Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

3/5 - (Ocen: 4)

Młodzi kierowcy bez większego doświadczenia to wyjątkowa grupa uczestników ruchu, która jest specjalnie traktowana, zwłaszcza przez ubezpieczycieli. Kierowcy w młodym wieku, którzy dopiero stali się pełnoletni i zdobywają prawo jazdy, nie mają żadnego doświadczenia. Jednak tak jak inni kierowcy, stając się właścicielami pojazdu, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. 

W Polsce o prawo jazdy kategorii B może ubiegać się osoba pełnoletnia. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć po ukończeniu 18 lat lub trzy miesiące wcześniej. Jednak wtedy trzeba posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. W takim przypadku wydanie prawa jazdy nastąpi dopiero po ukończeniu przez młodego człowieka 18 lat. Niestety, statystyki pokazują, że to właśnie najmłodsza grupa wiekowa kierowców powoduje najwięcej wypadków. Te dane przekładają się często na wyższy koszt OC dla takiego właściciela pojazdu. 

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Według firm ubezpieczeniowych młody kierowca może mieć nawet 29 lat. Dla ubezpieczyciela liczy się nie tylko wiek kierowcy, ale także data wydania prawa jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, że osoba, która ma mniej niż 25 lat i posiada uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 36 miesięcy, należy do grupy o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym. 

Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego kierowcy niezależnie od wieku. Ma ono duże znaczenie zwłaszcza w przypadku młodych kierowców, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy. Brak doświadczenia, młody wiek i brawura sprawiają, że są oni często sprawcami negatywnych zdarzeń drogowych. Ubezpieczenie OC samochodu to rodzaj ochrony, która zabezpiecza kierowcę przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu w czasie wypadku lub kolizji. Kierowca posiadający polisę OC w razie wypadku nie musi płacić z własnej kieszeni za szkody wyrządzone innym osobom, są one pokrywane przez ubezpieczyciela na podstawie polisy OC. 

Wyzwania dla młodych kierowców 

Grupa młodych kierowców w wieku 18-24 lata charakteryzuje najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2022 roku byli oni sprawcami 3059 wypadków, co stanowi 15,8% zdarzeń powstałych z winy kierujących. W wypadkach tych zginęło 281 osób, a 3910 poszkodowanych zostało rannych. Przyczyną 34,9% wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”[1]. To grupa, którą cechuje brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdami, jednocześnie wykazują oni dużą skłonność do brawury i ryzyka. 

Do kiedy kierowca jest uważany za młodego? To sprawa względna, ponieważ dla jednych ubezpieczycieli młody kierowca ma 19 lat, a dla innych będzie to również osoba w wieku 26 lat, która ubezpiecza swoje pierwsze auto. Jak pokazują statystyki, młodzi kierowcy powodują więcej wypadków, co wiąże się z brakiem doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Dodatkowo często nie stosują się do przepisów i siadają za kółkiem po alkoholu lub innych używkach. To wszystko wpływa na ocenę ryzyka  firm ubezpieczeniowych i podwyższoną składkę za polisę OC.

Jak firmy ubezpieczeniowe oceniają młodych kierowców?

Wysokość składki OC nie jest taka sama dla każdego kierowcy. Jest ona indywidualnie dopasowana do konkretnej osoby. Ubezpieczyciel, zanim zaoferuje polisę OC właścicielowi pojazdu, sprawdza dane na jego temat oraz bierze pod uwagę ubezpieczane auto. W przypadku młodego kierowcy oznacza to najczęściej wyższy koszt ubezpieczenia samochodu. 

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy zależy od sześciu głównych  czynników. Kluczowym jest jego wiek (18-26 lat) i jego doświadczenie w prowadzeniu auta, na który wpływa okres posiadania prawa jazdy. Dodatkowo ubezpieczyciel weźmie pod uwagę dane techniczne ubezpieczanego pojazdu: marka i model samochodu, pojemność i moc silnika. Miejsce zamieszkania i wykonywany zawód mają również znaczenia dla ceny ubezpieczenia dla młodych kierowców. 

Znaczenie historii wypadków

Historia ubezpieczeniowa również wpływa na koszt ubezpieczenia auta młodego kierowcy. Każdy rok bezszkodowej jazdy samochodem oznacza dodatkowe zniżki polisy OC. W ten sposób można zgromadzić nawet 60-procentowy upust na składkę OC. Jeśli jednak właściciel pojazdu doprowadzi z własnej winy do wypadku lub kolizji, traci cześć zniżek. W ten sposób powstaje historia ubezpieczeniowa.

Młody kierowca, rozpoczynający dopiero przygodę z prowadzeniem auta i ubezpieczając swój pierwszy pojazd, nie ma takiej historii jak kierowca jeżdżący 10 czy 20 lat. Z tego powodu ubezpieczyciel nie może ocenić, jak młody kierowca zachowuje się na drodze, czy jeździ bezpiecznie. Dopiero po jakimś czasie okaże się, czy będzie jeżdżącym bezkolizyjnie kierowcą, czy też jeżdżącym brawurowo i powodującym kolizje.

Jak młodzi kierowcy mogą obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Cenę polisy OC dla młodego kierowcy można obniżyć. Najczęściej wybieraną opcją jest współdzielenie własności pojazdu i tym samym ubezpieczenia z bardziej doświadczonym kierowcą, który ma już wypracowane atrakcyjne zniżki. Młodzi kierowcy na ogół wybierają do współdzielenia polisy członków najbliższej rodziny (np. rodziców). Współdzieląc polisę OC, zdobywają doświadczenie i własne zniżki. Jednak warto pamiętać, że błędy i zdarzenia spowodowane przez młodego kierowcy będą rzutowały na polisę kierowcy starszego. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do utraty zniżek, jeśli dojdzie do wypadku z winy prowadzącego pojazd. 

Zniżki dla młodych kierowców

Jedną z opcji wypracowania zniżek w polisie OC jest zakupienie w wieku nastoletnim przyczepki samochodowej lub skutera z małą pojemnością silnika. Nastolatek może być właścicielem lub współwłaścicielem takiego pojazdu. Ważne, aby była za niego opłacana składka ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy pojazd nie będzie uczestniczył w żadnej kolizji, po kilku latach nastolatek wypracuje zniżki, które przydadzą mu się po zdobyciu prawa jazdy.

Innym rozwiązaniem na obniżenie kosztu polisy OC dla młodego kierowcy jest zakup samochodu z „mniejszym silnikiem”, najlepiej  z pojemnością 1 litra. Za OC pojazdu z takim silnikiem ubezpieczeni płacą średnio około 427 zł.

Zniżki są przyznawane za bezszkodową jazdę już po roku bezpiecznego przemieszczania się po drogach. Wtedy młody kierowca może liczyć na zniżkę za polisę w wysokości 20%. W większości towarzystw ubezpieczeniowych można otrzymać pełne zniżki OC po 26. roku życia lub po kilku latach bezszkodowej jazdy samochodem. Warto szukać w ofercie ubezpieczycieli specjalnych propozycji skierowanych do młodych kierowców. W ten sposób również można znaleźć tańszą polisę OC.

Wskazówki dla początkujących kierowców 

Koszt ubezpieczenia auta młodego kierowcy zależy przede wszystkim od jego wieku i doświadczenia. Jednak duży wpływ maję również parametry ubezpieczanego pojazdu. Im mniejszy silnik, tym tańsza polisa OC. Dodatkowo znaczenie ma również wiek samochodu, a także jego marka i model. Za starsze auta proponowane jest najczęściej wyższe ubezpieczenie OC.

Na koszt polisy wpływa miejsce zamieszkania kierowcy. Często w mniejszych miejscowościach ubezpieczyciele oferują klientom, a także młodym kierowcom tańszą polisę OC. Wiąże się to ze statystykami wypadków, liczbą zarejestrowanych pojazdów oraz natężeniem ruchu drogowego w danym regionie.

Zakup polisy OC online sprawia, że młody kierowca zapłaci mniej za ubezpieczenie. W internecie dostępnych jest wiele ofert, dzięki temu  właściciel pojazdu nie jest ograniczony do propozycji towarzystwa ubezpieczeniowe mającego placówkę/oddział w  miejscu zamieszkania. To sprawia, że łatwiej znaleźć tańszą ofertę. Dodatkową oszczędnością jest zapłacenie składki od razu za cały rok. 

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC dla młodych kierowców?

Na rynku jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom młodych kierowców i oferują im specjalne zniżki na pierwsze ubezpieczenie. Dodatkowo rozbieżność cen polis OC jest ogromna i zależy od wielu aspektów. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najkorzystniejszej i najtańszej oferty. 

Porównywanie ofert firm ubezpieczeniowych

Podstawowym narzędziem przydatnym w chwili, gdy szukamy polisy OC dla młodych kierowców, jest porównywarka internetowa Kioskpolis.pl. Wystarczy tam wpisać dane kierowcy, jego wiek, najważniejsze informacje o ubezpieczanym pojeździe i już po chwili na ekranie komputera lub smartfonu pojawią się odpowiednio dobrane oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Można je przejrzeć, porównać i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom młodego kierowcy. 

Wybierając OC dla młodego kierowcy, warto wziąć pod uwagę także inne polisy. Zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale dobrym rozwiązaniem jest również dobranie dodatkowego ubezpieczenia: AC, NNW lub assistance. Polisy te są dobrowolne, jednak mogą okazać się przydatne. Dodatkowo kupując w pakiecie (np. OC i AC), możemy zyskać niższą cenę ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej. 

Wykorzystanie technologii i akcesoriów motoryzacyjnych

Nowością na polskim rynku ubezpieczeń są systemy telematyczne, które śledzą jazdę kierowcy. Dane zebrane podczas korzystania z tej technologii są wykorzystywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciel analizuje nagrania i na ich podstawie może zaproponować młodemu kierowcy tańszą polisę OC, jeśli stwierdzi, że wykazuje się on wzorcową jazdą. 

Takie udogodnienia oferują już niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku polskim. Młody kierowca otrzymuje od ubezpieczyciela bezpłatną nawigację i zbiera pieniądze na wirtualnym koncie za każdy dobrze przejechany kilometr. Po upływie roku towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca uzbieraną kwotę, która może wynosić nawet 30% zapłaconej składki. 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, ponieważ tak przewiduje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nią „każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, który chce wprowadzić pojazd do ruchu, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC”.

Jakie główne czynniki wpływają na wysokość składki OC dla młodego kierowcy?

Na wysokość składki OC dla młodego kierowcy wpływają przede wszystkim dwa czynniki: wiek i brak doświadczenia. Z zasady za młodego kierowcę uważany jest każdy uprawniony do kierowania pojazdów, który nie ukończył 26. roku życia. 

Czy istnieją sposoby na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla młodych kierowców?

Jest kilka sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla młodych kierowców. Jednym z nich jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcę posiadające zniżki jako współwłaściciela pojazdu. Inna opcja to wcześniejsza rejestracja np. skutera i opłacania za niego niewielkiej składki, a tym samym wypracowywanie zniżek. Ponadto warto korzystać z promocji dostępnych dla młodych kierowców

Jak młodzi kierowcy mogą zdobyć zniżki na ubezpieczenie OC?

Jedną z opcji udostępnianych przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jest korzystanie przez młodego kierowcę z nawigacji lub aplikacji. Po roku prawidłowego prowadzenia samochodu i korzystania z technologicznych systemów kierowca ma szanse na dodatkowe zniżki. 

Czy historia wypadków wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Tak, historia wypadków wpływa na koszt ubezpieczenia OC. Za kilkuletnią bezszkodową jazdę można otrzymać pełne zniżki, wynoszące nawet 60%. 

Czy wybór samochodu wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

Tak, wybór samochodu wpływa na koszt ubezpieczenia OC. Za auto z silnikiem o mniejszej pojemności zapłacimy niższą składkę OC.

Co się stanie, jeśli młody kierowca spowoduje wypadek bez ubezpieczenia OC?

Młody kierowca, który spowoduje wypadek bez ważnego ubezpieczenia OC, musi ponieść wszystkie koszty ze swoich prywatnych środków finansowych bez pomocy ubezpieczyciela.  Musi także zwrócić odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy zamieszkanie w mniejszym mieście może wpłynąć na koszt ubezpieczenia OC?

Tak, zamieszkanie w mniejszym mieście może wpłynąć na koszt polisy OC. Wiąże się to z faktem, że w takich miasteczkach jest mniejszy ruch i rzadziej dochodzi do wypadków. To sprawia, że ubezpieczyciele oferują kierowcom niższą składkę OC.

Piotr Strugała

Piotr Strugała

Redaktor i copywriter piszący często artykuły i analizy na temat produktów ubezpieczeniowych oraz finansowych. Człowiek o szerokich zainteresowaniach, trzymający rękę na pulsie branży ubezpieczeniowej i branż pokrewnych. Zawsze gotowy wyjaśniać i przybliżać czytelnikom nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia ubezpieczeniowe.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Grażyna
    - -

    Od jakiego momentu nie obowiązuje zwyżka za wiek młodego użytkownika pojazdu ? Nie jest właścicielem tylko użytkownikiem .Ktoś skończył 25lat w marcu ale rocznikiem dalej ma 25 lat ? Proszę o odpowiedź

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      W niektórych Towarzystwa Ubezpieczeniowych zwyżka za młodego kierowcę jest nawet do ukończenia 26 roku życia.

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej
Sposoby na jet lag w czasie podróży służbowej

Sposoby na jet lag w czasie podróży służbowej

Nawet, jeśli nie słyszałeś określenia: jet lag – to jest całkiem duża szansa, że miałeś do czynienia z tą dolegliwością w czasie podróży samolotem. Z drugiej strony, być może już co nieco poznałeś temat i z tego powodu […]

więcej
Ranking ubezpieczeń nnw

Ranking ubezpieczeń nnw

Wypadki losowe to coś, przed czym trudno się zabezpieczyć, choć łatwo można zadbać o zapewnienie sobie pomocy, w kryzysowej sytuacji. Ranking ubezpieczeń NNW pozwala na znalezienie ciekawej oferty, która pozwoli na zrefundowanie ewentualnych kosztów leczenia, lub innych wydatków […]

więcej
Honda

Honda

Honda to marka samochodowa znana kierowcom na całym świecie. Podobnie jak inne pojazdy, również popularne Hondy muszą być ubezpieczane. Zgodnie z Polskim prawem, właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do jego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Posiadając OC Honda może […]

więcej