Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Zniesienie współwłasności – krok po kroku

Często praktykowanym sposobem na obniżenie składki OC, zwłaszcza wśród młodych kierowców, jest dopisywanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela samochodu, który ma pełne zniżki ubezpieczeniowe. Skorzystałeś z tego rozwiązania, lecz po uzbieraniu własnych zniżek chciałbyś znów stać się jedynym właścicielem swojego pojazdu?

Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu

Najprostsza sytuacja to taka, w której drugi współwłaściciel dobrowolnie zrzeka się swojej części udziałów i pozwala na wykreślenie swojego nazwiska z dowodu rejestracyjnego auta. Jak dopełnić wszystkich formalności w takim przypadku?

1. Przygotuj umowę zrzeczenia się współwłasności, w której zostaną podane dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów (najczęściej będzie to 50%) oraz ich wartość w gotówce (w tym przypadku połowa ceny auta).

2. Wypełnij wniosek o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego – wzór znajdziesz na stronie internetowej najbliższego wydziału komunikacji.

3. Odwiedź wydział komunikacji, zabierając ze sobą dwa powyższe dokumenty, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz aktualne ubezpieczenie. Masz na to 30 dni od podpisania umowy o zrzeczeniu się współwłasności.

4. Jeśli współwłaściciel nie był Twoim krewnym w pierwszej linii, będziesz musiał zapłacić podatek od darowizny. Na złożenie odpowiedniego wniosku w Urzędzie Skarbowym masz pół roku od dopełnienia powyższych formalności.

współwłasność samochodu

CZY WIESZ, ŻE..?

Jeśli zrzekający się swoich praw współwłaściciel był wpisanie w dowodzie rejestracyjnym na drugim miejscu, nie musisz wymieniać dokumentu – urzędnik po prostu go wykreśli i potwierdzi to urzędową pieczęcią. Jeśli jednak był wpisany na pierwszej pozycji, dokument trzeba będzie wymienić.

Zniesienie współwłasności samochodu w postępowaniu sądowym

Niestety nie zawsze udaje się rozwiązać sprawę polubownie, bez żadnych komplikacji. Często zdarza się tak, że pomiędzy współwłaścicielami rodzi się konflikt, z którego powodu jeden z nich nie zgadza się na dobrowolne zniesienie współwłasności. Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Owszem – wystarczy złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. Musisz uzbroić się jednak w cierpliwość i dysponować sporą gotówką – koszty sądowe mogą Cię wynieść nawet do 1000 zł.

Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim rozsądnie wybierać osoby, które zostaną wpisane jako współwłaściciele Twojego pojazdu. Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być poproszenie o to rodzica. O zaletach i wadach tego rozwiązania przeczytasz w naszym artykule: Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto.

zrzeczenie się współwłasności samochodu

Porównaj oferty

Współwłaściciel samochodu zmarł – co z jego udziałami?

Współwłasność samochodu może stać się naprawdę kłopotliwa w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli umrze. Co dzieje się z autem w takiej sytuacji? Są dwie możliwości:

  • jeśli współwłaściciel zostawił testament – jego udziały przypadają osobie, która została wskazana jako spadkobierca,

  • jeśli nie ma testamentu – rozpoczyna się sprawa spadkowa w celu ustalenia, komu przypadnie współwłasność pojazdu.

WARTO WIEDZIEĆ

Sprawy spadkowe mogą trwać naprawdę długo – nawet ponad rok. Przez cały ten czas samochód musi posiada ważne OC. Kto jest zobowiązany do jego opłacenia? Jeśli spadkobierca wcześniejszego współwłaściciela nie został jeszcze ustanowiony, za opłacenie połowy składki OC odpowiadają solidarnie wszystkie osoby, które są rozważane jako potencjalni spadkobiercy – zgodnie z Art. 1034. § 1. Kodeksu Cywilnego.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jak widać, dopisanie współwłaściciela może się okazać dość ryzykownym sposobem na obniżenie składki OC. Na szczęście nie jest to jedyna metoda – zobacz, co jeszcze mogą zrobić młodzi kierowcy, by zapłacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC.

Więcej artykułów i porad

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Z pewnością wiesz, że o odszkodowanie komunikacyjne należy starać się jak najszybciej. Co się stanie, jeśli nieco się z tym spóźnisz? Zobacz, czym jest przedawnienie roszczeń i na co zwrócić uwagę, by nie stracić szansy na otrzymanie świadczenia […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu po poprzednim właścicielu. Co musisz wiedzieć?

Czy masz prawo używać OC samochodu po poprzednim właścicielu? A może chcesz się go zrzec, ale nie wiesz, czy to możliwe oraz jak tego dokonać? Sprawdź, do czego upoważnia Cię podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu. Wybierz najlepsze rozwiązanie, by […]

więcej
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej