Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

4.5/5 - (Ocen: 15)

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się także, co możesz zrobić, a czego Ci nie wolno. Znajdź korzystną ochronę od odpowiedzialności cywilnej dla siebie oraz kierowcy samochodu.

Czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć podstawowe ubezpieczenie OC. Może się jednak zdarzyć, że jego właściciel nie ma prawa jazdy: jest w trakcie kursu lub zostało mu odebrane za przewinienia. Co powinien zrobić? Czy ubezpieczenie auta bez prawa jazdy jest legalne?

ubezpieczenie oc bez prawa jazdy

Zakup ubezpieczenia OC bez prawa jazdy jest w pełni legalny, ponieważ oznacza jedynie objęcie ochroną pojazdu, nie zaś przyzwolenie na jeżdżenie nim. To sprawia, że przyszły kierowca nie musi czekać z nabyciem samochodu do zyskania dokumentu uprawniającego go do kierowania. Uwaga jednak! Brak prawa jazdy sprawia, że składka OC będzie wyższa, z racji iż nie przysługują Ci żadne zniżki z tytułu długości jazdy ani bezkolizyjności. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, poznaj sposoby na obniżenie kosztu polisy OC.

Jak wykupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Wykupując ubezpieczenie samochodu OC w przypadku braku prawa jazdy, zostaniesz poproszony o podanie danych osoby, która na czas nieposiadania przez Ciebie stosownego dokumentu będzie korzystała z auta. Na głównego kierowcę warto wybrać osobę, która ma wieloletnie doświadczenie na drodze oraz odznacza się bezkolizyjną historią jazdy. Jako współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy skorzystasz na przysługujących jej zniżkach i mniej zapłacisz za składkę. Ponadto w przyszłości będziecie wspólnie gromadzić zniżki.

Sprawdź ceny OC i AC

Auto ma też swoją własną historię ubezpieczenia, która zaczyna być budowana wraz z wykupieniem pierwszego OC. Jeśli osoba, której powierzysz kierowanie autem, będzie prowadziła ostrożnie i nie spowoduje żadnej szkody na drodze, w przyszłym roku Twoja składka OC będzie jeszcze niższa.

DOREJESTROWANIE WSPÓŁWŁAŚCICIELA

Jeśli nabyłeś samochód sam i tylko Ty widniejesz na umowie kupna-sprzedaży, by zarejestrować go na dodatkową osobę, będziesz musiał albo odsprzedać jej prawo do korzystania z pojazdu, albo przekazać jako darowiznę. Podczas rejestracji pamiętaj, żeby to współwłaściciel z prawem jazdy został wpisany jako pierwszy.

Jak skorzystać z kalkulatora OC bez prawa jazdy?

Podczas korzystania z kalkulatora OC należy podać różne dane, m.in. numer prawa jazdy i datę jego wydania – poznaj dokładnie działanie porównywarki polis samochodowych. Bez tych informacji nie uda Ci się wygenerować listy ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego ważne jest wskazanie kierowcy, który będzie prowadził pojazd do czasu, gdy zdobędziesz uprawienia. To jego dane uwzględnisz w formularzu.

ubezpieczenie auta bez prawa jazdy

Używając porównywarki OC na stronie KioskPolis.pl, wyliczysz przysługującą Ci składkę ubezpieczenia OC bez prawa jazdy łatwo i szybko. Następnie – jeżeli znajdziesz interesującą Cię ofertę – nabędziesz ją online. Jeśli chcesz zyskać szerszą ochronę, wykup pakiet ubezpieczeń i zapłać za nie mniej, niż gdybyś kupował polisy osobno.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
Prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych: Wymogi, koszty i możliwości dofinansowania

Prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych: Wymogi, koszty i możliwości dofinansowania

Będąc osobą niepełnosprawną i starając się o uprawnienia do prowadzenia samochodów, warto poznać zasady, na których można uzyskać prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Określają je specjalistyczne przepisy. Ustalają one, na jakich warunkach osoba z określonym stopniem niepełnosprawności może […]

więcej