dopłaty. Cały proces kalkulowania składki jest tu zautomatyzowany, a klienci dostają indywidualnego opiekuna do pomocy. Porównanie wielu ofert to najlepsza metoda, jak obniżyć koszty OC dla młodego kierowcy, gdyż oferty poszczególnych firm mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Ranking ubezpieczeń samochodowych także pozwoli na wyselekcjonowanie podmiotów wartych uwagi.

Jak można obniżyć OC młodego kierowcy?

Najgorszą sytuacją jest jednak taka, gdy młody kierowca ma krótką historię ubezpieczeniową i wyrządził już szkody. Wtedy składka rośnie najbardziej. Najlepszą metodą na zmniejszenie składki jest więc stosunkowo ostrożna jazda i unikanie zdarzeń drogowych. Bezszkodowa jazda połączona ze stale rosnącym stażem kierowcy to prosta metoda na maksymalne obniżenie składki na ubezpieczenie.

To, ile wynosi OC dla młodego kierowcy i kiedy przestanie być uważany za młodego kierowcę, jest zależne od konkretnego ubezpieczyciela. Dlatego też warto co roku kalkulować składkę w różnych towarzystwach, by zweryfikować, czy z kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy coś się w tej kwestii nie zmieniło. Dużym błędem jest ubezpieczanie się w jednej firmie, a potem już nie sprawdzanie, czy przypadkiem inny ubezpieczyciel nie będzie w stanie zaoferować ciekawszej propozycji.

Kolejną kwestią jest jeszcze posiadane auto. Pierwszy samochód dla młodego kierowcy, jeśli ma być ekonomiczny w kontekście ubezpieczenia, powinien mieć stosunkowo mały silnik, co istotnie wpłynie na możliwie duże obniżenie składki.

Najlepszym sposobem na zakup najtańszego ubezpieczenia OC młodego kierowcy jest sprawdzenie cen w kalkulator OC online. Dzięki temu, że porównywarki OC mają bezpośrednie połączenie do systemów kalkulacji cen w zakładach ubezpieczeń na bieżąco są w stanie monitorować zmiany taryfy w wszystkich ubezpieczycieli, polityki cenowej, zmiany kryteriów, które wpływają na cenę OC dla najmłodszego kierowcy. Bardzo często zdarza się, że zakłady ubezpieczeń zmieniają swoją politykę cenową w stosunku do młodych kierowców, wiek, który klasyfikuje kierowcą w grupie podwyższonego ryzyka co bardzo często powoduje, że w kolejnym roku inny ubezpieczyciel może zaproponować lepsze warunki. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto jest zawsze sprawdzić aktualną ofertę rynkową, a w takich narzędziach jak porównywarka OC można to zrobić najszybciej.

Jakie auto dla początkującego kierowcy ile kosztuje ubezpieczenie OC młodego kierowcy, w kontekście posiadanego auta?

Samochód dla młodego kierowcy nie powinien mieć dużej mocy nie tylko ze względu na ubezpieczenie. Kalkulacje ubezpieczycieli, z których wynika, że młodzi kierowcy muszą wielokrotnie więcej płacić wynikają głównie ze statystyk, według których to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków. Wynika to z brawurowej jazdy, braku umiejętności i doświadczenia, a także braku umiejętności opanowania zbyt mocnego samochodu. Skromne auta z silnikami nieprzekraczającymi 120-150 koni mechanicznych, a nawet oscylującymi wokół niżej granicy wydają się być rozsądną propozycją dla początkujących kierowców. Pozwolą one na nabranie ogłady na drodze, a przez to, że przyspieszenie takich aut jest stosunkowo niewielkie, nie będą w stanie prokurować niebezpiecznych sytuacji na drodze. Trudno powiedzieć, jakie konkretnie auto dla młodego kierowcy będzie najlepsze, jednak powinno charakteryzować się tym, że nie jest zbyt duże, ma silnik nieprzekraczający dwóch litrów pojemności i stosunkowo niewiele koni mechanicznych.

Chcąc, by ubezpieczenie OC AC dla młodego kierowcy było relatywnie niskie, warto poczekać z kupnem mocniejszego samochodu przynajmniej do czasu, w którym przestanie się posiadać status młodego kierowcy. Gdy już będzie można pochwalić się posiadanym prawem jazdy i samochodem od kilku lat, wtedy zniżki za bezszkodową jazdę nieco zniwelują sam fakt, że kupuje się mocniejsze auto.

Jak nie stracić zniżek nabywanych zniżek OC dla kierowcy?

Jazda takim autem to optymalny sposób na obniżenie składek na ubezpieczenie, a także uniknięcie kolizji, które powodują, że składki rosną. Jeśli nabędzie się prawo do zniżek, nawet niewielka szkoda spowodowana na mieniu może spowodować utratę zniżek. To z kolei może zwiększyć wysokość składki nawet o kilkaset złotych. Niektórzy ubezpieczyciele w swoich ofertach mają też programy ochrony składek. O szczegóły takich usług trzeba jednak pytać agentów ubezpieczeniowych, którzy są w stanie dokładnie opisać warunki oferowane przez konkretnego ubezpieczyciela.

Korzystając z pomocy doradców Kioskpolis można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące tego, od czego zależy wysokość składki i kiedy będzie można ją obniżyć, a także co wpływa na zwiększenie ceny ubezpieczenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Utrata dokumentów za granicą – jakie kroki należy podjąć?

Utrata dokumentów za granicą – jakie kroki należy podjąć?

Ubezpieczenie podróżne pomoże chronić Twój paszport, dowód osobisty czy karty kredytowe. Kradzież dokumentów, a może ich zgubienie lub zaginięcie? Z dobrą polisą to nie problem. Sprawdź, jak przygotować się do takich ekstremalnych sytuacji w podróży i co w […]

więcej
„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy! Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Na czym polega regres ubezpieczeniowy?

Zdecydowanie się na odpowiednie ubezpieczenie wymaga sprawdzenia wielu informacji, które dotyczą między innymi takich kwestii jak regres ubezpieczeniowy. Gdy nie ma się pełnej wiedzy o konkretnych zapisach, które mogą pojawić się w umowach ubezpieczenia, wówczas można narazić się […]

więcej