Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

4.5/5 - (Ocen: 15)

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się także, co możesz zrobić, a czego Ci nie wolno. Znajdź korzystną ochronę od odpowiedzialności cywilnej dla siebie oraz kierowcy samochodu.

Czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć podstawowe ubezpieczenie OC. Może się jednak zdarzyć, że jego właściciel nie ma prawa jazdy: jest w trakcie kursu lub zostało mu odebrane za przewinienia. Co powinien zrobić? Czy ubezpieczenie auta bez prawa jazdy jest legalne?

ubezpieczenie oc bez prawa jazdy

Zakup ubezpieczenia OC bez prawa jazdy jest w pełni legalny, ponieważ oznacza jedynie objęcie ochroną pojazdu, nie zaś przyzwolenie na jeżdżenie nim. To sprawia, że przyszły kierowca nie musi czekać z nabyciem samochodu do zyskania dokumentu uprawniającego go do kierowania. Uwaga jednak! Brak prawa jazdy sprawia, że składka OC będzie wyższa, z racji iż nie przysługują Ci żadne zniżki z tytułu długości jazdy ani bezkolizyjności. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, poznaj sposoby na obniżenie kosztu polisy OC.

Jak wykupić ubezpieczenie OC bez prawa jazdy?

Wykupując ubezpieczenie samochodu OC w przypadku braku prawa jazdy, zostaniesz poproszony o podanie danych osoby, która na czas nieposiadania przez Ciebie stosownego dokumentu będzie korzystała z auta. Na głównego kierowcę warto wybrać osobę, która ma wieloletnie doświadczenie na drodze oraz odznacza się bezkolizyjną historią jazdy. Jako współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy skorzystasz na przysługujących jej zniżkach i mniej zapłacisz za składkę. Ponadto w przyszłości będziecie wspólnie gromadzić zniżki.

Sprawdź ceny OC i AC

Auto ma też swoją własną historię ubezpieczenia, która zaczyna być budowana wraz z wykupieniem pierwszego OC. Jeśli osoba, której powierzysz kierowanie autem, będzie prowadziła ostrożnie i nie spowoduje żadnej szkody na drodze, w przyszłym roku Twoja składka OC będzie jeszcze niższa.

DOREJESTROWANIE WSPÓŁWŁAŚCICIELA

Jeśli nabyłeś samochód sam i tylko Ty widniejesz na umowie kupna-sprzedaży, by zarejestrować go na dodatkową osobę, będziesz musiał albo odsprzedać jej prawo do korzystania z pojazdu, albo przekazać jako darowiznę. Podczas rejestracji pamiętaj, żeby to współwłaściciel z prawem jazdy został wpisany jako pierwszy.

Jak skorzystać z kalkulatora OC bez prawa jazdy?

Podczas korzystania z kalkulatora OC należy podać różne dane, m.in. numer prawa jazdy i datę jego wydania – poznaj dokładnie działanie porównywarki polis samochodowych. Bez tych informacji nie uda Ci się wygenerować listy ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego ważne jest wskazanie kierowcy, który będzie prowadził pojazd do czasu, gdy zdobędziesz uprawienia. To jego dane uwzględnisz w formularzu.

ubezpieczenie auta bez prawa jazdy

Używając porównywarki OC na stronie KioskPolis.pl, wyliczysz przysługującą Ci składkę ubezpieczenia OC bez prawa jazdy łatwo i szybko. Następnie – jeżeli znajdziesz interesującą Cię ofertę – nabędziesz ją online. Jeśli chcesz zyskać szerszą ochronę, wykup pakiet ubezpieczeń i zapłać za nie mniej, niż gdybyś kupował polisy osobno.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Jak ustala się wysokość odszkodowania z AC?

Choć jego zakup nie jest obowiązkowy, posiadanie go może się naprawdę opłacić. Mowa tu oczywiście o AC, czyli dobrowolnym ubezpieczeniu autocasco, które ma chronić Twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zobacz, jak wyliczane jest odszkodowanie z AC i […]

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Często za niewielkie pieniądze można rozszerzyć polisę i zmniejszyć koszty wynikające z konkretnego zdarzenia, co może zapewnić, choćby ubezpieczenie opon. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego produktu, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to znacznie […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej