Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się także, co możesz zrobić, a czego Ci nie wolno. Znajdź korzystną ochronę od odpowiedzialności cywilnej dla siebie oraz kierowcy samochodu.

Czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć podstawowe ubezpieczenie OC. Może się jednak zdarzyć, że jego właściciel nie ma prawa jazdy: jest w trakcie kursu lub zostało mu odebrane za przewinienia. Co powinien zrobić? Czy ubezpieczenie auta bez prawa jazdy jest legalne?

ubezpieczenie oc bez prawa jazdy

Zakup ubezpieczenia OC bez prawa jazdy jest w pełni legalny, ponieważ oznacza jedynie objęcie ochroną pojazdu, nie zaś przyzwolenie na jeżdżenie nim. To sprawia, że przyszły kierowca nie musi czekać z nabyciem samochodu do zyskania dokumentu uprawniającego go do kierowania. Uwaga jednak! Brak prawa jazdy sprawia, że składka OC będzie wyższa, z racji iż nie przysługują Ci żadne zniżki z tytułu długości jazdy ani bezkolizyjności. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, poznaj sposoby na obniżenie kosztu polisy OC.

Jak wykupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Wykupując ubezpieczenie samochodu OC w przypadku braku prawa jazdy, zostaniesz poproszony o podanie danych osoby, która na czas nieposiadania przez Ciebie stosownego dokumentu będzie korzystała z auta. Na głównego kierowcę warto wybrać osobę, która ma wieloletnie doświadczenie na drodze oraz odznacza się bezkolizyjną historią jazdy. Jako współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy skorzystasz na przysługujących jej zniżkach i mniej zapłacisz za składkę. Ponadto w przyszłości będziecie wspólnie gromadzić zniżki.

Sprawdź ceny OC i AC

Auto ma też swoją własną historię ubezpieczenia, która zaczyna być budowana wraz z wykupieniem pierwszego OC. Jeśli osoba, której powierzysz kierowanie autem, będzie prowadziła ostrożnie i nie spowoduje żadnej szkody na drodze, w przyszłym roku Twoja składka OC będzie jeszcze niższa.

DOREJESTROWANIE WSPÓŁWŁAŚCICIELA

Jeśli nabyłeś samochód sam i tylko Ty widniejesz na umowie kupna-sprzedaży, by zarejestrować go na dodatkową osobę, będziesz musiał albo odsprzedać jej prawo do korzystania z pojazdu, albo przekazać jako darowiznę. Podczas rejestracji pamiętaj, żeby to współwłaściciel z prawem jazdy został wpisany jako pierwszy.

Jak skorzystać z kalkulatora OC bez prawa jazdy?

Podczas korzystania z kalkulatora OC należy podać różne dane, m.in. numer prawa jazdy i datę jego wydania – poznaj dokładnie działanie porównywarki polis samochodowych. Bez tych informacji nie uda Ci się wygenerować listy ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego ważne jest wskazanie kierowcy, który będzie prowadził pojazd do czasu, gdy zdobędziesz uprawienia. To jego dane uwzględnisz w formularzu.

ubezpieczenie auta bez prawa jazdy

Używając porównywarki OC na stronie KioskPolis.pl, wyliczysz przysługującą Ci składkę ubezpieczenia OC bez prawa jazdy łatwo i szybko. Następnie – jeżeli znajdziesz interesującą Cię ofertę – nabędziesz ją online. Jeśli chcesz zyskać szerszą ochronę, wykup pakiet ubezpieczeń i zapłać za nie mniej, niż gdybyś kupował polisy osobno.

Więcej artykułów i porad

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Złapałeś gumę w trasie? Ktoś przebił Ci koła na parkingu i czeka Cię wymiana opon? A może w zderzeniu z innym pojazdem ucierpiało ogumienie Twojego auta? Sprawdzamy, kiedy i dlaczego warto dokupić dodatkowe assistance, ile to kosztuje i […]

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni.

więcej
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej