Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

4/5 - (Ocen: 2)

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku!

W ostatnich latach prawo drogowe zostało kilka razy zmienione. Nie każdy jest na bieżąco z nowelizacjami, dlatego wiele osób zastanawia się, o okazanie jakich papierów może poprosić policjant podczas kontroli. Dowiedz się, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku!

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku?

Jeszcze kilka lat temu, zgodnie z przepisami, brak obowiązkowych dokumentów podlegał karze nagany lub grzywny do 500 zł. Prawo kilkukrotnie ulegało zmianom, dlatego jednym z zagadnień budzącym najwięcej wątpliwości jest to, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2021 roku. Dawniej osoby prowadzące samochody osobowe musiały zawsze zabierać ze sobą dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz umowę ubezpieczenia OC (lub inne pismo potwierdzające jego ważność). Wożenie ze sobą aż trzech różnych zaświadczeń było jednak dość kłopotliwe. Z tego względu wprowadzono odpowiednie nowelizacje.

Od 1 października 2018 roku kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Przez jakiś czas musieli więc wkładać do portfela jedynie prawo jazdy. Po ponad dwóch latach znów nastąpiły zmiany.

Od 5 grudnia 2020 roku policjanci nie będą prosić ani o dowód rejestracyjny, ani o polisę, ani o prawo jazdy. To ogromne udogodnienie, ponieważ dotychczas za brak tego dokumentu można było otrzymać mandat. Był nakładany podczas standardowej kontroli, a także w razie wypadku – niezależnie od tego, kto go spowodował.

Czy oznacza to, że kierowcy od 2021 roku nie muszą już zabierać żadnych dokumentów? Zgodnie z polskim prawem, każdy obywatel jest zobowiązany do posiadania dokumentu tożsamości, ale nie ma nakazu noszenia go przy sobie. Mimo to, w razie kontroli lub wypadku, policjanci z pewnością przeprowadzą weryfikację.

Jeśli nie zabrało się akurat dowodu osobistego, można okazać paszport lub inny wiarygodny dokument ze zdjęciem, np. legitymację studencką. Gdy zaś w ogóle nie ma się czego okazać, bo np. zapomniało się zabrać portfela, wtedy konieczne może być zatrzymanie w celu ustalenia tożsamości. Z tego względu najrozsądniej mimo wszystko jest zawsze jeździć z jakimiś dokumentem.

Jak policjanci przeprowadzają kontrolę bez dokumentów?

Jak policjanci przeprowadzają kontrolę bez dokumentów?

Warto wyjaśnić, jak w ogóle jest możliwe to, że kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego ani dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. Nawet w razie rutynowej kontroli policjant ma przecież obowiązek zweryfikować tożsamość osoby prowadzącej pojazd.

W tym celu funkcjonariusz musi zdobyć numer PESEL lub inne dane osobowe, które znajdzie na dowodzie osobistym, paszporcie, legitymacji studenckiej itp. Wystarczy, że wprowadzi je do służbowego urządzenia mobilnego lub komputera, a w ten sposób wyszuka wszystkie dane o samochodzie oraz jego właścicielu w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Dostęp do niej mają także inne służby, takie jak:

  • Straż Miejska,
  • Straż Graniczna,
  • Żandarmeria Wojskowa,
  • Inspekcja Transportu Drogowego.

Digitalizacja danych jest dużym ułatwieniem nie tylko dla obywateli, ale też policjantów. W ten sposób można o wiele łatwiej wykryć i złapać nieuczciwych kierowców (np. bez ważnych uprawnień czy ubezpieczenia) oraz przestępców (np. złodziei).

Wypadek drogowy a dokumenty

Skoro kierowca w 2021 roku teoretycznie nie musi mieć ze sobą żadnych dokumentów, dobrze jeszcze omówić sytuację wypadku. Oczywiście zawsze łatwiej jest wtedy, gdy ma się pod ręką dowód rejestracyjny i polisę OC, ale potrzebne dane można też znaleźć online. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje dostęp do nich po zalogowaniu się na stronie lub w aplikacji mobilnej.

Jeśli więc spowoduje się wypadek lub jest się w nim osobą poszkodowaną, powinno się spisać oświadczenie wraz ze sprawcą i/lub pozostałymi uczestnikami zdarzenia. Oczywiście w zależności od tego, jak poważna jest kolizja, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, a także wezwać odpowiednie służby. Wtedy policja również może pomóc w sprawdzeniu danych w bazie CEPiK.

Co jednak dzieje się w momencie, gdy straci się przytomność i nie ma się przy sobie żadnych dokumentów? Wtedy sytuacja jest bardzo kłopotliwa. Czasami zdarza się, że nawet po ocknięciu w wyniku urazu czy szoku poszkodowani nie wiedzą kim są. Z tego względu mimo wszystko warto mieć przy sobie przynajmniej dowód osobisty.

Dokumenty elektroniczne – wygodna alternatywa dla zapominalskich

Chociaż kierowcy nie są w teorii zobowiązani do wożenia ze sobą żadnych dokumentów, rozsądniej jest mieć do nich szybki dostęp, tak na wszelki wypadek. Osoby często zapominające o dowodzie czy portfelu mogą zawsze skorzystać z elektronicznej wersji. Aby to zrobić, wystarczy pobrać darmową rządową aplikację mObywatel, w której przechowywane są cyfrowe kopie dokumentów. Narzędzie zostało przygotowane oraz wydane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jest dostępne na urządzeniach z systemem Android i iOS, ale by z niego skorzystać wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Dzięki tej aplikacji w razie wypadku czy kontroli policyjnej wystarczy kilka kliknięć, by zyskać dostęp do wszystkich najważniejszych danych. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ale oczywiście ma swoje wady. Smartfon może się rozładować lub popsuć, a gdy straci się przytomność, osoby postronne mogą nie dać rady go odblokować, jeśli będzie zabezpieczony kodem, odciskiem palca czy face ID.

Kontrola bez dokumentów a ubezpieczenie OC

Przy okazji warto zaznaczyć, że brak konieczności zabierania ze sobą dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC nie zwalnia z obowiązku jej posiadania. W bazach danych CEPiK znajduje się także informacja o tym, czy kierowca jest ubezpieczony, a nawet do kiedy ważne jest jego aktualnie posiadane świadczenie.

Ponieważ zgodnie z prawem właściciele pojazdów mechanicznych muszą posiadać polisę odpowiedzialności cywilnej, gdy policjant wykryje brak OC, nałoży mandat w wysokości 50 zł. Samochód następnie będzie musiał zostać odholowany na parking depozytowy, a funkcjonariusz poinformuje o zaistniałym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wtedy w zależności od tego, jak długo kierowca nie posiada polisy, będzie musiał uregulować karę. Jeśli nie miał OC mniej niż 3 dni, zapłaci 1120 zł, gdy więcej niż 4 i mniej niż 14 – 2800 zł. Osoby, które jeździły bez ubezpieczenia dłużej niż dwa tygodnie, muszą z kolei liczyć się z karą wysokości aż 5600 zł.

Ważne jest też to, że niedopełnienie tego obowiązku może być wykryte nie tylko przez policjanta. UFG posiada specjalne oprogramowanie, które na bieżąco skanuje bazy danych. Automatycznie znajduje osoby, które nie mają ważnego OC, a posiadają zarejestrowane pojazdy. Z tego względu kierowcy zawsze muszą pamiętać o tym, by wykupić polisę – nie trzeba wozić jej ze sobą, ale trzeba ją mieć.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC?

Nawet jeden dzień bez ważnego OC może narazić na wysoką karę. Na szczęście polisę da się błyskawicznie wykupić przez Internet. Jeśli chce się zainwestować tylko w podstawowe świadczenie, nie ma sensu przepłacać. Wtedy najrozsądniej jest znaleźć możliwe najtańszą ofertę – wszystkie firmy oferują takie same warunki, ponieważ są one regulowane przez przepisy. Kiedy zaś ma się ochotę dokupić jeszcze AC czy inne dodatkowe ubezpieczenia, tym bardziej powinno się porównać przynajmniej kilka dostępnych wariantów.

W obu sytuacjach warto skorzystać z rozwiązania oferowanego przez Kiokspolis.pl. Na naszej stronie znajduje się prosty formularz, do którego trzeba wpisać tylko podstawowe dane kierowcy i jego samochodu. Na ich podstawie algorytm wyszuka najlepsze polisy oraz obliczy ich ceny, a następnie uszereguje znalezione warianty od najtańszego do najdroższego. W ten sposób można szybko, wygodnie i w pełni świadomie kupić najbardziej opłacalne ubezpieczenie.

Zgodnie z przepisami kierowca w 2021 roku nie musi mieć przy sobie żadnych dokumentów. Nie oznacza to jednak, że rozsądnie jest jeździć bez portfela. Zawsze pamiętaj o dowodzie osobistym oraz pomyśl o zainstalowaniu aplikacji mObywatel. Nie zapomnij także o konieczności wykupienia OC!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

4.3/5 – (Ocen: 3) Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu […]

więcej
Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – ile kary Ci grozi?

5/5 – (Ocen: 2) Pierwszy dzień stycznia 2020 r. miał być przełomowym momentem dla kierowców – planowano bowiem wprowadzenie przepisu przewidującego kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od daty zakupu. Na czym jednak finalnie stanęło i […]

więcej
Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

Ubezpieczenie opon – jak działa i ile kosztuje?

5/5 – (Ocen: 1) Problemy z ogumieniem samochodu są jednym z najczęstszych powodów, dla których wzywa się pomoc drogową. Z tego względu wiele towarzystw posiada w swoich ofertach specjalną, dodatkową polisę, zapewniającą pomoc w takich sytuacjach. Wyjaśniamy, jak […]

więcej
Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

4.8/5 – (Ocen: 12) Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń jak zderzenie z dzikiem, więc warto wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Będzie to miało między innymi wpływ na to, czy będzie można uzyskać odszkodowanie, gdy […]

więcej