OC młody kierowca – do jakiego wieku?

OC młody kierowca – do jakiego wieku?

3/5 - (Ocen: 4)

Młodzi kierowcy zawsze czują się fizycznie i psychicznie w pełni sił. W przypadku kwestii takich jak ubezpieczenia komunikacyjne i ubezpieczenie OC dla kierowców, pojęcie młodości ma jednak wymiar nie tylko subiektywny, ale również całkiem mierzalny. Wiek, a co za tym idzie – dojrzałość emocjonalna oraz doświadczenia w np. prowadzeniu samochodu – działają na korzyść klienta za każdym razem, kiedy chce podpisać umowę na polisę OC z ubezpieczycielem. OC dla młodego kierowcy zawsze będzie więc dużo droższe niż dla jego doświadczonego kolegi, a ubezpieczyciele mają precyzyjne systemu kalkulacji, jak ocenić ryzyko Bo chociaż można zawsze znaleźć młodego kierowcę z ogromnym talentem i umiejętnościami, prowadzącego auto lepiej od starszych osób, to konsensus wynikający ze statystyk jest powszechny: młody kierowca niesie ze sobą większe ryzyko wypadku, a co za tym idzie, składka ubezpieczenia OC dla jego pojazdu powinna być wyższa. 

Niektórzy postanawiają więc swoje pierwsze auto ubezpieczyć z pomocą zniżek np. rodzica lub partnera, ale czasami wystarczy poszukać korzystniejszego ubezpieczyciela, który nie będzie tak surowo karał klientów tylko za ich nikłe doświadczenie na drogach. Warto więc wiedzieć nie tylko do ilu lat ma młody kierowca w świetle przepisów, ale również umieć sprawnie korzystać z porównywarek ofert lub agentów i pośredników ubezpieczeniowych, którzy są w stanie znaleźć na rynku i zestawić ze sobą wiele korzystniejszych propozycji. 

Młodzi kierowcy, którzy często chcieliby zaoszczędzić nieco pieniędzy poprzez późniejsze ubezpieczanie pojazdu powinni pamiętać o tym, że prawo nakłada na właściciela auta obowiązek jego ubezpieczenia nawet wtedy, gdy przykładowo stoi ono w garażu lub jest niesprawne. Dlatego wraz z zarejestrowaniem samochodu natychmiast pojawia się obowiązek jego ubezpieczenia i nawet jeśli młody kierowca nie zamierza natychmiast używać pojazdu do transportu czy komunikacji – musi podpisać umowę na OC i tutaj ubezpieczenie OC samochodu a wiek kierowcy nie mają najmniejszego znaczenia, taki sam obowiązek ciąży na każdym właścicielu zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Należy również wystrzegać się takiego działania, ponieważ w przypadku stwierdzenia przez firmę ubezpieczeniową niedopełnienia tego obowiązku i wykrycia okresu, w którym auto powinno być ubezpieczone a nie było – właściciel takiego samochodu zostanie ukarany dodatkową opłatą. 

Ubezpieczenie samochodu a wiek kierowcy

Oczywistym jest, że każda firma ubezpieczeniowa zarabia na sprzedaży swoich usług i produktów, czyli polis – w tym również polisa ubezpieczeniowa OC dla właścicieli samochodów. Dlatego każdy podmiot tego typu rywalizuje o klienta, starając się zaproponować mu najlepszą ofertę, także cenową, a jednocześnie móc zarobić. Dlatego ostateczny wpływ na wysokość składki i inne parametry ubezpieczenia OC ma nie tylko sam wiek kierowcy, ale również chociażby producent i rok produkcji samochodu oraz jego model i moc silnika. Miejsce zamieszkania, status rodzinny czy ilość posiadanych dzieci także jest brana bardzo często pod uwagę przy kalkulowaniu oferty OC dla kierowcy.

Jak widać, OC dla młodego kierowcy to nie jest jednoznaczne kryterium. Często pojawia się pytanie o to, do jakiego wieku młody kierowca za OC musi płacić więcej. Wiek jednak nie ma tutaj kluczowego znaczenia, gdyż jest jednym z czynników. Nie mniej istotny jest staż za kierownicą, a więc data wydania prawa jazdy. Im dłużej posiada się uprawnienia, tym lepiej dla kierowcy podczas kalkulowania wysokości składki ubezpieczeniowej. Cena ubezpieczenia samochodu nadal jednak jest zależna od dziesiątek innych czynników. Porównywarka OC AC pozwoli jednak na znalezienie tak taniej polisy ubezpieczeniowej, jak to możliwe w danej sytuacji. Bierze ona bowiem pod uwagę wszystkie kryteria, a w propozycjach uwzględnia oferty wszystkich największych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku, których jest kilkadziesiąt. Dzięki temu łatwo można znaleźć firmy, które nawet młodemu kierowcy zaoferują atrakcyjne ubezpieczenie OC w niskiej cenie. To, jak młody kierowca może obniżyć OC to przede wszystkim dobre rozeznanie na rynku i sprawdzenie wszystkich dostępnych ofert poprzez wygodną porównywarkę.

Jak młody kierowca może obniżyć OC?

Data urodzenia kierowcy oraz data zdobycia przez niego uprawnień do kierowania ma jednak szczególne znaczenie dla tych kalkulacji, albowiem pozwala odpowiedzieć na pytanie – od jak dawna kierowca jeździ samochodami i w jakim wieku jest obecnie. Każdy ubezpieczyciel sam decyduje od jakiego wieku są zniżki OC dla jego klientów, ale dla każdej przeprowadzonej estymacji kluczowe jest najpierw stworzenie precyzyjnego profilu klienta i kierowcy. Profil ten ma wymiar zarówno psychologiczny jak i ekonomiczny czy demograficzny i pomaga na sam koniec ekspertom od ryzyka przyporządkować konkretnego wnioskodawcę do danej grupy kierowców pod kątem ryzyka, jakie stwarzają na drodze. W ten sposób każdy klient zainteresowany nabyciem OC zostaje ostatecznie zakwalifikowany do danej grupy docelowej i otrzymuje ofertę cenową skrojoną właśnie pod tę grupę. 

Ile trwa okres próbny młodego kierowcy?

Chociaż więc każda firma ubezpieczeniowa ma sporą dowolność i może modyfikować oraz zmieniać swoje warunki cenowe oferty, tak aby ta była najbardziej konkurencyjna na rynku lub spełniała inne założenia zakładu ubezpieczeniowego – niektóre normy przyjęto wspólnie. Dlatego na całym rynku sprzedaży ubezpieczeń ustalono od kiedy młody kierowca uznawany jest za taką osobę osobę. Obecnie konsensus pomiędzy wszystkimi podmiotami i urzędami zajmującymi się obsługą ubezpieczeniową, wyrażony w stosownych ustawach i rozporządzeniach do nich prezentuje się następująco:

 • młody kierowca to osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 36 miesięcy i / lub
 • młody kierowca to osoba w przedziale wiekowym od 18 do 25 roku życia.

Powyższe precyzyjne wytyczne pozwalają bardzo jasno, już na etapie składania i obsługi wniosku o udzielenie ubezpieczenia OC – zakwalifikować właściciela pojazdu do konkretnej grupy i uwzględnić specjalnie zniżki i rabaty dla doświadczonych oraz bezkolizyjnych kierowców. Jeśli zniżki OC z uwagi na wiek kierowcy nie przysługują w konkretnym przypadku – warto sprawdzić oferty konkurencyjnych podmiotów i czy możliwy jest na przykład zwrot składki oc po sprzedaży samochodu.

Zniżka dla młodych kierowców jest najlepszym sposobem na obniżenie OC, jednak trzeba pamiętać, że kluczowe, by je wypracować jest to, by budować swoje doświadczenie za kierownicą, a także móc pochwalić się bezszkodową jazdą. Ubezpieczenie samochodu bez zniżek będzie jednak konieczne, jeśli jeszcze nie ma się doświadczenia. Wtedy składka będzie wielokrotnie wyższa, a najtańsze OC może kosztować nawet ponad 100% więcej niż w przypadku, gdy ma się już wypracowane zniżki. Jeśli jest taka możliwość, warto więc poszukać drugiej osoby na współwłaściciela pojazdu. Wtedy koszt ubezpieczenia samochodu dla młodego kierowcy nie będzie tak wysoki.

Zniżki dla kierowców – od ilu lat obowiązują?

Wyjście, które jest dość popularne i powszechne – polegające na ubezpieczeniu swojego pojazdu na kogoś innego, dysponującego sporymi zniżkami – jest niestety krótkowzroczne. W ten sposób kierowca i właściciel pojazdu nigdy nie zaczyna budować własnej pozytywnej historii i nawet jeśli w wieku 30 lat zdecyduje się po raz pierwszy wziąć polisę OC na swoje własne nazwisko, nie będzie mógł wtedy liczyć na rabaty i upusty. Warto więc dokładnie przeanalizować, który wariant jest korzystniejszy mając oczywiście na uwadze, że składki na ubezpieczenie OC dla osób poniżej 25 roku życia potrafią niekiedy być dwukrotnie wyższe od składek oczekiwanych od osób starszych. Każdy młody klient może szybko zrobić sobie symulację warunków umowy z poszczególnymi firmami w Internecie – ubezpieczenie OC online udostępnia właściwie każdy podmiot na rynku.

Każda firma ubezpieczeniowa stara się przyciągnąć nowych klientów niskimi składkami, ale o wiele łatwiej jest zaproponować niskie składki ubezpieczeniowe tym kierowcom, których dobrze się zna. Dlatego większość firm stara się przede wszystkim utrzymać dotychczasowych klientów, oferując im rozliczne rabaty i zniżki, rosnące wraz z kolejnymi latami. Często więc osoba mająca ubezpieczenie OC w danej firmie od ponad 5 lat nie ma najmniejszych szans na znalezienie równie niskiej składki dla siebie w innej firmie, ponieważ nie znający historii danego kierowcy oferenci mogą nie być skłonni do zaproponowania równie korzystnych upustów i zniżek. 

Zniżki dla młodego kierowcy zazwyczaj rosną stopniowo i akumulują się przez kilka pierwszych lat, po pierwszej rejestracji auta na siebie i posiadaniu prawa jazdy. Warto przypomnieć, że nie trzeba mieć uprawnień, by być posiadaczem pojazdu i go ubezpieczać. Bycie właścicielem lub współwłaścicielem auta to jeden ze sposobów na to, by w przyszłości szybciej wypracować stosowne zniżki. Jeśli ktoś decyduje się na taki manewr, musi pamiętać, że ubezpieczenie samochodu na gaz jest wyższe, niż ma to miejsce w przypadku samochodów z napędem benzynowym lub diesla.

Młody kierowca – do jakiego wieku nie można liczyć na zniżki?

Każdy młody kierowca – do kiedy nie zdobędzie doświadczenia za kierownicą lub po prostu nie przekroczy progu 26 lat, musi liczyć się z bardzo wysokimi składkami ubezpieczeniowymi. Istnieją jednak proste sposoby, aby w minimalnym chociaż stopniu zmniejszyć to obciążenie finansowe dla siebie. Jednym z popularniejszych sposobów jest wcześniejsze rozpoczęcie zbierania zniżek dla kierowców, a więc wcześniejsze zarejestrowanie siebie. Idealną okazją do tego może być np. kupno skutera lub motoroweru – ich zarejestrowanie możliwe jest nawet na osobę niepełnoletnią. Wtedy wraz z kolejnymi mijającymi latami użytkowania skutera czy motoru, dzięki wpłacanym co roku składkom i bezkolizyjnej jeździe – możliwe jest uzyskanie dość szybko sporych zniżek u danego ubezpieczyciela. Wtedy nie będzie miało znaczenia już od jakiego wieku są zniżki OC u danego sprzedawcy – kierowca będzie występował jako zarejestrowany dłużej niż 36 miesięcy i z tego chociażby względu będzie traktowany przez wszystkich ubezpieczycieli na rynku w sposób preferencyjny. 

Jeśli przyszły właściciel samochodu może z większą dowolnością przeglądać oferty na samochody dostępne na rynku, wtedy również może postarać się o wybór takiego pojazdu, który będzie w ocenie ryzyka przez ubezpieczyciela brany pod uwagę jako atrybut, a nie wada. W jaki sposób wybrać samochód dla młodego kierowcy, aby zdobyć dodatkowe punkty u ubezpieczyciela i otrzymać niższą składkę? Warto pamiętać nie tylko o tym, do kiedy kierowca jest młody, ale również o tym, że jakość i stan techniczny pojazdu również jest brany pod uwagę przy opracowywaniu oferty ubezpieczeniowej. Każda firma na rynku, zanim przedstawi konkretną propozycję, sprawdzi nie tylko wiek i doświadczenie oraz uprawnienia wnioskującego. Sprawdzony zostanie także pojazd, który podlega ubezpieczeniu – w szczególności zaś data jego ostatniego przeglądu technicznego dopuszczającego do ruchu, a także rok produkcji i ilość przejechanych kilometrów. Wszystkie te informacje mają niebagatelny wpływ na ostateczny kształt kalkulacji ubezpieczeniowej, ponieważ ilość przejechanych kilometrów mówi wiele o tym, jak bardzo samochód był eksploatowany i tym samym jak mocno podatny jest na usterki i awarie. Natomiast rok produkcji samochodu także pozwala dokładniej ocenić ryzyko związane z samym jego obecnym stanem technicznym. Dobry agent ubezpieczeniowy będzie w stanie pomóc zoptymalizować każdą ofertę i uzyskać maksimum korzyści. 

Ile mandatów może dostać młody kierowca?

Często pojawia się pytanie, ile mandatów może dostać młody kierowca. Według polskiego prawa młody kierowca okres próbny przez 2 lata i w tym czasie nie może dostać więcej niż 3 mandatów. Nie wszystkie wykroczenia jednak są do tego liczone.  Prawo dokładnie przewiduje, jakich wykroczeń młody kierowca nie może się dopuszczać. Jeśli to zrobi trzykrotnie, zostaną mu cofnięte uprawnienia. Istotne jest to, że w takiej sytuacji nie wystarczy potem zdać egzaminu od nowa, a trzeba ponownie przejść cały kurs. Chcąc wypracować zniżkę dla młodych kierowców lepiej jednak jeździć ostrożnie, gdyż najważniejszym aspektem w wypracowywaniu zniżek jest bezszkodowa jazda.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Grażyna
  - -

  Od jakiego momentu nie obowiązuje zwyżka za wiek młodego użytkownika pojazdu ? Nie jest właścicielem tylko użytkownikiem .Ktoś skończył 25lat w marcu ale rocznikiem dalej ma 25 lat ? Proszę o odpowiedź

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   W niektórych Towarzystwa Ubezpieczeniowych zwyżka za młodego kierowcę jest nawet do ukończenia 26 roku życia.

Więcej artykułów i porad
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
10 zasad dbania o bezpieczeństwo na feriach

10 zasad dbania o bezpieczeństwo na feriach

Ferie zimowe to idealny moment na urlop! Jeśli planujesz spędzić czas ze swoimi znajomymi lub rodziną, warto odpowiednio przygotować się na taki wyjazd. Zadbanie o bezpieczne ferie to podstawa! Niezależnie od tego, czy wybierasz się za granicę, czy […]

więcej
Wakacje w Europie z dziećmi – jak zorganizować urlop z maluchami?

Wakacje w Europie z dziećmi – jak zorganizować urlop z maluchami?

Lubisz podróżować, ale niedawno zostałeś rodzicem i sądzisz, że na jakiś czas musisz zrezygnować z wyjazdów? Nic bardziej mylnego! Zarówno z niemowlakiem, jak i starszym dzieckiem możesz wybrać się na wakacje nie tylko w kraju – wbrew pozorom […]

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej