Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Można to zrobić, gdyż jeśli się chce, możliwe jest późniejsze zniesienie współwłasności samochodu. Skorzystałeś z tego rozwiązania, lecz po uzbieraniu własnych zniżek chciałbyś znów stać się jedynym właścicielem swojego pojazdu? Sama procedura nie jest trudna, jednak niekiedy trzeba zwrócić uwagę na kwestie podatkowe, jeśli współwłaścicielem nie jest osoba z najbliższej rodziny. Sprawdź, jak to zrobić. To, jak znieść współwłasność auta może wiązać się bowiem z konsekwencjami podatkowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak znieść współwłasność samochodu?
Sam wniosek o zniesienie współwłasności samochodu nie jest skomplikowany, a formalności załatwia się dość szybko. Jeśli współwłaściciele nie mają wątpliwości co do tego, kto jest właścicielem, nie ma problemu. Najprostsza sytuacja jest wtedy, gdy współwłaścicielami są członkowie rodziny w linii prostej. Wtedy można przekazywać sobie nawzajem majątek bez konieczności płacenia od tego podatku. Zniesienie współwłasności samochodu po śmierci współwłaściciela także nie podlega opodatkowaniu, jeśli jest to krewny w 1 linii.
Umowa o zniesienie współwłasności samochodu
Zniesienie współwłasności samochodu i podatek od tego należy pojawiają się dopiero wtedy, gdy przekazuje się udziały w majątku osobie obcej lub dalszej rodzinie. W takiej sytuacji niestety trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i zapłacić podatek taki sam, jak w przypadku przekazania darowizny. Regulują to odpowiednie przepisy skarbowe.
Nawet jeśli wypracowało się już swoje zniżki na ubezpieczenia OC, warto dobrze zapoznać się z bieżącymi ofertami na rynku. Porównywa rka Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie sprawdzenie najlepszych ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, przez co można obniżyć składkę nawet o kilkadziesiąt procent. Warto sprawdzać ranking ubezpieczeń samochodowych co roku, gdyż ten rynek jest niezwykle konkurencyjny, a sytuacja na nim zmienia się regularnie. Poza obowiązkowym OC warto zastanowić się także nad wykupieniem dodatkowych polis Assistance i Auto Casco, które, jeśli kupuje się razem, mogą okazać się bardzo atrakcyjne pod względem ceny.
Warto też pamiętać, czy oc przechodzi na nowego właściciela. Jest to niezwykle istotne w kontekście zmiany właściciela pojazdu. Kierowcy muszą pamiętać, że obowiązkowa polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie kierowcy więc przechodzi na nowego właściciela. Jeśli więc zmieni się właściciel w dowodzie, nie trzeba niczego zmieniać w kontekście OC, jednak ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę przy naliczaniu kolejnej składki. Trzeba też poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że zmienił się właściciel.
Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu
Najprostsza sytuacja to taka, w której drugi współwłaściciel dobrowolnie zrzeka się swojej części udziałów i pozwala na wykreślenie swojego nazwiska z dowodu rejestracyjnego auta. Jak dopełnić wszystkich formalności w takim przypadku?
Umowa o zniesienie współwłasności samochodu
1. Przygotuj umowę zrzeczenia się współwłasności, w której zostaną podane dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów (najczęściej będzie to 50%) oraz ich wartość w gotówce (w tym przypadku połowa ceny auta).
2. Wypełnij wniosek o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego – wzór znajdziesz na stronie internetowej najbliższego wydziału komunikacji.
3. Odwiedź wydział komunikacji, zabierając ze sobą dwa powyższe dokumenty, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz aktualne ubezpieczenie. Masz na to 30 dni od podpisania umowy o zrzeczeniu się współwłasności.
4. Jeśli współwłaściciel nie był Twoim krewnym w pierwszej linii, będziesz musiał zapłacić podatek od darowizny. Na złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Skarbowym masz pół roku od dopełnienia powyższych formalności.
Gdy załatwi się już wszelkie formalności, warto poszukać taniego ubezpieczenia. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na porównanie ofert dziesiątek ubezpieczycieli. Można tu znaleźć wiele ofert, a w tym atrakcyjne ubezpieczenie OC, ubezpieczenie AC i szereg innych produktów ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenie NNW samochodu.
CZY WIESZ, ŻE..?
Jeśli zrzekający się swoich praw współwłaściciel był wpisanie w dowodzie rejestracyjnym na drugim miejscu, nie musisz wymieniać dokumentu – urzędnik po prostu go wykreśli i potwierdzi to urzędową pieczęcią. Jeśli jednak był wpisany na pierwszej pozycji, dokument trzeba będzie wymienić.
Zniesienie współwłasności samochodu w postępowaniu sądowym
Często pojawia się pytanie, jak znieść współwłasność samochodu w postępowaniu sądowym. Jest to zagadnienie nieco bardziej skomplikowane, gdyż w pierwszej kolejności należy rozsądzić, kto ma prawa do auta. Zawsze najbardziej opłacalne jest dogadanie się pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami.
Niestety nie zawsze udaje się rozwiązać sprawę polubownie, bez żadnych komplikacji. Często zdarza się tak, że pomiędzy współwłaścicielami rodzi się konflikt, z którego powodu jeden z nich nie zgadza się na dobrowolne zniesienie współwłasności. Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Owszem – wystarczy złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. Musisz uzbroić się jednak w cierpliwość i dysponować sporą gotówką – koszty sądowe mogą Cię wynieść nawet do 1000 zł.
Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim rozsądnie wybierać osoby, które zostaną wpisane jako współwłaściciele Twojego pojazdu. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być poproszenie o to rodzica. O zaletach i wadach tego rozwiązania przeczytasz w naszym artykule: Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto. Podatek od kupna samochodu zapłaci się tylko raz, gdyż rodzice mogą później przekazać udziały w aucie dziecku bez konieczności płacenia podatku od darowizny. Samo przepisanie ubezpieczenia OC także nie jest problematyczne, a procedura z tym związana jest bardzo prosta do wdrożenia. Darowizna samochodu w tej linii nigdy nie jest obarczona podatkiem, choć warto pamiętać, że nie dotyczy to darowizn wykonanych przed 2007 rokiem, gdy nawet przekazując auto w pierwszej linii, trzeba było zapłacić podatek. Na ten detal muszą jednak zwrócić uwagę tylko osoby, które mają nieuregulowane bardzo stare sprawy.
Jak znieść współwłasność samochodu po rozwodzie?
Często pojawia się pytanie, jak znieść współwłasność samochodu po rozwodzie i jaki jest wzór. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji wszystko musi być uregulowane prawnie. Jeśli istnieją jakieś wątpliwości co do tego, kto ma prawo do własności auta, zniesienie współwłasności nie będzie możliwe. Małżonkowie muszą się w tej kwestii dogadać, a najlepiej, jeśli już cały proces rozwodowy jest zakończony i pozostaje jedynie dostosować się do wyroku sądu. Wtedy procedura tego, jak znieść współwłasność auta pozostaje taka sama, jak w innych sytuacjach.
Współwłaściciel samochodu zmarł – co z jego udziałami?
Współwłasność samochodu może stać się naprawdę kłopotliwa w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli umrze. Co dzieje się z autem w takiej sytuacji? Są dwie możliwości:
-
jeśli współwłaściciel zostawił testament – jego udziały przypadają osobie, która została wskazana jako spadkobierca,
-
jeśli nie ma testamentu – rozpoczyna się sprawa spadkowa w celu ustalenia, komu przypadnie współwłasność pojazdu.
WARTO WIEDZIEĆ
Sprawy spadkowe mogą trwać naprawdę długo – nawet ponad rok. Przez cały ten czas samochód musi posiada ważne OC. Kto jest zobowiązany do jego opłacenia? Jeśli spadkobierca wcześniejszego współwłaściciela nie został jeszcze ustanowiony, za opłacenie połowy składki OC odpowiadają solidarnie wszystkie osoby, które są rozważane jako potencjalni spadkobiercy – zgodnie z Art. 1034. § 1. Kodeksu Cywilnego.
Zniesienie współwłasności samochodu – cena
Jak widać, największe koszty związane ze zniesieniem współwłasności samochodu to koszty związane z podatkiem od darowizny. Same koszty administracyjne nie są wysokie. Przepisy skarbowe często się zmieniają, więc jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, warto udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i tam poprosić o interpretację. Standardowo będzie trzeba zapłacić podatek PCC, tak jakby się kupowało samochód, jednak w kwocie równej wartości samochodu, proporcjonalnej do posiadanych udziałów.
Nowy właściciel auta musi pamiętać, że na zgłoszenie się do Urzędu Skarbowego ma pół roku od momentu podpisania umowy. Nie warto z tym zwlekać i lepiej od razu rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, a wszelkie próby zatajenia darowizny są daremne, gdyż US i tak dowie się o takiej sytuacji i wezwie do uregulowania należności. Ponadto nowy właściciel nie płacąc podatku naraża się na odsetki, a także kary administracyjne.
Warto też pamiętać, że zniesienie współwłasności auta może być nieco tańsze, niż mogłoby się na początku wydawać, gdyż obecne przepisy przewidują też ulgi podatkowe do pewnej kwoty. Ich wysokość jest zależna od tego, w której grupie podatkowej się znajduje, więc zawsze trzeba to ocenić indywidualnie. Jeśli podlega się pod kwotę wolną od podatku, należność liczy się jedynie od nadwyżki od tej kwoty.
Jak widać, dopisanie współwłaściciela może się okazać dość ryzykownym sposobem na obniżenie składki OC. Na szczęście nie jest to jedyna metoda – zobacz, co jeszcze mogą zrobić młodzi kierowcy, by zapłacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC. To, jak znieść współwłasność auta nie jest jednak na tyle problematyczne, by nie opłacało się w każdej sytuacji zdecydować na taki manewr. Trzeba po prostu podejść do tego indywidualnie i sprawdzić wszystkie możliwe sposoby na zmniejszenie wysokości składki.
W pierwszej kolejności warto jednak po prostu porównać jak największą ilość ofert, co można najłatwiej zrobić przez Kioskpolis.pl. Często w ten sposób można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, które sprawią, że nie będzie trzeba już szukać dodatkowych metod na obniżenie składki OC.
Komentarze (92)
Dzień dobry.Mam pytanie mianowicie np.jesli mąż umiera ,a ja nie jestem wspólwlaścicielem auta?Czy w tym momęcie mogę sprzedać auto czy lepiej od razu przy zakupie w salonie być współwłaścicielem?
W opisanej przez Panią sytuacji po śmierci męża, jeśli nie jest Pani współwłaścicielem auta, będzie konieczne przeprowadzenie sprawy spadkowej. Dopiero po jej zakończeniu, gdy otrzyma Pani samochód w spadku, będzie możliwość sprzedaży pojazdu.
Dzień dobry.
Moi dziadkowie byli wspowlascicielami samochodu. Babcia zmarła, a pech chciał ze dziadek zgubił dowód rejestracyjny. Urząd nie chce wydać duplikatu dowodu bo nie ma drugiego podpisu i oczekuje zakonczenia sprawy spadkowej. Problem w tym że babcia nie zostawiła testamentu i sprawa ciagnie sie juz na tyle długo iż zaraz auto nie bedzie miało ważnego przeglądu. Proszę o pomoc w jaki sposób mozna uzyskać duplikat dowodu rejestracyjnego?
Niestety, do momentu zakończenia sprawa spadkowa nie ma możliwości wyrobienia duplikatu dowodu rejestracyjnego.
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pomocą prawną.
W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pomocą prawną (notariuszem)
Witam, byłam współwłaścicielem samochodu stałam się właścicielem czy płace podatek?
Nie.
Dobry wieczór mam pytanie. Jestem po rozwodzie nie mam kontaktu z była żona i nie posiadam gdzie mieszka i gdzie jest zameldowana. Jestem głównym właścicielem samochodu a była żona współwłaściciel jak mogę wypisać współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego
Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe należy skorzystać z pomocy prawnej.
Mam pytanie kupiłam auto od wspolwasciciela i okazało się że właściciel zmarł czy on miał prawo sprzedać ten samochód? Czy wydalam niepotrzebnie pieniądze?
Jeżeli na umowie kupna-sprzedaży znajdują się podpisy wszystkich właścicieli pojazdu to umowa została sporządzona zgodnie z prawem.
Witam. Teść zmarł jakiś czas temu nie spisując Testamentu na ciągnik rolniczy. Odbyła się sprawa gdzie dzieci zrzekają się tego pojazdu. Co zrobić aby traktor był przepisany na małżonkę zmarłego. Sprawa się odbyła i wciąż nie można sprzedać pojazdu.
Jeśli właściciel zmarł nie pozostawiając po sobie testamentu, to bez względu na to w jakim celu ma zostać wykorzystany pojazd, konieczne jest przeprowadzenie w sądzie lub u notariusza nabycia spadku po zmarłym. Dopiero po otrzymaniu postanowienia o nabyciu spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia istnieje możliwość przerejestrowania, sprzedania lub zezłomowania pojazdu.
Witam mam pytanie jeśli sprzedałam samochód i był współwłaściciel a 2019 roku został wykreślony w dowodzie rejestracyjnym ale widnieje w systemie wydziału komunikacji i teraz kupujący ma problem z zarejestrowaniem co mam zrobić
Najelepiej skorzystać z pomocy prawnej.
Witam, jestem wspolwlascicielem domu z siostra Nie dogadujemy sie w takim stopniu ze moje mieszkanie z nia jest niemozliwe, nie chce mi sprzedac swojej polowy ani splacic mojej…
W tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej
Mam podobny problem, ponieważ moj ojciec, który nie żyje, był współwłaścicielem mojego auta dla zniżek, teraz mam problem go sprzedać i odstawić na złom….Była moja mama w wydziale komunikacji i przedstawiła akt zgonu ojca, na tej podstawie wykreślili go z dokumentacji, czy można tak nie informując mnie jako właściciela?
W tym przypadku najlepiej skontaktować się z wydziałem komunikacji w celu wyjaśnienia sprawy.
Witam . Taki mamy problem : mama jest właścicielem a tata współwłaścicielem. Tato zmarł i ja z mężem chcemy odkupić pojazd od mamy co należy zrobić????? Czy potrzebne jest spadkowe dochodzenie czy wystarczy darowizna z mamy strony
W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej.
jak zrzec sie jednego procenta wlasnosci samochodu w przypadku kiedy własciciel,został ubezwłasnowolniony a opieke nad nim przejela córka.
Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. W opisanym przez Pana przypadku gdy opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej zgodzi się na wykreślenie jego danych z dowodu rejestracyjnego, pozostanie jedynie dopełnienie związanych z tym faktem formalności.
Co ważne, czynność powinna zostać potwierdzona pisemną umową zrzeczenia się współwłasności, uwzględniająca dane stron, wielkość udziałów oraz ich wartość. Następnie, w terminie 30 dni od chwili podpisania umowy należy udać się z nią i wnioskiem o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego do właściwego miejscowo urzędu komunikacji. Podczas wizyty trzeba mieć przy sobie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC.
Witam, chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób mogę się zrzec współwłasności auta gdy nie jest jeszcze zarejestrowane na moje i mojej bylej kobiety nazwisko. umowe podpisaliśmy wspólnie, opłate skarbową również opłacilismy wspolnie, jak i ubezpieczylismy, Ze względu na rozstanie chiałbym sie zrzecz tych 50% udziałow i oddac to auto jej na własność.
W takiej sytuacji niezwłoczne będzie sporządzenie umowy zrzeczenia się udziałów.
Jestem współwłaścicielem samochodu. Właścicielem jest mój ojciec który jest bardzo chory i może umrzeć w każdej chwili. Czy jeśli tato umrze i okażę w urzędzie jego akt zgonu mogę sama wyrejestrować samochód i zezłomować? Czy trzeba spisać darowiznę abym była jedynym właścicielem? Przegląd auta kończy się za kilka dni i nie będę już z niego korzystała. Formalności z wyrobieniem nowego dowodu będą trwały dłużej niż żywotność samochodu.
Niestety w takiej sytuacji nie jest to takie proste, jak Pani piszę, aby w przypadku śmierci mogła Pani zezłomować pojazd- Pani ojciec w spadku musi pojazd przepisać na Panią, w innym przypadku, po śmierci właściciela pojazdu, aby móc zezłomować pojazd/ sprzedać go będzie musiała odbyć się sprawa spadkowa.
Czy muszę udać się w celu załatwienia sprawy wykreślenia współwłaściciela pojazdu koniecznie do mojego Wydziału Komunikacji czy może być dowolny w Polsce?
Należy udać się do przypisanego dla Pani wydziału komunikacji
Jestem właścicielem samochodu , w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel dopisany był ojciec który zmarł. U notariusza został spisany akt dziedziczenia gdzie ja dziedziczę 1/3 .
– czy muszę zgłaszać to do urzędu skarbowego ?
– w jakiej części dziedziczę samochód ?
Sprawę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.
W jakiej części dziedziczy Pan pojazd jest zależne od tego ile dodatkowo osób odziedziczyło auto.
Witam. Jestem właścicielem samochodu. Mój partner jest współwłaścicielem. Chciałabym spisać nową umowę na samego partnera. Od czego zacząć? Czy muszę mieć zgodę partnera ?
Muszą Państwo sporządzić między sobą akt darowizny, gdzie zrzeka się Pani swoich udziałów w pojaździe, następnie ze sporządzonym aktem darowizny wspólnie należy wybrać się do Wydziału Komunikacji w celu dopełnienia formalności.
Dzień dobry, w trakcie trwania małżeństwa kupiłam samochód (umowa kupna została zawarta ze mną), w dowodzie rejestracyjnym wpisałam dane męża jako współwłaściciela. Jesteśmy po rozwodzie a ja chcę sprzedać samochód . Czy w tym wypadku poprosić byłego męża o pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu, czy znieść współwłasność samochodu, a jeśli tak to na jakiej podstawie ? darowizny?
Pozdrawiam
Agnieszka
W opisanej przez Panią sytuacji, aby móc sprzedać pojazd- Pani były mąż musi sporządzić darowiznę swojej części. Fakt należy zgłosić do urzędu w celu zmiany dokumentów. Dopiero po wypełnieniu tych formalności będzie Pani mogła sprzedać samochód.
Dzień dobry – obecnie mam zarejestrowany samochód z wpisanym tatą jako współwłaścicielem. Czy po przeprowadzonej procedurze zniesienia współwłasności w Urzędzie Komunikacji muszę poinformować ubezpieczyciela?
Wszystkie zmiany należy komunikować Ubezpieczycielowi.
Mam pytanie. Dziadek kilka lat temu przepisał na mnie darowizne samochodu 50 %. W dowodzie rejestracyjnym ja jestem właścicielka a on współwłaścicielem . Niestety tydzień temu zmarł. Jakie kroki teraz mam podjąć żeby wszystko przeszło na mnie.
W takiej sytuacji należy udać się do notariusza w celu ustalenia dalszych szczegółów.
W dowodzie rejestracyjnym mojego pojazdu są: ja i mój mąż, który zmarł. Czy mogę sama sprzedać pojazd? Nie przeprowadziłam jeszcze postępowania spadkowego.
W opisanej przez Panią sytuacji musi odbyć się postępowanie spadkowe, aby mogła Pani sprzedać pojazd.
Dzień dobry, samochody otrzymane w spadku lecz drugi współwłaściciel/ spadkobierca zamieszkały na terenie Niemiec. Niestety zrodził się konflikt i brak porozumienia. Polisy opłacam w celu uniknięcia kary od 2 lat. Jednak widnieją dalej na osobę zmarłą. Czy mogę w jakikolwiek sposób egzekwować od współwłaściciela podniesionych kosztów by przyspieszyć decyzję i czy mogę liczyć się z konsekwencjami kontynuacji polis na osobę zmarłą? Samochody nie są użytkowane.
Pozdrawiam
W opisanej przez Pana sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej, ponieważ mogą pojawić się nieprzyjemne konsekwencje posiadania polisy na osobę zmarłą.
Dzień dobry. W dowodzie rejestracyjnym mąż jest właścicielem pojazdu, a ja współwłaścicielem. Mąż chce, abym
tylko ja sama była właścicielką pojazdu. Jakie kroki po kolei powinniśmy poczynić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. Gdy uprawniony zgodzi się na wykreślenie jego danych z dowodu rejestracyjnego, pozostanie jedynie dopełnienie związanych z tym faktem formalności.
Co ważne, czynność powinna zostać potwierdzona pisemną umową zrzeczenia się współwłasności, uwzględniająca dane stron, wielkość udziałów oraz ich wartość. Następnie, w terminie 30 dni od chwili podpisania umowy należy udać się z nią i wnioskiem o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego do właściwego miejscowo urzędu komunikacji. Podczas wizyty trzeba mieć przy sobie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC.
Witam, I współwłaściciel samochodu zmarł, II pozostaje bez zmian, nie ma testamentu, Jak sprawę załatwić szybko i sprawnie , czy trzeba zmienić dokumenty ?
W takiej sytuacji musi Pan skontaktować się z prawnikiem, ponieważ będzie musiała odbyć się rozprawa w celu ustalenia właściciela.
Witam, mam pytanie mam współwłasność samochodu wraz z moim byłym, chciałabym znieść ta współwłasność na jego korzyść ale nigdzie nie mogę znaleźć wniosku do pobrania, oprócz tego wniosku o zniesienie współwłasności co jeszcze trzeba zrobić? I z innej beczki dostałam mandat z fotoradaru, wypełniłam i odesłałam wszystkie papiery, jak długo zazwyczaj czeka się na blankiet do zapłaty? Minęły już dwa albo trzy tygodnie i czekam dalej na jakiś odzew.
Dzień dobry. Jakie formalności należy spełnić jesli właściciel samochodu (moj tata) zmarł A ja jestem współwłaścicielem. Dodatkowo co z ubezpieczeniem oc? W polisie jestesmy oboje wpisani. Czy udać się do notariusza w sprawie samochodu czy do prawnika?
Po śmierci właściciela samochodu, umowa ubezpieczenia wygasa z końcem okresu, na który została zawarta. Oznacza to, że nowy właściciel samochodu musi pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia, mając na względzie termin zakończenia obecnej polisy.
Co do formalności należy w tym celu skontaktować się z Notariuszem w celu ustalenia szczegółów.
dzien dobry,
wlascicielem pojazdu jest moj tata a ja wspolwlasciielem. Uzgodnilismy ze w postaci darowizny przekazuje mi pojazd tak ze bede jedynym wlascicielem. Czy przy obecnych przepisach jest konieczne wyrabianie nowego dowodu w postaci papierowej?
W takiej sytuacji nie jest to konieczne, natomiast przekazanie auta należy zgłosić do wydziału komunikacji.
Witam. Mój były mąż jest właścicielem auta a ja współwłaścicielem. Jesteśmy po podziale majątku i teraz ja jestem jedynym właścicielem. W jaki sposób załatwić formalności w wydziale komunikacji gdy już przez prawie rok jest zamknięte z powodu pandemii a dodzwonić się nie mogę bo ciągle zajete? Jedyne co wiem to że wszystkie wnioski można wrzucać w skrzynkę przed budynkiem. Ale czy ktoś mi uwierzy jak napisze że jestem po podziale majątku? Oryginału aktu podziału nie wrzucę bo może zaginąć a ksero może okazać sięmało wiarodajne. Co robić?
Dzień dobry, w związku z sytuacją pandemiczną w kraju wiele spraw urzędowych można załatwić przy pomocy Profilu Zaufanego. W tej sytuacji zachęcam do zapoznania się z artykulem na Rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
Inną opcją jest jeszcze wykonanie notarialnej kopi podziału majątku i przekazanie go listownie do Urzędu wraz z wnioskiem.
Witam,
Mam pytanie. Narzeczony jest właścicielem samochodu, natomiast współwłaścicielem jest jego były teść. Z uwagi na konflikt między stronami nie ma możliwości polubownego rozwiązania sprawy dotyczącej zniesienia współwłasności jednej ze stron. W chwili obecnej samochód nie może być sprzedany (brak karty pojazdu, zgody współwłaściciela, brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na podbicie przeglądu), a co więcej nie jest on użytkowany ( a OC trzeba płacić) bo współwłaściciel nasyłał co chwilę policję. W jaki sposób można najszybciej znieść współwłaścicielstwo? Jeżeli tylko i wyłącznie sądownie to jak najkorzystniej rozwiązać ten problem. Zaznaczę, że narzeczony nie chce tego samochodu. Chciałby jak najszybciej pozbyć się zobowiązań związanych z koniecznością płacenia OC za samochód, który i tak nie jest użytkowany.
Z góry dziękuje za pomoc
Dzień dobry, niestety jedynym rozwiązaniem jest skierowanie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności.
Dzień dobry. Mam pytanie : przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności samochodu między osobami zaliczanymi do pierwszej grupy podatkowej (zięć-teść) gdy wartość wynosi 25 000 zł czy należy informować o powyższym urząd skarbowy i jeśli tak to na jakim druku?
Dzień dobry, tak należy poinformować o tym Urząd Skarbowy ponieważ kwota wolna od podatku w tej grupie wynosi 9 637 zł. Jeżeli ostatecznie jest tylko jeden właściciel pojazdu to należy złożyć deklarację PCC-3, w przypadku współwłasności deklarację PCC-3A.
Jestem właścicielem auta a mój były mąż jest współwłaścicielem mam pytanie czy po rozwodzie mogę go wypisać bez jego zgody?
Niestety nie ma takiej możliwości.
Sytuacja: jest dwóch współwłaścicieli auta,jeden z nich nie płaci składek ,nie dołożył się do kupna itp.Dochodzi do szkody na rzecz właściciela ,jednak współwłaściciel nie chce współpracować utrudnia,ubezpieczyciel nie może naprawić szkody ,bo nawet nie ma zgody współwłaściciela na oględziny.Nie ma szans na ,,ugadanie ,, to kobieta heh przepraszam za sarkazm ale to ciężki przypadek więc online szczegóły.Czy można obejść fakt bez sądu póki co na podłożu ,pokrycia szkody przez ubezpieczyciela.Drugie pytanie Jak należy złożyć pismo w sądzie o wykreślenie z współwłasności.
W takiej sytuacji będzie konieczna pomoc prawnika.
Witam.
Tata był jedynym właścicielem samochodu, zmarł w listopadzie. W wyniku sprawy spadkowej przeprowadzonej u notariusza w marcu 2021 spadkobiercami jest żona i trójka dzieci – dziedziczą po 1/4 samochodu. Jedno z dzieci będzie jedynym właścicielem samochodu, lecz ze względu na przeciąganie się sprawy w US i dlatego, że w skład spadku wchodzi również nieruchomość, nie został jeszcze wykonany umowny podział spadku.
Czy Starostwo powinno być poinformowane, że nastąpiła zmiana właściciela na czterech spadkobierców?
Czy czekamy z przerejestrowaniem na jedno z dzieci, aż zostanie przeprowadzony umowny podział spadku?
Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.
Samochód należy przerejestrować w momencie zakończenia sprawy spadkowej.
Panie Dominiku, dziękuję za odpowiedź. Za moment zakończenia sprawy spadkowej u notariusza uważa się przeprowadzony umowny podział majątku, tak?
Podstawą do przerejestrowania pojazdu jest uzyskanie sądowego stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialne poświadczenie dziedziczenia, więc zazwyczaj jest to właśnie równoznaczne z zakończeniem sprawy spadkowej.
Czyli w naszej sytuacji powinno się zgłosić nabycie samochodu przez czterech spadkobierców, natomiast jeśli zostanie przeprowadzony umowny podział spadku, decydujący o jednym właścicielu auta, będzie trzeba wykonać przerejestrowanie auta na jednego właściciela?
Pozostali współwłaściciele pojazdu mogą podpisać umowę darowizny lub sprzedaży samochodu i tym samym zrzec się swoich praw. Z takimi dokumentami będzie można wtedy przerejestrować samochód od razu na jednego właściciela.
Panie Dominiku, trzech współwłaścicieli chce podpisać umowę darowizny na jednego współwłaściciela. Czy umowy darowizny, zgłoszone w Starostwie celem rejestracji i w US, nie będą kolidować z przeprowadzonym w późniejszym czasie umownym działem spadku? W skład spadku wchodzi również nieruchomość, dlatego też planujemy dział spadku u notariusza, jednak nieznana jest data. Po umowach darowizn, będzie potrzebny częściowy dział spadku w naszym przypadku?
Witam jestem właścicielem pojazdu a moj znajomy jest współwłaścicielem i ja chce się odpisac od tego pojazdu chce żeby on był właścicielem ja nie chce mieć nic wspólnego z tym autem co jak zrobić żeby nie popełnić błędu z góry dziekuje
Najprostszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zniesienie współwłasności samochodu. Dokument musi być sporządzony dobrowolnie przez wszystkich współwłaścicieli. Należy podpisać umowę, na mocy której dochodzi do zbycia udziałów w samochodzie.
Witam , wlascicielem auta jest mój nieżyjacy brat ja jestem współwłaścicielem , z moja bratową nie mam kontaktu , auto było kupione przed ślubem , obecnie chcę je zezłomować . Mam wszystkie dokumenty auta ponieważ ja go tylko użytkuję brat był tyko w dowodzie rejestracyjnym właścicielem auto użytkuję tylko ja OC jest na mnie od wielu lat . Co mam zrobić ?Mam też akt darowizny połowa auta jest moja.
Po śmierci właściciela pojazdu, musi się odbyć sprawa spadkowa. Dopiero po ustaleniu na rozprawie, że jest Pan pełnoprawnym właścicielem auta, może je Pan zezłomować.
Dzień dobry,
jestem z żoną po rozwodzie, jedyny majątek wspólny jaki mieliśmy to samochód. Podpisaliśmy umowę o podziale majątku jednak na umowie żona podpisała się moim nazwiskiem, a miesiąc przed podpisaniem umowy wróciła do panieńskiego. W urzędzie komunikacji otrzymałem informację, że nie mogę jej wykreślić jako wspólwłaściciela poniewaz w dniu podpisywania umowy taka osoba nie istniała w systemie?!
Czy mogę prosić o poradę co w tej sytuacji zrobić ? Kończy mi się termin na zniesienie współwłaściciela pojazdu i mam dodatkowe pytanie o konsekwencję co się stanie jeśli nie wykreślę jej jako współwłaściciela w wyznaczonym terminie ?
pozdrawiam
W tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.
mam taki problem, zmarł mi ojciec, nie miałam z nim dobrego kontaktu, czy istnieje jakiś sposób, żeby sprawdzić czy miał samochód, który mogłabym odziedziczyć?
Tylko notariusz może rozstrzygnąć takie sprawy
Dzień dobry, ojciec zmarł a był współwłaścicielem mojego samochodu. Przeprowadzona została rozprawa i każdy dziedziczy 1/3 po tacie (ja, brat i mama). Następnie brat i mama zrzekli się w sądzie swojej części na moją korzyść i jestem teraz całkowitym właścicielem. Czy każdy z nas musi zgłaszać w wydziale komunikacji i transportu nabycie pojazdu od taty? A następnie brat i mama maja zgłosić zbycie pojazdu na moją korzyść? Po czym ja mam zgłosić nabycie pojazdu od barta i mamy? Czy dobrze to rozumiem? Proszę o odpowiedź.
Tak, zgadza się.
Co zrobić by zrzec się własności auta na rzecz współwłaściciela ale w sytuacji gdy on nie chce tego zrobić bo ma różne zajęcia komornicze i się boi lecz auto nie ja zakupiłam .Ale weszły nowe prawa od 1.01 2022 i nie chce być właścicielem tego auta czy prócz sądu istnieje jakaś możliwość.?I drugie pytanie czy jak mam 90%wlasnosci auta mogę zabrać kluczyki dowód itd do momentu przekazania swojej częściej jako darowizny?
Kolejne pytanie czy jak ukradną tablice rejestracyjne to współwłasciciel bez mojej zgody może zrobić wniosek o wtórnik tablic ?
Najprościej jest złożyć wniosek o zniesienie współwłasności, dokument musi być sporządzony przez wszystkich właścicieli.
W opisanej przez Panią sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.
Witam,pytanie w imieniu kolezanki.Otoz konkubent kupil wranglera za jej pieniadze(zenal na policji),aona byla za granica,kiedy on kupil auto,kiedy wrocila nie zadbala o dowod rejestracyjny,ktory on posiadal i oplacal auto,bo tez caly czas uzytkowal tylko i wylacznie on.W ubezpieczeniu widnieje,ze pan jest wlascicielem i pani tez jako wlasciciel,wiec ubezpieczyciel musial spisac z dowodu,byc moze byla wspolwlascicielem.Dzis juz nie sa razem i kiedy zadzwonila do Wydzialu Komunikacji uzyskala inf.ze auto zostalo wyrejestrowane.Co z tym teraz ma zrobic? zagubiona,z depresja cos mu podpisala,ze sie zrzeka jakby swojej czesci,ale bez podania swoich danych,tylko tak na kartce,czy mial prawo sprzedac bez jej zgody.A druga sprawa ,czy Wydzial Komunikacji ,bez pelnomocnictwa mogl wyrejestrowac? z gory dziekuje.
Podczas wyrejestrowania pojazdu powinni być obecni wszyscy współwłaściciele ewentualnie pozostali powinni dać pełnomocnictwo. W tej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.
Witam, byłam współwłaśicielem samochodu z Teściem, który zmarł kilka miesięcy temu. Chcielibyśmy sprzedać auto (wartość ok 2000tys.zł). Po teściu dziedziczy jego żona i jedyny syn. Jakie dokumenty będę potrzebować do sprzedaży tego auta. Czy wystarczą tylko podpisy wszystkich osób uprawnionych do dziedziczenia, czy muszę mieć poświadczenie dziedziczenia od notariusza?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Na umowie sprzedaży muszą być wpisani wszyscy współwłaściciele i należy dołączyć kopie postanowienia spadkowego.
witam serdecznie mam pytanie moja partnerka kuouje nowy samochod z salonu i chce mnie dopisac do pojazdu i boi sie czy pio mojej smierci bedzie jedynym wlascicielem czy bedzie musiala byc sprawav spadkowa ja nigdy nie mialem zony i nie mam dzieci
W takiej sytuacji najlepiej pisać testament, w którym przepiszę Pan swoją część własności samochodu na partnerkę.
Witam, brat jest głównym współwłaścicielem samochodu, drugi współwłaściciel zmarł. Odbyła się sprawa u notariusza ,spadkobiercy zrzekli się spadku i spadek zatrzymał się na małoletniej siostrzenicy zmarłego. Brat chce sprzedać samochód, ale niestety nie może, gdyż nie jest nawet odebrany twardy dowód z wydziału komunikacji ,bo już współwłaściciel nie żył. Co w takiej sytuacji brat ma zrobić?
Pozdrawiam
Dzień dobry, jeśli spadkobierca współwłasności został określony wszelkie formalności należy załatwiać wspólnie z siostrzenicą zmarłego i jej prawnym opiekunem.
Witam
Zapalił mi sie samochod chciałabym go zezłomowac I wyrejestrowac ale Moj byly maz niechce napisac mi upowaznienia (jest wspołwłascicielem auta) co moge w takiej sytuacji zrobic .
Dzień dobry,
W przypadku współwłasności pojazdu, konieczna jest obustronna zgoda aby móc zezłomować pojazd. W takim przypadku należy uzgodnić to z byłym małżonkiem. Można również znieść współwłasność pojazdu poprzez sporządzenie aktu darowizny lub odkupienia części pojazdu.