Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Kup OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe za młodych kierowców najczęściej uważają osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Według statystyk, młode osoby częściej powodują wypadki, dlatego w ich przypadku ubezpieczyciele zwiększają wysokość składki za OC. By nie przepłacać za polisę, młodzi zastanawiają się, jaki samochód będzie najlepszy. Przygotowaliśmy więc zbiór informacji, z których dowiesz się, co wpływa na cenę polisy oraz przedstawiamy przykłady aut, które mogą opłacić się młodemu kierowcy i pozwolą mu kupić najtańsze OC.

Co wpływa na wysokość polisy u młodych kierowców?

Co wpływa na wysokość polisy u młodych kierowców?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, w wyniku prowadzonych przez siebie statystyk bardzo często decydują się na wprowadzenie zniżek dla starszych kierowców. W zależności od firmy, próg ten zaczyna się od 24 lat, a kończy nawet na 29.  Osoby poniżej tego wieku nie mogą liczyć na zniżki ze względu na wiek i tym samym składka za ich ubezpieczenie OC (ubezpieczenie AC także) jest wyższa. Dlaczego tak jest? Niestety, ale młodość sprzyja nierozwadze i brawurze. Niekorzystne są statystyki policyjne, które pokazują wysoki wskaźnik wypadkowości dla tej grupy kierowców (do 25 lat), a także statystyki ubezpieczalni, które częściej wypłacają odszkodowania za kolizje przez nich spowodowane.

W związku z młodym wiekiem, właściciele pojazdów nie posiadają też dużego doświadczenia za kierownicą. Jednym z aspektów, które ubezpieczalnie biorą pod uwagę przygotowując propozycję polisy, jest właśnie doświadczenie, czyli okres posiadania prawa jazdy.

Kolejnym kryterium, uwzględnianym przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie samochodu, jest przebieg ubezpieczeń OC i AC. Dotyczy to szkód i kolizji, jakie ubezpieczający ma na swoim koncie. Przebieg ubezpieczeń oraz historię szkód można znaleźć na stronie UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Towarzystwa przyznają bowiem zniżki na ich podstawie – za bezszkodową jazdę. Oczywiście młody kierowca, jeśli jest to jego pierwsze auto, takowej nie otrzyma, ale jeśli już ubezpiecza jakiś pojazd kolejny raz, może obniżyć koszt polisy.

Wysokość polisy jest również ustalana w oparciu o informacje odnośnie miejsca parkowania pojazdu oraz jego parametrów technicznych. Przy wyszukiwaniu ubezpieczenia online czy też podczas wizyty u agenta ubezpieczeniowego, będziesz poproszony o dane na temat marki i modelu pojazdu, daty pierwszej rejestracji czy pojemności silnika. Ma to duże znaczenie dla młodego kierowcy, bowiem może być determinantem w podejmowaniu decyzji zakupowej.

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Każdy ma swoje preferencje motoryzacyjne. Jeśli jednak osoba kupująca ma ograniczony budżet, a najczęściej tak jest w przypadku młodych kierowców, szuka rozwiązań budżetowych. Znaczenie mają:

  • spalanie, by pojazd był oszczędny;
  • stan samochodu, by nie trzeba było w niego nadmiernie inwestować;
  • koszty utrzymania, np. tanie części zamienne;
  • cena za ubezpieczenie OC, AC, Assistance i NNW.

Poszukując auta z uwzględnieniem tej ostatniej kwestii, warto mieć na uwadze, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i tych dodatkowych mogą znacząco różnić się w zależności od marki samochodu. Przeprowadzone symulacje w kalkulatorze OC wskazują, że najmniej zapłacimy za ubezpieczenia samochodów takich marek, jak Dacia, Suzuki i Kia. Na średniej półce plasują się Toyoty, Fiaty, Fordy i Skody. Z kolei najwięcej za polisę przyjdzie zapłacić w przypadku samochodów marek BMW, Audi, Volkswagen. Oczywiście są też marki premium, gdzie ubezpieczenia będą jeszcze droższe – np. Rover, Ferrari, Jaguar itp.

Gdzie szukać taniego OC, gdy jest się młodym kierowcą?

Jak widzisz, cena za ubezpieczenie OC oraz te dodatkowe, uzależniona jest od wielu czynników. Aby się rozeznać, najlepszym wyjściem jest dokonanie kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń. Taki kalkulator OC/AC wylicza prognozowane ceny polis w różnych towarzystwach. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na uzupełnianie formularzy na stronach ubezpieczycieli czy spotkania z agentami. Możesz w kilka chwil zorientować się, ile przyjdzie Ci zapłacić za samochód, który planujesz kupić. Jesteśmy przekonani, że uda Ci się znaleźć najtańsze OC dla któregoś z pojazdów, który bierzesz pod uwagę jako młody kierowca. Jeśli wybierasz stosunkowo nowe auto, miej na uwadze także to, że warto dokupić ubezpieczenie AC, który zwiększy Twój zakres ochrony oraz NNW i Assistance. Rozeznaj się zawczasu, by wiedzieć, na jakie koszty się piszesz wraz z zakupem samochodu.

Podsumowując, znalezienie korzystnej polisy wcale nie jest niemożliwe w przypadku początkujących kierowców. Jeśli jednak zależy Ci na zakupie auta, którego ubezpieczenie OC nie będzie bardzo kosztowne – sprawdź w kalkulatorze OC wyliczenia dla samochodów, które Cię interesują. Dzięki temu możesz podjąć rozważną i dobrą decyzję zakupową!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

Co grozi kierowcy za brak ubezpieczenia OC?

4.9 / 5 ( 43 votes ) Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce może być około 80-90 tys. nieubezpieczonych pojazdów – (źródło: http://biznes.onet.pl). Brak OC wynika zazwyczaj z nieznajomości przepisów i błędnego postępowania nowego właściciela przy zakupie auta. […]

więcej
Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

Jakie elementy powinien posiadać dobry kalkulator OC?

5 / 5 ( 2 votes ) Szukasz polisy OC przez internet? Zatem nie raz skorzystasz z kalkulatora online, który przygotuje przykładową ofertę dla Twojego samochodu – wszystko po to, byś mógł zorientować się w zakresach i wysokościach […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

5 / 5 ( 2 votes ) Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co […]

więcej
Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

Kupno samochodu z Anglii a ubezpieczenie OC

4.9 / 5 ( 19 votes ) Kupiłeś samochód z Anglii? Pamiętaj o tym, że musisz go nieco zmodyfikować, by móc go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce. Na co zwrócić uwagę? Zobacz, ile może Cię kosztować przystosowanie „anglika” […]

więcej